Cioloș: Boc a avut rezultate foarte bune la Cluj, dar orașul trebuie să treacă la o etapă superioară

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2019, 1:20 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook
Dacian Cioloș a declarat că Emil Boc, primarul liberal din Cluj, a avut rezultate foarte bune cu privire la dezvoltarea orașului, însă este nevoie de trecerea la o etapă superioară. Liderul PLUS a precizat că vor urma discuții cu PNL pentru o posibilă colaborare la nivel local, potrivit Mediafax.

"Clujul s-a dezvoltat foarte bine până acuma. E deja un model pentru multe orașe mari din România, domnul Boc a obținut rezultate foarte bune și noi credem că pot fi obținute rezultate și mai bune și că Clujul ar trebui să treacă la o etapă superioară, la o etapă următoare de evoluție și de dezvoltare. Vedem că deja succesul pe care îl are Clujul vine și cu neajunsuri pe care va trebui să le rezolvăm legate și de circulație, de riscul de poluare, aglomerația din oraș, de infrastrucutră și de conectarea cu celelalte regiuni din jur. O să venim la momentul oportun cu o viziune și un program pe care noi îl vom propune pentru clujeni și evident cu un candidat", a afirmat Dacian Cioloș, duminică, într-o conferință de presă la Cluj Napoca

El a mai spus că PLUS are perspective și pentru mediul rural, nu doar pentru orașele mari și că vor prezenta candidați pentru toate orașele, inclusiv pentru Cluj-Napoca.

"Noi credem că avem șanse și perspective foarte bune în toate orașele mari, și nu doar în orașele mari. În PLUS am început deja s construim o echipă care se va focaliza pe rural. În fiecare filială județeană avem un responsabil pe rural și vrem să pregătim în mod specific și adaptat candidatuile pentru mediul rural, pentru că în mediul urban avem în mod clar perspective foarte bune, vom prezenta candidați pentru toate acete orașe și pentru Cluj-Napoca", a explicat Cioloș.

Liderul PLUS a mai precizat că în urmatoarele luni ar urma să existe discuții chiar cu colegii din PNL în anumite zone din țară putând exista chiar și o colaborare.

Consiliul Național PLUS a decis, duminică, să adreseze o scrisoare deschisă membrilor USR în care transmite că vrea continuarea Alianței pentru alegerile locale și parlamentare de anul viitor, precum și transformarea acesteia, la un moment dat, într-o fuziune a celor două partide.

USR a demarat o consultare, online, a membrilor formațiunii în vederea reconfirmării lui Dan Barna la șefia partidului, procedură care va dura cinci zile.

Reprezentanții conducerilor USR și PLUS se vor întruni vinerea viitoare, a anunțat duminică Dacian Cioloș







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6269 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Lol (Luni, 18 noiembrie 2019, 1:22)

    mitg [utilizator]

    Ce etapa superioara, dan barna?
    • -2 (4 voturi)    
      Da da... (Luni, 18 noiembrie 2019, 5:11)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Chiar Dan Barna.����������
      Sau Periceiu de Salaj...����������
  • +5 (7 voturi)    
    Ciolos la Cluj... cam greu ... (Luni, 18 noiembrie 2019, 1:32)

    calinsab [utilizator]

    Cam greu sa il surclaseze cineva pe Emil Boc!
    Cred ca ati avea mult mai mult de castigat daca faceti echipa pt Boc comuna cu usr/plus, altfel... nu vad cum nu cred ca exista la acest moment cineva care sa cunoasca mai bine orasul sa aibe si experienta in administrarea lui mai buna decat a lui Boc... Imi pare rau dar cu afirmatia ca vreti primaria Cluj, parerea mea e ca gresiti adanc in aprecierea electoratului clujean.
  • +2 (8 voturi)    
    Pe noi nu ne doare de Cluj (Luni, 18 noiembrie 2019, 5:43)

    Sparafucile [utilizator]

    Pe noi ne doare de Bucuresti. Iar daca dl Ciolos e asa de mare strateg politic, sa faca bine ca impreuna cu PNL-ul sa propuna un candidat unic la Primaria Bucurestiului. Altminteri ne potcovim cu Firea pentru inca 4 ani. Acel candidat unic ar putea fi Nicusor Dan. Dar daca Ciolos & Co. sunt de alta parere atunci sa-l aleaga pe Nicusor Dan. E singurul candidat autentic la Primaria Bucurestiului fata de veleitari ca Vlad Voiculescu sau Ciprian Ciucu. Iar toti cei ce sustin ca Nicusor Dan n-ar fi potrivit fiindca nu e membru USR sa fie dati afara imediat din partid pentru lipsa de realism politic si viziune. Fata de pericolul ca Firea sa mai cistige un mandat asemenea FIŢE ca cea amintita sunt toxice in ultimul hal.
    • +1 (5 voturi)    
      Daca firea mai castiga un mandat (Luni, 18 noiembrie 2019, 9:20)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      dupa tot ce a facut... sa fiti sanatosi!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu te preface ca vii de pe alta planeta (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:02)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Si ca nu stii ca la vot in doua tururi Firea n-ar avea nicio sansa. Chiar si la un tur daca opozitia ar avea un candidat unic. Dar daca opozitia vine si cu Nicusor Dan, si cu Vlad Voiculescu, si cu Ciprian Ciucu, voturile se impart la trei. Asadar, repet: nu te preface ca vii de pe alta planeta.
    • +1 (1 vot)    
      EXACT! (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:17)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      NU neaprat la Bucuresti, desi aici ar fi mare nevoie.
      Dar daca Dl. CIolosh este un manager asa de performant, de ce vrea Cujul, un oras deja bine dezvoltat, si nu "ataca" un oras cu mari probleme, unul care pina acum NU a avut primari buni?!