Cu intentia de a cistiga anuntata inca de la Cluj, formatia CFR a deschis scorul in debutul meciului. Astfel, in minutul 4, Gribauskas l-a faultat pe Didi in careu si arbitrul Serea nu a stat pe ginduri. 11 metri, transformat in gol de Eugen Trica.

Galatenii si-au adus apoi aminte ca sint cistigatorii Cupei UEFA Intertoto si au raspuns prin Jula, un pericol constant pentru buturile aparate de Stancioiu. Dupa o lovitura de cap retinuta de capitanul clujenilor, virful Otelului a expediat un voleu extrem de periculos de la 20 de metri.

Cu o aparare sigura, care a gafat in putine rinduri, echipa pregatita de Ioan Andone a provocat indignare in tribune. Neputinta de care au dat dovada otelarii i-a enervat la culme pe suporteri, care au inceput sa-si conteste favoritii.

Didi a confirmat forma buna din cantonamentul din Austria si a fost aproape de a majora scorul in minutul ’42, insa balonul expediat de acesta a ocolit poarta. Moldovenii au replicat prin internationalul bulgar Jenev, devierea acestuia fiind stopata de Stancioiu.

Presing ucigator

In mitanul secund, fotbalistii antrenati de Petre Grigoras au iesit mult mai montati de la cabine si acelasi Emil Jula a reluat slab de la 4 metri un balon pe care scria 1-1. In ciuda eforturilor de a inscrie, mingile Otelului au fost blocate la mijlocul terenului. Presiunea exercitata de jucatorii lui Andone au impiedicat constructia gazdelor, inlaturind orice pericol pentru Stancioiu.

Didi, golgheterul clujenilor in perioada de pregatire, a marcat in minutul ’76, dar golul a fost anulat eronat pe motiv de ofsaid. 4 minute mai tirziu, Boghiu le-a dat emotii clujenilor, sutind puternic din interiorul careului. Finalul de meci a consemnat o mare sansa pentru trupa lui Petre Grigoras.

La capatul unei centrari venite din banda dreapta, nou intratul Elek a avut sansa de a rasplati increderea antrenorilor, dar balonul lovit cu capul a trecut alaturi. Victorie muncita si Clujul tine

Otelul - CFR Cluj 0-1

Au marcat * Trica (’5)

CFR CLUJ * Stancioiu - Tony, Cadu, Sandberg, Panin - Dani, Trica (Ogbonna, ’85) - Semedo (Minteuan, ’64), Didi, Culio (Leao, ’71) - Fabbiani. Antrenor * Ioan Andone

OTELUL * Gribauskas - Sirghi, Nogo, Jelev, Ilie - Szekely, Giurgiu, Paraschiv, Kim (Boghiu, ’66) - Jula, Labukas (Radnikov, ’57). Antrenor * Petre Grigoras

Cartonase galbene * Ilie (’35) / Dani (’11), Cadu (’29)

Arbitru * Ionica Serea (Focsani) Asistenti * Irina Mirt (Botosani), Radu Ghinguleac (Bucuresti)

Stadion * „Otelul“. Spectatori: 8.000