Handbal Club Municipal a disputat ieri, de la ora 11.00, la Sighisoara, finala Cupei Romaniei, in compania celor de la Minaur Baia Mare, in ceea ce a insemnat ultimul obiectiv intern pentru elevii lui Aihan Omer si Eden Hairi. Ei au ratat, din pacate, sansa de a repeta performanta de anul trecut, cand au invins in ultimul act marea rivala Dinamo si au devenit, in premiera, campioni nationali.

Asa cum era de asteptat, aceasta confruntare a fost una extrem de echilibrata, cu un final dramatic, cele doua echipe fiind adepte ale jocului spectaculos si, in acelasi timp, aducator de rezultate.

Cu orgoliul ranit dupa insuccesul din campionat, acolo unde Dinamo a reusit sa-si adjudece prima pozitie, jucatorii lui HCM au dorit sa castige aceasta finala, pentru a demonstra ca norocul nu i-a parasit de tot. Dupa o prima repriza in care jocul handbalistilor de pe litoral a suferit in anumite compartimente, constantenii erau condusi cu scorul de 14-17.

In partea secunda insa, ai nostri si-au revenit si au echilibrat disputa. Jocul a fost mult mai bun, iar baimarenii au inteles ca echipa mai inspirata si mai proaspata din punct de vedere fizic va reusi, in cele din urma, sa se impuna. Cu toate acestea, cu 7 minute ramase de disputat din acest joc, Minaurul conducea la 2 goluri diferenta, scor 27-25.

Tensiunea a atins cotele paroxismului in ultimul minut, cand tabela indica 27-27. Gratie lui Alexander Adzici, echipa de pe litoral a gasit drumul spre golul decisiv in ultima secunda de joc, asa incat Handbal Club Municipal a reusit sa-si adjudece pretiosul trofeu.

Arbitru, contestat de adversari

Antrenorul echipei HCM Constanta, Aihan Omer, a afirmat ca prestatia brigazii de arbitri din Ungaria a fost impecabila. „Am mai castigat multe campionate si Cupe ale Romaniei, dar nici una nu se compara cu aceasta si asta pentru ca este prima Cupa castigata de HCM Constanta, cu un antrenor constantean pe banca.

Arbitrajul celor doi maghiari a fost impecabil, chiar daca au fost unele greseli mici, inerente la asemenea nivel". In schimb, directorul tehnic al gruparii HC Minaur Baia Mare, Lascar Pana, a declarat ca rezultatul meciului a fost decis de arbitraj. „Minaur a fost astazi o echipa mai buna, pentru ca noi am condus in permanenta jocul.

Rezultatul final al partidei a fost decis de acesti imbecili arbitri maghiari, care au fluierat tot timpul aiurea". La randul sau, presedintele Consiliului de Administratie al HCM, Nicusor Constantinescu, a declarat ca victoria este dedicata iubitorilor de handbal. „Dedic aceasta victorie tuturor iubitorilor handbalului din Romania. Este o victorie mare, e drept muncita.

Baietii au avut un adversar foarte puternic, ce a demonstrat, inca o data, ca reprezinta un nume mare in handbalul romanesc. Regret ca nu am reusit in acest an sa repetam performanta din sezonul trecut. Fara indoiala, titlul national este mai important decat trofeul Cupa Romaniei. Oricum, este bine si asa".