Elina Svitolina s-a calificat duminică seară în sferturile turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe Victoria Azarenka, scor 2-6, 6-4, 7-6(9).

Elina SvitolinaFoto: Thomas SAMSON / AFP / Profimedia

Elina Svitolina, succes împotriva Victoriei Azarenka în optimi la Wimbledon

Elina Svitolina a obținut calificarea în sferturile turneului de la Wimbledon.

Sportiva clasată pe locul 76 în ierarhia WTA a înfruntat-o în optimi pe Victoria Azarenka (20 WTA) și a avut nevoie de aproape 3 ore pentru a-și învinge adversara.

Svitolina a pierdut destul de categoric primul set, însă a revenit în actul secund și a trimis meciul în decisiv.

În setul al treilea a fost nevoie de tiebreak pentru a se putea afla sportiva calificată în sferturi, câștig de cauză având ucraineanca.

Semifinalistă în 2019 la Wimbledon, Elina Svitolina va avea parte de un alt adversar de calibru în sferturi, unde va da peste Iga Swiatek, Lidera mondială și principala favorită.

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.