Scandalul alegerilor în Capitală ia amploare. Firea: PNL a gândit un plan diabolic / Grindeanu: Apar tot mai multe dovezi că au existat furturi

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 13:48 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: PMB
Scandalul privind alegerile în București ia amploare, PSD intensificând acuzațiile de fraudă la adresa partidelor de dreapta. Primarul general în funcţie Gabriela Firea susține că PNL "a gândit un plan diabolic" pentru fraudarea voturilor și că exit-poll-ul Curs-Avangarde "a bătut toate recordurile negative pe plan mondial" şi "va rămâne în cărţile de sociologie ca cel mai trucat exit-poll de pe planetă, pregătind frauda”. La rândul său, prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, susține că apar "tot mai multe dovezi" că au existat "furturi" la alegerile locale.

Gabriela Firea, înfrântă de Nicușor Dan la alegerile de duminică, își intensifică atacurile, susținând că dacă PSD ar fi fost la guvernare şi ar fi organizat alegerile de o asemenea manieră, iar PNL şi USR ar fi adus dovezi, aşa cum aduce PSD, "probabil că lumea ar fi ieşit în stradă" și "s-ar fi făcut o presiune extraordinară ca Guvernul să cadă pur şi simplu".
  • "Pe de altă parte, am auzit că domnul prim-ministru este foarte liniştit şi calm, deşi nu ar trebui să fie, pentru că este o pată mare adusă democraţiei, dar şi o pată mare şi urâtă pe obrazul domniei sale, spunând că diferenţa dintre mine şi domnul Nicuşor Dan este oricum considerabilă şi chiar dacă s-ar număra voturile şi chiar dacă s-ar face alegerile, tot acesta ar fi. Nu. Eu cred că a fost un plan foarte bine pus la punct.
  • Cu câteva zile înainte de alegeri, conducerea PNL era deja resemnată că va pierde alegerile în Capitală, dar de ultim moment s-au gândit că totuşi nu pot să lase lucrurile aşa şi atunci s-au gândit la un plan, un plan diabolic. Aşa se explică şi diferenţa enormă care are legătură cu realitatea, care a fost anunţată la exit poll-ul Curs-Avangarde duminică seara, 10% între mine şi Nicuşor Dan. Un exil-poll nu trebuie să depăşească marja de eroare de 1,5%. Deci practic a bătut toate recordurile negative pe plan mondial. Va rămâne în cărţile de sociologie ca cel mai trucat exit-poll de pe planetă, pregătind frauda fiind scoasă din context, scoasă din pix, scoasă din carioaca – cea care a modificat peste cifrele scrise iniţial cu pixul”, a afirmat Gabriela Firea joi, la sediul PSD, potrivit News.ro.
Ea a mai susținut că "nu există niciun fel de legitimitate a celor care au fost aleşi prin fraudă”.

"Deci de aceea stau ei foarte calmi, pentru că au avut un plan, dar acesta este un plan diabolic şi un plan împotriva cetăţenilor. Nu există niciun fel de legitimitate a celor care au fost aleşi prin fraudă. Dovezile vor fi predate de către avocaţii noştri instituţiilor competente şi acestea au datoria să respecte legea”, a adăugat Firea.

La rândul său, prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, susține că apar "tot mai multe dovezi" că au existat "furturi" la alegerile locale și se declară "șocat" de imaginile difuzate miercuri seară de Antena 3

"Trebuie să fie cercetate toate aceste fapte, dar dincolo de partea juridică, v-aş ruga să vă puneţi în locul nostru, în locul celor care au candidat, care au muncit, care au vrut să fie primar general sau primari de sector, care meritau să fie şi în acest moment apar dovezi că au existat furturi. Mie mi se pare că asemenea lucruri, într-o ţară a Uniunii Europene, nu îşi au locul”, a precizat prim-vicepreşedintele PSD.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3072 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Numai disperarea PSD ia amploare (Joi, 1 octombrie 2020, 13:50)

    emil bobu [utilizator]

    PSD vede ca nimeni nu-i mai vrea si mai rau, vin parlamentarele, sa vezi acolo cat va pierde mafia PSD.
    • +5 (11 voturi)    
      9 % este Un Scor Cert pentru P$D (Joi, 1 octombrie 2020, 14:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ei spera ca daca muta termenul in martie 2021 va creste spre ...8 % sau mai jos ....cine stie )))
    • +3 (7 voturi)    
      IESITI LA VOT ! (Joi, 1 octombrie 2020, 16:09)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Într-o tara manelizata Antena 3 reprezinta CNN-ul României.
      "Poporul revoltat" reprezentat de fostii si viitorii functionari de la primarie care-si vad "functiile" compromise, finii si nasii, pesionarii cu punga cu "cadouri" si alti "cetateni" speriati de "autoritatile" primariei.
      În RSR secolul XXI est secolul fraudei agramate, a hotiei de partid, a analfabetismului tantos si violent.

      IESITI LA VOTUL PENTRU PARLAMENTARE !!!
      • 0 (4 voturi)    
        Fierea Firei (Joi, 1 octombrie 2020, 16:37)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Aceasta indivisa ori este imbec*ila, ori soci*pata ori PSD-ista.
        Eu cred ca toate variantele sunt valabile
    • +1 (5 voturi)    
      Disperarea (Joi, 1 octombrie 2020, 16:36)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      dl Tudorache,madam Firea si altii rezida din neputinta de a livra ceea ce au promis latrailor lor in campania electorala.Mai mult ca sigur au promis lingailor posturi si sinecuri bine platite,iar acum astia ii asteapta la cotitura:va tineti de cuvant si livrati ce ati promis sau va turnam la parchet!Numai asa se explica inversunarea de a castiga cu orice pret!Alta explicatie nu gasesc.......
    • +3 (5 voturi)    
      fac și ei (Joi, 1 octombrie 2020, 16:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      tarantele după modelul lui ponta de la alegerile prezidențiale din 2009, când țipa din toți bojocii, pe la toate televiziunile, că are camioane pline cu documente care atestă furtul electoral. A văzut cineva ceva? Măcar de-o roabă.
  • +10 (18 voturi)    
    nu scapam (Joi, 1 octombrie 2020, 13:52)

    andimi [utilizator]

    nu scapam de astia si pace, sunt ca râia, o data contaminat, nu mai scapi! De vina e si reactia anemica a PNL, care se face ca ploua inca de cand au aparut acuzatiile reale de frauda, ridicate de USR acu cateva zile, cu dovezi clare. Cine umbla cu 470 de porcese verbale aiurea? PSD striga hotii acum si sunt convins ca sunt destui creduli! La parlamentare tre sa le dam o lectie.
    • 0 (8 voturi)    
      Reactia (Joi, 1 octombrie 2020, 14:53)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      nu trebuie sa fie foarte puternica, pt ca nu faci decat sa ii ajuti sa obtina ce isi doresc - scandal, ca lumea sa nu mai stie ce se intampla si sa fie scarbita sau confuza. In plus cei din guvern nu isi permit sa vorbeasca prea mult pe tema asta, pt ca mai sunt si altii din afara cu ochii pe noi - UE, OSCE, etc si ne facem de ras. Cei din afara nu fac deosebire intre PSD si restul, sa stii, orice extindere a mahalagismului ne afecteaza pe toti, afecteaza Romania
      • 0 (4 voturi)    
        Scuzati-ma (Joi, 1 octombrie 2020, 16:53)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Am vrut sa va dau + si v-am dat -.
        Aveti multa dreptate, desi România nu mai are nevoie sa fie blamata. Ea este deja ; ceea ce se întâmpla în aceasta tara manelizata este de mult ostracizat de mass media straina.
        Interlopii români din strainatate fac prima pagina a ziarelor si televiziunilor de acolo.
        Cauza ? Un Stat slab, corupt, orientat catre furtul organizat generalizat, îmbogatirea cu orice pret, etc., un Sat ce-si considera cetatenii drept prizonierii lozincii " Pentru ca putem ! "
        Pretul îl stim : România a ramas cu cel putin 50de ani în urma Occidentului care accelereaza în timp ce noi suntem martorii fraudei electorale holbându-ne la minciunile Antenei 3.
        În anul de gratie 20-20 n-avem spitale, n-avem autostrazi, n-avem nimic din prerogativele civilizatiei Europei.
        Avem, în schimb, grobianismul USList ce ne împovareaza viitorul tarii.
  • +12 (20 voturi)    
    Planul era : (Joi, 1 octombrie 2020, 13:55)

    un domn [utilizator]

    sa extraga Sirma de Bacau via Voluntari

    Cu câteva zile înainte de alegeri, conducerea PNL era deja resemnată că va pierde alegerile în Capitală, dar de ultim moment s-au gândit că totuşi nu pot să lase lucrurile aşa şi atunci s-au gândit la un plan, un plan diabolic

    ce urat imbatranesti DUamna Gabi ! Urat !
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Joi, 1 octombrie 2020, 14:00)

    ursu_rebegea [utilizator]

    medicamenteeee, medicamenteeee
  • +9 (17 voturi)    
    disperare mare .... (Joi, 1 octombrie 2020, 14:01)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    la ei si mai ales la mafiile din spatele lor, au pierdut accesul la miliarde de euro in urmatorii 4 ani....si trebuie eventual sa faca loc altora : ))) speram ca nu...dar oricum, e evidenta disperarea, incearca acum cu tot felul de fumigene, sa asocieze cu situatia din Belarus...ghici ce, nu ii crede nimeni, dar nimeni ...decat evident, Antenele si Sputnik...de aia si bat acum moneda pe fraudele (pe care tot ei le-au cam comis...)....dar au ceva bani de tocat pt asemenea cauze pierdute, nu gluma!

    offf...si au pierdut si jumatatea nordica a capitalei...adica S6,1,2...exact alea mai bogate in terenuri/proprietati....pff....
  • +8 (14 voturi)    
    Nitica rabdare ! (Joi, 1 octombrie 2020, 14:02)

    sfarleaza [utilizator]

    Pe 6 noiembrie se va vedea chiar si din statia spatiala internationala adevaratul scor al pesedacilor!
  • +7 (13 voturi)    
    chair vreti sa mergeti in directia asta? (Joi, 1 octombrie 2020, 14:04)

    cristi_an [utilizator]

    Bun...o sa ajungeti la parnaie mai repede
  • +9 (15 voturi)    
    si inca ceva- asta este extrem de PERICULOS (Joi, 1 octombrie 2020, 14:05)

    cristi_an [utilizator]

    "Ea a mai susținut că "nu există niciun fel de legitimitate a celor care au fost aleşi prin fraudă”."

    ce zice duduia asta creeaza o ruptura ireconciliabila in societate si devine IMPERATIV ca vinovatii de frauda sa fie trasi la rspundere!!
  • +17 (21 voturi)    
    Apar tot mai multe dovezi că au existat furturi (Joi, 1 octombrie 2020, 14:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E o vorba veche: gura pacatosului adevar graieste.

    Cea mai tare e logica imbatabila a unei tzoape cu 2 neuroni.

    "Cu câteva zile înainte de alegeri, conducerea PNL era deja resemnată că va pierde alegerile în Capitală, dar de ultim moment s-au gândit că totuşi nu pot să lase lucrurile aşa şi atunci s-au gândit la un plan, un plan diabolic. Aşa se explică şi diferenţa enormă care are legătură cu realitate, care fost anunţată la exit poll-ul Curs-Avangarde duminică seara"

    Deci dovada furtului este ca intai erau mai multe voturi diferenta intre Nicusor si tzoapa, iar dupa numarare mai putine. Nu ca ar fi disparut dinvvoturi sau nu au participat toti care au votat sau ca ar fi declarat fals ce au votat la sondaj.

    Pai daca facem analog, aceeasi poveste si in Sectorul 1. se dovedeste ca PNL sau USR au furat voturi pentru ca initial Clotilde avea un avans mai mare. In NICIUN CAZ nu e furt pentru ca brusc Tudorache a batut-o inexplicabil pe Clotilde si a fost prins cu matza-n sac.

    Logica de PSD. E incredibil... Au un talent sa le-ntoarca de iti sta mintea-n loc.

    Adica ce sa ma astept de la un partid care in 2017 se lauda ca au crescut toate salariile cand lumea arata fluturase cu salariile scazute.

    PSD e ca vorba veche despre mincinosi: "tu ma scuipi, apoi imi zici ca ploua".
  • +13 (17 voturi)    
    >>>> (Joi, 1 octombrie 2020, 14:06)

    GemstonePig [utilizator]

    ce vremuri interesante traim, psd continuatorul pcr acuza pnl si usr+ ca au furat alegerile! si multa lume va crede , o sa fie ca aia cu ''Iohannis a demis-o pe LCK , el a semnat decretul''
  • +13 (15 voturi)    
    da da (Joi, 1 octombrie 2020, 14:09)

    cont_nou [utilizator]

    aceeasi vrajeala comunista de la revolutie incoace.
  • +10 (12 voturi)    
    Tot... (Joi, 1 octombrie 2020, 14:12)

    ElDiablo [utilizator]

    ...hoata, tot proasta ? Țața Firea nu se lasă. Experimenteaza in practica metode si strategii de inspiratie bolsevica invatate probabil la latrinele varanului, fostul ei comandant suprem. Ne spune cat de diabolici sunt PNL si USR+ si cat de suavi si nevinovati sunt ea si tovarasii ei din psd si isi indeamna voalat (crede ea) sustinatorii sa iasa in strada sa darame Guvernul sustinuta de iata si de beneficiarul de sinecuri, fost prim ministru demis prin motiune de cenzura de propriul partid si unul dintre papagalii politicii mioritice, tov Grindeanu. Acesti impostori, ipocriti si mincinosi continua sa creeze dispute, sa destabilizeze tara si sa invrajbeasca cetatenii unii impotriva altora, cu un singur scop: sa nu piarda puterea si sa nu ajunga acolo unde merita de fapt, adica la racoare,
  • +8 (12 voturi)    
    In fine (Joi, 1 octombrie 2020, 14:17)

    moima [utilizator]

    Vedem naparca bolsevica incoltita! Toti securistii sunt innebuniti de frica, Nauceala loviturii din seara alegerilor s-a disipat, iar acum paralizia a fost inlocuita de PANICA.

    Stiu foarte bine ca se duc la puscarie si ca TOTUL e PIERDUT!!!

    Si daca se refac alegerile, nu o sa poata sa schimbe nimic.

    Tineretul o sa iasa de trei ori mai bine. Deja studentii si angajatii tineri isi fac masiv flotant. LEGAL.

    ABEA ASTEPT O NOUA OCAZIE !
  • +8 (14 voturi)    
    >>>> (Joi, 1 octombrie 2020, 14:18)

    GemstonePig [utilizator]

    zât!! grindeanu avea 50 de kile cu toti cu negi cand la adus fomist de la timisoara sa-l puna pimministru de paie. acum a facut suta si ne vorbeste de moralitate.
    Spuneti ba adevarul , primaria sector 1 si primaria capitalei au impreuna buget de 1,5 miliard euro!!! din astia furtul este minim 20%,plus salariile rudelor amantelor cumetrilor etc. JALE mare daca se face si un audit cu o firma din Big 4. Puscarie scrie pe multi functionari si alesi
  • +8 (12 voturi)    
    .. :)))))) (Joi, 1 octombrie 2020, 14:20)

    gdcos [utilizator]

    Pe bune, e olimpiada idiotilor:
    -doamana cu sarma uita ca piside a facut legea aia cu "fara sondaj in timpul" si doar o agentie. Pe care, zice ea, le-au furat-o astia.
    - balalaul ala de Grindeanu, ala dat jos de partidu' lui, e socat ca isi vede oamenii lui la TV, difuzati de televiziunile lui ca "teroristi".
    Te umfla rasul. :)
  • +9 (13 voturi)    
    Nu ma mira (Joi, 1 octombrie 2020, 14:31)

    Rebecka [utilizator]

    ca bufnita mahalagioaica a luat cuvantul,infierand cu manie proletara opozantii psd-ului,acum s-a trezit si frustratul asta sa-i tina isonul!Hai baietii!Mai cu vlaga!Soprana este pe scena facand vocalize,tenorul isi drege vocea,numai membrii
    corului si dirijorul lipsesc!Treaba-i asta????????
  • +4 (8 voturi)    
    Coprect - (Joi, 1 octombrie 2020, 16:12)

    danmarian [utilizator]

    tovarase Grindeanu ! La Sector 1 este clara incercarea de FRAUDARE a alegerilor de catre PSD ! Se vede si de pe luna pungasilor !
  • 0 (4 voturi)    
    zgabita, taica (Joi, 1 octombrie 2020, 16:49)

    revo [utilizator]

    Tu o sa-ti dai seama vreodata cat de mult se bucura tot PSD-ul ca a dat Dumnezeu (sic!) si scapa de tine? Mai ales bietul Ciolac, care nu are cum sa tina piept limbaritei tale.
    I-ai terorizat pe toti, atatia ani, cu limba ta ascutita si veninoasa; acum gata, s-a terminat, au motiv sa se debaraseze de tine. L-ai ingenuncheat pana si pe Dragnea, care nu s-a temut de nimeni, doar de tine: "fereasca sfantul sa intri in gura lui Gabi" - ori asta spune ceva despre imaginea ta in partid.
    Esti o zgaiba isterica de care toata lumea vrea sa scape, pentru ca esti veninoasa si nu mai taci, toci ca o moara neferecata. Intelege ca s-au saturat. De tine si de seful tau terorist, de Felix si de latratorii lui la comanda.
    Si mai esti si proasta! Cu cat dai mai mult din gura, cu atat de afunzi mai tare. Degeaba te agiti, intelege ca s-a terminat, nu vei candida din partea PSD la parlamentare, mergi acasa si urmeaza sfatul lui Basescu: ai grija de Pandelica sa-ti vina seara, acasa. Ala e viitorul tau.
    Pentru inceput, ia un calmant. Ai nevoie.
  • -2 (2 voturi)    
    Grindene, (Joi, 1 octombrie 2020, 19:56)

    John M. [utilizator]

    nu iesi la pozat cu perdantii PSD ca imaginea ramane. Firea e expirata politic si te va trage in jos- ceea ce iti si doresc daca atat te duce capul.