Dayana Yastremska a oferit surpriza zilei la Australian Open 2024, sportiva din Ucraina calificându-se în sferturile turneului de Grand Slam. Ocupantă a locului 93 în ierarhia mondială, Dayana a trecut de o dublă câștigătoare la Melbourne, Victoria Azarenka.

Dayana YastremskaFoto: OLIVIER CHASSIGNOLE / AFP / Profimedia

Dayana Yastremska, în sferturi la Australian Open 2024: A învins-o pe Victoria Azarenka

Venită din calificări, Yastremska bifează la Melbourne cel mai bun rezultat al carierei la un Grand Slam.

Locul 93 în ierarhia mondială, Dayana a trecut, scor 7-6(6), 6-4, de Azarenka (favorită 18). Meciul a durat două ore și 7 minute.

Vika a cucerit de două ori titlul pe Rod Laver Arena, la edițiile din 2012 și 2013 și este fostă lideră WTA.

• Dayana Yastremska a devenit a doua jucătoare venită din calificări care reușește să elimine două campioane de Grand Slam la același turneu major, vorbim aici despre Marketa Vondrousova și Victoria Azarenka.
  • Singura care reușise acest lucru este Jelena Dokic, la ediția din 1999 a turneului de la Wimbledon. Atunci, Dokic a trecut de Martina Hingis și Mary Pierce.

În sferturi, pentru Yastremska va urma un meci cu surprinzătoarea Linda Noskova. Locul 50 WTA, jucătoarea din Cehia a trecut de Elina Svitolina (3-0, abandon), iar în turul precent făcuse o „victimă” celebră: Iga Swiatek, lidera mondială.