​Universitatea Craiova a ajuns la două succese consecutive în SuperLiga României. Formația antrenată de Ivaylo Petev s-a impus în deplasare contra Oțelului, scor 3-1, în urma unui meci care a început cu o întârziere de 45 de minute.

Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Alexandru Mitriță, omul meciului la Galați

Meciul dintre Oțelul Galați și Universitatea Craiova a fost la un pas de a fi amânat.

Ninsoare abundentă din ultimele 24 de ore s-a depus pe suprafața de joc, însă organizatorii, în frunte cu antrenorul Dorinel Munteanu, au pus mâna pe lopeți și au făcut terenul impecabil.

Cu o întârziere de 45 de minute, meciul a început, iar gălățenii au deschis scorul în minutul 20, după ce Alex Pop a transformat o lovitură de la 11 metri.

Imediat după pauză, oltenii au restabilit egalitatea prin Alexandru Mitriță (min 53), care l-a învins pe portarul Dur Bozoancă cu un șut plasat.

Portarul gălățenilor a mai avut două intervenții bune, însă nu a mai avut ce să facă un minutul 80, când Alexandru Mitriță l-a învins din nou.

Mitriță și-a desăvârșit hat-trick-ul 3 minute mai târziu, fiind servit excelent în fața porții de Bancu.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Oțelul Galați și Universitatea Craiova