Peste 2.000 de suflete si-au pus speranta in baschetbalistii lui Schomers. Cu totii au venit, vineri seara, sa-si sustina favoritii in jocul contra campioanei Asesoft Ploiesti si au creat o atmosfera de vis. L-a rindul lor, jucatorii au aratat din primele minute ale partidei ca au inteles mesajul si vor face un meci mare. Au inceput partida fara nici un pic de teama.

Cu Barbary aparindu-se la uriasul Griffith, cu Smith la Obradovic si mai ales, omul-cheie, Triplett, la regizorul Eliott, sibienii au aratat ca stiu sa se si apere si au blocat aproape toate culoarele spre propriul panou.

Echilibru... enervant

Inregistrarile studiate de fiecare antrenor in parte cu jocul adversarei au avut efectul scontat. Fiecare a incercat sa anihileze cit mai bine atuurile celuilalt. Tocmai de aceea, spectacolul a fost aproape nul. Tactica a fost pe primul plan. Efectele s-au vazut la final.

Eliott n-a miscat aproape nimic tot meciul, Griffith a fost bagat in sedinta la pauza, iar Szijarto, unul dintre titularii nationalei, a marcat doar doua puncte. Tot meciul s-a jucat intr-o nota de echilibru perfect. Chiar daca ploiestenii s-au aflat mai tot timpul la conducere, elevii lui Schomers au fost precum un scai.

Nu si-au lasat in nici un moment adversarii sa se distanteze la mai mult de sapte puncte. Cea mai mare diferenta s-a inregistrat cu patru minute inainte de final, cind ploiestenii au condus cu 66-59, dar in numai doua minute sibienii s-au apropiat din nou la patru puncte.

Final incendiar

Apropierea finalului de meci a crescut simtitor tensiunea, atit in teren, cit si in tribune. Constient ca favoritii sai sint atit de aproape de o victorie magica, publicul a devenit un adevarat vulcan. Din pacate, incurajarile n-au fost de ajuns.

Mai experimentati, ploiestenii nu s-au lasat intimidati, ba chiar au fructificat la maxim oportunitatile oferite si si-au marit avantajul la patru puncte, 74-70, cind mai erau de jucat doar 36 de secunde.

Sperantele s-au naruit rapid, actiunea lui Triplett fiind oprita pe motiv de pasi, iar cu inca un atac la dispozitie de partea ploiesteana era clar ca visurile unei victorii contra campioanei se amina cel putin pina in retur.

Schomers, profund dezamagit

Singura explicatie gasita, la final, de antrenorul Peter Schomers au fost procentajele foarte slabe la aruncarile libere si de trei puncte. „Asa procentaje slabe nu am avut in viata mea. la o echipa de cind sint antrenor. S-a ratat exasperant de mult. Stiu ca a fost un meci cu miza si toata lumea a vrut victoria, dar am ratat prea mult.

Oricum, multumim fanilor pentru ca au creat o atmosfera senzationala pe care mi-as dori sa o avem la fiecare meci. Oamenii au fost superbi", a marturisit Schomers.

Laude de campion

La rindul sau, Mladen Jojic, antrenorul ploiestenilor, a laudat jocul echipei sibiene din meciul de vineri. „Sincer mi-a fost teama de acest joc, iar acum, dupa victorie, pot spune ca sint foarte fericit. Trebuie sa felicit echipa Sibiului pentru ca a fost la inaltime. Imi era teama ca o sa avem un meci foarte greu. Am vazut Sibiul in citeva meciuri si mi-au lasat o impresie foarte buna.

Fara a-l jigni pe Mircea Vulc, care este, precum un tata pentru mine, pot spune ca aceasta echipa a Sibiului este cea mai buna din ultimii patru ani. Asta seara s-a aparat magnific si am avut sansa de a marca mai multe aruncari de la distanta pentru ca altfel am fi putut avea o problema", a spus Jojic, adaugind ca Schomers „va face treaba buna la Sibiu", dar ca are nevoie de timp.

Componenta echipelor

♦ CSU Atlassib

Triplett 20(2x3), Smith 15(1x3), Clavon 13(2x3), Barbary 12, Hatcher 8, Craciun 2.

♦ Asesoft Ploiesti

Cepulis 20(4x3), Obradovic 18(3x3), Gaidamavicius 14(2x3), Eliott 9(1x3), Carutasu 4, Grifith 4, Blidaru 3, Szijarto 2.