​Meciul dintre Stefanos Tsitsipas și Zizou Bergs a oferit punctul începutului de an în tenisul masculin, iar câștig de cauză a avut sportivul din Grecia, care a obținut și calificarea în turul doi la Australian Open 2024.

Stefanos TsitsipasFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

Stefanos Tsitsipas, punctul anului în meciul cu Zizou Bergs

Bergs a câștigat primul set cu 7-5, dar Tsitsipas a revenit spectaculos și s-a impus cu 6-1, 6-1, 6-3. Meciul a durat trei ore.

În al doilea game din setul secund, Zizou s-a întins și a trimis o lovitură cu mult efect, iar mingea s-a întors în terenul său.

Stefanos nu a renunțat la punct, a ajuns la timp și a lovit decisiv. Grecul a avut grijă să nu atingă fileul și a bifat primul său break din această partidă.

Favorit 7 la Melbourne, Tsitsipas se va duela în runda următoare cu învingătorul partidei dintre australienii Aleksandar Vukic (63 ATP) și Jordan Thompson (47 ATP).

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.