Orban, către preşedintele CJ Harghita care a propus renunţarea la măşti pentru micii școlari: Nu văd de ce trebuie să existe unii care să instige la nerespectarea acestei reguli

de DP     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2020, 11:43 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban susţine că nu este de acord cu propuneri de genul celei făcute de preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, conform căreia copiii mici ar trebui să nu poarte masca în unităţile de învăţământ. ”Nu văd de ce trebuie să existe unii care să instige la nerespectarea acestei reguli”, a afirmat premierul, citat de news.ro. Întrebat duminică, într-o conferinţă de presă la Iaşi, ce părere are despre propunerea preşedintelui Consiliului Judeţean Harghita, Borbely Csaba, care susţine că în unităţile şcolare copiii mici ar trebui exceptaţi de la regula privind purtarea măştii, primul ministru susţine că nu poate fi de acord cu aşa ceva.

”E o propunere cu care noi nu suntem de acord. Obiectivul nostru fundamental este acela de a respecta dreptul la educaţie al copiilor şi doi: acela de a proteja sănătatea copiilor şi a cadrelor didactice în cadrul procesului educaţional. Cea mai sigură măsură de împiedicare a răspândirii virusului este portul măştii alături de celelalte măsuri pe care le-am instituit. După părerea mea o astfel de propunere nu are niciun fundament şi am şi văzut: copiii sunt ascultători, copiii respectă această regulă la şcoală şi nu văd de ce trebuie să existe unii care să instige la nerespectarea acestei reguli. Or să-şi asume ei răspundere pentru îmbolnăvirea copiilor, pentru faptul că odată îmbolnăviţi copiii pot să ducă boala acasă? Îşi asumă ei răspunderea pentru un astfel de risc major? În ceea ce ne priveşte pe noi nu putem fi de acord cu o astfel de propunere”, a declarat premierul.

Preşedintele CJ Harghita, Borboly Csaba, anunţa recent ca va propune Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Harghita ca purtarea măştii în grădiniţe şi la şcoala primară să fie facultativă la nivel local, acolo unde se învaţă după scenariul verde.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2038 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    E simplu (Duminică, 20 septembrie 2020, 11:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru ca sunt judete cu zero infectati. E drept, un politruc carierist ahtiat de ciolan - cum e Orban - nu poate pricepe.
    • -4 (6 voturi)    
      zero infectari (Duminică, 20 septembrie 2020, 12:59)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      acum nu insemana c amaine, dupa ce se renunta la amsc,a vor fi tot zero...perosnal nu mi-as trimite copilul fizic intr-o scoala nunde nu se repscta normele d eprotecite, sanatatea e pe primul plan....nce n nu inteleg cei care promoveaza nerespectarea regulilor d epreventie e ca incearca sa le impuna tuturor niste riscuri mari de sanatate...atata timp cat ce vor ei i-ar afecta doar pe respectivii, nu e nici o problema,, insa cand comportmanetul lor pune in pericol viata altora , normala r fi sa rapsunda pe masura
  • -1 (13 voturi)    
    Dar de autonomie ai auzit, Orbane? (Duminică, 20 septembrie 2020, 11:59)

    Tayen [utilizator]

    Pas cu pas, Orbane, pas cu pas.
    Sau.... scad vânzările la botnițe, Orbane!?
    • +1 (1 vot)    
      Da, știm (Duminică, 20 septembrie 2020, 17:12)

      idna [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Știe și Orban, știe și SRI-ul, stai liniștit. V-ați reorientat după ce nu v-au ieșit pasențele în '89 (revoluție) / '90 (Târgu Mureș). Plus segregare, plus alungare din zonă a ne-maghiarilor, plus acaparare a cât mai multor bunuri imobiliare (clădiri, terenuri), plus cât mai multe conexiuni rutiere cu Ungaria (vezi A1/A3), plus, plus, plus. Doar că nu prea aveți cum să o obțineți legal.
  • -3 (11 voturi)    
    Orban, mai ai multe de invatat! (Duminică, 20 septembrie 2020, 12:10)

    Cactus Jack [utilizator]

    ... nr copii mici (prescolari si clasele primare) infectati, este extrem de mic. De ex in Germania NU se cere masca la copii in scolile elementare. In al doilea rand virologii germani au depistat ca in stadiu incipient (adica virusul inca nu a infectat tot corpul), o gargara cu listerine (ex Odol, se gaseste in Kaufland) omoara in mare parte virusul in trahee, are o eficienta asemanatoare ca dezinfectia mainlior, Orbane, mai citeste, mai citeste si asa vei intelege propunerea lui Borbely Csaba, care in forma prezentata de el, pare eficienta.
  • -3 (9 voturi)    
    Observatii (Duminică, 20 septembrie 2020, 12:27)

    democtrates [utilizator]

    1.Desi sunt pe jumatate roman, jumatate maghiar, nu sunt de acord cu ce a propus presedintele CJ Harghita, mastile trbuie purtate, chiar daca nu este protectie 100% dar impiedica propagarea virusului
    2. Nu premierul trebuie sa anunte una si alta despre protectia copiilor (sau a persoanelor adulte) ci Ministrul Sanatatii, prin acest demers da apa la moara celor care cred ca PNL si implicit Presedintele tarii au o camanie antimaghiaa(vezi articolul de azi dimineata, disparut subit)
  • +3 (5 voturi)    
    unii care instiga si altii care.... (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:31)

    sareta [utilizator]

    A aflat dnul Prim Ministru ca au aparut si unii care care zadarnicesc oprirea raspandirii Coronavirusului ?Ce are de gand cu ei ? De cateva saptamani s-a umplut Constanta cu niste toalete publice "banuite " a fi ecologice .Este de nedescrisa indolenta cadrelor cu pregatire medicala (medici si profesori de medicina ) care nu reactioneaza ,desi au si-n poarta Spitalului Judetean asemenea "bombe "virusologice .Au fost puse alaturi si butoaie cu apa dar nu se stie cine va spala toaleta propriu zisa ....de resturile biologice
  • -1 (5 voturi)    
    Pt ca exista si oameni care gandesc singuri (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:54)

    Kivek [utilizator]

    eu port masca doar pt ca sunt obligat deis stiu ca masca aia e inutila

    dar oricum o port asa lejer, sa fie acolo de imagine
  • +2 (6 voturi)    
    Copiii vs Adulti (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:08)

    marc.andre [utilizator]

    Lipsa fluxului normal de aer in respiratie conduce la sporirea productiei de cortizol, hormonul stresului. Creierul percepe acest nivel crescut de cortizol ca o situatie de pericol maxim, psihicul este adus intr-o stare de stres care creste odata cu timpul. Stresul nu favorizeaza DELOC atentia si asimilarea cunostintelor predate. Din contra: creste agitatia si comportamentul activ. Copiii nu mai pot sta locului, se foiesc, se agita.

    Spre deosebire de adulti, copiii au sistemul imunitar IN FORMARE, inca nu este functional la 100% capacitate. Stresul produs de cortizol reduce si mai mult eficienta sistemului imunitar deoarece toate resursele organismului sunt indreptate catre mecanismele de "fuga" activate de cortizol. Pe acest fod al sistemului imunitar ce isi reduce functionarea normala, e foarte usor pentru copii sa se imbolnaveasca MAI REPEDE de orice viroza inclusiv COVID daca poarta masca timp indelungat.

    Obligativitatea purtarii mastii la copii pe toata durata ciclului scolar este o mare PROSTIE MEDICALA.

    Nu o spun eu, o spune Dr. Buttar