​Poli Iași a avut un gol anulat în timpul partidei cu U Craiova 1948, scor 1-1, iar echipa de implementare VAR a venit cu precizări, după ce faza a stârnit controverse.

Sistemul VARFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golul lui Poli Iași din meciul cu U Craiova 1948, anulat corect de VAR

În minutul 55, Martac a recuperat mingea după un șut blocat al lui Bettaieb și a pasat în fața porții, de unde Kabran a înscris.

Horațiu Feșnic a validiat inițial golul, dar VAR a intervenit și reușita a fost anulată, după o așteptare de patru minute, pentru ofsaid la Martac.

Într-un comunicat postat pe site-ul FRF se precizează că analiza fazei a fost corectă, deși reluările arătate la tv indicau că Marcel Bîrsan și Iulian Dima (aflați în camera VAR) au tras greșit liniile.

„Toţi paşii necesari pentru analizarea unei situaţii de ofsaid au fost parcurşi în mod corect. Confuzia a fost generată de faptul că imaginea folosită pentru publicul spectator nu a fost din unghiul utilizat pentru analiza acestei situaţii, a adăugat echipa de implementare VAR”, se arată în comunicatul FRF.

„Horațiu, arată semnul de VAR, anulează golul. Ofsaid. Meciul se reia de la trei metri de linia de poartă, între 5,50 și 16”, i-a comunicat Marcel Bîrsan, aflat în camera VAR, lui Feșnic.

Aici poți vedea analiza VAR.

Meciul dintre U Craiova și Poli Iași s-a terminat cu scorul de 1-1 (Ibrahim '19 / Bettaieb '45+1). Și oltenii au avut un gol anulat (Sidibe '76, pentru henț), iar Bordeianu (Poli Iași) a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, cele două echipe sunt vecine în clasament (câte 31 de puncte): oltenii ocupă locul 12, iar moldovenii se află pe locul 13.