După două înfrângeri consecutive, Poli Iași a obținut primul succes din acest campionat și s-a impus surpinzător pe terenul Farului, scor 3-1.

Gica HagiFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Farul a pierdut pe teren propriu cu Poli Iași

Poli Iași a produs șocul al etapei cu numărul 3 din SuperLiga României și a învins campioana en-titre chiar pe stadionul din Ovidiu.

Formația antrenată de Leo Grozavu a câștigat cu scorul de 3-1 și a obținut primul succes de la revenirea în primul eșalon al fotbalului românesc.

Luis Phelipe a deschis scorul după doar 11 minute pentru echipa oaspete, iar Vojtus a dublat avantajul ieșenilor în minutul 37 al partidei, dintr-o centrare perfectă.

Constănțenii au redus din diferență chiar înaintea pauzei prin Enes Sali (min 45).

În a doua repriză, oaspeții au mai lovit o dată prin același Luis Phelipe (min 51), gol care a lovit și mai mult în moralul gazdelor.

„Anesteziată” de cele 3 goluri primite, Farul nu a mai avut reacție și scorul final a rămas 3-1 în favoarea celor de la Poli Iași.

Cu acest rezultat, Poli Iași acumulează primele puncte din acest sezon și urcă pe locul 9. De partea cealaltă, Farul suferă primul eșec din acest campionat și coboară pe locul 3, având un total de 6 puncte.