Coco Gauff a cucerit primul titlu de Grand Slam din carieră la doar 19 ani, după ce a învins-o pe Aryna Sabalenka în finala US Open 2023. Americanca a pierdut primul set al partidei de pe arena Arthur Ashe, dar a rezistat în fața loviturilor năprasnice ale viitoarei lidere WTA, a comis foarte puțin erori și s-a impus după două ore și șase minute de joc, scor 2-6, 6-3, 6-2.

Coco GauffFoto: Frank Franklin II / AP / Profimedia

Coco Gauff a învins-o pe Aryna Sabalenka în finala US Open 2023

Primul set a oferit unul dintre cele mai spectaculoase puncte ale sezonului din tenisul feminin. Sabalenka și-a plimbat adversara pe tot terenul (Gauff a ajuns aproape de fiecare dată la minge) și a avut câștig de cauză după 40 de minute, scor 6-2.

Diferența în setul secund a fost făcută de o dublă greșeală comisă de sportiva din Belarus la minge de break pentru Gauff (la 2-1). Americanca a profitat din plin, a salvat o minge de rebreak în gameul următor și și-a adjudecat manșa cu 6-3.

În primul game din setul decisiv, Gauff a ajuns la timp după ce banda fileului a amortizat o minge trimisă de Sabalenka și a obținut breakul cu un smash.

Aryna nu a reușit să închidă robinetul erorilor neforțate (a comis 46 în total) până la 4-0 pentru adversară, iar apoi a cerut un timeout medical după ce a câștigat primul ei game.

Sabalenka a recuperat un break, dar și-a pierdut din noul serviciul și Gauff a obținut victoria ridicând în picioare spectatorii de pe cea mai mare arenă de tenis din lume.

• Deși a fost învinsă de Coco Gauff în finala de la Flushing Meadows, Aryna Sabalenka va urca luni pe primul loc în clasamentul WTA (o detronează pe poloneza Iga Swiatek).

Cele mai spectaculoase puncte ale finalei dintre Coco Gauff și Aryna Sabalenka

Statistica finalei dintre Coco Gauff și Aryna Sabalenka

Ași: 2 - 4

Duble greșeli: 5 - 6

Puncte câștigate cu primul serviciu: 62% (33/53) - 65% (26/40)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 52% (14/27) - 41% (15/37)

Puncte câștigate la fileu: 70% (7/10) - 65% (13/20)

Puncte de break câștigate: 56% (5/9) - 40% (4/10)

Lovituri câștigătoare: 13 - 25

Erori neforțate: 19 - 46

Total puncte: 83 - 74

Durată meci: 2 ore și 6 minute.

Cine este Coco Gauff, campioana US Open 2023

Are 168 de victorii și 79 de înfrângeri în carieră la simplu (121-53 la dublu). A adunat doar din premiile din tenis $11.057.463.

Are 19 ani și de luni se va afla pe locul 3 în clasamentul WTA (cea mai bună clasare din carieră). A fost lideră mondială la dublu (15 august 2022).

Turnee câștigate în carieră: 6 la simplu și 8 la dublu.

Simplu: Linz (2019), Parma (2021), Auckland, Washington DC, Cincinnati și US Open (toate în 2023). A pierdut o singură finală: Roland Garros (2022).

Dublu: Luxemburg, Washington DC (2019), Parma (2021), Doha, Toronto, San Diego (2022), Doha și Miami (2023). A pierdut în ultimul act la US Open (2021), Roland Garros, Stuttgart (2022), Madrid și Roma (2023).