​Universitatea Cluj a reușit să se impună pe Giulești în fața Rapidului, scor 3-2, la capătul unui meci în care ardelenii au revenit de la scorul de 2-0.

Jucatorii echipei Universitatea ClujFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile

Rapid București, abia a doua înfrângere în acest sezon pe teren propriu

„Șepcile roșii” au început tare partida din Giulești și au avut două șanse bune de a marca, însă gazdele au fost cele care au deschis scorul. Jayson Papeau a produs spectacol cu o acțiune plecată din marginea terenul (min 14), reușind să finalizeze cu puțin noroc în poarta lui Iliev.

10 minute mai târziu, Alex Ioniță a punctat pentru 2-0 din centrarea lui Funsho.

Daniel Popa a redus din diferență pentru ardeleni (min 40), după ce inițial Horațiu Moldovan a respins șutul lui Ianis Stoica.

În a doua repriză, echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a ieșit mai motivată și a restabilit egalitatea în minutul 55. Ianis Stoica a șutat puternic în bară, iar mingea a ajuns la Chipciu, care nu l-a iertat pe Moldovan.

Mai mult decât, oaspeții au dat lovitura în minutul 73, după o fază superbă plecată de la pasa sclipitoare a lui Doukoure și încheiată de Ianis Stoica.