Oțelul Galați a obținut al 8-lea rezultat de egalitate din SuperLiga României. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a remizat pe teren propriu cu Rapid București, scor 0-0, iar gălățenii rămân fără victorie în acest sezon.

Dorinel MunteanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dorinel Munteanu, fără succes de la revenirea în SuperLiga României

Venită după 3 succese consecutive la Galați, Rapidul a făcut un pas greșit împotriva Oțelului.

Formația antrenată de Cristiano Bergodi a luat doar un punct din deplasarea de la Galați, în urma unui meci în care giuleștenii au avut un gol anulat.

Gazdele au avut o dublă șansă de a deschide scorul în primele minute ale partidei, dar Horațiu Moldovan a intervenit la șuturile lui Maciel și Zhelev.

Giuleștenii au avut și ei o mare ocazie de a marca în minutul 34, dar Funsho a trimis în bară. Claudiu Petrila a fost și el aproape de a înscrie în finalul primei reprize, însă portarul gălățenilor a intervenit excelent.

În a doua repriză, jocul a fost mult mai închis, iar oaspeții au avut și un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Prin această remiză, Rapid își păstrează locul 4 la finalul acestei etape și acumulează 15 puncte.

De partea cealaltă, gălățenii urcă pe locul 12 și ajung la cota 8 în SuperLiga României.