CCR critică modul în care PSD a vrut să majoreze pensiile: Din cauza modului defectuos de legiferare, s-a creat o incertitudine juridică care poate afecta dreptul la pensie

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:38 Actualitate | Politic


Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Judecătorii Curții Constituționale critică modul în care PSD a vrut să majoreze punctul de pensie. În motivarea deciziei CCR privind legea pentru aprobarea OUG 135/2020 publicată vineri, judecătorii spun că parlamentarii PSD au modificat defectuos legea fapt care poate afecta dreptul la pensie.

În motivare CCR susține că din cauza modului defectuos de legiferare s-a creat o incertitudine juridică în privinţa existenţei normative a valorii punctului de pensie. Judecătorii subliniază că Parlamentul "nu are îndreptăţirea să omită menţionarea valorii punctului de pensie în condiţiile în care însuşi calculul pensiei se face prin raportare la valoarea unui punct de pensie".

"În cauză, datorită modului defectuos de legiferare, s-a creat o incertitudine juridică în privinţa existenţei normative a valorii punctului de pensie, ceea ce afectează însuşi dreptul la pensie consacrat de art. 47 alin. (2) din Constituţie. Desigur, ţine de opţiunea legislativă exclusivă a Parlamentului stabilirea valorii concrete a punctului de pensie, însă acesta nu are îndreptăţirea, în niciun caz, să omită menţionarea valorii acestuia în condiţiile în care însuşi calculul pensiei se face prin raportare la valoarea unui punct de pensie. Este un element esenţial al întregului sistem de pensii, fără de care acesta nu ar putea funcţiona", se arată în motivarea publicată vineri pe site-ul Curţii Constituţionale.

Mai mult, Curtea explică că prin eliminarea din Ordonanța dată de Guvernul Orban a articolelor prin care pensiile erau majorate cu doar 14% s-ar fi creeat un vid legislativ, pentru că parlamentarii PSD nu au specificat o nouă valoare a punctului de pensie.

"Abrogarea pură şi simplă prin legea criticată a art. 42 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.135/2020 nu repune în vigoare textul iniţial din Legea nr.127/2019, ci creează, în realitate, un vid legislativ. (...) Numai dacă Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.135/2020 ar fi fost respinsă, ar fi reintrat în vigoare dispoziţia de stabilire a punctului de pensie la 1.775 lei; ordonanţa de urgenţă fiind însă aprobată, dispoziţia de abrogare din cuprinsul legii de aprobare referitoare la un text din cuprinsul ordonanţei de urgenţă care modifică o normă juridică din actul de bază nu repune în vigoare această din urmă normă juridică în redactarea anterioară modificării realizate prin ordonanţa de urgenţă. Cu alte cuvinte, abrogarea modificării nu repune în vigoare norma juridică supusă modificării în redactarea sa anterioară acesteia", arată judecătorii constituţionali.

De asemenea, judecătorii constituţionali semnalează că situaţia normativă este foarte confuză odată cu abrogarea art.43 din OUG nr.135/2020, ceea ce generează o insecuritate juridică ce are implicaţii asupra dreptului la salariu al personalului didactic. Prin urmare, art. I pct. 9 din legea criticată încalcă art.1 alin.(5) prin raportare la art. 41 din Constituţie.

"Întrucât viciul de neconstituţionalitate constatat priveşte în mod exclusiv elemente de conţinut proprii legii de aprobare, Curtea reţine că art. 42 şi 43 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.135/2020 au rămas în fondul activ al legislaţiei. În cadrul procedurii de reexaminare, revine Parlamentului competenţa de a infirma/confirma, în termeni clari şi neechivoci, atât valoarea punctului de pensie stabilită prin art.42 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.135/2020, cât şi etapizarea creşterii drepturilor salariale pentru personalul didactic stabilită prin art. 43 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.135/2020", subliniază CCR.

Curtea Constituţională (CCR) a admis în parte, pe 13 ianuarie, sesizarea Guvernului cu privire la legile pentru aprobarea rectificării bugetului de stat şi bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020, constatând că o prevedere a articolului prin care PSD a impus în Parlament majorarea punctului de pensie cu 40% este neconstituțională.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8491 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    mare noroc ca pensille sigure sunt certe (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:41)

    eucomentez [utilizator]

    Mare noroc ca modul in care PSD si PNL au introdus si au marit pensiile speciale au facute intr-un mod sigur si a creat o situatie juridica sigura, mai ales ca prin constitutie aceste venituri speciale sunt intersize.
  • -12 (12 voturi)    
    clar (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    CCR , o institutie vanduta peeeseeedeeeeului.... ce noroc cu Klaus sa conduca un asemenea popor
  • +6 (12 voturi)    
    Critica, dar aproba (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:23)

    oxbridge [utilizator]

    La fel și bizonii: critica pesedeul, dar tot pesedeul voteaza.
  • +6 (8 voturi)    
    Poate cineva să traducă in limba romană (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:27)

    nick24 [utilizator]

    Textul CCR este prolix, lungit, fără logică și făcut parcă la beție.
    Concret, în limba română, ce vor să comunice?
  • +5 (11 voturi)    
    Asa (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:55)

    Akylas [utilizator]

    Atata poate ciuma rosie.... Totul e facut DEFECTUOS, asta cand e facut, ca majoritatea timpului nu au facut absolut nimic bun, doar au stricat tot ce se putea....
    • -3 (3 voturi)    
      Dar... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 16:32)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      ce zici de ciuma galbena in timpul pandemiei corona virus si de lad voiculescu cel care a dat cu mucii-n fasole cand a zis ca nu crede in rata de infectare !!! ?astia ne scurteaza zilele !pensionarii mai apuca sa se vaccineze daca ei se inghesuie sa fie in fata camerelor de luat vederea , vaccinandu-se , desi sunt tineri imberbi si plini de bani !
  • +7 (11 voturi)    
    emotionant !!! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:58)

    asada [utilizator]

    Nu uitatati sa ii scuipati pentru a nu le fie de deochi !!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Ridicol (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:01)

    ISoli [utilizator]

    Adica multimea de oameni care a contribuit timp de 35 de ani la fodul de pensii (platind contributii de 120% raportat la salari in anii 1990, 2000 si apoi de 70%).nu poate sa-si acceseze banii de pensie pentru ca fondul de pensii a fost devalizat si continua sa fie devalizat de toti neavenitii, care nu au contribuit cu nimic, dar s-au indestulat si vor sa se indestuleze in continuare pe spinarea bietilor pensionari. Rusine este un cuvant prea usor pentru a caracteriza ceea ce se intampla! Deci ce vor face, ii vor extermina pe batrani ca sa le ramana ce-a mai ramas din banii lor?! Lesul si hienele...
  • +5 (9 voturi)    
    Carevasazica psd-ul e cam prost batut in cap (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:11)

    Brezan [utilizator]

    Inteleg faptul ca trolii estici nu pot urmari o motivare a instantei, nefiind vorbitori de lb romana probabil folosesc google translate dar fie...

    Eu am inteles ca PSD, intentionat, a propus modificari despre care se stia ca nu vor fi puse in aplicare din cauza lacunelor juridice.
    Sunt toti vulpoi batrani, stiau ca e non sens juridic, dar da bine la popor, uite ce facem noi pentru voi :)))
    Mai pe romaneste au dat cu praf in ochii pensionarilor.

    Rusine lor pentru ca le-au dat idee ca pot avea pensii mai mari cu 50% desi bugetul nu poate suporta asemenea povara.

    Iar daca trolii estii o baga pe aia cu pensiile speciale, alea reprezinta 5% din bugetul de pensii, adica fix pix.
    P.S: cum o dregeti pe intern? Pe 23 se anunta scandal pe la voi, iese tinertu in strada ca s-a saturat de furtul lui Putin si al oligarhilor pe care ii proslaviti.
  • +6 (6 voturi)    
    Exact (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 7:42)

    Costi888 [utilizator]

    Devalizare este cuvantul potrivit. Prostimea contribuie ani de zile.. si vin niste smecheri care iau pensie cat un salariu, din banii cui? Ai “prostimii”.
  • +2 (4 voturi)    
    judecatorii sunt ciuma rosie (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 8:57)

    faraturnatori [utilizator]

    Cat este punctul de pensie la nesimtiti astia care au pensii de 780 de milioane lunar? Cum se justifica asta cu principiul ca " nimeni nu e mai presus de lege" Eu prostul! am pensie pe cotributivitate ca asa zice legea mea, iar el nesimtitu are pensie speciala ca asa zice legea lui!. Care este rezolvarea? Ne trebuie un Tepes! de-al nostru, nu de-al lor. Astia de acum votati de prostime, tot la prosti le da teapa!
  • +4 (4 voturi)    
    Incertitudine ! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:18)

    Mircea11 [utilizator]

    Nababii astia de la CCR nu mai verifica constitutionalitatea?
    S-au pus pe verificat marimea incertitudinii pe care o provoaca o lege.
    Rezultatul CCR-istilor este unul de bun simt dar modul in care il motiveaza confirma faptul ca CCR-ul trebuie desfiintat si pus altceva in loc.
  • 0 (0 voturi)    
    cineva... (Duminică, 24 ianuarie 2021, 12:03)

    muscha mbanana [utilizator]

    cine trebuie bagat la "BULAU " pentru asta !?