Petrolul și Universitatea Cluj au remizat în prima etapă a noului sezon din SuperLiga României, scor 1-1, la capătul unui meci spectaculos, cu două bare și cu un penalty ratat de gazde.

Florin Pîrvu, PetrolulFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Constantin Budescu nu a reușit să îl învingă pe Gorcea de la punctul cu var

Petrolul și U Cluj au oferit un meci spectaculos în prima etapă din SuperLiga și au remizat scor 1-1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 14 la prima fază importantă a partidei, când Alexandru Chipciu a înscris cu un șut de la aproximativ 12 metri.

Replica prahovenilor a venit un sfert de oră mai târziu, când Alexandru Musi, jucătorul împrumutat de la FCSB, a punctat din câțiva metri.

Înaintea pauzei, Doru Popadiuc a fost aproape de a face 2-1 pentru U Cluj, dar mingea șutată de acesta a nimerit bara.

Repriza secundă a adus încă o bară, de această dată în contul gazdelor. Gicu Grozav a scuturat transversala porții lui Gorcea.

În minutul 59, Constantin Budescu a ratat o lovitură de la 11 metri și a irosit o șansă mare de o aduce la conducerea jocului pe Petrolul.

Chipciu putea fi omul meciului pentru șepcile roșii, dar acesta nu a reușit să îl învingă pe portarul gazdelor.

Scor final 1-1, iar cele două formații obțin primul punct din acest sezon.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj