De ce si-a luat Geoana interviu pe blog. Cum se explica razboiul cu Ponta

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 20:46 Actualitate | Politic


Mini-interviul publicat de Geoana pe site-ul personal este o incercare a acestuia de a mobiliza in jurul sau mai multi adepti, sustin sursele HotNews.ro. Geoana isi face mea culpa pentru vizita la Vantu si rezultatul alegerilor prezidentiale din 2009. Intamplator sau nu, marturisirea lui Geoana apare in contextul in care din ce in ce mai multe voci din PSD il contesta pe Victor Ponta si pledeaza pe revenirea in partid a lui Sorin Oprescu. De partea cealalta, interventia lui Geoana a fost sanctionata dur de catre fidelii lui Victor Ponta, printr-o scrisoare publica.

Potrivit surselor social-democrate, aparitia declaratiei video prin care Mircea Geoana isi recunoaste greselile si in care da explicatii privind vizita sa la Vantu in preajma alegerilor prezidentiale nu este deloc intamplatoare. Sursele citate sustin ca PSD este un cazan sub presiune, care in orice moment poate exploda. Din ce in ce mai multi social democrati il contesta pe Victor Ponta, fiind nemultumiti de lipsa de strategie a partidului si de proasta gestionare a relatiei cu PNL.

O parte din liderii social democrati fac presiuni in interior pentru revenirea lui Sorin Oprescu in PSD pe o pozitie de lider, sustin sursele HotNews.ro. Actiunile incoerente, lipsa de strategie atat la nivel parlamentar cat si la nivel declarativ si procentul scazut in sondaje a liderului PSD, Victor Ponta a relansat in partid ideea revenirii lui Sorin Oprescu.

Sursele citate sustin ca interventia "video" a fostului presedinte PSD este o incercare de a-si consolida pozitia in partid pentru mentinerea functiei de presedinte al Senatului. In contextul framantarilor interne, Geoana lanseaza un mesaj catre social democrati ca a invatat din greseli si ca este devotat si interesat de actiunile si viitorul partidului. Aceleasi surse sustin ca interventia lui Geoana este, pe fondul nemultumirilor din PSD, un contraatac direct la adresa lui Victor Ponta care doreste sa-l inlocuiasca cu Ilie Sarbu din functia de presedinte al Senatului.

Prin interventia postata pe blog, Geoana isi face mea culpa pentru rezultatul alegerilor prezidentiale si vizita sa la Vantu. Totodata, fostul presedinte PSD incearca sa se erijeze intr-un lider cu viziune vorbind despre necesitatea unei noi strategii a PSD prin refacerea relatiilor cu liberalii. "Sunt preocupat de racirea relatiilor intre noi si liberali. Strategic vorbind, lipsa de unitate a opozitiei este o vulnerabilitate", declara Geoana pe blogul sau.

Fostul presedinte al PSD il curteaza pe Nastase si, in acelasi timp apasa pe un punct sensibil care a starnit nemultumiri printre social-democrati si anume declaratia lui Ponta prin care ceda functia de presedinte liberalilor. "Au fost colegi care m-au sfatuit cu un an inainte de alegeri sa nu candidez, sa sustin pe altcineva, poate pe Adrian Nastase. Declaratiile lui Ponta, de saptamana trecuta, ca nu va candida si ca-l va sustine pe Antonescu a creat confuzie in partidul nostru, pentru ca toata lumea e obisnuita ca presedintele sa candideze. Asta inseamna a recunoaste ca nu esti un adevarat lider".

Conflictul dintre Mircea Geoana si Victor Ponta este unul vechi, cei doi lideri atacandu-se in presa in nenumarate randuri. In urma cu doua luni, Ponta a reusit sa-i impuna presedintelui Senatului, printr-o decizie luata in sedinta Biroului Politic al PSD, interdictia de a mai face declaratii publice fara avizul partidului. In ciuda acestei interdictii, Geoana a continuat sa faca declaratii publice, fapt care a stranit un adevarat scandal la nivelul conducerii PSD in urma cu o saptamana. Ponta a cerut in sedinta BP sanctionarea presedintelui Senatului insa mai multi lideri printre care si Adrian Nastase l-au aparat pe Geoana.

Dupa afisarea declaratiei video, presedintele PSD, Victor Ponta a evitat sa-l atace dur pe Geoana. "Singura replica pe care o merita Geoana la ce a spus despre mine este o replica dintr-un film celebru. Ii promit lui Geoana ca, daca nu mai spune minciuni despre mine, nu mai spun adevarul despre el", a declarat Ponta citat de agentia Mediafax.

Apropiatii lui Ponta sar la gatul lui Geoana

In schimb, interventia lui Geoana a starnit nemultumiri printre apropiatii lui Victor Ponta care au decis sa-si exprime protestul public. Astfel 26 de social democrati parlamentari i-au adresat, marti, o scrisoare presedintelui Senatului, Mircea Geoana, prin care il ataca dur pe acesta si ii sugereaza sa se ocupe de actualitatea politica si nu de fosta campanie electorala.

"Ati mintit electoratul si anul trecut si o faceti si acum vorbind despre vizita dumneavoastra la domnul Vantu. Va readucem aminte ca stiati, asa cum stiam cu totii, inca de la ora 13.00, de existenta fotografiilor si informatiilor publicate in toata presa despre prezenta dumneavoastra la domiciliul lui Sorin Ovidiu Vantu, cu o seara inainte de dezbaterea finala din campania pentru alegerile prezidentiale.

Tinand cont de toate aceste lucruri, va intrebam, domnule Geoana, in numele cui actionati?(...) Aveti intelegeri ascunse cu domnii Crin Antonescu si Dan Voiculescu? De ce doriti distrugerea dinauntru a PSD si doriti cu atata ardoare sa va razbunati pe domnul Victor Ponta? Va reamintim ca atat PSD, cat si domnul Ponta si-au pastrat constant sprijinul pentru dumneavoastra pentru a ramane presedinte la Senat.

Nu aveti nici un pic de onoare, domnule Geoana? De ce, in loc sa cheltuiti bani pentru campanii de imagine impotriva partidului, nu ajutati partidul sa achite datoriile neplatite din campania electorala prezidentiala? Cum raspundeti celor care va intreaba de ce nici PDL, nici Traian Basescu nu va schimba din functia de presedinte al Senatului?", se arata in scrisoarea semnata de social-democrati.

Printre semnatari se numara oameni de casa a lui Victor Ponta: Radu Moldovan, Nicu Banicioiu, Mircea Dusa, Ciprian Nica, Dan Sova dar si oameni care au fost apropiati de Mircea Geoana si apoi au sarit in tabara actualului presedinte: Valeriu Zgonea, Claudiu Manda, Oana Mizil.

Totodata, presedintele PSD, Victor Ponta a convocat pentru miercuri o sedinta a Biroului Politic pentru sanctionare lui Mircea Geoana, sustin sursele social democrate. Intalnirea va f departe de ochii presei, in cerc restrans la hotel din Sinaia.


Citeste mai multe despre   


















6799 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    De ce? (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:06)

    Mih. [utilizator]

    Cel mai probabil, de prost!
  • -6 (10 voturi)    
    intrebarea si mai interesanta e... (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:12)

    eu [anonim]

    avea domn presedinte Basescu intrebarile inaintea dezbaterii?
    • +7 (9 voturi)    
      Cine-i de vina? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 9:43)

      aura [anonim] i-a raspuns lui eu

      Hai ca esti mai prost ca Gioana.Si de prostia voastra cine-i de vina? Basescu!
  • +11 (13 voturi)    
    Explicatie simpla (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:12)

    aleodor [anonim]

    Simpla de tot. A fost atacat energetic.
  • -8 (10 voturi)    
    who cares? (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:22)

    tereza [anonim]

    Nu intereseaza pe nimeni de Geoana, cine naiba este acest politician expirat, de trista amintire, care sta pe o functie mai mult din inertie si fara importanta? cu materialul asta, Hotnews incearca sa distraga atentia de la Guvern, Basescu si taierile de indemnizatii pentru mame, aplicarea de contributii la pensiile mici, balbaielile din coalitie? De ce, Hotnews, de ce???
    • +6 (8 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 0:33)

      ursut [utilizator] i-a raspuns lui tereza

      e foarte important sa vedem cum ne mint acesti politicieni si cum se acuza unul pe altul de minciuna. la atatea minciuni una in plus nu mai conteaza, asa au gandit cand au srigat ca-i frauda.
  • +7 (9 voturi)    
    Hmmm... (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:27)

    George [anonim]

    PSD - un partid de ratati. Si de rahat. Oare cine ii mai voteaza pe mafiotii astia?
    Imaginati-va o lupta intr-o arena plina de noroi intre doua femei... Imaginati-va ca aceste doua femei sunt tovarasii Geoana si Ponta. Iar lupta una fara reguli. Publicul asistent fiind format din papagalii de la PSD, senatori si deputati.
  • +9 (11 voturi)    
    tot asa baietzi ! (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:42)

    dan [anonim]

    Foarte buna idee,sa inlocuiesti un imberb cu un impostor, care va face la conducerea psd ce a facut si in Bucuresti ;nimic.
    • +4 (6 voturi)    
      Oprescu = utopicul senil (Miercuri, 8 decembrie 2010, 5:29)

      rd [anonim] i-a raspuns lui dan

      In ton cu ce-ai zis tu....In emisiunea Carcotasilor de miercurea trecuta. Dezbracatu' juca rolul lui Oprescu si intr-o sceneta acuzat fiind de crima si ingropat scheletele la Universitate a zis cum, baaa, sa-i omor io ? Voi nu stiti ca-n orasul asta io n-am facut NIMIC? :))) lol...
  • +2 (4 voturi)    
    cu gramada (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:56)

    ngi [anonim]

    de prosti daca nu isi stiu tine porcariile acasa, in mod deosebit, in astfel de perioade.
  • +12 (14 voturi)    
    PSd (Marţi, 7 decembrie 2010, 23:17)

    danandreipaval [utilizator]

    Acum incetul cu incetul aflam si noi cat de murdari sunt "ingerii" neamului asuprit de Base...

    La mai mult domnilor..
    Cat despre Geoala... este un tip consegvent in prostia lui.. Aici recunosc... sunt de aceeasi parere cu Iliescu..
  • +6 (8 voturi)    
    eiii na (Marţi, 7 decembrie 2010, 23:37)

    jorj [anonim]

    Cum raspundeti celor care va intreaba de ce nici PDL, nici Traian Basescu nu va schimba din functia de presedinte al Senatului? Hahahhahahahaha... f simplu mujicilor.. e in interesul lor sa fie un prostanac in fruntea senatului..........
  • +8 (10 voturi)    
    jale (Marţi, 7 decembrie 2010, 23:54)

    mannix [anonim]

    In mod normal, pres serioasa ar trebui sa nu mai pomeneasca de cele 2 paiate: Ponta si Jeoana. Amandoi sunt o mare rusine pentru natiunea noastra, cat a mai ramas din ea.
  • +3 (5 voturi)    
    Raspuns ptr.Tereza... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 7:38)

    CD [utilizator]

    ..indemnizatiile pentru mame sunt acordate in tarile occidentale pentru cel mult ...14 saptamani !Stii ce inseamna: adica cu ceva peste trei luni !!!!
    ....Iti pui problema sau altii ca tine...... ca pomenile electorale facute de 20 de ani de partide sunt sursa dezechilibrelor bugetare si a intretinerii unei vicioase
    mentalitati:sa dea statul ! In orice economie de piata serioasa cultura mauncii este stimulata si descurajata pomana electorala marca Tariceanu ,epoca in care s-a atins apogeul ! Acum mame si
    alte categorii sociale ,care trebuie aduse la ordine din punct de vedere al mentalitatii de tipul ''statul trebuie sa ne dea '' contesta masurile !!!!! Ca si magistratii si altii care nu muncesc calitativ si cantitativ pe masura salariilor incasate ! De aceea tara este in halul asta ! De la NEMUNCA !!
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana si Ponta 2 jeguri ai politicii (Miercuri, 8 decembrie 2010, 8:19)

    pontapitecu [anonim]

    Geoana si Ponta 2 jeguri ai politicii ce nu merita sa mai fie bagati in seama. Geoana trebuie sa explice de ce a fost la Moscova in scret de trei ori in 2009, cu cine a discutat si ce. Daca nu explica inseamna ca fost sa vanda Romania in schimbul sprinului agenturii Moscovei din Romania ca sa ajunga la putere. Ponta este un individ obraznic si impertinent ce nu merita dat cu declaratii in presa sau televiziuni.
  • +4 (6 voturi)    
    el are ceva de spus!.... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 8:52)

    brod [anonim]

    ... doar că nimeni nu e interesat să-l întrebe ce anume. aşa că individul se satisface singur, cu mîna proprie! asta după ce-i făcuse curte şi lui adrian năstase!? mamăăă... ce mai preşedinte ar fi fost ăsta!....
  • 0 (0 voturi)    
    Cam tarziu! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:16)

    Stepanida [utilizator]

    Abia acum isi dau seama cei din PSD ce au pierdut odata cu plecarea lui Oprescu,in 2008?Slava Domnului ca Oprescu are o misiune prea importanta care nu-i lasa vreme pentru asemenea lupte de partid!
  • 0 (2 voturi)    
    Genele pcr pot fi detectate in acest razboi (Miercuri, 8 decembrie 2010, 16:06)

    Baronul Munchhausen [anonim]

    Ce bine seamana aceasta lupta fratricida din psd cu evenimentele mai vechi, pe care le-a trait candva bunicul psd-ului de azi, adica acel partid comunist din Romania (interbelica), cand in calitate de oficina a Cominternului, in Romania, incerca sa-si faca vizibila prezenta. Ma refer in concret la episodul rivalitatii dintre Gheorghiu-Dej si Foris, pentru preluarea conducerii pcr, rivalitate transata cu ranga si cu ajutorul bolovanului legat de gat. Nu stiu daca pe Geoana o sa-l rapuna chiar acea ranga(probabil, o fi data de mult la retopit!!!), dar o sa se gaseasca alta metoda.....
    Daca despre geoana se pot spune multe, avand in vedere ca a fost timp de 4 ani presedintele psd, dar nici despre ponta nu se pot spune multe bune sau rele, fiindca inca nu a parasit gaoacea: inca sta in jumatatea de ou(sub aripa lui nastase si iliescu) si de acolo cotcodaceste sa se auda pana dincolo de Borodino( pentru cei care nu stau bine cu orientarea pe harta, Borodino era o localitate situata, undeva la est de Moscova!)
    P.S. Cred ca ati inteles mesajul: Geoana este acuzat de catre colegii lui, nu pentru vizita la Moscova, ci pentru cea facuta, acasa ,lui Vantu!!!
    Si pentru ca nu a stiut sa minta convingator despre asta. Deci, important este sa minti astfel incat sa crezi si tu, nu doar cei care te asculta. Procurorul din fruntea psd tocmai asta acuza!!! :D :D :D