FC Botoșani s-a impus dramatic vineri în fața celor de la Poli Iași, scor 2-1, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 24 din SuperLiga României.

Bogdan AndoneFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

FC Botoșani - Poli Iași 2-1

Poli Iași a ajuns la 6 meciuri consecutive fără succes în deplasare în campionat.

Formația antrenată de Leo Grozavu s-a încurcat pe terenul ultimei clasate FC Botoșani, la capătul unui meci controlat, culmea, de ieșeni.

Saghiri Hamza a deschis scorul pentru echipa nou promovată (min 28), cu un șut puternic, imposibil de apărat de Ducan.

Bouhenna a avut șansa de a face 2-0 în prelungirile primei reprize, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de sub bară de Ducan.

În a doua parte a jocului, Enzo Lopez (min 56) a egalat pentru Botoșani, argentinianul reușind să marcheze la debut pentru moldoveni. Reușita a fost validată după consultarea VAR.

Ieșenii au fost din nou aproape de gol pe final de meci, la lovitura de cap a lui Gheorghiță, însă cei care au înscris până la urmă au fost gazdele.

Intrat pe teren în minutul 88, Mouaddib a dat lovitura pentru formația pregătită de Bogdan Andone, care a scăpat, cel puțin pentru moment, de ultimul loc.