Băsescu: Brexit-ul înseamnă reducerea securității europene. Trump este în favoarea ieșirii Marii Britanii din UE

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 17:19 Actualitate | Politic


Traian Basescu la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, sâmbătă, că ieșirea Marii Britanii din UE înseamnă reducerea securității europene și a pieței comune, iar declarațiile președintelui SUA, Donald Trump, arată o divergență între Statele Unite și europeni.

"Ieșirea Regatului Unit înseamnă reducerea securității europene și reducerea pieței. Înseamnă ceea ce nimeni nu vrea să însemne și nu au curaj să admită. UE este în stiuația în care o țară s-a desprins și procesul de integrare nu este ireversibil. Dacă azi a ieșit Regatul Unit, mâine poate ieși o altă țară. Toate declarațiile președintelui Donald Trump sunt în favoarea ieșirii UK din UE, ceea ce înseamnă o divergență între europeni și SUA", a declarat președintele de onoare al PMP, Traian Băsescu, potrivit Mediafax.

Traian Băsescu a mai afirmat că denunțarea de către SUA a Tratatului Forțelor Nucleare Intermediare lasă Europa vulnerabilă. "Un alt aspect care a ieșit de la Conferința de securitate de la Munchen este cel legat de Tratatul Forțelor Nucleare Intermediare. Între Federația Rusă și SUA, acum mai bine de 20 de ani s-a stabilit un tratat care viza interzicerea folosirii rachetelor nucleare cu rază medie de acțiune, între 500 și 5.500 km. Asta a pus și Europa la adăpost. Din păcate, pe bună dreptate, SUA au denunțat acest tratat. Denunțarea tratatului lasă Europa vulnerabilă. Federația Rusă își poate instala oricând astfel de rachete pe frontiera de vest, la fel ca și în Crimeea", a spus fostul președinte, la lansarea candidaților PMP pentru alegerile europarlamentare.

În acest context, senatorul care deschide lista candidaților a declarat că PMP va susține în Parlamentul European crearea unei armate europene, dar cu condiția să fie complementară cu cea NATO.

"Una din probleme este problema de securitate, drept pentru care s-a dispus creearea armatei UE. Armata europeană o vom susține în PE, dar să fie complementară NATO, deoarece SUA sunt singurii care pot descuraja orice intenție de a lovi un stat membru UE. Este esențial dialogul cu SUA, menținerea parteneriatului transatlantic", a spus Băsescu.

Referitor la problema imigranților economici care ajung în UE, Traian Băsescu susține că cei care vor să lucreze în Uniune sunt bineveniți, dar că cei care vor să trăiască din ajutoare sociale, pot fi trimiși în statele de origine, unde este nevoie de forță de muncă. "UE trebuie să aibă o legislație care să-i trateze pe migranți în interesul UE. Migranții veniți din zone de război. Sunt protejați de legislația internațională și trebuie să le asigurăm mijloacele de subzistență, locuri de cazare și în măsura în care este posibil locuri de muncă. Migranții economici, aici trebuie să facem o selecție consistentă pentru că sunt cei care au invadat Europa. Nu văd altă atitudine care să dea cetățenilor UE speranța și convingerea că este capabilă să rezolve problemele decât un proces de analiză. Cei care au o meserie, sunt bineveniți. Cei care învață o meserie și se integrează în societatea europeană sunt de asemenea bineveniți, dar cei care vor să trăiască din ajutoare sociale, nu avem altă soluție decât, pe un program bine determinat, să-i trimitem înapoi în țările lor, că și acele țări au nevoie de forță de muncă", a afirmat Traian Băsescu.

















8051 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    Ce diferenta... (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 17:38)

    Lucky1 [utilizator]

    ...intre un rationament pertinent, realizabil si care, cred, ca va agrega osatura politicii noului Parlament European si discursul desantat populist, mincinos si prostesc in acelas timp al marelui lider de Teleorman.
    • +2 (12 voturi)    
      Bine, bine, dar de ce nu și făcea când era preș? (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 18:57)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      La lătrat toți sunt buni și pricepuți. Cu făcutul este mai greu.
      Oricum, matrozul are marele merit că a încercat să potolească avântul salariilor nesimțite ale putorilor bugetare.
      • -4 (6 voturi)    
        A fost un oportunist toata viata (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 22:31)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui prec

        nu-i de mirare.

        Acum el e supărat pe toți de când i-au arestat-o pe Udrea.
    • -6 (10 voturi)    
      da, nu e asta cel cu suptul la marele licurici? (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:09)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ??
    • -5 (13 voturi)    
      Basescu e mort. (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:30)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Dar am avea nevoie de un Basescu la USR+. Unul nemanjit.
  • -6 (26 voturi)    
    Trump (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 18:29)

    sile1 [utilizator]

    Si eu sunt de parerea lui Trump.
    Populatia UK a votat in majoritate pentru Brexit la referendum.

    Intro democratie vointa majoritatii trebue respectata altfel vom vorbi degeaba in Romania despre democratia pe care ne-o dorim cu totii daca o veche democratie precum Anglia deviaza de la principiile ei.

    Vizavi de ce zice Basescu sunt de acord ca emigrantii care cersesc prin Occident sa fie trimisi in tarile de origine....inclusiv tiganii nostri si sa-i puna el la lucru !!
    • +4 (14 voturi)    
      Populatia UK (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:05)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      a votat in majoritate pentru Brexit,ca apoi sa intrebe ce-i Brexitul si sa nu-l mai doreasca....
      Trump a castigat puterea calarind lozinci neortodoxe ,iar acum,ar calari si Europa.
      Mai sile1,democratia trebuie judecata si pe nuante,ca altfel,poate sa nasca monstri.
      Vezi cazul Veorica.
      • +7 (11 voturi)    
        regret (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 22:02)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Imi pare rau dar nu am nicio consideratie pentru prosti.

        Englezii daca au gresit trebuie sa iasa putin afara din UE sa vada cum e , sa traga niste concluzii si apoi daca isi dau seama ca au gresit sa faca un nou referendum si sa se ceara in UE .

        Ca sa inveti dintro greseala cel mai bine e sa suporti urmarile ei.

        Dar daca nu au gresit...si le va fi mai bine ce zici ?

        Pe de alta parte ma mira faptul ca lumea nu vrea sa tina cont de parerea Americii lui Trump ca doar ea conduce lumea iar noi suntem proamericani...sau nu suntem ? ...sau suntem numai cand ne place adica atunci cand vrem sa ne apere de rusi ?
        • +2 (2 voturi)    
          Parerea (Duminică, 21 aprilie 2019, 20:21)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          Americii "lui Trump" si parerea lui Trump sunt doua lucruri diferite. Eu sunt trist din cauza lui Trump tocmai pentru ca sunt pro-american. SUA trebuie sa fie liderul ACCEPTAT al lumii, nu IMPUS.
    • +5 (13 voturi)    
      Si romanii au votat masiv cu Iliescu in 1990 (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:46)

      semperfi [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Dar cata manipulare a fost atunci...asa si cu Brexitul.
      • +1 (3 voturi)    
        1990 (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 22:14)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui semperfi

        Comparatia cu Romania anului 1990 nu are nicio relevanta.
        Atunci romanii ieseau dintro dictatura care le amortise gandirea ,spiritul critic si uitasera,daca stiusera vreodata ce-i aia democratie.

        Anglia este o veche democratie,prima institutie de tip parlamentar apare la ei prin 1475 asa ca ma asteptam ca englezii sa fie mult mai experimentati si mai rezistenti la manipulare decat romanii .

        Asa ca mi se pare ca nu prea nicio scuza daca au optat pentru Brexit din "greseala " cum zic unii,poate chiar asta si-au dorit si acum unii vor sa-i impiedice sa iasa.
        Nu-i corect !
  • +11 (17 voturi)    
    Fostul Presedinte (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 18:56)

    Observatory [utilizator]

    are gura sloboda, dar este prea înțelept și roman ca poporul sa -l înțeleagă ...
    A făcut greșeli ? Dar cine nu face? Comparand pe fostul președinte cu actualul conducator al analfabeților ,diferența mare, unul a fost porcar și altul mulți ani comandant de nava ( un’ultima din cei mai buni)
    Pe scurt Dl Basescu este un geniu in comparație cu acest dracnea ...
    • +1 (9 voturi)    
      Vrei (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 20:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      sa pari impartial si bagi chestiunea cu greselile...
      Poti sa spui o greseala facuta de Basescu?
  • -6 (14 voturi)    
    Prostii la Basescu: (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 21:04)

    Rahan5 [utilizator]

    ,, Între Federația Rusă și SUA, acum mai bine de 20 de ani s-a stabilit un tratat care viza interzicerea folosirii rachetelor nucleare cu rază medie de acțiune, între 500 și 5.500 km. Asta a pus și Europa la adăpost. Din păcate, pe bună dreptate, SUA au denunțat acest tratat. Denunțarea tratatului lasă Europa vulnerabilă. Federația Rusă își poate instala oricând astfel de rachete pe frontiera de vest, la fel ca și în Crimeea"

    In principal nu Europa era la adapost, ci Anglia ajungea la adapost in fata racheteler care zburau din RDG si Polonia intre 500-800 Km. De asemnea si Rusia ajungea la adapost pentru rachetele de 1000 Km ale SUA care ajungeau din RFG , Belgia si Olanda pana la Moscova si Leningrad.
    Deci Tratatul IFT este, pe ascuns, un Acord Anglo-Rusesc avand ca scop, ca in caz de Razboi Nuclear, sa fie lovite puternic in primul rand statele Central Europene si nu obiectivele rusesti si englezesti.
    Deci, inca o Dovada ca Putin a avut interesul sa iasa englezoaica Hillary Presedinte si nu Trump.
    Hillary ar fi acceptat in continuare ca Putin sa incalce Acordul desfasurand Rachete de Croaziera cu raza de 2000 Km in zona Volga. Si care rachete, de la Volga, nu ajung pana in Anglia, dar ajung pana in Romania !. Deci Basescu ! Nota 4 , stai jos !