Afisele PSD, interzise in unele judete, pentru folosirea marcii USL si a sloganului "Mandri sa suntem romani"

de C.Z.     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2014, 13:36 Alegeri 2014 | Europarlamentare


afis PSD in Bucuresti
Foto: Hotnews
In mai multe circumscriptii din tara, birourile electorale judetene au decis interzicerea afiselor in care PSD folosea  marca "USL" si sloganuri precum "Mandri ca suntem romani", in campania pentru alegerile europarlamentare din 25 mai.

Duminica, Biroul Electoral Central a confirmat o decizie a BEJ Salaj, care prevedea "inlaturarea de pe raza judetului a afiselor electorale utilizate de Alianta Electorala PSD-UNPR-PC care contin semnul electoral si denumirea Uniunii Social Liberale, ambele sub forma acronimului USL".

Tot in Salaj, Biroul Electoral Judetean a decis, vineri, interzicerea afiselor electorale ale PSD pe intregul teritoriu al judetului, din cauza sloganurilor de "Mandri ca suntem romani" si "Romania puternica in Europa".

Conform deciziei transmise HotNews.ro, BEJ Salaj considera ca "sloganurile folosite de Alianta Electorala PSD-UNPR-PC inoculeaza ideea ca doar cetatenii care vor exprima votul pentru candidatii PSD se pot simti mandri ca snt romani incitand la discriminare", fapt ce contravine art. 30 al Constitutiei Romaniei. PDL, care facuse contestatia admisa de BEJ Salaj, mai reclama ca folosirea celor doua sloganuri in afisele PSD este similara cu utilizarea drapelului national si a stemei statului roman sau a UE in campania electorala, practica interzisa de legea electorala.

De asemenea, BEJ Salaj sustine ca folosirea acestor sloganuri de catre PSD incalca ordinea de drept, intrand in conflict cu art. 35 al legii electorale 33/2007.


La sesizarea organizatiilor judetene ale PNL, o serie intreaga de birouri electorale judetene au dispus inlaturarea afiselor electorale ale PSD cu sloganul "USL traieste", care lasa astfel sa se intelegeaga ca Uniunea Social Liberala functioneaza in continuare, desi liberalii au parasit aceasta uniune, potrivit Agerpres.

In 12 mai, BEJ Tulcea si BEJ Prahova au interzis astfel de afise ale PSD in aceste judete. Aceeasi masura a fost dispusa si de BEJ Bacau, BEJ Bistrita-Nasaud, BEJ Suceava si BEJ Constanta, in 13 mai. O zi mai tarziu, in judetul Harghita autoritatea competenta a luat aceeasi decizie.

Si in Mehedinti si Arges birourile electorale judetene interzisesera PSD folosirea acronimului USL pe afisele din aceste jutene, inca din 9 mai.

Duminica, Biroul Electoral Central a conformat decizii similare ale birourilor judetene din Covasna si Satu Mare, impotriva afiselor PSD.

In schimb, BEJ Olt a respins contestatia PNL prin care liberalii au cerut inlaturarea afiselor PSD care foloseau marca USL.

In replica la contestatiile formulate de PNL impotriva afiselor PSD care folosesc acronomul USL, Alianta PSD-UNPR-PC sustine ca denumirea, sigla si semnul electoral ale Uniunii Social Liberale sunt o marca individuala aflata in proprietatea social-democratilor si inregistrata la OSIM.

PSD mai afirma in apararea sa ca niciuna din cele doua aliante care au constituit Uniunea Social Liberala, ACD (PNL -PC) si ACS (PSD-UNPR) nu a cerut desfiintarea acesteia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10737 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    O idee buna venita tarziu (Luni, 19 mai 2014, 13:40)

    Matrafirefox [utilizator]

    De cat timp sunt bannerele astea peste tot ? In fiecare zi dau nas in nas cu Plagiatorul, Tradatorul, Criminalul Ponta. Acum v-ati trezit ?
  • +7 (7 voturi)    
    Ironia strikes again (Luni, 19 mai 2014, 13:41)

    dandra [utilizator]

    "Mandri ca suntem plagioatori cu acte in regula".
  • +10 (10 voturi)    
    Tarziu (Luni, 19 mai 2014, 14:06)

    Cataleya [utilizator]

    Mai trec 2-3 zile pana cand afisele alea vor fi date jos , iar alegerile sunt deja peste 6 zile.
    "Raul" a fost deja facut.
    PSD se va victimiza iar peste o saptamana se numara voturile.
    In afara de asta, debandada este totala din moment ce fiecare BEJ are libertatea sa decida dupa cum are chef, fara sa existe o decizie la nivel national, cu executare in 24h.
    Si, colac peste pupaza, daca PNL nu a cerut anularea legala a USL, degeaba se plange Cacarau pe la TV. Din cate stiu eu, chiar daca parasesti domiciliul conjugal si fugi la amant(a) sau la mama acasa, oficial, ramai casatorit(a) pana in momentul in care patalamaua de divort este semnata, parafata si legalizata de un tribunal.
    Restul e doar la-ba-reala ieftina.
  • +8 (8 voturi)    
    o ho ho, (Luni, 19 mai 2014, 14:17)

    victor L [utilizator]

    si inca.
    Sint atit de interzise incit au ramas pe loc.
    Li s-a interzis sa se miste :P
  • +4 (4 voturi)    
    eu nu inteleg (Luni, 19 mai 2014, 14:36)

    mircearh [utilizator]

    cat de aerian trebuie sa fii ca sa pui botul la sloganul asta cu " usl traieste"
  • -5 (7 voturi)    
    partial de acord (Luni, 19 mai 2014, 14:41)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    "usl traieste" nu avea ce sa caute pe afise
    dar "mandri ca suntem romani" nu vad de ce e interzis
    motivul ca "inoculeaza ideea ca doar cetatenii care vor exprima votul pentru candidatii PSD se pot simti mandri" e stupid de-a dreptul
    asa si cei cu sloganul "romania puternica" poti fi acuzati ca inoculeaza ideea ca doar cine ii voteaza e puternic, restul fiind slabi si deci aceia se pot simti discriminati
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e deloc stupid! (Luni, 19 mai 2014, 15:21)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      Pt ca asemenea lozinci nu ti se adreseaza tie si nici tineretului, ci se adreseaza exact celor neinstruiti si care fac numai ce zice popa la slujba de duminica!. Aia inteleg exact asa. Ca daca nu voteaza PSD ar putea fi acuzati ca sunt "antiromani" sau ca nu sunt suficient de patrioti.
      Toate aceste lozinci au niste tinte exacte si extrem de bine definite. Si, din pacate, PSD-ul este atat de puternic tocmai datorita celor cateva milioane de batrani uitati de lume care inca traiesc in lumea lui Ceausescu, cand pensia venea regulat si nu existau nici someri, nici drogati, nici criminali, nici infractori, nici cluburi private de fotbal.
      Lumea lor, singura pe care o cunosc, e cea in care existau doar partidul unic si tatucul care avea permanent grija de ei.
      • -2 (4 voturi)    
        te contrazici (Luni, 19 mai 2014, 16:07)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ori fac ce zice popa ori ce scrie pe afise?
        daca fac ce zice popa inseamna ca afisele nu au nici o relevanta
        • +1 (1 vot)    
          Chiar asa sa fie? (Luni, 19 mai 2014, 17:06)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          Ia priveste inceputul, (ca precis n-ai voie sa vezi tot materialul.)
          Dar macar la minutul 0:18 poti sa te uiti si apoi mai vorbim despre popi si afise!

          http://www.youtube.com/watch?v=tW9711nOz5o
    • 0 (0 voturi)    
      Corect ar fi fost sa scrie pe (Luni, 19 mai 2014, 18:30)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      afise "Mindrii ca sintem hoti ramani".
  • +2 (2 voturi)    
    astia (Luni, 19 mai 2014, 14:53)

    ggna [utilizator]

    micii is tare madri ca-s romani: nu-i asa tovarasa Ponta?
    http://www.youtube.com/watch?v=GMQOHYw04x8
  • 0 (0 voturi)    
    Si Ceausescu (Marţi, 20 mai 2014, 12:36)

    epishebe [utilizator]

    era tare mandru ca era roman.
  • 0 (0 voturi)    
    usl nu mai traieste! (Miercuri, 21 mai 2014, 10:17)

    MihaelaPop [anonim]

    Cat de ipocrit sa fii sa spui ca USL inca traieste?! PSD este dovada unui partid-stat, pe care nu il intereseaza soarta cetatenilor sau binele acestora, ci doar sa il faca pe Ponta presedinte si sa puna mana pe tot ce inseamna tara asta!
  • 0 (0 voturi)    
    pnl (Miercuri, 21 mai 2014, 11:16)

    EmilIonut [utilizator]

    Sloganul "USL traieste" este dovada institutionalizata de ipocrizie a PSD-ului. Este din ce in ce mai evident ca PSD lucreaza la un proiect faraonic pentru Ponta si duce tara spre dezastru si distrugere. Pe social-democrati nu-i intereseaza Romania, ii intereseaza doar cum sa-l faca pe Ponta presedinte si sa acapareze toata puterea.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 mai 2014, 12:00)

    Adrian30 [utilizator]

    Se folosesc de USL, stiind ca alta sansa nu au....cu ce se poate promova, cu baroni care fac frauda si de care Ponta nu se dezice.
  • 0 (0 voturi)    
    Rușine (Miercuri, 21 mai 2014, 13:42)

    NicolaeStanciu [anonim]

    Dacă PSD insinuează că ”USL trăiește!”, atunci ei au trecut la alt nivel de înșelăciune! Ipocrizia pesedistă înseamnă că a explodat la nivel întregii țări. Tovarășul și partidul să stat nu-i interesează România. Dacă l-am lăsat pe Ilici și pe Bombonel să ne aducă în sapă de lemn, eu refuz să îl las pe Ponta să continue munca lor. Vreau o apropiere de Bruxelles, nu de Moscova.
    RUȘINE! RUȘINE! EȘTI O RUȘINE PONTA!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Miercuri, 21 mai 2014, 15:32)

    Isa3 [utilizator]

    Ce nu face necuratu’ pentru mai multe voturi in plus? Isi vinde demnitatea (daca a avut asa ceva vreodata) si poporul baronilor si mizeaza pe tricuri deplorabile. Tipic conducatorului pe care nu-l vrem la carma tarii noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    1 (Miercuri, 21 mai 2014, 15:33)

    Isa3 [utilizator]

    Daca USL traieste, traieste doar o parte din alianta: PNL-ul. PSD-ul a murit cand s-a vandut baronilor si cand si-a incalcat toate promisiunile facute poporului roman.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Miercuri, 21 mai 2014, 21:20)

    ungur [utilizator]

    USL a murit atunci cand nu a stiut sa aprecieze alianta cu PNL si nu ar trebui sa se mai foloseasca de simbolul aliantei pentru a obtine voturi. Jalnic!Drumul european al Romaniei este pus in pericol de catre PSD,iar sloganul USL traieste este dovedeste ipocrizie institutionalizata!De ce nu PSD traieste?Pentru ca este un partid putred,mort,care ne va duce decat la ruina!