Dan Barna: În două-trei luni vom epuiza doritorii de vaccin și apoi va începe o altă luptă

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:56 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
În următoarele două sau trei luni nu vor mai fi români care să își dorească să se vaccineze și va începe o nouă luptă: aceea de a-i convinge pe cei care sunt victime ale dezinformării că trebuie să se vaccineze, spune Dan Barna. El crede că pandemia se va termina în cel mult un an.

Co-președintele USR PLUS, Dan Barna, a declarat, într-o emisiune difuzată sâmbătă seara la postul Digi 24, că pandemia va trece în cel mult un an, relatează Mediafax.

„Pandemia asta o să treacă, probabil o să mai fie o jumătate de an – un an. Eu cred că undeva până într-un an campania de vaccinare va veni din urmă suficient de rapid. În următoarele două-trei luni probabil vom epuiza doritorii de vaccin și apoi va începe o altă luptă: să-i convingem pe cei din jurul nostru care cred tâmpeniile pe care le citesc pe internet - că sunt cipuri, că ne bagă senzori. Vom avea de luptat exact cu acei prieteni, colegi, rude, care sunt victimele acestei campanii de dezinformare”, a spus Dan Barna.

Întrebat dacă mai sunt băieți deștepți în Sănătate, vicepremierul Dan Barna a spus că nu doar în Sănătate, ci și în Transporturi și în Energie.

„Da, mai sunt și în Transporturi, Energie. Faptul că USR PLUS a venit la guvernare nu înseamnă că magic toate sistemele clientelare care existau în statul român de 30 de ani au dispărut. E o realitate. Există rețele de interese pentru că este un stat care 30 de ani a fost sabotat în toate felurile. Asta e realitatea, nu putem să ne ascundem după deget și să spunem că nu există”, a răspuns Dan Barna.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3978 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Asa este (Duminică, 18 aprilie 2021, 3:57)

    mitg [utilizator]

    Mai multa lume aud sa se planga de riscurile vaccinarii decat de listele de asteptare.

    Initial credeam in teoria ca "anti-vaxxerii" sunt pur si simplu mai isterici si deci mai vizibili, dar aud tot mai des oameni zdraveni la cap care tin tot felul de polologhii anti-vaccin.
    • +3 (9 voturi)    
      E un pic mai complicat de atat (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:25)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Multi au facut boala, n-au avut nici pe dracu' si nu-s dispusi sa-si asume un risc suplimentar pentru un castig care nu inseamna nimic. E o boala perfida, dar cu foarte putine victime si putini au probleme din cauza ei. Numerele devin mari cand le iei la scara nationala, dar nu cand te uiti in jurul tau asa ca multa lume nu-si reprezinta care este pericolul. Trebuie sa lasam spitalele in pace pentru ca sunt multi oameni bolnavi care nu mai pot sa se ingrijeasca si trateze din pricina acestei epidemii idioate.
      Sunt convins ca mai mult de 50% se vor vaccina, romanul e destul de conformist si nu-s chiar atat de multi cei care cred in prostiile cu 5g si cip-uri inoculate, doar ca 40% dintre romani locuiesc in zona rurala si multi dintre ei chiar muncesc toata ziua asa ca n-au timp (sau pricepere) sa intre pe net si sa se programeze. Poate ca se pun in miscare si medicii de familie...vom vedea.
      Eu o sa-mi fac rapelul in doua saptamani, asa ca nu are rost sa ma acuzati de negationism sau mai stiu eu ce. Am facut vaccinul din mai multe considerente, primul dintre ele fiind libertatea de miscare, nu am de gand sa fac cate un test PCR de cate ori am drum pe undeva (in unele tari sau zone e si foarte scump) sau sa stau in carantina cu saptamanile prin varii parti ale lumii.
      Cifrele se vor duce in jos intr-o luna-doua si aia ar trebui sa fie destul de convingator pentru toata lumea.
    • +1 (3 voturi)    
      Cat de zdraveni?! (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:44)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De acord ca istericii ies mai mult in evidenta, dar cum puteti spune ca este zdravan la cap cineva care se uita la Latrina3???
      • -1 (1 vot)    
        uite ca sunt ff multi (Duminică, 18 aprilie 2021, 16:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        si in special populatia varstnica - ii atrag anumite emisiuni si pentru ca nu au darul cititului, sau al urmaririi unui documentar stiintific sau alte curiozitati se adancesc in imbecilitatea latrinei.

        sa ma iertati dar sunt multi natangi si nu ii poti schimba

        mai grav este ca sunt si multi tineri care din ratiuni putin intelese de mine aleg sa nu se vaccineze - ca cica este periculos, sunt efecte pe termen lung care sunt catastrofale - l-am pus pe un amic care tot canta ca sunt efecte pe termen lung sa mi le scrie = ei bine nu a scris nici un efect pe termen lung...Deci din cauza fricii lor, uneori nemarturisite, isi gasesc acoperire sub cele mai nastrusnice conspiratii.
  • 0 (8 voturi)    
    Cand face Barna previziuni.... (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:43)

    comentacu [utilizator]

    Mai bine citesti despre meteo.
    Dar prostia lui ramane un pericol pt tara.
    Inregistrati asta, ca sa vedeti peste 2-3 luni cat de lipsit de viziune este el sau cel care il inconjoara.
    • 0 (4 voturi)    
      Și dă-i, și luptă... (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:16)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      :)
      Ce luptă grea și importantă. Asta e cauza tuturor relelor din România. Numărul unu!
      Barna are un discurs din ce în ce mai jalnic. Păcat.
  • +4 (6 voturi)    
    si pina ii convingeti voi politrucii (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:45)

    Alex2016 [utilizator]

    Ceva ridicare de masuri si restrictii pt cei vaccinati facem? Sau si vaccinat si cu masca si la ora 20 in casa , pina faceti voi campanie de convingere? Oh...dar poate mai aveti de vindut masti, teste, panica, valul 4, de bagat inca ceva restrictii si de falimentat inca ceva privati. Imi cer scuze, va doresc doar binele, spor la pandemizat inca un an.
  • -1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:47)

    [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    Ne epuizezi pe toți! (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:53)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Lasa-ne!
    Poporul nu se va lasa prostit la prezidențiale!
    Barna=Ciolacu= Veorica=Catu=Orban= Turcan=Ciolos.
    Etc.
    Nu sunteti oameni politici pentru Romania!
    Cascadorii rasului!
    • -1 (3 voturi)    
      Urmează: corul bocitorilor politruci (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:17)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      care vor plânge că românii nu mai vor vaccinuri. Am zis.
    • 0 (4 voturi)    
      Ba da, (Duminică, 18 aprilie 2021, 11:31)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      sunt exact pentru Romania.In alta tara nu ar putea conduce nici macar o formatie de zugravi.Cascadorii rasului erau macar talentati:astia sunt catastrofali si neinspirati.2024 va scoate din Parlament acest URSS care se dezumfla de la o zi la alta.
  • +4 (4 voturi)    
    2-3 luni? (Duminică, 18 aprilie 2021, 11:11)

    Socrate2021 [utilizator]

    La mehedinti, vrancea, suceava, neamt, giurgiu deja nu mai e nimeni pe listele de asteptare. De ex. la giurgiu sunt 9, la mehedinti 14, la vrancea 11. In marea majoritate a celorlalte judete, la centrele din rural si urbanul mic la fel, nu mai sunt persoane pe listele de asteptare. E o chestiune de o saptamana sau doua. Penuria de musterii e deja o problema prezenta, eventuala campanie de convingere/constrangere/manipulare ar fi trebuit inceputa deja.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt foarte multi (Duminică, 18 aprilie 2021, 20:00)

    wintershadow [utilizator]

    Care nu-s batuti in cap sa creada "că sunt cipuri, că ne bagă senzori" cum zice nea Barna, insa au niste intrebari de bun-simt la care nimeni nu are raspuns, sau sunt raspunsuri contradictorii, asa ca momentan prefera ca inca sa nu se vaccineze. Concret:
    - daca ai avut boala trebuie sa te vaccinezi? De ce in unele tari in acest caz trebuie sa faci doar un vaccin, nu si rapelul, dar la noi trebuie amandoua?
    - cat dureaza imunitatea oferita de vaccin? Ce trebuie sa faci dupa? Ce se intampla daca nu refaci vaccinul peste 1 an, cum a declarat CEO Pfizer?
    - de ce nu se face o campanie de vaccinare tintita doar a categoriilor vulnerabile, care s-a dovedit ca prezinta risc ridicat?
    - de ce trebuie ca toata populatia sa-si asume efectele necunoscute pe termen lung ale unui vaccin creat in graba?