FCSB s-a impus în derby-ul contra rivalei Dinamo București, scor 1-0, în urma unui meci dominat de către vicecampioana României. Gruparea roș-albastră s-a desprins la 5 puncte în fruntea SuperLigii României.

Dinamo - FCSB pe Arena NaționalăFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

Florinel Coman, gol de generic în duelul cu Dinamo

FCSB s-a distanțat la 5 puncte de CFR Cluj, după succesul obținut în fața celor de la Dinamo București.

Formația antrenată de Elias Charalambous a controlat disputa, însă prima repriză a fost una destul de modestă, spectacolul fiind oferit de cele două galerii.

În a doua repriză, diferența a fost făcută de execuția fabuloasă a lui Florinel Coman, care a șutat imparabil din lovitură liberă.

Dinamo nu a cedat și a ratat câteva ocazii importante spre final, însă tabela a rămas neschimbată.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Dinamo București și FCSB

Dinamo - FCSB, 0-1, în etapa cu numărul 17 din SuperLiga României

Final.

Min 90+6: Șansă de gol pentru FCSB. Băluță a tras din 17 metri, dar pe lângă poartă.

Min 90+2: Târnovanu primește galben pentru tragere de timp.

Min 90+2: Ocazie pentru Dinamo. Dani Iglesias trimite puternic din marginea careului, pe lângă poartă.

Min 90+1: Cartonaș galben pentru Băluță, după o intervenție din spate.

Min 88: Adrian Șut sare și ajunge la centrarea lui Radunovic, dar reia în brațele lui Golubovic.

Min 85: Florinel Coman este înlocuit de Dorin Rotariu.

Min 82: Încă o șansă de gol pentru gazde.Mingea este blocată de Șut și ajunge în corner.

Min 81: Mare ocazie pentru Dinamo.Ghezali reia spectaculos, dar direct în brațele lui Târnovanu.

Min 79: Cartonaș galben pentru Florinel Coman, după un atac întârziat la Lucas.

Min 75: Politic reia cu capul spre poarta lui Târnovanu, dar mingea trece mult pe lângă.

Min 73: Lixandru își oprește un adversar prin fault și primește cartonașul galben.

Min 68: Dublă schimbare la Dinamo. Ies Abdallah și Bena, iar pe teren intră Ahmed Bani și Politic.

Min 64: Ocazie pentru Dinamo. Gregorio îl întinde pe Târnovanu cu un șut plasat. Lovitură de colț pentru gazde.

Min 56: Șansă de 2-0 pentru FCSB. Ovidiu Popescu deviază centrarea lui Pantea, însă mingea trece peste poartă.

Min 54: Patriche vede cartonașul galben după un fault urât la Olaru.

Min 52: GOOOOOOOOOOOL FCSB! Florinel Coman înscrie cu o lovitură liberă executată perfect. 1-0 pentru FCSB!

Min 51: Arbitrul Iulian Călin le arată cartonașul galben lui Bena și Adrian Șut.

Min 46: Mare ocazie pentru FCSB. Darius Olaru trage la colțul lung, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min 46: A început repriza a doua. Andrea Compagno și Ovidiu Popescu au intrat pe teren, înlocuindu-i pe David Miculescu și Djokovic.

Pauză.

Min 32: Fază frumoasă creată de jucătorii lui Dinamo, mingea a ajuns la Amzăr, care a trimis mult peste.

Min 28: Modificare în tabăra gazdelor. Homawoo iese accidentat și este înlocuit de Patriche.

Min 23: Florinel Coman își încearcă norocul cu un șut de la aproximativ 35 de metri, însă mingea se duce pe lângă poartă.

Min 10: Încă un șut pentru FCSB, de această dată din partea lui Adrian Șut. Și mingea aceasta este prinsă de portarul lui Dinamo.

Min 7: Florinel Coman șutează pe jos din marginea careului, mingea ajunge însă în brațele lui Golubovic.

Min 4: Prima ocazie de gol aparține FCSB-ului. Miculescu a centrat în fața porții pentru Florinel Coman, dar Golubovic a ieșit bine și a îndepărtat pericolul.

Min 1: Start de meci pe Arena Națională. Atmosferă frumoasă creată de cele două galerii.

Meciul dintre Dinamo București și FCSB a început cu o întârziere de 10 minute, ca urmare a decalării orei de start a partidei dintre Oțelul Galați și Universitatea Craiova.

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr - D. Iglesias, Bena, Ilic - Ghezali, Abdallah, Gregorio.

Rezerve: Dujmovic - I. Roșu, Politic, Bordușanu, A.Bani, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia.

Antrenor: Ovidiu Burcă

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman.

Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruț, Compagno, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu.

Antrenor: Elias Charalambous