Petrolul Ploiești și Oțelul Galați au început cum se cuvine etapa a 8-a din SuperLiga României. Cele două formații au remizat, scor 2-2, asta deși gazdele au condus cu 2-0.

Dorinel MunteanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul a avut 2-0 cu Oțelul

Petrolul Ploiești și Oțelul Galați a ajuns la 5 partide consecutive fără înfrângere în SuperLiga României.

Formația antrenată de Dorinel Munteanu a venit cu un moral bun după victoria din play-off-ul Cupei României, cu FC Bacău, și a fost aproape de a deschide scorul în minutul 15.

Cisotti a irosit o lovitură de la 11 metri, iar gazdele s-au răzbunat în minutul 30, când Jair a reușit să puncteze din pasa lui Musi.

În a doua repriză, același Jair a punctat pentru 2-0 în minutul 53. Gazdele puteau face chiar 3-0 câteva minute mai târziu, însă Gicu Grozav a nimerit bara din lovitură liberă.

Oaspeții au redus din diferență prin Maciel (min 60), care a reluat în plasă din centrarea lui Alex Pop, iar Cisotti a restabilit egalitatea (min 65) după ce l-a învins pe Zima.

Hanca îi putea aduce din nou pe prahoveni în avantaj, însă acesta nu a reușit să îl învingă pe Dur-Bozoancă.

Scor final 2-2, iar Petrolul rămâne pe locul 4 cu 13 puncte. De partea cealaltă, Oțelul este pe locul 11 și are 7 puncte.