Vosganian nu vede motive de proteste în România: Statisticile arată că două treimi dintre români spun că ne îndreptăm într-o direcţie greşită, numai că pieţele publice nu se pot umple cu oameni statistici

de MH     HotNews.ro
Duminică, 23 decembrie 2018, 20:18 Actualitate | Politic


Varujan Vosganian
Foto: Facebook
Vicepreşedintele ALDE Varujan Vosganian scrie, pe Facebook, despre cine ar putea protesta în România - "susținători revoltați ai unor revendicări de natură economică". El susține că "statisticile arată că două treimi dintre români spun că ne îndreptăm într-o direcţie greşită, numai că pieţele publice nu se pot umple cu oameni statistici".

Într-o postare pe Facebook intitulată "cine ne sunt protestatarii?", Varujan Vosganian susține că în istoria recentă a protestelor din România apar noutăți, iar "pentru a fi în ton cu alte mișcări de stradă din Europa, protestele încearcă să capete motivații de natură economică".

El spune că primele rezultate s-au văzut: o participare firavă, lipsită de convingere și se întreabă retoric dacă putea fi, însă, altfel.
Vosganian analizează categoriile celor care ar putea ieşi la proteste - "susţinătorii revoltaţi ai unor revendicări de natură economică".

Vorbind despre cei aflați în căutarea unui loc de muncă, vicepreședintele ALDE spune că rata șomajului în România este în jur de 4%, una dintre cele mai scăzute din Europa, la jumătate față de șomajul din zona euro. "La noi ar protesta, mai degrabă, patronii care nu găsesc salariați decât salariații care nu găsesc patroni", este concluzia lui Vosganian.

Despre salariații bugetari, Vosganian spune că, cu excepția câtorva categorii restrânse, cărora noua legislație a salarizării le-a răpit unele drepturi, aceștia nu au motive de revoltă. "Dimpotrivă, leafa la stat devine, adesea, ispititoare chiar și pentru personalul din sectorul privat. Ba se mai aude că bugetarii vor primi, începând cu 2019, și două salarii minime pe an, ca indemnizație de hrană".

În opinia lui Varujan Vosganian, nici salariații cu venituri mici nu au motive de revoltă, ba, dimpotrivă, probabil că dintre toate categoriile salariale, cei din această categorie au cele mai mici motive de revoltă. "Salariul minim a crescut în ultimii doi ani de la 1250 lei în 2016 la 1900 în 2018. Începând cu 1 ianuarie 2019, salariul minim va urca la 2080 lei iar pentru alte categorii chiar mai mult: la 2350 (pentru cei cu studii superioare și vechime de un an) sau chiar la 3000 lei (pentru cei din construcții)".

Vosganian nu îi uită nici pe pensisonari, despre care spune, de asemenea, că nu au niciun motiv de nemulțumire, pentru că în ultimii ani pensiile au avut creșteri substanțiale.

Liderul ALDE mai spune că singurele categorii care rămân sunt patronii, managerii din sectorul privat și salariații din domeniul financiar-bancar ori din companiile străine, dar managerii nu au destul timp, iar salariații marilor corporații nu au destulă răbdare pentru a da consistență protestelor. "Cât despre patroni, ei utilizează alte mijloace de convingere a elitei politice decât statul în stradă".

"Așadar, când e vorba de motivații economice, cine ne sunt protestatarii? E drept, statisticile arată că două treimi dintre români spun că ne îndreptăm într-o direcție greșită. Numai că piețele publice nu se pot umple cu oameni statistici", este concluzia vicepreședintelui ALDE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3537 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Ahhhhh (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:28)

    Orizont [utilizator]

    Hotnews? Cine e asta de postarile lui de pe facebook fac stirile in Romania?
    Vicepresedintele unui partid cu care nu voteaza nimeni insa tot apare 6% in sondaje?
    • +16 (18 voturi)    
      Pentru cei care nu știu ce profesie are (Luni, 24 decembrie 2018, 8:42)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

      V.V. este economist, deci se presupune că știe ce este statistica și cu ce se mănâncă. Totuși să-l lămurim pe domnul. Să presupunem că îi scufundăm mânuțele în două lichide cu temperaturi diferite: una în azot lichid și cealaltă în ulei încins la 230 gr. Celsius. În medie temperatura este plăcută, 30 gr. Celsius. În practică dânsul nu ar mai avea ce să bage până la cot în buget.
      Cum și pe cine întreabă operatori de sondaje este o chestiune ușor de imaginat.. așa că rezultatele sunt cele dorite: aberante.
      • -16 (20 voturi)    
        si totusi (Luni, 24 decembrie 2018, 9:10)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        omul este confirmat de realitate.
        realitatea este ca nici nu prea mai sunt proteste. alea cu 1000 de oameni nu sunt proteste, sunt actiuni de PR.
        • +12 (12 voturi)    
          si cand (Luni, 24 decembrie 2018, 10:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          au fost alea cu 500k oameni,... alea nu se pun?!

          sau consideri ca s-au razgandit oamenii?!

          hai sa-ti spun eu realitate: omu a scapat de justitie prin imunitate bocind in parlament!
          pe asta il aperi tu acum!

          mai mult 90% + NU sunt de acord cu amnistia si gratierea....
          60%+ cred ca romania se indreapta intr-o directie gresita... astea nu conteaza ca nu iesim in strada?!
          si daca iesim in strada suntam platitii sa iesim , nu?!
          sau laudam jandarmii ca ne ba.t....
          hai sictir imporitule....
          incerci sa pari inteligent da NU ESTI!
        • +4 (4 voturi)    
          culcat (Luni, 24 decembrie 2018, 14:05)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Tot nu te-ai culcat !? Iar bati campii. Macar esti bine platit?
  • +30 (34 voturi)    
    Stim deja poezia (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Economia duduie, abuzurile justitiei sunt aproape rezolvate, va incepe noua reforma a educatiei (oare a cata e?), se vor angaja oameni la stat, se maresc salarii si pensii, stim ...

    Lapte si miere. Dar asta e, ce sa faci cu oile naziste dezinformate?! Se leaga de detalii aiurea cum ar fi legi facute pe jenuche, date "de urgenta", "uitarea" infractiunilor, politizarea institutiilor, eliberarea infractorilor, distantarea de UE.

    Stiu - si mie mi se pare absurd. De ce vor sa darame cel mai eficient si profesionist guvern din istoria lumii?
  • +15 (21 voturi)    
    Zău? (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:32)

    Lake123 [utilizator]

    Piețele publice se umple cu voi, infractorii din PSD&ALDE? România, nu înseamnă numai voi. Mai suntem și noi cei care ne-ați gazat. Asta-i problema care voi trebuie s-o rezolvați. Clar?
  • +16 (22 voturi)    
    oare (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:34)

    ovidiu2 [utilizator]

    Oare asta se întâmplă pentru că 2/3 dintre români nu sunt proști și văd că „bunăstarea” pesedistă e doar o păcăleală care pune bazele viitoarei crize?
  • +16 (22 voturi)    
    Ticăloșia acestui minoritar nu are limite (Duminică, 23 decembrie 2018, 20:55)

    prec [utilizator]

    Când va băga la cap românul că acești conlocuitori nu vor binele celor majoritari? Când vom înceta să-i mai votăm, să-i mai băgăm în seamă?
    Și văd că se îngroașă gluma cu bugetarii: două salarii în plus!??? Pe ce lume trăim, în „Republica Bugetară Rrromânistan”!???
    Nu ajunge că asistații au aprope dublu față de cei utili, care muncesc și plătesc taxe și impozite!???
  • +17 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:02)

    [anonim]

  • +18 (22 voturi)    
    Suntem la munca, magarule! (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:06)

    V. Istina [utilizator]

    Nu toti lucram la stat! Auzi la el, ce logica!
    Da‘ si cand om iesi! Pasca mamii voastre de ticalosi ce „scapati impreuna“! Impreuna o sa v-o si luati intr-o buna zi!
  • +16 (20 voturi)    
    singurii motivati (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:09)

    zigot [utilizator]

    sa fie nemultumiti, dupa enumerarea domnului de mai
    sus, ar urma sa fie cei cu salarii si pensii speciale ca nu
    sunt cresteri mai mari!
    explicatii ale unor oamenii care se gandesc numai la
    avere, oricum ar fi ea dobandita, indiferent de mizeria in care traiesc o mare parte din semeni pe care ar trebui
    sa-i serveasca
    t i c a l o s i e!
    oare in 1989 romanii s-au revoltat numai ptr lipsa
    mancarii sau si din d e m n i t a t e?
  • +15 (19 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:11)

    polonyca [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      CONSERVA VECHE (Luni, 24 decembrie 2018, 18:08)

      elysyum [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sortulet conserva estica...jalnic.
  • +16 (20 voturi)    
    Armeanul se crede finuț... (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:14)

    Observator roman [utilizator]

    După ce recunoaște că „statisticile arată că două treimi dintre români spun că ne îndreptăm într-o direcţie greşită” trage concluzia că... „pieţele publice nu se pot umple cu oameni STATISTICI”, de parcă doar umplerea piețelor ar trebui să demonstreze gradul de prostie al guvernanților!

    Hai sictir, armene, cu Pelikanul tău cu tot, milogi ai PSD-ului în prag de colaps. Asta e lecția, nimeni nu rămâne cu tine când nu mai ai bani, iar sacul... l-au păpat consultanții israelieni și... Putin.

    La gherlă, armene, să mai scrii vreo carte a șoaptelor de la Rahova...
  • +12 (16 voturi)    
    Oamenii independenti, spaima regimului (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:17)

    -PuieMSD- [utilizator]

    Ia sa aiba oamenii bani destui, sa nu fie tinuti in saracie si sa nu depinda de pomenile regimului, sa-i vezi a doua zi cum ii fac pe astia torte umane. Normal ca n-o sa-i vezi in pietele publice, cand saracii muncesc de rup pt un ban, sau stau ascunsi dupa birouri la stat, dupa un bani si mai cald.
    Luati de exemplu Olanda sau Germania, unde oamenii nu depind de regim. In secunda doi Dragnea era istorie.
  • +14 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:20)

    tenere [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      statistic (Luni, 24 decembrie 2018, 14:12)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Somajul tovarasului Vosganian e "statistic", adica cei 4% sunt cei "in plata", ailalti, sute de mii, care primesc ajutoare sociale ca sa taie frunza la caini nu se pun la socoteala...
  • +12 (16 voturi)    
    Cine vorbeste ! (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:26)

    Andra99 [utilizator]

    de sub pulpana protectoare a colegilor din senat !
  • +12 (16 voturi)    
    Pilonul 2 (Duminică, 23 decembrie 2018, 21:40)

    jorj_bv [utilizator]

    Aprobat în mandatul lui de ministru și aruncat la gunoi, sunteți normali? Amanetarea viitorului pentru un ciolan cu restul infractorii
  • +11 (15 voturi)    
    Adică au cumpărat electoratul implicat (Duminică, 23 decembrie 2018, 22:06)

    jorj_bv [utilizator]

    Daca se mobilizează "nehotărâții" poate scăpăm de tagma infractorilor alde-psd.
    Altfel, dictatura e după colț!
  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 decembrie 2018, 22:07)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    Vorbeste ca uns (Duminică, 23 decembrie 2018, 22:23)

    billy34 [utilizator]

    cu mir...care poate i-ar fi prins mai bine dupa gratii...
  • +10 (12 voturi)    
    Nu putem fura singuri (Duminică, 23 decembrie 2018, 22:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ori furam toti, ori nu furam nici unul... Ca si cu salvarea... cu mir. AI dus tara in paragina cu camaradul tau, traficantul de influenta CPT si acum te-ai facut trompeta lui? Vei iesi jalnic din politica, vozganiene...
  • +11 (13 voturi)    
    va asteapta la vot (Duminică, 23 decembrie 2018, 22:56)

    cugetatorul [utilizator]

    pai multi s-au saturat sa protesteze degeaba, dar va asteapta la vot...pe de alta parte ma intreb care sunt marile realizari ale acestui guvern in afara ca au marit artificial salariile si pensiile: de platit le plateste generatia viitoare (care trebuie sa achite imprumuturile statului), cei care trimit bani acasa (pe care coalitia la guvernare ii uraste) si investitorii straini (la care guvernul le da la picioare)
  • +11 (11 voturi)    
    A iesit Vosganian (Luni, 24 decembrie 2018, 0:03)

    n.dumiritu [utilizator]

    ca sa explice falos ca a hranit bugetarii si ca a omenit si pensionarii. Cind nu depinzi de guvern si nu astepti nimic bun de la guvern, de ce naibii ai iesi in strada sa ceri guvernului sa intre in viata ta? Serios, Vosganiene, nu va ajunge ca jumuliti omul independent de peste 50% din venit produs si nu-i dati nici un serviciu de calitate, bun public etc? Mai trebuie sa va aratati si dispretul pentru el, sa-i spuneti explicit ca nu va pasa de nevoilie lui chiar daca ar iesi in strada?
  • +10 (12 voturi)    
    Gusganian, acest infractor facut scapat de colegi (Luni, 24 decembrie 2018, 0:15)

    Dalinar [utilizator]

    Tine lectii despre morala si cum sa suporti saracia???
  • +9 (11 voturi)    
    Vosganian traieste in alta lume.A hotilor. (Luni, 24 decembrie 2018, 7:32)

    asavreau [utilizator]

    Hotii nu protesteaza.Ei fura.Mai ales acum cand,cu sprijinul lui Vosganian hotii prospera,hotia fiind legala pentru ei.
  • +8 (10 voturi)    
    Da voi (Luni, 24 decembrie 2018, 8:06)

    Anonym [utilizator]

    nu mai muriti mah?
    La figurativ desigur.
    A "murit" el Iliescu, Roman, Hrebenciuc ... da mai "muriti" bah lipitorile dracu. Sau macar taceti din gura aia ipocrita!!
    • +7 (7 voturi)    
      Asta stiu, asta fac (Luni, 24 decembrie 2018, 9:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      S[ latre si sa fure. Apoi, sa distruga stattul de drept. Minoritatile sunt prinicpalii aliati ai Ciumei Rosii.
  • +7 (7 voturi)    
    interesant... (Luni, 24 decembrie 2018, 10:10)

    liviu_ [utilizator]

    deci cand gasim modive sa o demitem pe Kovesi ne luam ca latrina 3 spune ca sefa DNA i-a zapacit pe telespectatori( nu exact aceste cuvinte da asta a fost in raportul de demitere al lui slugarel)

    cand e vorba sa spuna poporu ceva impotriva a ceea ce face psd.... well.... atunci nu mai conteaza....

    curat ipocrizie tovarasi!

    PS: realizati ca-l citati pe unu care a scapat de justitie bocind in parlament, nu?!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce om grețos (Luni, 24 decembrie 2018, 13:53)

    mopsu [utilizator]

    speram să dispara fizic, dar nici o sansa...
    • +2 (2 voturi)    
      Votanti (Luni, 24 decembrie 2018, 17:41)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Este votat de ieșeni de mai bine de 30 de ani deși nu locuiește in acest oraș si nu a făcut nimic pentru Moldova.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Vosganian , (Luni, 24 decembrie 2018, 17:14)

    A310 [utilizator]

    cred ca faceti referire la statisticile manarite , ca sa nu mai pomenesc ca multi oameni , una declara si cu totul alta cred in realitate .