Hermannstadt a obținut al doilea succes consecutiv al sezonului, după ce a învins UTA Arad cu scorul de 2-1, în etapa a treia a SuperLigii României.

Marius MaldarasanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Sibienii au întors rezultatul cu UTA

După succesul obținut etapa trecută la Iași, formația antrenată de Marius Măldărășanu a câștigat și disputa de pe teren propriu, cu UTA Arad.

Sibienii s-au impus cu scorul de 2-1, la capătul unui duel controlat de gazde.

Chiar și așa, scorul pauzei a fost în favoarea arădenilor, care au condus cu scorul de 1-0, grație reușitei înscrise de Cătălin Carp (min 31).

În a doua repriză, gazdele s-au năpustit la poarta lui Iacob, iar Daniel Paraschiv a restabilit egalitatea în minutul 50 al partidei, dintr-o lovitură de la 11 metri.

8 minute mai târziu, atacantul gazdelor a oferit și o pasă decisivă la reușita lui Sota Mino.

Scor final 2-1, iar Hermannstadt urcă pe locul 4 și acumulează 6 puncte. De partea cealaltă, UTA are doar un singur punct după 3 etape și se află pe poziția a 13-a.