​Petrolul Ploiești a pus punct seriei de trei etape consecutive fără succes în play-out, după ce s-a impus în duelul cu Oțelul Galați, scor 2-1, în etapa cu numărul 8.

Petrolul PloiestiFoto: Răzvan PĂSĂRICĂ / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul Ploiești - Oțelul Galați 2-1

Prahovenii au primit o lovitură de la 11 metri în minutul 9, când Alexandru Musi a fost faultat în careu de Pap.

De la punctul cu var, Gicu Grozav a reușit să marcheze, iar scorul a devenit 1-0 (min 10).

Două minute mai târziu, Musi a fost aproape de a face 2-0, însă portarul oaspeților a respins execuția acestuia.

Până la pauză, gălățenii au restabilit egalitatea prin Maciel, care l-a executat pe Zima cu un șut din interiorului careului (min 40).

Petrolul putea intra în avantaj la cabine, dar Gicu Grozav a irosit o situație uriașă din postura de 1 la 1 cu portarul.

În a doua repriză, jocul a fost mai închis, cu puține ocazii de poartă, însă chiar și așa, Petrolul a reușit să treacă la conducerea jocului în minutul 82, când Berisha a punctat pentru 2-1.