Aproape 6 milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19 vor fi livrate în România în luna mai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 14:51 Actualitate | Sanatate


Andrei Baciu
Foto: Agerpres
Aproape 6 milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19 vor fi livrate în România în luna mai, a anunțat astăzi Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății și vicepreședintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea. Cele mai multe vor fi vaccinuri produse de Pfizer-BioNTech - un total de 3,8 milioane de doze așteptate în țara noastră luna viitoare. În plus, o tranșă-record de vaccin Pfizer, de peste 725.000 de doze, va fi livrată în România și în ultima săptămână a lunii aprilie.

În ultima săptămână a lunii aprilie este așteptată o tranșă record de 725.400 de doze de vaccin Pfizer, care vor fi livrate, spune Andrei Baciu.

Calendarul livrărilor de vaccinuri împotriva COVID-19 pentru luna mai, prezentat de Andrei Baciu:
  • Pfizer - peste 697 de mii de doze de vaccin livrate săptămânal și peste un milion în ultima săptămână - total peste 3,8 milioane de doze de vaccin Pfizer.
  • Moderna - livrări săptămânale a câte 128.400 - total 513.600 de doze.
  • AstraZeneca - peste un milion de doze AstraZeneca.
  • Johnson&Johnson, "în funcție de cum vor arăta lucrurile pentru acest vaccin" - 518.000 de doze așteptate în mai.
  • Total - 5.962.000 de doze pentru luna mai.
  • Cifrele sunt asemănătoare și pentru luna iunie și vor fi comunicate.
  • Comisia Europeană nu a mai prelugit contractele cu AstraZeneca și Jonhnson&Johnson pentru anul viitor. Contractele pentru acest an rămân valabile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3099 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    de ,bai ginerica! (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa speram ca avem si doritori!
    • -5 (7 voturi)    
      Vor sta prin frigidere...se vor ruga (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:21)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Vor sta prin frigidere...se vor ruga sa vina oamenii la vaccinare. Au ramas destui oameni normali; n-au indobitocit pe toata lumea.
      • 0 (4 voturi)    
        uite un exemplu (Marţi, 20 aprilie 2021, 16:50)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        de oameni care, dupa mintea ta, nu sunt "normali": https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/ https://www.nature.com/articles/s41591-021-01337-2 :) da, ai dreptate, nu sunt "normali", sunt evoluati si inteligenti. ce intelegi tu prin "normalitate" e de fapt inapoiere si multa prostie. si aici ai dreptate, sunteti majoritari in tara asta. dar nu-i problema, e mare nevoie de shaormari, spalatori de vase si culegatori de sparangel in tarile care nu au populatia majoritara oameni "normali"! :))))
  • -1 (9 voturi)    
    o sa le arunce (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:59)

    panda_rosu [utilizator]

    la gunoi, s-au cam epuizat doritorii
  • -1 (3 voturi)    
    iti dai seama (Marţi, 20 aprilie 2021, 14:59)

    Anonym [utilizator]

    cata energie electrica vom consuma pt refrigerarea si depozitarea acestor doze nefolosite?

    Sper ca aveti un plan si pt rep Moldova: fie sa le livram, fie sa asiguram transporturi de oameni de acolo la centre de vaccinare de pe teritoriul romanesc

    PS: si centre mobile de vaccinare, care sa treaca o data pe sapt prin satele greu accesibile pt 1&2 doza
  • +2 (8 voturi)    
    Good news! (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:02)

    Socrate2021 [utilizator]

    Da’ ce faceti cu ele?
  • +8 (12 voturi)    
    mda (Marţi, 20 aprilie 2021, 15:19)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca nu obligati medicii de familie sa se implice activ e degeaba...

    mai ales in mediul rural unde ce zice unicul medic din sat e aur pentru tot satul...

    eu am tot incercat sa o conving pe soacramea sa se vaccineze ca are peste 65 ani, si imi zice ca a intrebat medicul de familie si nu i-a recomandat sa se vaccineze... WTF ????????

    tot asa am o cunostiinta care este asistenta medicala, si este anti-vaccinare, nu s-a vaccinat si nici nu vrea sa auda...

    cand ai oameni anti-sistem in sistemul care de fapt trebuie sa te protejeze.. orice masura e degeaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Se vor gasi oare.... (Marţi, 20 aprilie 2021, 17:38)

    gigiN [utilizator]

    ...atatea milioane de...shoshoace vindecate ????
  • -3 (3 voturi)    
    iu ar mising da point (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:41)

    andr1stE [utilizator]

    stimabililor, 6 milioande de doze PRE-PLATITE DIN BANII VOSTRI, se vor arunca ;)