Pe stadionul Iuliu Bodola din Oradea, UTA Arad s-a impus dramatic în duelul cu Dinamo București, scor 2-1, în penultimul meci al etapei cu numărul 15 din SuperLiga României.

Jucator de la Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Dinamo, 10 meciuri fără victorie în campionat

Dinamo București continuă seria rezultatelor dezastruoase din campionat.

Formația antrenată de Ovidiu Burcă a pierdut disputa cu UTA Arad, cu toate că bucureștenii puteau câștiga meciul.

Oaspeții au început excelent partida și au deschis scorul prin Dennis Politic (min 8), care a finalizat o acțiune personală cu un șut la colțul scurt.

Luckassen a replicat pentru arădeni, dar Golubovic a intervenit excelent. În minutul 41, echipa antrenată de Mircea Rednic a restabilit egalitatea prin Micovschi, care a profitat de o greșeală în defensiva adversă.

În a doua repriză, dinamoviștii au controlat jocul, iar Gregorio a produs una dintre cele mai mari ratări din acest sezon. Lăsat cu poarta goală de Ghezali, acesta a întârziat șutul și a fost blocat de un apărător al gazdelor.

Mai mult decât atât, în al doilea minut de prelungire, UTA a primit o lovitură de la 11 metri, transformată de Freitas (min 90+2).

Astfel, Dinamo încheie turul sezonului regular pe penultimul loc, la doar 3 puncte de FC Botoșani.

De partea cealaltă, UTA urcă pe locul 10 și acumulează 18 puncte.