Florin Cîțu: Cadoul pe care mi-l doresc este să revenim la normalitate. Primul pas- 10 milioane de români vaccinați până la 1 august

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2021, 9:59 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Primul pas pentru revenirea la normalitate poate fi făcut dacă România atinge ținta de 10 milioane de persoane vaccinate antiCovid până la 1 august, a spus premierul Florin Cîțu, într-un mesaj pe rețelele sociale în care le mulțumește celor care i-au urat ”La mulți ani!” cu ocazia onomasticii. El a mai declarat că întoarcerea la normalitate este cadoul pe care și-l dorește.

”În Duminica Floriilor vă doresc tuturor multă sănătate și încredere. Iar celor care vă serbați onomastica, la mulți ani! Știu că aveți nevoie de speranță, după un an de pandemie. Dar speranța noastră, a tuturor, trebuie să fie vaccinarea. Pe asta ne bazăm! Nu avem altă soluție. Mulțumesc tuturor pentru gândurile voastre bune. Cum am spus și la ziua mea de naștere, cadoul pe care mi-l doresc este să revenim la normalitate. Și primul pas este să atingem ținta de 10 milioane de români vaccinați până la 1 august.”, a transmis premierul duminică pe rețelele sociale.

Creștinii ortodocşi celebrează astăzi Floriile, cea mai importantă sărbătoare care vesteşte Paştele, dar și una a celor cu nume de floare. Circa 1,4 milioane de români își serbează azi onomastica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3707 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    Bine dom florin (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:03)

    Socrate2021 [utilizator]

    Dar in ce an?
  • +7 (21 voturi)    
    Pai normalitate (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    Înseamnă PSD cu PNL cu mana până la fund în sac, din păcate. Asta îți dorești?
  • +13 (25 voturi)    
    Calerndele grecesti (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:19)

    Beta Alfa [utilizator]

    1) Pune conditii care au 99% sa nu se indeplineasca
    2) Daca printr-un miracol ar fi aproape sa se indeplineasca ar veni cu alta conditie

    Tehnici verificate in timp...
  • -1 (13 voturi)    
    Adu J&J (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:29)

    beeeeeenar [utilizator]

    Dak nu, tre sa t vaccinezi tu de 5 ori
  • 0 (24 voturi)    
    Campania de vaccinare e la Mapn (PNL) (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:31)

    Gryphus [utilizator]

    asadar raspunderea pt tinta de 10 milioane de vaccinati (CU AMBELE DOZE) e la PNL

    daca tinta de 10 milioane de vaccinati Nu va fi atinsa la 1 August astept demisia ministrului PNL al Mapn sau a lui Catu.


    In nici o alta tara din UE armata n-a fost desemnata ca raspunzatoare pt vaccinaresa covid. asta ne arata ca in Romania institutiile de forta sunt cele care conduc tara
    • +1 (9 voturi)    
      astepti mult si bine (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:54)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Toti sunt lipiti de scauni'
    • +2 (14 voturi)    
      Mai grav... (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:16)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      la inceputul pandemiei , armata patrula inarmata pe bulevarde , i-am vazut la unirea , ziceai ca au intrat americanii peste noi ... ce mai , de tot rasu ' ! radeam toti , ca niste cocosati !!!
      • +1 (9 voturi)    
        Era stare de urgenta (Duminică, 25 aprilie 2021, 12:39)

        gio13 [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Era stare de urgenta, ai citit legislatia privind starea de urgenta? Cat priveste armamentu, ok, data viitoare armata o sa patruleze fara arme, cu mainile in buzunare sa fi tu linistit.
        • -2 (4 voturi)    
          Ce mistocareala ! (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:13)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui gio13

          Armata umbla cu tab-ul si akm 47 , dar m-am uitat la gaura din incarcator si surpriza , era gol , nici urma de cartus , cred ca era doar pentru intimidarea noastra si pentru ca sa nu se impuste din greseala , jucandu-se ! Asa ca d'aia radeam ca "cocosatii " ! Si acum ma bufneste rasul, stare de urgenta era in capul lui iohanis care a zis ca , citez cuvant cu cuvant :nu exista nici un motiv real de panica .Infectia cu acest virus provoaca simptome ca in orice raceala .asa a zis,ghio 13 !!!
    • -2 (12 voturi)    
      Doar logistica (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:40)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Doar logistica e la MAPN.
      Treaba guvernului este să faciliteze vaccinarea: doze pentru toți, acces facil, campanie de convingere.
      Dacă oamenii nu vor, nu ai ce face. Cei care cer demisia sunt vuvuzele usereplusiste.
  • +6 (12 voturi)    
    1 iunie, 1 august (Duminică, 25 aprilie 2021, 10:37)

    fat.cat [utilizator]

    E totuna pentru el. Scoate datele din caciulita ca pe iepuri. Eu zic sa lansam pariurile. Ne prinde sau nu ne prinde valul 4 vaccinati?
    Si 2) la multi ani de ziua onomastica? Deci: niste romani (multi, si nu doar slugile de partid, dupa cum insinueaza) s-au trezit din buna dimineata ca nu cumva sa piarda momentul de a-i zice la multi ani lui Florin. Shoot me, please.
    • -4 (8 voturi)    
      Eu nu inteleg (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:15)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      De ce ar mai exista un val 4? Daca epidemia e pe panta descendenta, de ce nu ar fi ultima? De ce s’ar sustine ipoteza ca sezonul cald e cel ce scade cazurile, cand sunt dovezi clare ca nu are influenta? In India sunt 38 de grade. In brazilia a fost cald tot timpul, la fel in peru. Si cazurile au explodat la temperaturi de peste 30-35. Sa consideram venirea primaverii ca si cauza a scaderii nu are deci sens, avand in vedere ca sunt 17-18 grade maxim, si mai mult innorat. Iar in asa-zisul val doi cazurile au scazut incepand cu inceputul lui decembrie, odata ca scaderea temperaturii, nu cu cresterea ei. S’a ajuns la imunitate de turma, de asta numerele scad, si o sa scada pana la nivelul israelului in 2 luni, indiferent cat de multi se vaccineaza. Eu nu cred ca mai vine vreun val 4.
      • 0 (8 voturi)    
        Saracul Socrate! (Duminică, 25 aprilie 2021, 14:40)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

        Bine ca s-a dus ca sa nu vada enormitatile astea? Doar folosind metoda socratica, dar cu logica sosochista nu functioneaza!
        • +2 (8 voturi)    
          Concret (Duminică, 25 aprilie 2021, 15:22)

          Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Care sunt enormitatile? Poate o greseala e ca la new delhi sunt 43 de grade azi, nu 38. Iar epidemia e pe record. In rest, atacul la persoana imi valideaza argumentele.
  • 0 (14 voturi)    
    Ca-n bancurile... (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:14)

    muscha mbanana [utilizator]

    E tocmai invers , noi ii facem cadou, ca-l tinem pe post, cand ar trebui sa dam cu acezt "ZOMBIE " de pamant si sa-l bagam in pubela de gunoi ! vorbeste gura fara el , au dreptate usr-istii ! tot da din clanta cu " campania de vaccinare de succes " si cand colo , 2/3 din romani nici nu vor sa auda de vaccin, de cand cu atatea probleme grave de tot si cine stie ce zombie se vor naste in viitor ! " ca catzu " ! aproape 11 milioane de romani , adica 2/3 , nu vor sa se vaccineze , conform INSOMAR , deci de unde 10 mil.in august , gata parfumati cu vaccin , ca doar nu suntem peste 20 mil . ca pe vremea lui ceausescu ,era si un cantec : 20 de milioane , la,la,la,la, la !
  • 0 (14 voturi)    
    Cadoul ce îl mai doresc (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:17)

    Alex2016 [utilizator]

    E sa va vad alergați toți politrucii și arafatii pe străzi cu furci și făclii și sa va coasem măști permanente pe gura cind va prindem. Cite 3 una peste alta.
  • +6 (14 voturi)    
    :) (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:21)

    rei [utilizator]

    bine ca nu ai precizat anul.....daca atingi anul asta 5mil e un succes

    deja sunt locuri disponibile in multe zone....doar axa Buc-BV-CJ mai este cu persoane in asteptare dar si acolo in centrele cu multe fluxuri care vor epuiza listele saptamana viitoare

    in rural, Zeneca nu o sa fie acceptat,Moderna cat de cat iar Pfizer este limitat din cauza conditiilor de pastrare

    cand nu mai ai clienti la vaccinare trebuie sa relaxezi totul......cei care nu se vaccineaza sa-si asume riscul daca refuza alternativa
  • +1 (11 voturi)    
    Pai cum normalitate cu voi? (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:30)

    mr_mojo [utilizator]

    La cum organizați treburile numai normalitate nu e.
  • +2 (16 voturi)    
    Mă voi vaccina cand (Duminică, 25 aprilie 2021, 11:44)

    galeo [utilizator]

    Tu, Werner și Orban dispăreți total din politica
    • 0 (10 voturi)    
      nu te vaccina (Duminică, 25 aprilie 2021, 13:05)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Sa-ti amintesti de dorinta asta cand astepti eliberarea unui pat la ATI.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu numai ,.... (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:18)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Trebe' sa dispara si cacatzu si usr-ul si ciolos si peeeseeeedeeee-ul ! sa ramana numai udmr ! si cine o sa mai ramaie , sa i-o dam cu toti la Ue , sa se faca praf tamaie !
  • -3 (7 voturi)    
    De când cu demiterea... (Duminică, 25 aprilie 2021, 12:31)

    of of [utilizator]

    De când cu demiterea lui VV și răzmerița USRPLUS, toate postările lui Cîțu și articolele despre activitatea premierului (și nu numai) s-au umplut de comentarii critice în stilul mitocănesc, nesimțit, plin de înjurături și jigniri, cu câteva elemente comune care fac parte din punctaj: musai despre Apele române, musai despre nepotism (de parcă n-ar fi tipic mioritic, l-o fi adus Cîțu în PNL), despre eșecul campaniei de vaccinare etc. Cu nelipsitul „zombie”, care nu va ieși din spațiul public și dacă și-ar cere acum scuze Drulă (ceea ce nu a făcut și nu va face).
    E fascinant să vezi armata de troli în acțiune. Unii de la usrplus, alții de la pesede, alții de AUR...
    • -2 (2 voturi)    
      zombie... (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:20)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui of of

      zombie ramane zombie pana cand cineva ii baga sula'n inima , dupa aia trebe dat de 6 ori cu capul de un perete de beton armat ,deci cacatzu , ramane zombie pe vecie !
  • 0 (6 voturi)    
    crestini ortodocsi (Duminică, 25 aprilie 2021, 12:40)

    costelo999 [utilizator]

    sunt mintiti constant, domnu citzu ne minte, a inceput cu la 1 iunie acu o lungeste la 1 august, o sa ajunga la 1 decembrie, si tot nu o sa fie vaccinati citi oamneni vrea el, deci minciunele peste minciunele, asta e in stare, cit despre relaxarea adevarata la pastele cailor ....
  • 0 (6 voturi)    
    apai, (Duminică, 25 aprilie 2021, 13:34)

    nick1587873340950 [utilizator]

    chiar nu se vede ca nu pndmia e -problema, ci numarul de vaccinati. iar asta te conduce la ideea "de ce ?"
  • +2 (4 voturi)    
    parca era 1 iunie (Duminică, 25 aprilie 2021, 16:06)

    John_Re [utilizator]

    s-a schimbat schimbarea?
  • -1 (3 voturi)    
    Ia de la iohanis !!! (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:14)

    muscha mbanana [utilizator]

    Nu exista nici un motiv real de panica .Infectia cu acest virus provoaca simptome ca in orice raceala . Pai , sa nu razi ca , cocoshatul !?
  • -2 (2 voturi)    
    catzu... (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:24)

    muscha mbanana [utilizator]

    asta trebuie scos cu targa de pe terenul politicii , ca haleapa de pe terenul de tenis , cand ia tras niste katiuse , sabalenka de n-a pomenit in viata ei si a recunoscut ca n-a prea facut mare lucru !
  • 0 (6 voturi)    
    aca cititi (Duminică, 25 aprilie 2021, 17:40)

    nick1587873340950 [utilizator]

    corect titlul, '... primul pas ..la 10 milione",pasul doi la alte10 milioane! n va lasati mintiti pe fata de caricatura asta!
  • +1 (3 voturi)    
    Atat comentam chestia asta (Duminică, 25 aprilie 2021, 22:20)

    dani777 [utilizator]

    De parca il crezuse cineva cand a zis 1 iunie. Ce trebuie sa facem e sa ne relaxam noi, fiecare pe sine si toti deodata. Renuntam la masti, ne adunam la picnicuri imense, iesim la orice ora... Etc. Sigur, pt ca raman lucruri pe care nu le putem schimba (activitati inchise de ei - restaurante, cinema de exemplu) si pentru ca au o atitudine de sictir fata de noi, putem iesi si la proteste iar... Dar asta cu renuntatul la masca, iesit, circulat, mi se pare simplu, pasnic, elegant... Dar sa fim cat mai multi.