Fostul director CN APMC, mana-n mana cu mafia din port
Agentii Cobra Security, hoti ordinari de fier vechi

de Liviu Cezar Didilescu     Replica de Constanta
Marţi, 12 aprilie 2005, 0:00


Agenti de paza Cobra Security
(Foto: )

Dupa cum v-am obisnuit, continuam sirul de dezvaluiri despre SC Cobra Security SRL, apartinand grupului de firme UTI, cea care a contractat serviciul de paza si preventie din port printr-un contract semnat cu CN APMC, prin metode dubioase, semnalate de cotidianul „Replica" in numerele anterioare.



Ion Panciu, fost sef de tura in cadrul firmei Cobra Security, ne-a dezvaluit o parte din ilegalitatile savarsite de conducerea firmei sub acoperirea titulaturii de „security", povestind cum aceasta firma de paza si protectie isi face de cap in Portul Constanta, marfa confiscata de la hoti nefiind restituita, ci valorificata pe piata neagra.



„Cobra Security isi desfasoara activitatea pe constatari, nu pe preventie!", este motto-ul dupa care se ghideaza angajatii Cobra Security.



Acestia sunt instruiti sa lase infractorii sa fure, dupa care sa-i prinda, sa-i bata bine si sa-i predea politiei, care, in final, din cauza prejudiciului mic, 10 – 20 kg fier, ii sanctioneaza cu amenda de 5 milioane lei pentru prezenta nejustificata in port.



Potrivit declaratiilor fostului sef de tura Ion Panciu, directorul adjunct al firmei de paza si protectie Nicolae Zavergiu le impune paznicilor sa-i lase pe infractori sa fure. „Fierul vechi recuperat de la hoti era predat sefilor de tura de la Poarta 6 si Poarta 3 bis, pe baza de proces verbal de mana, intr-un singur exemplar.



Acesta era depozitat in locuri dosnice si in momentul in care se adunau cantitati de ordinul tonelor, acesta era predat fostului director al CN APMC, Gheorghe Moldoveanu, care il valorifica in vederea organizarii de betii si ciolhanuri la nivel inalt, dupa cum l-am auzit pe Zavergiu", declara Ion Panciu.



Potrivit lui Panciu, „CN APMC, prin contract cu Cobra Security plateste un numar de 240 de paznici, 600 euro pentru fiecare paznic, pentru obiectivul Port Nord, dar firma nu a asigurat decat un numar de circa 220 de paznici. Oare cei 12.000 euro, cat se incaseaza pentru cei 20 de paznici lipsa, cine ii ia?"



Infractiuni si din punct de vedere rutier



Pentru a transporta personalul ce locuieste in judet, Cobra Security a achizitionat niste microbuze, dar nu de transport persoane ci de marfa, pe care, apoi, le-a modificat in interior punand scaune de pasageri si montand parbrize laterale.



Lucru cel putin dubios din punct de vedere legal, deoarece suspensia masinii si echipamentele de siguranta sunt proiectate pentru marfa nu pentru pasageri, iar perforarea caroseriei pentru a monta parbrize laterale modifica structura de rezistenta a autovehiculului.



„Oare cum au trecut aceste microbuze examenul RAR sau cum au reusit sa schimbe specificul microbuzului de la transport marfa la transport pasageri?" se intreaba fostul sef de tura. Nici la capitolul respect fata de angajati conducerea SC Cobra Security SRL nu sta prea bine.



Pentru a acoperi infractiunile conducerii, Liviu Ciuceanu, director coordonator, dicteaza paznicilor declaratii false despre alti colegi de-ai lor, care nu se inscriu in tiparele firmei, pentru ca acestia sa poata fi dati afara. Potrivit fostului sef de tura de la Cobra Security, Ion Panciu, cei care refuza sa semneze aceste declaratii sunt amenintati cu diminuarea salarului cu 5%. Vom reveni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2813 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hotii din conducerea sc cobra security (Sâmbătă, 9 august 2008, 14:58)

    calin dragos [anonim]

    in realitate infractiunile comise de catre agentii sc cobra sunt mult mai multe insa toate se fac cu acordul sau la ordinul conducerii sc cobra respectiv dl gont ion director uti,dl tila remus director sc cobra,dl mitea curvar sef(obiectiv) si mai mult ca sigur,avand in vedere nenumaratele sesizari trimise la bucuresti ramase fara raspuns,dl nicu stanciu director general care musamalizeza toate plangerile si neregurile sesizate de catre agentii de paza
  • +1 (1 vot)    
    furtul din salarii (Sâmbătă, 9 august 2008, 15:10)

    calin dragos [anonim]

    potivit unui sistem unic de calculare a salariilor(iti tai cat vor muschii mei din bonuri si salariu)se calculeaza cam asa:la un nr de minim 180 ore lucrate primesti salariul minim si 10 bonuri de masa daca dai 500 mii la seful direct,daca ai172 ore iti opreste 400 mii si 4 bonuri si asa mai departe faceti un calcul la cei care lipsesc din diverse motive mai multe ture NU SUNT POVESTI
  • +1 (1 vot)    
    evaziune fiscala nevazuta de catre autoritati (Sâmbătă, 9 august 2008, 15:39)

    calin dragos [anonim]

    avand in vedere ca de la 1 ian 2007 codul muncii prevede ca orele lurate in tura de noapte,orele suplimentare si cele efectuate in timpul sarbatorilor legale sa fie platite separat de salaril de baza(in cazul sc cobra security cel minim pe economie)sume care sunt totusi impozitate ,nu acelasi lucru se intampla la sc cobra.semnezi un contract in care scrie ca programul de lucru este de 8 ore/zi si nu 12/24-12/48 cum lucrezi de fapt,astfel nu iti platesc sporul de noapte(nici impozitul aferent) prejudiciind astfel cu statul cu sume importante avand in vedere ca numai la constanta sunt in jur de 300 agenti de paza la fel se intampla si cu orele suplimentare si cele din timpul sarbatorilor legale impozabile la randul lor dar neachitate catre agenti si implicit statului.LA un calcul simplu vedem ca la un nr de aproximativ 300 de agenti numai in constanta SC.COBRA SECURITY castigacam 2 milioane prin neplata unui agent si un milion prin neachitarea taxelor catre stat rezultand astfel 600 milioane dela agenti plus 300 milioane catre stat=900 milioane bani din care isi permit probabil sa dea mici atentii(a se citi spaga)catre I.T.M. CONSTANTA care desi are inregistrate peste1000(o mie)de sesizari privind ilegalitatile comise de catre sc COBRA se multumeste cu rezolvarea pe blat a unora dintre ele neluand insa nici o masura pentru ca aceasta evaziune fiscala sa inceteze SI NOI NE INTREBAM DE CE NU ARE STATUL BANI LA BUGET
  • +1 (1 vot)    
    licitatia posturilor (Sâmbătă, 9 august 2008, 16:23)

    calin dragos [anonim]

    inca din primele luni de functionare in portul constanta conducerea sc cobra prin dl CIUCEANU LIVIU-sef obiectiv- si dl TILA REMUS-director- au pus diverse persoane in posturile cheie respectiv portilr de acces nr 1,3,5,6,7,9.10,agenti pe care ii taxau cu diverse sume in schimbul carora inchideau ochii la spagile pe care agentii le cereau de soferii care nu achitau taxa de intrare in port
    .Sumele variau de la lasarea intrgului salariu dlui CIUCEANU in portile 1,3,7si 9,500 pe tura+salariul pentru fiecare agent din portile nr 5 si 6,pana la 15-20 milioane/luna de catre poarta nr 10agigea.SA spunem totusi ca existau totusi si exceptii:in situatia in care lipsea un agent cu dedicatie din poarta se punea unul fara vantene la conducere care daca in cel mult 2 saptamani nu se dadea pe brazda era SCHIMBAT DACA NU CHIAR DAT AFARA .Ulterior a venit alt sef de obiectiv dlSANDU MARIAN care nu numai ca a preluat "sarcina"dar a si marit taxa de protectie.De altfel dupa demiterea dlui CIUCEANU si a dlui SANDU cei 2 si-au deshis propria firma de paza caci au avut "realizari" deosebite la SC COBRA.dl CIUCEANU a ajuns pana acolo incat a pus un colectiv de protejati sa-I faca rata la plasma de45 milioane in CARREFOUR in timp ce alti protejati din N.BALCESCU si M.KOGALNICEANU ii organizau in afara de taxa cuvenita ospaturi cu oi la protap,purcelusi de lapte,taurasi,cu miei de paste si porci la CRACIUN.de asemenea si dl SANDU MARIAN care inainte sa vina SC COBRA a vrut sa se spanzure deoarece avea datorii de peste 100 000 EURO a plecat cu capul sus,de la o cociaba care cadea pe el renovata in vila . In prezent licitatia posturilor a fost preluata de catre noul sef de obiectiv dl MITEA MARIUS care pe langa taxele "LEGALE'si ciupirea din salarii are si o alta pasiune: cine se culca cu el dintre agente primeste un post bun CASIERA LA O POARTA DE ACCES si o prema lunara .de ezemplu desi postul de sef obiectiv nu este prevazut cu secretara dl MITEA a luat o agenta frumusica dintr-un
  • +1 (1 vot)    
    LICITATIA POSTURILOR 2 (Duminică, 10 august 2008, 12:07)

    CALIN DRAGOS [anonim]

    post neprofitabil si a specializat-o in secretara personala.Nu am sa spun cum se numeste persoana care a surprins-o pe asa numita secretara sub biroul dlui MITEA "facand curatenie" deoarece lucreaza inca la cobra si nu vreau sa fie data afara pt neindeplinirea atributiunilor de serviciu, dar am sa va spun ca i-am vazut personal intrand la hotelul ORIANA probabil pentru" specializare"sau pentru a-i multumii pentru "promovare".In aceeasi situatie s-a aflat si MARC MIRABELA,dispecera,care a fost mutata din poarta de acces nr 5 la incinerator(la dracu'n praznic)pentru ca nu a inteles "apelativele colegiale" venite din partea dlui nMITEA gen CE FACE PAPUSICA MEA,;DACA TE PRIND CU SPAGA NU TE DAU AFARA,PLATESTI CAMERA LA HOTEL,;... Probabil sotiei sale ii inchide gura cand pleaca in "control"noaptea,se mai intoarce cu cate o putina de branza de la agenti(PAVEL LUCIAN;OITA .......;)sau cateva kg de cascavalde la baietii din SACELE. De altfel la fel procedeaza si noul sef al interventiei BOLOHAN Dtru protejatul lui MITEA care ,fost militian,in perioada cand era agent de interventie(LA CEI 60 DE ANI AI SAI) nu se dadea inapoi de la a incarca de 2 ori pe noapte papucul societatii(apropo cu aceasta dacia papuc cu 5 locuri se facea destul de des si transportul personalului cate 14-15 persoane de la N BALCESCU sau MEDGIDIA) cu fier de la TOMINI DANA 3 si sa il vanda in exteriorul portului la centrele de colectare a deseurilor feroase. Acum ajuns MARE SEF stabileste si el preturile pentru posturi cum ar fi:CRISAN VICTOR 1mil la avans+1mil la lichidare+5 bare de cascaval;NICOLAU MARIAN aceeasi suma+un tauras sau colegul acestuia care participa cu aceeasi taxa plus un porc .Sa nu il uitam pe seful de tura dl MAZAREANU care nu sfieste sa ia bani de TIR-uri in poarta 6(vezi inregistrarea camerelor de luat vederi montate pentru a preveni astfel de situatii din data de30IULIE in intervalul 12:00-12:30). VOI REVENII
  • +1 (1 vot)    
    repercusiuni (Joi, 21 august 2008, 12:57)

    pagubitu [anonim]

    nu stiu cata dreptate are asta care a scris despre spaga catre sefi dar eu va spun atata:i-am dat cate 5mil lui BOLOHAN si i-am promis 10 mil pe luna lui MITEA pentru a ne duce la agigea pe interventie pe mine si pe nea nicu(UN MOS RECICLAT din agent de paza in agent de interventie la cei cred ca 70 de ani ai sai)si dupa o singura tura ne-a mutat inapoi in portul vechi.Intrebarea mea este cine imi da mie banii inapoi ca asti zic " LASA MA CA TE REZOLVAM NOI PANA LA URMA CA DOAR NOI CONDUCEM PORTUL ASTA NU TILA SAU APC-ul".Vorbe goale de la niste profitori ordinari asa ca fiti atenti colegilor care vreti o "PROMOVARE'rapida ca astia va iau banii cum m-i i-a luat si mie si va lasa cu ...... in mana.IN legatura cu secretara lui MITEA eu i-am prins in birou(de fapt pe ea sub birou)o cheama AGAPIE CRISTINA si a fost data afara,iar lui MARC MIRABELA i-a fost ceruta DEMISIA chiar ieri de catre MITEA personal pe motiv ca a "DIVULGAT SECRETE DE SERVICIU CARE POT DAUNA BUNEI DESFASURARI A ACTIVITATII SOCIETATII".iIn situatia mea mai sunt cativa agenti dar o sa-i las pe ei sa-si descarce nervi cum doresc.Eu cred ca ma duc la ITM sa le cer spaga inapoi.
  • +1 (1 vot)    
    BATE PE MAGDA DE LA OTV (Joi, 21 august 2008, 13:03)

    SINDICALISTU [anonim]

    O sa va scriu si eu un roman in curand si poate fac un serial la OTV sau un film cu SERGIU NICOLAESCU despre ce am vazut si facut la COBRA SECURITY timp de 3 ani si cate ilegalitati s-au comis de catre cei din conducerea societatii.
  • +1 (1 vot)    
    datoriile SC COBRA SECURITY (Joi, 21 august 2008, 13:25)

    SINDICALISTU [anonim]

    la 15 NOIEMBRIE 2005 SC COBRA SECURITY avea o datorie catre stat de peste 43 MILIARDE lei vechi insa aceasta datorie a crescut de la preluarea pazei in PORTUL CONSTANTA cu aproximativ *)) milioane lei vechi pr luna
  • 0 (0 voturi)    
    A Aparut In Scena Si Teo (Sâmbătă, 23 august 2008, 11:25)

    Fost Agent In Poarta 10 [anonim]

    Dupa ce am scapat de baietzii din garda veche (Ciuceanu,Dragan,Sandu) a aparut la agigea noul sef de obiectiv Domnul Teodorescu.In numai 2 saptamani ne obliga sa ne prostituam.Sa nu ma intelegeti gresit dar cam asa era.Tariful era de 50 de roni tura de noapte,150 tura de zii.Eram fortzat sa fac spaga:( .Nu mai lucrez la cobra de asta am curajul sa scriu.Am fost dat afara fara motive si fortzat sa merg acasa cu mijloace propii cu toate ca in contract m-i se asigara transportul (nu locuiesc in constanta ci in satele invecinate).Nu vreau sa dau nume dar toti baieti de la agigea (in special cei de pe iesire) sunt fortatzii sa faca ceea ce am facut eu.Fiecare se descurca cum poate,cu diverse produse din gospodarie,cum au amintit si alti colegi de`ai mei.DOMNULE DIRECTOR v-am cunoscut ca un om onest,cum ia`ti angajat pe acesti hotii?mai nou am aflat de la fostii colegi,ca dl mitea si cu acolitul lui,bolohan se cearta pe spagi cu teo!!!!nu va mai ajunge spaga domnilor???de fapt domnilor este prea mult pt dumneavoastra...nenea mitea al cui om este noil sef de tura pe care trebuie sa il angajati la agigea?????care din sefi nu mai este competent????(nu va da cat cereti????)crudu asta e din topraisar????prieten cu bolohan?????RUSINIKA!!!!AS PUTEA SA VA SPUN MAI MULTE DAR MI-AM DAT SEAMAA CA MA LUPT CU MORILE DE VANT !!!!!!!!!!!!!SPOR LA SPAGA IN CONTINUARE!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Teo (Sâmbătă, 23 august 2008, 12:05)

    Renegatul [anonim]

    Domnule Teo Ce Mai Face Mioara?(dispecera In poarta 10)
  • 0 (0 voturi)    
    fii barbat si da-o pe fata (Sâmbătă, 23 august 2008, 13:10)

    gymbyryca [anonim]

    CALIN DRAGOS sit de numele meu si a scris despre tila,mitea si bolo si nu zic ca a mintit,dar il sfatuiesc sa fie barbat(sau barbata)si sa isi asume raspunderea fata de cele declarate.Ori lucreaza inca la firma si ii este frica de repercusiuni. iATA CE AM DE SPUS EU:deTILA nimic pentru ca nu am avut tangente cu el ,dar o sa va spun despre BOLOHAN cand era agent de interventie cu PAVEL LUCIAN pe delta 1 eu eram agent de paza la 1 bis SE poate verifica si imi zicea sa-i tin tira cat timp incarca el papucul COBREI cu fier de la TOMINI dana 3 ca imi da si mie parte da l-am trimis la dracu ca era cica bazat(si s-a dovedit ca nu manca cacat deoarece a ajuns sef la interventie peste noapte),iar in perioada cat a fost sef de tura ii cerea fratelui meu BUBU care facea in poarta 6 cate 3 sutici pe tura daca vrea sa ramana in postu ala,iar cand a prins altu cu plata mai buna l-a dat la poarta 2 pe BUBU si l-a bagat pe URSU care si-a facut cartile si cu MITEA care l-a lasat singur in poarta6 ca sa poata face platile si lu MITEA si lu BOLO .La fel se intampla si cu prietenul(sau cumnatul)lui BOLOHAN,PAVEL LUCIAN care a fost pus in porta 6,tot singur ca sa nu imparta spaga cu alti agenti,si care ii da dreptu lu MITEA prin BOLOHAN.Despre MITEA va spun ca ii faceam plata la avans 5-7 sutici la lichidare la fel(l-am prostit din prima cu putin sa nu se invete cu bani multi ca doar am fost printre primii care l-a agatat).Cand a vrut dl TILA sa ma mute de pe delta 3 pe sageata m-am dus la MITEA cu 5 sutici si l-am prostit rapid.si-a dat TILA seama dupa o luna de manevra noastra si i-a zis lu MITEA sa ma dea afara.Iar i-am dat 5 sutici lu MITEA si m-a bagat agent in poarta 9.Dupa ce l-au invatat alti prosti cu bani multi,nu a avut curaju sa-mi mareasca pretu si a incercat sa mi-o dea. L-a pus pe seful meu de tura MAZAREANU sa-mi fabrice rapid 3 rapoarte ca dorm in post sau ca vorbesc urat.Tot ce am scris aici am curaj sa ma bag la detectoru de minciuni si cu MITEA si cu BOLO
  • 0 (0 voturi)    
    vedetiva de spaga voastra (Sâmbătă, 23 august 2008, 13:19)

    gymbyryca [anonim]

    domnilor(sau mai bine spus tovarasilor ca sunteti amandoi foste cadre din perioada IMPUSCATULUI) MITEA si BOLOHAN nu va mai puneti latraii sa ma sune si sa ma ameninte ca o sa spun si eu la BUCURESTI ce protapuri faceti la ADAMCLISI. RECICLATILOR Domnule MITEA cand tatal meu murea impuscat la REVOLUTIE tu te ascundeai in cazarma bagat tot in latrina asa ca nu te mai da mare erouLACHE
  • 0 (0 voturi)    
    EI VORBESC MA ???? (Joi, 11 septembrie 2008, 10:06)

    un parvenit [anonim]

    s-au scris multe comentarii despre asa numitii agenti si sefi corupti dar cei care ai scris aceste comentarii au uitat sa isi dea si ei cu subsemnatu.
    acestia sunt :
    1- BACALE DINCA care pe vremea cand era sef la interventie GEORGE CALOTA cate 4 MILIOANE
    2- BRATU MUGUREL aceeasi taxa si a alasat vorba si pentru fratele lui BRATU MARGARIT care a fost mutat si el la agigea
    3-IOAN MARIUS aceeasi taxa
    4-DRAGOMIR MARIN aceeasi taxa
    5- VLAD LIVIU aceeasi taxa
    6-VANGHELE NELUTU aceeasi taxa
    si multi altii
    posturile la agenti si la agentii de interventie au fost licitate de mult timp nu de acum 2 luni de zile de cand a intrat alt sef de obiectiv la intervente
    Asa ca cei care au fost la agigea au fost abisnuiti cu asa numita PINCA mare iar de cand au fost mutati de acolo se bat cu ciocanu in cap pt ca nu mai mananca baietii la cantina si nu mai spala majina la spalatorie. akum pun intrebari prin port cu ce si unde sa spele majinile de interventie. asa ca baieti nu mai vorbiti voi ce fac altii ca de fapt voi sunteti sobolanii de la cobra
    VA PUPA TATA
  • 0 (0 voturi)    
    ha....ha..... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:09)

    Admin [anonim]

    Ghicitzi cine a plecat dintre noi......Bolo!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ptr zavergiu (Luni, 14 martie 2011, 19:04)

      un om de bine [anonim] i-a raspuns lui Admin

      toata lucratura si mincatoria din cobra a plecat de la d-nul zavergiu, un praduitor innascut care si-a
      facut treaba acoperit de baietii cu ochii albastri .
      Cine il cunoaste poate spune cit Silicomangan a iesit pe poarta 6 in masini cu nr. false