Câți români au murit în primele 8 luni din acest an față de aceeași perioadă din anul trecut, pe cauze de deces

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:30 Actualitate | Sanatate


Lumanari in biserica
Foto: pixabay.com
La solicitarea HotNews.ro, Institutul Național de Statistică ne-a transmis numărul deceselor pe cauze de deces în primele 8 luni din 2019 și 2020. Cifrele seci arată că anul acesta am avut, până la finele lui august, mai puține decese decât anul trecut. Din luna martie 2020 încoace, lună de lună, decesele cauzate de diabet și de boli ale aparatului respirator (unde intră și coronavirusul ucigaș) au dominat 2020 față de 2019.

Totalul deceselor pe primele 8 luni 2020 față de 2019 arată așa:





Pe cauze de deces (codificarea cauzelor de deces s-a facut conform Clasificării Internaţionale a Maladiilor - Revizia a X-a OMS - ICD 10), datele arată ca mai jos:





Mai jos aveți diferența dintre numărul deceselor din perioada martie- august 2020 față de 2019 pentru câteva cauze de deces. Barele din dreapta arată cu cât mai multe decese s-au înregistrat în acest an față de 2019 în fiecare lună, pe cauze de deces. Barele din dreapta arată că decesele din martie-august 2019 au fost mai numeroase.



Sursa datelor: INS, Statistica demografică.

* Sunt incluşi decedaţii care aveau domiciliul sau reşedinţa obişnuită în România.
* Datele se referă la decesele inregistrate in perioada ianuarie-august 2020. * În luna ianuarie 2020 sunt incluse si decese produse in anul 2019 si inregistrate la Oficiile de stare civila in luna ianuarie 2020.
* Datele sunt provizorii fiind repartizate pe luni după data înregistrării fenomenului demografic.
* Codificarea cauzelor de deces s-a facut conform Clasificării Internaţionale a Maladiilor - Revizia a X-a OMS (ICD 10).
* In lunile urmatoare unele cauze de deces pot suferi modificari ca urmare a verificarilor avute cu INSP.
* Datele pentru luna septembrie 2019 vor fi disponiblie după data de 10 noiembrie 2020, după publicarea Comunicatului de presă privind mişcarea naturală a populaţiei, în luna septembrie 2020.
* În lunile iulie şi august, în grupa de deces 'alte cauze' sunt incluse şi decese care sunt în curs de codificare la DSP. Acestea vor fi codificate în lunile următoare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















77635 vizualizari

  • -14 (80 voturi)    
    te uiti la cifre si clasificari...si te izbeste (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:46)

    Je__ [utilizator]

    anul asta romanii au murit in casele lor.
    Au murit tot de inima, cancere, etc. doar ca in casele lor, abandonati ca niste caini, asa ca anu asta va lipsi multa statistica

    peste ani si ani, cand unii isi vor da doctoratele despre criza actuala, aia pragmatici vor zice ca e genocid institutionalizat si vor demonstra in teze ca a fost un alt experiment uman, iar urmasii covidiotilor vor scrie in doctoratele lor despre cea mai mare criza sanitara, si cum diferenta au murit de COVID

    realitatea ramane totusi in cifre...intr-o tara in declin demografic de vreo 20 de mii pe an, 2020 se situeaza sub 2019. Asta inseamna ca si asa sistemul medical scotea morti pe banda rulanta, si ca statul acasa a avut si partea lui buna
    • -1 (33 voturi)    
      Statistici gresite (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:17)

      LicuriciulMare [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ma meseriasilor si statisticienilor, dar un raport la populatie ati facut?
      Ca daca suntem cu un milion mai putini ca anul trecut, cifrele astea nu mai inseamna nimic.
      Ati dat niste cifre aiurea, fara cap.
      • +12 (18 voturi)    
        Cifrele din grafic ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:53)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui LicuriciulMare

        ...nu au nicio legatura cu totalul populatiei

        Este vb pur si simplu de nr de decese si cauzalitatea lor.
        Daca in Romania au murit 170.000 de persoane, acest numar e valabil, indiferent ca in tara traiesc 10 sau 20 de milioane.
        Raportul deceselor la numarul populatiei isi are rostul doar daca vrei sa compari situatia intre orase, judete, regiuni, tari, continente...pe categorii de varsta, etc.
        Pt asa ceva exista statistici separate, fara nicio legatura cu graficele din acest articol.

        Vezi aici (ca exemplu)

        https://insse.ro/cms/sites/default/files/field/publicatii/evenimente_demografice_in_anul_2018.pdf
      • +2 (14 voturi)    
        Chiar gresite! Daca compari "Pe cauze de deces" cu (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:06)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui LicuriciulMare

        "Totalul deceselor pe primele 8 luni" (adica prima figura cu a doua) vezi ca diferentele sunt de zeci de mii...ceva e gresit!
        Nu ma pot abtine sa ma intreb daca o fi birocratia PSDizata incompetenta?
      • +2 (6 voturi)    
        De la putorile bugetare (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:25)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui LicuriciulMare

        care taie frunza la caini din INS sa nu va asteptati decat la aberatii si erori
      • +8 (8 voturi)    
        un pic de prudenta (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:27)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui LicuriciulMare

        Gasesti pe INSSE si evolutia populatiei si poti sa faci comparatia. A scazut cu aprox 100k, conform datelor de la statistica, nu mai aruncati cu milioane in dreapta si stanga. Ce este drept este ca acolo unde au prezentat cauzele de deces totul este incoerent, cifrele nu se potrivesc. Te-ai astepta ca un redactor sa faca o verificare, cat de cat.
    • +7 (25 voturi)    
      nu (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:58)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Uiti ca primele 8 luni inseamna pana in august 2020.
      Primele 8 luni au fost cu starea de urgenta cand s-a limitat mult raspandirea virusului (100 cazuri vs 4700). Daca carcaletele asta are o rata de mortalitate de 2% ai avea o diferenta de 2 decese vs 94 decese/zi. Ceea ce e enorm.
      Pe langa asta, ministrul sanatatii a spus clar: au raportat toate decesele cu comorbiditati ca fiind de Covid. De aici apar scaderile in statistica pentru celelalte boli.
    • +4 (8 voturi)    
      "va lipsi multa statistica" (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:16)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cum adica va lipsi multa statistica?

      Crezi ca aia morti "in casele lor" nu sint inregistrati?
    • +1 (3 voturi)    
      Interpretarea matale e incorecta (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Indiferent ca mori acasa sau la spital, pe certificatul de deces se scrie cauza mortii, si medicul care-l elibereaza e obligat s-o verifice.

      Asa ca singura concluzie care se poate trage din datele de mai sus e ca in valoare absoluta, pe fiecare cauza de deces, au murit mai putini oameni ca anul trecut. Nu c-au murit abandonati in casele lor. Daca mureau abandonati in casele lor, fara asistenta medicala, numarul mortilor de varii boli ar fi trebuit sa fie mai mare, nu mai mic.

      Ipoteza mea e decesele semnificativ mai putine pe varii cauze de deces sunt urmarea a doua fenomene. Unu la mana, chestia pe care-o afirma unii e partial valida, anume ca pe multi dintre cei ce ar fi murit oricum de inima, cancer sau alte boli i-a omorat COVID-19 - da' asta cred eu ca-i fenomenul mai putin important. Mai important, cred eu, e faptul ca confruntati cu epidemia foarte multi dintre cei ce se stiu cu varii boli care predispun la o forma mai grava de COVID-19, pe langa ca-s atenti si se protejeaza, au adoptat si-un regim mai sanatos de viata. Treaba aia are un efect foarte pronuntat dupa un timp scurt.

      O sa vedem daca ipoteza se verifica in cazul in care epidemia se prelungeste mai mult de-un an, adica daca inca n-avem vaccinata majoritatea populatiei la anu' in vara - ceea ce-i probabil. Daca primul fenomen - faptul ca COVID-19 a omorat in majoritate oameni care oricum mureau - are un efect mai mare, comparat luna cu luna anul ce vine cu anul asta ar trebui sa n-avem diferente semnificative. Daca celalalt fenomen e mai important, ar trebui ca si la anul sa avem diferente similare fata de anul asta cu ce avem acuma fata de 2019.
  • -6 (44 voturi)    
    Am fost salvati de boala asta invizibila in cifre. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:47)

    Lok [utilizator]

    Continuam tot asa.
  • +29 (37 voturi)    
    Datele din grafice sunt inconsistente! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:55)

    OUG [utilizator]

    Primul grafic prezintă total 8 luni 2020 = 176.362 și total 8 luni 2019 = 176.745

    Dacă însumăm valorile din al doilea grafic, totalul depășește 300.000 pentru fiecare an.

    Mai bine faceți public setul de date primit de la INS.
    • -7 (25 voturi)    
      Al doilea grafic e mai sinistru. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:03)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Practic bolile alea se insumeaza si unii decedati pot suferi mai multe din ele deodata. Deci nu e grav ca nu bate.
      Grav e ca sunt mai putine boli cumulate decat anul trecut, asadar astia au murit acasa fara a fi internati si documentati cu bolile respective la deces. Discrepanta este un rezultat direct al lipsei sistemului sanitar.
      Te simti salvat?
      • +2 (4 voturi)    
        Certificat de deces fara cauza mortii nu exista (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:06)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Chiar daca mori acasa, medicul care completeaza certificatul de deces e obligat sa constate si sa verifice cauza mortii. Daca nu reuseste, te trece la alte cauze. Dar chiar si la alte cauze numarul e mai mic ca anul trecut.

        In plus, chiar daca tu suferi de mai multe boli, pe certificatul de deces, la cauza mortii, nu-s trecute toate, ci doar aia care, dupa ce analizeaza toate datele pe care le are la dispozitie, concluzioneaza medicul ca te-a omorat. Asa ca nu apare nimeni mort de trei boli.

        Asa ca ce sa zic, mai incet cu pianu' pe scari ...
        • +1 (1 vot)    
          Nu o zis nimeni ca nu exista fara cauza. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 22:16)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          De unde o scoti pe asta. Dar in certificatele de deces apar si alte cauze, cu vreo 3-4 rubrici mai specific. Deci comorbiditati. Da un google cu certificate de deces, sunt pe net destule.
          Nu imi este greu sa speculez ca ar fi vorba de bolile raportate la decese in cazul misteriosului grafic 2.
          • 0 (0 voturi)    
            De numarat se numara doar ... (Joi, 29 octombrie 2020, 17:53)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ... dupa ce scrie la rubrica "Cauza directa (imediata)".

            Cum ti s-ar parea sa scrie la cauza decesului sa scrie ca l-a lovit tractoru', da' el sa fie numarat si la hipertensiune arteriala ca asa s-a-ntamplat, sa aibe si tensiune mare?
            • 0 (0 voturi)    
              Nu toate decesele sunt clare ca la COVID (Luni, 2 noiembrie 2020, 10:05)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Uneori can decedatul avea +80ani. Si vreo 5 boli concurente, daca nu face careva o autopsie nu ai cum afla. Si ma refer la autopsia aia completa, desfacut tot, sectionat ce trebuie si gasita cauza ce a dus la deces. Alea se fac rar in lume.
              Asadar diabet+hipertensiune = un cheag pe undeva in inima sau creier, dar in certificat scrie ca ambele.
    • +1 (15 voturi)    
      Pentru ca unii au 2-3 cauze, te-ai gandit la asta? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:27)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Sunt unii care au murit, de exemplu si diabet, au si probleme cu inima au si probleme si boli ale aparatului respirator. Si au fost trecut in toate categoriile. De multe ori, un om nu moare de un singur lucru, in general sunt mai multi factori care insumat au dus la deces.
      • +8 (8 voturi)    
        Da, numai ca ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:10)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ..un om care sufera de 3 boli grave, tot numai o singura data moare.

        Daca statistica s-ar fi referit la frecventa bolilor, se putea spune ca 3 persoane sufera in total de 10 boli.

        Dar aici e vb de decese si nu ai cum sa numeri mai mult de 1 deces pe persoana, oricate boli ar fi avut.

        Cred ca s-a intamplat o incurcatura si cuantumul bolilor a fost trecut ca fiind cuantumul deceselor. (sau cel putin asa se intelege din graficul cu bare)
        Poate ca un medic si-ar fi dat imediat seama si ar fi stiut sa interpreteze corect graficul, dar cineva fara pregatire medicala numara automat mortii.
        • +3 (5 voturi)    
          Dar daca are 3 comorbiditati concurente (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:13)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          la care il treci. Azi e simplu ca treci Covid. Dar anul trecut trebuia sa treci mai multe.
          Treaba cu un deces = o boala nu e in concordanta cu realitatea.
          • -2 (4 voturi)    
            E simplu si daca are zece boli (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:11)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Medicul care completeaza certificatul de deces tre' sa analizeze toate datele, si sa formuleze o concluzie. Poate nu-i in 100% din cazuri corecta concluzia aia, poate doar in 9%, da' in certificatul de deces, la cauza mortii, e trecuta o singura boala din alea zece.

            Daca medicul chiar nu reuseste sa formuleze cauza, ala e numarat la cauze necunoscute, si in graficul de mai sus apare la alte cauze. Dar chiar si-acolo numarul de anu' asta e mai mic ca cel de anu' trecut.

            Asa ca oricum ai lua-o, e clar: anu' asta au murit semnificativ mai putini oameni decat anu' trecut de varii boli. Presupunerea mea e ca epidemia i-a facut pe multi, mai ales pe cei care se stiu bolnavi cu boli care cresc riscul de moarte de la COVID-19, sa adopte un regim de viata mai sanatos, si aia a redus indirect si numarul de morti din varii cauze care n-au de-a face cu COVID-19.
            • +2 (4 voturi)    
              Pe certificatul constatator al decesului e asa: (Miercuri, 28 octombrie 2020, 22:22)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Cauza directa...............
              Cauze antecedente..............
              Stare morbida initiala..................
              Alte stari morbide importante................
              Nu e doar o boala. Pot fi mai multe. Miseriosul grafic 2 numai INSSE stie ce inseamna cu adevarat. Si tu speculezi la fel ca mine.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu speculez (Joi, 29 octombrie 2020, 17:54)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                Cand se numara cati au murit pe cauze, doar cauza directa se numara.
                • 0 (0 voturi)    
                  Speculatia este pe ce e in graficul 2. (Luni, 2 noiembrie 2020, 10:07)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                  Nu stiu ce au numarat aia de l-au facut. Sunt mai multe variante, deci speculam.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu este adevarat (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:19)

        Vasi67 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Daca te uiti pe site-ul INS pe anii trecuti, statistica pe cauze de deces nu numara de doua ori un decedat, la doua cauze diferite. Este o eroare in prezentarea din articol.
        https://insse.ro/cms/sites/default/files/field/publicatii/evenimente_demografice_in_anul_2018.pdf
    • +2 (14 voturi)    
      depaseste doar pt 2019 (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:28)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Dar ai dreptate, cifrele sunt mult diferite in graficul 2 (distributia pe cauze deces) vs total decese perioada.
      In concluzie, INS trebuie sa dea niste explicatii despre aberatiile astea.
      • -1 (1 vot)    
        Io cre' ca ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:14)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        ... au sanse sa fie corecte anbele grafice - da' nu m-am uitat la date. Graficele acopera perioade de timp diferite. Daca anul trecut au murit mai multi la inceputul anului si mai putini peste vara, pe cand anul asta pe dos, diferentele par plauzibile.
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:28)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      @OUG important e sa fie colorate si sa aibe UX fancy, nu sa fie corecte
    • 0 (12 voturi)    
      Ar fi o idee (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:35)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Probabil unele decese sunt trecute cu mai multe cauze, gen accident de masina + covid, sau sinucidere + covid sau coma diabetica + covid. De aici confuzia.
    • +7 (15 voturi)    
      summa summarum (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:51)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Conform insumarii cifrelor din graficul doi:

      In 2019 au murit in 8 luni - 351.000
      In 2020 au murit in 8 luni - 238.000
      ....................................................................
      Conform datelor: https://insse.ro/cms/sites/default/files/field/publicatii/evenimente_demografice_in_anul_2018.pdf

      in 2017 au murit in 8 luni - 174.000
      in 2018 au murit in 8 luni - 175.000
      ----------------------------------------------------------------

      Inseamna ca graficul "bulina" e cel corect, iar in graficul cu bare cifrele sunt total anapoda!
    • +3 (11 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:54)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui OUG

      Cifrele sunt gresite intr-unul dintre grafice, cu siguranta!
  • +11 (17 voturi)    
    Statistica (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:58)

    dowjones [utilizator]

    Hotnews, controlati sursele. graficul comparativ e gresit, cel mai probabil 2019 e prezentat intreg si nu primele 8 luni!
    De bun simt!
  • +14 (14 voturi)    
    Aritmetica? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:58)

    D.B.M.H [utilizator]

    decese 8 luni 2019 = 176362 ; decese 8 luni 2020 = 176745
    pe cauze de deces 8 luni 2019 = 238037 ; decese pe cauze 8 luni 2020 = 315975 (din tabelele prezentate)
    Ar fi bine sa clarifice cineva urgent diferentele!!!
    • -1 (1 vot)    
      aritmetica (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:31)

      D.B.M.H [utilizator] i-a raspuns lui D.B.M.H

      corectez decese pe cauze 8 luni 2020 = 351975
  • +5 (7 voturi)    
    salutare (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:04)

    eugen111 [utilizator]

    graficul al 2 lea , decese produse-pe cauza de decesc ..e o prostie ...practic daca va uitati la toate categoriile 2019 a avut mult mai multe decese comparativ cu 2020 ceea ce contrazice primul grafic cu numarul total de decese !practic adunand doar decesele datorate ischemiei cardiace cu cele datorate aparatului circulator se depaseste cu mult numarul total de decese pe primele 8 luni ale anului 2019 anuntate anterior
  • -2 (24 voturi)    
    Mda (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:11)

    Luk [utilizator]

    Ori anul trecut a fost un dezastru similar, ori anul asta nu e niciun dezastru. Poate ca suntem atat de capabili incat transformam un an banal intr-un dezastru si un an dezatruos intr-un an banal.
    Cert este ca astia care numara mortii cu sufletul la gura si urla ca o sa murim fara masti, sunt cel putin deplasati si n-au nimic in cap.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu ma, ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:17)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ... cert este ca matale si daca te uiti un an la un grafic nu pricepi nimic din el.

      Sa-ti traduc: chiar daca anul asta numarul mortilor din varii alte cauze decat COVID-19 a fost semnificativ mai mic ca anu' trecut, COVID-19 aproape c-a reusit sa echilibreze situatia, asta in conditiile in care epidemia ia amploare. Adica pana la sfarsitul anului, daca evolutia nu se schimba, 2020 o sa bata 2019 la curu' gol, in conditiile in care populatia Romaniei e-n scadere.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Joi, 29 octombrie 2020, 10:49)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Atat esti de incuiat incat nu vezi nici ceea ce este evident ca lumina soarelui, si ce a vazut pana si Trump (da, presedintele USA!). Adica un bonav de inima, de cancer, etc., infectat sau numai suspect de corona, mort in aceasta perioada este declarat mort de covid! Fara nici o auutopsie, fara nici un argument stiintific! Sau crezi ca infarctul, accidentele vasculare, cancerul si alte boli traditionale au luat concediu pentru ca a aparut covidul!? La cateva zile dupa iesirea din spitalul cu covid constatse si Trump acest lucru. Dar trolii au grija sa nu se intelega prea usor aspectul acesta. Si cu tine le-a reusit. Vezi ca decesele la nivel total se inscriu intr-o anumita pondere din totalul populatie.
        • 0 (0 voturi)    
          Suspiciunea aia ... (Joi, 29 octombrie 2020, 18:07)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

          ... nu e ca sa i se pare unui neavenit. E ca asa considera un medic, dupa ce-a analizat toate datele problemei.

          Majoritatea celor declarati morti de COVID-19 mor in spital, de obicei la terapie intensiva. Alora ca sa ajunga sa fie internati li s-a facut testul, si la aia nu e doar suspiciune. La ceilalti, medicul se uita la starea de sanatate a omului inainte sa moara, la ce antecedente a avut, daca a avut contact cu infectati confirmati, daca cei din familie care l-au ingrijit prezinta simptome specifice sau au fost testati si-au iesit pozitiv, si abia apoi il declara mort de COVID-19.

          Daca matale ai impresia ca medicii isi fac meseria dupa ureche, ai o impresie gresita. Medicina e unul dintre cele mai strict reglementate domenii, unde risti cel mai mult daca nu te tii de reguli. Regulile nu zic sa il declari mort de COVID-19 pe oricine ti se nazare tie. Da' acuma na, daca il iei pe Trump de etalon pentru gandire rationala ...
          • 0 (0 voturi)    
            Unde risti cel mai mult... vezi dezinfectantii (Luni, 2 noiembrie 2020, 10:56)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Si cum riscau ei tot ca nu respectau nimic, cand le apareau de 10 ori mai multe infectii nosocomiale decat in literatura stiintifica. Niciunu nu a sarit sa spuna ca regulile nu sunt respectate. As vrea sa cred ca a fost doar asa o perioada scurta de timp dar era vorba de zeci de ani si multi morti.
  • +9 (13 voturi)    
    Numerele nu sunt OK si nu se coreleaza!!!! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:19)

    Ana33 [utilizator]

    Din primul grafic rezulta ca numarul de decese in primele 8 luni ale anilor 2019 si 2020 sunt relativ similare (176 mii persoane),
    Dar graficul cu decesele in functie de cauze, este o maaaare abureala, pe care INS vi l-a furnizat sub forma de poza si dvs. v-ati grabit sa il publicati. Din grafic se vede cu ochiul liber, comparand barele acelea, ca in 2020 au murit cu mult mai putin oameni decat in 2020 (numai din boli ale aparatului circulator cu 47 mii, tumori cu 17 mii) si desi totalul e similar (176 mii), in 2020 din nicio cauza nu au murit mai multi oameni.
    Cireasa de pe tort este ca am adunat cifrele detaliate pe cauze de deces, iar in 2020 reiese ca au murit 238 mii persoane, iar in 2019 aproape 352 mii persoane.
    Sunt asa de mari discrepantele, incat nu ma pot gandi decat ca INS fie doreste sa ascunda cifrele adevarate, fie nu stiu sa adune (dar parca acolo sunt multi matematicieni). Iar dvs. ati publicat cifrele fara sa le verificati si fara sa le analizati. Ar ajuta mult sa insistati la INS sa dea date corecte si relevante.
    Astept cu nerabdare un nou articol pe aceasta tema, intrucat numerele permit o conluzie clara, iar specialistii sunt de parere ca anul acesta au murit mult mai multi oameni comparativ cu anul trecut, din cauza faptului ca nu au mai avut acces la anumite tratamente din cauza restrictiilor din spitale, a fricii de a mai merge la spital, etc.
  • +1 (7 voturi)    
    .... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:20)

    vitan.sandu [utilizator]

    Chair asa, al doilea grafic da 335268 de decese in primele 8 luni ale anului 2019! O fi ceva legat de sistemul numeric!?
  • -4 (20 voturi)    
    De ce nu s-or face ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:22)

    Marionette [utilizator]

    Incepand cu luna a 8-a? Pentru ca mortalitatea din primele 8 luni este protejata de CARANTINA din primavara. Asa imperfecta cum a fost a redus masiv posibilitatea de infectare.
    In August am crescut la 1000 noi infectii pe zi si din luna august zic eu ca nu se mai simte protectia carantinei.
    • +5 (9 voturi)    
      Da, da (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:41)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Cel mai bine sa fi sa inmultim septembrie cu 12, poate aia te-ar multumi.
      NU-I asa de grav cum credeai dumneata, e greu sa accepti asta? :)))
  • -1 (25 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:23)

    CezarN [utilizator]

    1. datele nu justifica panica creata de massmedia si de politicieni
    2. daca nu mergi la spital ai sanse mai mari sa traiesti

    3. nu stiti limba romana. Ce inseamna:

    - Barele din dreapta arată cu cât mai multe decese s-au înregistrat în acest an față de 2019 în fiecare lună, pe cauze de deces.

    - Barele din dreapta sunt cele în cazuri decesele din martie-august 2019 au fost mai numeroase.
  • +4 (12 voturi)    
    Data inconsistente (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:40)

    noi2013 [utilizator]

    Unde sunt cei care au murit de Covid din raportarile de zi cu zi?! Daca cauza decesului este covid, atunci decesele trebuie sa fie la categoria boli infectioase si parazitare....

    Ori INS nu le-a raportat corect, ori datele zilnice sunt false....
  • -2 (32 voturi)    
    În concluzie (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:46)

    Mazeta [utilizator]

    Record de infectări cu SarsCov2, record la ATI, record de morți din cauza Covid-19.... Numai la numărul total de morți nu este nici un record (în România ca și aiurea), singurul număr care nu poate fi manipulat (cu ușurință).
    • -3 (31 voturi)    
      Se lucreaza intens.... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:56)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se lucreaza intens si la asta ... pai statul ala in casa distruge imunitatea, izolarea si terorizarea zilnica produc boli psihice. Creste consumul de alcool, de droguri (la noi mai putin ca noi suntem cu spritzul) ... se vor vedea in curand si efectele masurilor pentru distrugerea economiei si societatii.
  • +1 (7 voturi)    
    Care date sunt reale (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:55)

    iSabin [utilizator]

    O întrebare, care sunt datele reale? In imaginile pe care le-ați atașat la articol ne arata valori diferite. In prima imagine ne arata ca anul trecut in primele 8 luni ale lui 2019 au fost 176745 decese iar in a doua imagine, unde sunt defalcate valorile pe cauzele morții, numai la boli ale aparatului respirator sunt 145264 decese, iar in total avem 351948 in 2019 si 238037 in 2020
    • +1 (1 vot)    
      @iSabin: corecta observatia (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:25)

      Boa [utilizator] i-a raspuns lui iSabin

      De fapt al treilea grafic se bate cap in cap cu primele doua din moment ce la o evaluare vizuala rezulta ca decesele lunare cumulate pe primele 8 luni sunt mai mari in 2020 decat in perioada similara din 2019. Adica invers decat sta treaba.

      Altfel datele prezentate in al doilea grafic nu sunt gresite ci gresit prezentate pentru ca sunt puse laolalta grupuri de cauze de deces si sub-categorii. Mai precis tuberculoza este sub-categorie a bolilor infectioase si parazitare, boala ischemica a inimii si bolile cerebro-vasculare sunt parte a bolilor aparatului circulator si diabetul este parte a bolilor endocrine. Suma categoriilor principale de boli in 2020 da exact 176362, respectiv totalitatea deceselor prezentate in primul grafic.

      Si ca idee, cand compari doua valori nu le pui adunate intr-o "placinta" precum in primul grafic, ci le prezinti de ex. in doua bare alaturate. "placinta" este buna cand vrei sa arati componentele unui intreg precum decesele din diveerse motive ca parte din total decese intr-o perioada.
      Ca sa nu mai spun ca graficele 3D nu sunt recomandate la nivel profesional iar astea in particular arata urat. :)


      Referitor la date, pare ca decesele din accidente nu sunt incluse pentru ca valoare "altor decese" e prea mica comparativ cu anii precedenti.
      Am verificat pe datele de la Eurostat (baza de date online de la INS e momentan inaccesibila) si rezulta ca in perioada 2011-2018 in Romania au murit in fiecare an 7000 de oameni, dintre care cel putin 2200 pe an din accidente rutiere.
      La o repartitie lunara egala ar rezulta o medie de vreo 4600 decese din accidente pe 8 luni. Insa e posibil ca in perioada septembrie-decembrie sa fie mai multe accidente mortale decat in primele 8 luni.
      De clarificat, ar fi interesant de vazut daca s-au redus decesele din accidente rutiere in perioada carantinei.
      • 0 (0 voturi)    
        Accidente rutiere (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:03)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Boa

        A fost un reportaj la ProTV cred in mai referitor la aprilie. Accidentele rutiere scazusera foarte mut, numarul de morti, cam acelasi (118 in 2019, 119 in 2020).

        Anecdotic, oamenii parca mergeau mai repede decat de obicei, probabil fiindca era strada goala si semana cu o autostrada de la volan pentru cei mai multi soferi.

        Tot anecdotic, de cand cu cresterea recenta a psihozei, a crescut iar traficul rutier, inclusiv cu nebunii de rigoare, insa transportul in comun e foarte lejer.

        Am curaj sa pun pariu ca, pentru 2020, numarul de decese in trafic va fi tot in jur de 2000.
  • +3 (9 voturi)    
    singura explicatie (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:06)

    alfa1 [utilizator]

    sunt bagati la covid oameni care au murit in aceeasi perioada de alte boli...
  • +10 (10 voturi)    
    Boli ale aparatului respirator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:11)

    JoeTheDow [utilizator]

    Nu este nimeni surprins ca sunt mai putine decese din cauza problemelor cu aparatul respirator in 2020 decat in 2019 (primele 8 luni)?
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca in graficul cu bare... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:16)

    Cataleya [utilizator]

    cifrele reprezinta frecventa bolilor - adica pot fi si cate 2- 3 boli prezente la acelasi decedat.

    Adica daca la 10 persoane decedate s-au constatat in total 15 boli grave, in grafic apare cifra 15, nu cifra 10.
    Greu pt un "nemedic"
  • +3 (9 voturi)    
    alo (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca mai dati statistici d'astea, uit ca murim pe capete de covid. Nu ne luati si frica!
  • +4 (10 voturi)    
    Aoleoo (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:29)

    Costi888 [utilizator]

    Pai ce ai facut bobita.. parca era pandemie grea.. rata de deces - % grele. Iata ca statistica nu minte.. bula asta o sa faca poc, si nu doar in Romania. Ar fi interesanta o statistica la nivel european/mondial.
    • +10 (14 voturi)    
      peste tot e la fel (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:30)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      am verificat eu pentru Fr, Ge, UK si Sp. In 2020 overall mai putini morti decat in 2019. Poate unde s-a stat in casa, cine stie? poate asta era ideea: stati in case toata viata sa traiti mult dar degeaba.
      • -4 (8 voturi)    
        absolut! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:03)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        In casa stai degeaba, in carciuma ai o viata plina. Betivi fara preocupari...
      • 0 (2 voturi)    
        Ai verificat in horoscop ? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:34)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        https://ourworldindata.org/excess-mortality-covid
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie ffff clar (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:25)

    Casargoz [utilizator]

    Câți romani au murit știm pentru baza de date MAI e bine pusă la punct( fata de altele)
    De ce?
    Habar nu avem. Nu exista un registru electronic pentru certificatele medicale de deces. Se scrie cerificatul pe hârtie ..
    In fine datele privind cauzele sunt orientative in cel mai bun caz.
    Sa discuți pe graficele de la INS e pierdere de vreme.
    Cel mult se pot interpreta calitativ:
    “Parca erau mai mulți in 2019”
    Sau mi se pare ca...
    Statisticile prezentate nu pot fi interpretate in nici un sens. Sa nu se înțeleagă ca nu respectam munca celor care au raportat datele. Dar sistemul lasă loc unui subiectivism larg.
  • -7 (9 voturi)    
    asta e problema autoritatilor... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:19)

    comentacu [utilizator]

    Prin prostia lor sustin neincrederea populatiei. Covid exista, mor oameni din cauza lui dar cand vezi ce destepti reprezinta institutiile publice, ce gafe produc, lumea nu ii mai ia in seama iar sabotorii rusi, psihologi de profesie care cunosc la perfectie limba romana, au material pt dezinformare livrat chiar de autoritati..bravos natiune!
    • +9 (9 voturi)    
      Adica ce-au facut sabotorii rusi? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Au ascuns mortii din 2020 sau au crescut numarul celor din 2019? Voi chiar existati, mah?!
  • +4 (10 voturi)    
    brancardieru Arafat ne va spune ce și cum (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:27)

    di livio [utilizator]

    covrigu ucigaș...milioane de oameni ținuți în lesă cu botnițe și terorizați cu rekorduri covrig...io mai sper în corectitudinea presei, mai sper...chiar dacă sînt cenzurat că-mi spun părerea
  • +1 (11 voturi)    
    hai cu imunitatea de turma (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:33)

    icarag [utilizator]

    e clar ca covid19 are o fatalitate foarte foarte mica . bazat pe anticorpi peste 5% din romani au facut boala , si cum anticorpii cam dispar dupa 4 luni , probabil 7-8% din romani au facut boala. la 5 mii total decese , fatalitatea e sub 0.5% , si multi din astia murea oricum anul asta . de aceea numarul de morti e la fel ca in 2019 .
    ps1 : graficele arata frequentza bolilor de aia par discordante
    ps2: chiar daca anticorpi dispar dupa 4 luni, o immunitatea ramine .
  • +4 (8 voturi)    
    Sa ne explice CovidMedia si cu Statul Roman (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:06)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Unde se reflecta pandemia in statistica de mai sus? A fost o intrebare retorica...
    Bravo HN ca ati avut curajul sa publicati o statistica oficiala care rastoarna toata logica sustinatorilor de carantine si botnite! O sa ramana Marionette si alti covidioti fara subiect.
    Ramane cum am stabilit: COVID e o gripa.
    Parerea mea.
    • -2 (6 voturi)    
      Esti confuz (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:58)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Masca si carantina sunt ca sa previna mortii . Acum tu de ce te asteptai sa vezi morti multi ? Pentru ca pandemie ? Pai pandemie cu carantina = fara multi morti, stiau si sobolanii din santinele navelor venetiene chestia asta . Cred ca e de la pacura , alea erau cu panze .
      Acum nu mai putem face carantina asa ca pregatestete de numarat morti
      • +2 (4 voturi)    
        Nu sunt confuz moncher (Joi, 29 octombrie 2020, 5:40)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        La tine o fi de la radiatii...Deci in articol se explica cu cifre ca au murit mai putin oameni in timpul pandemiei si tu o tii pe aia cu "pregatestete de numarat mortii". Macar iei bani pentru propagare de date false?
        PS: oamenii mor, asa e viata (ironic...). Eu nu o sa-mi traiesc restul de viata ce mi-a mai ramas numarand mortii sau purtand botnita.
        • -2 (4 voturi)    
          Povesti de pe vremea armatei (Joi, 29 octombrie 2020, 9:18)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          Stii tu , sa sari din avion nu e deloc periculos , nu stiu de ce toti idiotii aia de superiori ne chinuiau sa caram 40 kg de parasute cu noi . Degeaba mah , degeaba , ca n-a murit nimeni cel mult unul si-a scrintit piciorul .
  • +2 (8 voturi)    
    iunie-iulie-august +6000 decese (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:18)

    d3rb3dica [utilizator]

    Avand in vedere ca pandemia a inceput sa ia amploare la noi in iunie, putem sa calculam datele din iunie/iulie/august. (datele sunt din https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/pop08r20.pdf - documentul oficial)

    iunie 2019: 2020:21073, diferenta +544
    iulie 2019: 2020:22417, diferenta +2112
    august 2019: 2020:23169, diferenta +3270
    -- total +5926 in 2020 (versus 2411 decese raportare covid in perioada 1 iunie - 1 septembrie).

    In plus, din 2012 pana in 2019, decesele pe perioada iunie-august au fost in jurul a 60.000 (57492 in 2012, 60733 in 2019. Anul asta sunt in 66659! E evidenta cresterea in perioada in care au crescut cazurile in Romania.
    • -1 (9 voturi)    
      Alo?! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:39)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui d3rb3dica

      Dumneata esti om serios?!
      Vrei sa spui ca in iunie-august 2020 au murit 6.659 de oameni in plus fata de anul trecut din cauza Covid? Alo?!

      Avem 6600 de morti tot anul din cauza Covid, i-ai inghesuit pe toti in trei luni?

      Ia verifica-ti un pic socotelile, ca te-ai incurcat.
      Al dracului analfabetism functional...
      • 0 (6 voturi)    
        Vezi ca umbla peste tot (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:21)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        ...analfabetismul asta functional . Daca ai avut parte de o scadere in prima parte a anului in ciuda extra mortilor de cov de ce te miri de o crestere mai accentuata in a doua parte ? Era o scadere garantata sau ce ?
        • +3 (9 voturi)    
          Nu ma mir de cresterea accentuata (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:27)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          Nu ma mir de cresterea accentuata, ma mir de inexistenta deceselor din februarie si pana in iunie din demonstratia domnului de mai sus, tie nu-ti pare un pic curioasa treaba?
          Mie da, dar hai sa nu-i spunem, sa-l lasam sa se chinuie.
          In orice caz, e un urias pas inainte ca incepem sa avem ce sa comparam, ne ajuta pe toti sa evitam isteriile si sa nu-i mai credem pe cei care prevestesc Apocalipsa.
          E evident ca o sa moara mai multi oameni anul asta decat anul trecut, dar diferenta n-o sa fie uriasa si in niciun caz de o magnitudine care sa justifice incalcarea drepturilor individuale DIN NOU. Nu decretezi stare de urgenta la nivel national daca-ti mor 1000-2000 de cetateni in plus, nu ai nicio justificare plauzibila si n-o sa mai ai nici sprijinul speriatilor (care n-o sa mai fie asa de speriati cand o sa priceapa ce inseamna cifrele astea).
          Cu sistemul nostru sanitar ma asteptam la tragedii, la multe sute de morti zilnic, nu la ce-i acum. Norocul nostru ca SARS COV pare mai linistit in valul asta, omoara mai putina lume (relativ la ce-a ucis in primvara), cel putin pana acum.
          Cand ai dubii, in loc sa citesti ideile tampitilor, te poti bizui pe cifre. Realitatea este ca mor proportional mult mai putini. Daca tu intelegi altceva, te rog da ma corectezi.
          • -1 (3 voturi)    
            Care decese din Feb ? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:13)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Cand aveam oficial UN om infectat ?
            Whatever , nu aveti simtul cifrelor mari . Cei 30 milioane morti ai lui Mao sunt bleah 2 % din populatia Chinei (3% atunci ) . Insignifiant nu-i asa ? Ce ar trebui sa te sperie e ca aia au murit de-a lungul a 5 ani nu in 6 luni cat ar trebui sa treaca cov printr-o pop care il ignora . De fapt asta sperie toti politicienii in afara de aia idioti
          • 0 (6 voturi)    
            Nici eu nu ma mir ca nu intelegeti (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:46)

            d3rb3dica [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            ca primul deces a fost in 22 martie. MACAR primele 3 luni trebuie scoase din comparatie.

            Sa nu mai spun ca aprilie si mai au fost perioade in care lumea nu a iesit din casa (au scazut accidentele rutiere - cam 150 de decese in medie pe luna vs 500 de decese covid raportate - aici nu poti sa faci comparatii statistice).

            Imi pare cel mai corect sa compari in lunile in care a fost crestere accentuata, sa vada tot omu' de rand ca decesele covid sunt cauzate de virus si nu de comorbiditate.
            • -2 (4 voturi)    
              Inca mai e refrenul asta cu accidente rutiere (Miercuri, 28 octombrie 2020, 22:47)

              JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui d3rb3dica

              Accidente rutiere si decese in accidente rutiere sunt lucruri total diferite.
      • 0 (6 voturi)    
        Alo? Alo? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:40)

        d3rb3dica [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Mai incet cu acuzele de analfabetismul functional (si in general cu jignirile pe internet), ca vad ca ati sarit cu acuze fara sa cititi/intelegeti ce am scris (alte numere in mesajul meu)

        N-a zis nimeni ca au murit toti de covid. Doar ca decesele covid se vad in statistici. Chiar daca pe primele 8 luni au fost cam acelasi numar, este evidenta o crestere de 10% a deceselor in perioada de vara, care nu a fost vizibila din 2012 incoace. Se vede de altfel si graficele din pdf-ul institutului de statistica cresterea deceselor fata de aceeasi perioada din 2012 pana in 2019.
  • 0 (0 voturi)    
    accidente (Vineri, 30 octombrie 2020, 8:17)

    Krokus [utilizator]

    Mai relevant era daca scoteau din ecuatia mortii din accidentele rutiere.