Dragnea spune că are „o frământare mult mai mare” decât Codul Penal: legea offshore. „Ce ne interesează foarte mult este ca nu toată cantitatea de gaze să plece din România. Așa ceva este inacceptabil”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2018, 16:21 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
​Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, că „frământarea mult mai mare” decât Codul penal este pentru el adoptarea legii offshore-ului, susținând că interesul este ca nu toată cantitatea de gaze etrase din Marea Neagră să plece din România. El a adăugat că trebuie găsit un echilibru între interesul României și cel al companiilor. 

„Eu am o frământare mult mai mare pentru legea offshore-ului (...) Discutăm despre România care poate fi o țară independent energetică. Poate fi o sursă de putere pentru România, pentru că poate fi un hub energetic, o sursă de venituri, de posibilitatea ca muncitori români să poată să aibă locuri de muncă bine plătite. Trebuie să luăm niște decizii foarte importante. (...) Trebuie să avem curajul, tăria, înțelepciunea să găsim echilibrul corect între interesul nostru și al companiilor”, a spus Liviu Dragnea. 

Șeful PSD a adăugat că „ce ne interesează foarte mult este ca nu toată cantitatea de gaze să plece din România”. 

„Așa ceva este inacceptabil. La asta nu se poate ceda. Trebuie să punem în lege o cotă importantă de gaze care să fie vândută pe piața românească. Nimeni nu poate ierta pe nimeni dacă gazele traversează România și contribuie la dezvoltarea tărilor din jur”, a mai spus Liviu Dragnea.



















1391 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Normal ... ca doar cu codul penal si CPP (Miercuri, 4 iulie 2018, 16:26)

    za-k [utilizator]

    a rezolvat deja, nu il mai frămînta nimic :)

    Dr.Agnea: „Ce ne interesează foarte mult este ca nu toată cantitatea de gaze să plece din România. Așa ceva este inacceptabil”.

    De fapt ce a vrut el sa spuna e:
    "Nu se poate sa iasa gaze din tara fara ca PSD sa nu aiba o dijma. Așa ceva este inacceptabil”
    • +1 (1 vot)    
      O framantare mult mai mare. Cum sa fure (Miercuri, 4 iulie 2018, 18:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      mai mult din bogatiile acestei tari. !!!!! Acum , daca a dat lege cum ca el nu mai poate fi pedepsit daca fura, are liber la a-si trage cat mai mult din resursele tarii.
      • +2 (2 voturi)    
        Ultima creație poetică a lui Dr. Agnea (Joi, 5 iulie 2018, 11:17)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ”Mai am un singur dor/La sfârșitul vieții/Să mă lăsați să zac/Pe plaja Fortalezzii....”
  • +5 (5 voturi)    
    problema mare rezolvata... (Miercuri, 4 iulie 2018, 16:27)

    gabone [utilizator]

    ... acum deja schimba neintrebat subiectul.. baga fumigene, incearca sa schimbe atentia.. NU SE VA INTAMPLA!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Observati, ce "baiat bun" (Miercuri, 4 iulie 2018, 16:31)

    tarabost [utilizator]

    a devenit instantaneu, dupa ce s-a vazut scapat de pedeapsa pentru una dintre infractiunile pe care le-a comis.
    Cu framantari sau fara, trebuie sa retinem ca un infractor ramane un infractor.
    Pe vremea lui Nea' Nicu nu ar fi indraznit nici sa viseze la functie de conducere din postura de condamnat penal.
    • +1 (1 vot)    
      Stai, ca nu s-a compt painea (Miercuri, 4 iulie 2018, 16:48)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      inca.
  • +1 (1 vot)    
    Lasa framantarea, sa vezi ce inghesuiala o sa-ti (Miercuri, 4 iulie 2018, 16:47)

    Habermas [utilizator]

    vina.

    Stiu, rusii ti-au spus ca vor neaparat sa "investeasca" in Romania, dar vor sa foloseasca gaz Romanesc. Din diverse motive usor de dedus.
  • +2 (2 voturi)    
    " puterile oculte"-framantarea principala. (Miercuri, 4 iulie 2018, 17:03)

    Altiro [utilizator]

    Bietul Livache e siderat cu condamnarile astea: dupa ce ani de zile a facut pomana porcului pt "oculta", acum se trezeste condamnat. Pai, noo, asa ceva nu se accepta!.
  • +2 (2 voturi)    
    ce minstiuna gogonata... (Miercuri, 4 iulie 2018, 17:08)

    liviu_ [utilizator]

    dar na... incearca sa distraga atentia...

    jeg ordinar!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai șeful (Miercuri, 4 iulie 2018, 18:01)

    Observatory [utilizator]

    sau Tovarășul nu este clar câta șpagă iese?
    Iti doresc sa te duci in gaze....
  • -1 (3 voturi)    
    Gazul romanesc (Miercuri, 4 iulie 2018, 18:22)

    UpNext [utilizator]

    si alte produse strategice pleaca acolo unde se stabileste in birourile responsabile pentru tarile Europei de est din Washington, direct sau via Budapesta. Eventual sunt consultate Berlinul, Londra si Parisul, doar eventual....
    • +1 (3 voturi)    
      Fugi de-aici cu teoriile tale aburitoare (Joi, 5 iulie 2018, 11:19)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      inventate la biroul FSB de maskirovka din Moskova. Ai noștri sunt proști de bubuie și lacomi la șpagă. Asta este explicația, nu aiurelile tale generate de teoria constipației....pardon, teoria flatulenței, că asta e cu gazele....