Jannik Sinner s-a calificat marți în semifinalele de la Australian Open 2024 (fără set pierdut), acesta fiind cel mai bun rezultat al italianului la Melbourne. Favorit patru, elevul lui Darren Cahill a trecut de Andrey Rublev (cap de serie cinci), scor 6-4, 7-6(5), 6-3.

Jannik SinnerFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Andrey Rublev, 10 înfrângeri din 10 în sferturile turneelor de Grand Slam

„Blestemul” sferturilor s-a abătut din nou asupra rusului în vârstă de 26 de ani, Rublev părăsind încă o dată un Grand Slam în această fază a competiției.

Singurul break al primului set i-a aparținut lui Jannik, manșa revenindu-i italianului cu 6-4.

Setul al doilea a avut parte de nenumărate mingi de break, dar în cele din urmă s-a ajuns în tiebreak, acolo unde am avut parte de o desfășurare incredibilă a evenimentelor.

Punct spectaculos câștigat de Jannik Sinner

Sursa video: Eurosport

Rusul a fost precis, agresiv și a schimbat terenul la scorul de 5-1 în favoarea sa. Din păcate pentru Rublev, o cădere neașteptată și-a făcut apariția, iar de la 5-1 s-a ajuns la 5-7.

Au fost șase puncte consecutive câștigate de Jannik, cel care a triumfat in-extremis în manșă.

Setul al treilea a fost unul în care tot Rublev a dat semne de slăbiciune de la lansare, iar breakul a venit în gameul al șaselea (4-2). De la acel moment, nu au mai existat breakuri, iar manșa i-a revenit lui Sinner cu 6-3.

Calificarea a venit după două ore și 39 de minute. De menționat că duelul s-a încheiat după ora 1:30 la Melbourne.

De știut după victoria lui Sinner cu Rublev

• Sinner și-a depășit odată cu victoria de marți cel mai bun rezultat de la Melbourne. Italianul este în premieră în semifinalele de la Australian Open.
  • Jannik a mai ajuns o singură dată în penultimul act al unui Grand Slam: Wimbledon 2023 (învins tocmai de Djokovic, viitorul său adversar).
  • De cealaltă parte, Andrey (26 de ani) rămâne cu „problema” sferturilor de finală, fază de care nu a trecut la niciunul dintre Grand Slamuri.
  • Mai mult decât atât, Rublev are zece înfrângeri din tot atâtea meciuri jucate în sferturi la Grand Slam. Dintre acestea, 8 au venit în minimum de seturi.
  • Sinner (22 de ani) și Rublev (26 de ani) s-au întâlnit de șapte ori, scorul fiind acum 5-2 în favoarea italianului.
  • Jannik Sinner îl va înfrunta a șaptea oară pe Novak Djokovic, scorul fiind 4-2 în favoarea sârbului.