​FC U Craiova 1948 a obținut prima victorie din luna septembrie în SuperLiga României. Formația patronată de Adrian Mititelu a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, cu un gol marcat în prelungiri.

Jucatorii echipei U Craiova 1948Foto: Anca Tepei / Shutterstock Editorial / Profimedia

Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile

Leo Lacroix a adus prima victorie a oltenilor după două luni

FC U Craiova 1948 a pus punct seriei de 7 etape consecutive fără succes în SuperLiga României.

Echipa antrenată de Giovanni Constantino a învins-o pe teren propriu pe Sepsi Sfântu Gheorghe.

Oltenii au deschis scorul în minutul 10 al partidei prin Blănuță, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Covăsnenii au restabilit egalitatea prin Cosmin Matei, care a profitat de eroarea portarului Gurău.

În a doua repriză, Chițu a fost aproape de a face 2-1, însă Niczuly a intervenit decisiv și a păstrat tabela intactă.

Blănuță a fost aproape de a face dubla în minutul 71, însă lovitura sa de cap a nimerit bara.

Gazdele au reușit în cele din urmă să dea lovitura în prelungiri, când Lacroix a reluat în plasă din centrarea lui Chițu.