Rapid București a încheiat sezonul cu un rezultat foarte bun pentru moralul echipei. Giuleștenii au câștigat categoric duelul cu FCSB disputat pe Arena Națională din București, scor 5-1.

Jucătorii echipei RapidFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Octavian Popescu a fost eliminat după ce a redus din diferență pentru gazde

FCSB a folosit o echipă mai mult experimentală în ultima etapă cu Rapid București, la un meci la care au fost prezenți peste 18.000 de spectatori.

Giuleștenii au făcut o primă repriză fantastică, iar la pauză, echipa antrenată de Adrian Mutu conducea cu scorul de 3-0.

Kevin Luckassen a deschis scorul în minutul 7 pentru oaspeți, iar Ștefan Pănoiu (min 17) și Paul Iacob (min 26) au dus scorul la 3-0 după primele 45 de minute.

În a doua repriză, Billel Omrani, Valentin Crețu și Octavian Popescu au intrat pe teren, iar cel din urmă a redus din diferență în minutul 58.

5 minute mai târziu, Octavian Popescu a fost eliminat de către Sebastian Colțescu, după ce l-a lovit pe Funsho.

Jucătorul nigerian s-a răzbunat în cel mai bun mod posibil și a marcat de două ori în minutele 68 și 79.