VIDEO Victor Ponta: Sunt sanse de 51% ca Oprescu sau Tariceanu sa fie presedinti, Isarescu vrea alt mandat la BNR/ Daca Mircea Diaconu va lua si voturi de la PSD pentru PE, nu ma supar, avem destule

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 martie 2014, 21:57 Actualitate | Politic


Sansele ca Romania sa aiba, prin Sorin Oprescu sau Calin Popescu Tariceanu, un presedinte de genul celui dorit anterior de USL, un arbitru nepartizan, sunt de 51%, iar lista de candidati este tot mai scurta, deoarece Mugur Isarescu isi doreste un nou mandat la BNR, a spus premierul Victor Ponta duminica seara, la Antena 3.

Liderul PSD a mai afirmat ca nu isi doreste ca PNL sa obtina mai putin de 20% la alegeri, deoarece, in caz contrar, vor urca "partidele lui Basescu", noteaza Mediafax.

Referitor la candidatura lui Mircea Diaconu, Ponta a declarat ca prezenta acestuia in Parlamentul European ar fi un castig si sansa ca, la Bruxelles, sa existe cu adevarat un candidat independent dupa "mascarada EBA".

>

"Daca va lua si voturi de la PSD, nu ma supar, avem destule", a spus Ponta la Antena 3.

El a sustinut totodata ca atitudinea PNL fata de Mircea Diaconu l-a victimizat pe acesta si il va ajuta in strangerea semnaturilor pentru candidatura ca independent.

"Mai e un lucru pe care nu l-am inteles: povestea cu decizia ANI si scoaterea de pe lista. Eu am o relatie foarte buna, civilizata si nu am nimic sa-i reprosez lui Hellvig, dar si el a plecat din Guvern tot pentru o decizie ANI. Adica, el a urcat pe lista in locul lui Diaconu. Nu e adevarat ca l-ai scos pe Diaconu pentru ANI ca, atunci, trebuia sa-l scoti si pe Hellvig", a adaugat Ponta.

Liderul PSD a mai afirmat ca spera ca Diaconu sa fie in PE, dar ca ar minti daca ar spune ca l-ar vota pe acesta, deoarece el voteaza lista PSD, PC, UNPR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5051 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    mai caricatura, (Duminică, 23 martie 2014, 22:15)

    romania_curata [utilizator]

    cum sa ia actorasul ala cu caracter de kkt voturi la europarlamentare cand INSTANTA SUPREMA din tara asta i-a dat verdict definitiv de interzicerea accederii la functii publice pe trei ani????
    Dar de...daca tu stai prim ministru desi ai plagiat-FURAT ce sa ne miram de acest Diaconas sarac cu duhul???
  • +23 (27 voturi)    
    derbrdeul nu recunoaște lrgea (Duminică, 23 martie 2014, 22:22)

    timp tamp [utilizator]

    Derbedeul acesta trebuie trimis urgent la pușcărie pentru solidarizare cu hoții, locul lui e lângă Vântu.
    Diaconu e un demn urmaș al bolșevicilor care călcau în picioare justiția
  • +18 (22 voturi)    
    decizia a a ÎCCJ (Duminică, 23 martie 2014, 22:28)

    timp tamp [utilizator]

    Derbedeul , cică jurist ascunde faptul că decizia aparține CELEI MAI ÎNALTE INSTANȚE DE JUDECATĂ DIN ȚARĂ, el însuși infractor, hoț dovedit, ascultă de ordinile venite de la o figură sinistră a comunismului varanul felix:
  • +23 (25 voturi)    
    ponta si marii lideri (Duminică, 23 martie 2014, 22:29)

    liviusmaximus [utilizator]

    maimutoiul ponta, a postat de la soci poze cu el si ianukovici, laudandu-se cu relatiile sale internationale. in poza mai era si un lider din democrata republica a koreei de nord. azi, spune ca ianukovici e de kkt si seamana cu base :). idiot mic sau nesimtit patologic ?
  • +17 (23 voturi)    
    OARE??? (Duminică, 23 martie 2014, 22:31)

    romania_curata [utilizator]

    Asa de prost sa fie poporul asta incat sa voteze presedinte un traseist jalnic-tariceanu, sau protectorul maidanezilor ucigasi de oameni-oprescu ???? dar de...zi plagiator si trage apa...
    • +5 (17 voturi)    
      Sa-ti raspund totusi intrebarii tale retorice: (Luni, 24 martie 2014, 5:29)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      DA!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Din pacate DA ! (Luni, 24 martie 2014, 7:00)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      atata timp cat acel post TV, mai are audienta nu ne putem cataloga Popor destept !
  • +25 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 martie 2014, 22:40)

    [anonim]

    • +13 (17 voturi)    
      La anul Ponta e in puscarie! Cu tot cu voturi! (Luni, 24 martie 2014, 0:12)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui

      Lumea te voteaza pana intri in puscarie...dupa, incepe sa te uite!...Putina rabdare, acciza lucreaza pentru tine, Ponta!
    • -10 (12 voturi)    
      Rationamentul (Luni, 24 martie 2014, 0:16)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui

      A ajuns el Basescu presedinte. Tara e plina de dobitoci de prin 2004... E drept ca intre Nastase si Basescu nu prea aveai pe cine vota. Dar Oprescu sau Tariceanu sunt chiar digerabili...
      • +4 (6 voturi)    
        Sar putea sa fie digerabili (Luni, 24 martie 2014, 7:05)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        dar dupa scurt timp vei primi o diarie de care vei scapa ff greu !
      • +4 (6 voturi)    
        Mai fumatorule ! (Luni, 24 martie 2014, 7:11)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Te dai singur de gol ,cu logica ta ! Dobitoci din 2004 inca nu au drept de vot !
      • +3 (5 voturi)    
        E plina de dinainte de 89 (Luni, 24 martie 2014, 7:54)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Tu esti un exemplu
      • +3 (5 voturi)    
        pai atunci (Luni, 24 martie 2014, 10:08)

        Joiner [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        O hohoho ce as mai digera niste coruptibili psd-isti ... niste fanfaroni... sa i digeram
    • -1 (11 voturi)    
      Nu stiu, poate (Luni, 24 martie 2014, 1:28)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui

      ca presedinte ar putea face mai putin rau decat ca primar al capitalei, poate ar avea Bucurestiul o sansa ... Poate, poate ...
      Adica, presedinte, cred eu, e foarte posibil sa fie cineva din partea USL. Daca da, atunci nu vad de ce ar conta ca e Oprescu sau altul - sa fim seriosi, suntem atat de jos incat nu e ca si cand ar putea sa ne faca si mai rau de ras, oricum suntem vazuti ca cersetori, eventual hoti si prostituate. Asta e imaginea. Iar ca presedinte, nu ar avea cine stie ce putere de decizie - ce conteaza ca e el sau alt PSD-ist.
      Insa, macar, ar pleca de la PMB. Avand in vedere stilul de smecher de cartier de periferie, mincinos si hotoman, impreuna cu megalomania, e normal sa fie votat de bucuresteni - ca e dupa chipul si asemanarea lor. Asa ca ma tem ca se eternizeaza la PMB.
      P.S. Avand in vedere ca in Bucuresti vin oameni din toate colturile tarii, ma tem ca bucurestenii nu sunt foarte deosebiti de multe alte locuri din tara, de fapt, nu prea se stie cine e bucurestean si cine e mai nou venit. Poate ca, pur si simplu, spre asta tinde un oras cu multi romani. Cu cat mai multi la un loc, cu atat mai rau :D
  • +16 (18 voturi)    
    Cinism (Duminică, 23 martie 2014, 22:53)

    Koczka [utilizator]

    Declaratia asta despre Diaconu e chiar cinica in conditiile in care BEC nu va accepta candidatuda lui MD avand in vedere decizia irevocabila a ICCJ. Asta dovedeste ca PNL-ul reprezinta principalul adversar la europarlamentare al blocului constituit in jurul PSD.
    • +11 (13 voturi)    
      Sa precizam (Duminică, 23 martie 2014, 23:16)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      blocului "coruptilor" constituit in jurul PSD.
      Ca cine se aseamana....
  • +8 (10 voturi)    
    Sincer, ma rog sa nu iasa crocozaurii propusi (Duminică, 23 martie 2014, 22:54)

    abel [utilizator]

    de domnul Ponta. De altfel, domnul Ponta ar trebui sa se gandeasca ce face cu chinezii care se aliaza cu rusii , a cam facut-o de oaie, ca de obicei;Europa o sa trebuiasca sa-si faca propriile aliante si noi suntem in Uniunea Europeana... Imi doresc ca PNL sa vina cu o propunere pertinenta , PDL si Miscarea populara, PNTCD sa-l sustina pentru ca nu pot propune un candidat cu sanse de presedinte. Eu cu drag l-as vota pe Iohannis, Antonescu pe mine( si probabil si pe altii) m-a dezamagit facand alianta cu USL.
  • +18 (18 voturi)    
    Bine ca nu le-a culpabilizat (Duminică, 23 martie 2014, 22:58)

    UnOarecare [utilizator]

    pe nevasta-ta sau pe a lui Antonescu.

    Plagiatorule cand te apuci de luat aia 40 miliarde de ne roaga UE sa-i cheltum?
    Ca ziceai ca sunt prea putini!
    • -1 (3 voturi)    
      Mda, (Luni, 24 martie 2014, 9:51)

      MariusNi [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

      Poate daca doamna Ponta ar fi candidat independent si fara sprijinul partidului as fi apreciat ce spune. Din pacate si Ponta si Basescu si Antonescu sunt toti din aceeasi aluat. Isi folosesc functiile ca sa-si promoveze rudele in functii la UE pe bani multi. Mentalitatea balcanica, lipsa de scrupule, tupeul si nesimtirea este caracteristica acestor oameni. Desi trebuie sa recunosc ca este o evolutie totusi fata de anii 1990-2000. Atunci isi promovau direct rubedeniile prin tot felul de functii (Basescu a facut-o cu progeniturile lui fara jena pe la firmele care primeau contracte de la Primarie). Acum si-au tras toti o pojghita de democrati europeni si metoda e ceva mai sofisticata : rubedeniile sunt alese de popor. Desigur alese fiind ascunse pe liste de partid sau independente sustinute de partid.
  • +13 (13 voturi)    
    Mai cautati... (Duminică, 23 martie 2014, 22:58)

    trilulilu [utilizator]

    pt ca stilul lui Oprescu, de "manca-ti-as" in afara de bucuresti, nu prea se cauta. O fi el doctor bun, dar ca primar general al capitalei, onca nu cred ca a reusit sa acumuleze suficient know-how pt a deveni presedintele acestei tari. In cazul lui nu se impune situatia de primar al capitalei, dupa care presedinte - ma refer la Base -. Sorry pt el. Nu are vlaga pt asa ceva, doar jargou de Bucuresti, care nu prinde la restul populatiei.
    Iar de alalalt, Calin Antonio Popescu Tariceanu ... nici sa nu mai vorbim. Trecutul sau l-au uitat romanii, iar in ultimii 2-3 ani nu s-a remarcat cu nimic. Decat cu o alta tradare. E greu sa propulsezi in 6 luni un asemenea om pt functia de "el presidente" al unei tari. Repet, poate ca prinde shmecheria la Bucuresti sau Teleorman, dar in rest..... varza. Asa ca baieti, va recomand sa mai cautati si alti nepatati. Poate va ajuta Dumnezeu sa gasiti. Dar atentie, fara putin efort si credinta ca faci un bine, nici chiar D-zeu nu te ajuta. Deci Domnul a dat, Domnul a luat sa va fie motto-ul. Punct
  • +17 (17 voturi)    
    Dar (Duminică, 23 martie 2014, 23:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar cam ce sanse ar fi sa iti dai demisia, pisicule?
    • +9 (9 voturi)    
      la fel ca si oprescu sau tariceanu (Duminică, 23 martie 2014, 23:28)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sa ajunga presedinte
  • +10 (10 voturi)    
    la asa pronosticuri (Duminică, 23 martie 2014, 23:33)

    keiser_soze [utilizator]

    Doamne-fereste !
  • +13 (13 voturi)    
    Dottore (Luni, 24 martie 2014, 0:05)

    Orpheus [utilizator]

    Matematic vorbind, propozitia "sansele sa iasa X sau Y sunt de 51%" inseamna ca suma celor doua probabilitati e de 51%. Cu alte cuvinte, fiecare dintre ei are, in medie, o probabilitate de 25% sa castige.

    Personal, sper sa fie adevarat :)
  • +13 (13 voturi)    
    supararea NOASTRA.. (Luni, 24 martie 2014, 1:04)

    baimarean [utilizator]

    e ca nu iti pasa de respectarea Legii - de catre oricine!
    Inca o dovada ca seful guvernului nu-i pasa de ANI sau deciziile Justitiei...
    Da´du-te bre si joaca baschet !
  • +4 (4 voturi)    
    Glumitza de premier & " doctorul " mitoman (Luni, 24 martie 2014, 8:13)

    Plagarus [utilizator]

    Doi intr-unul, VVP n-are treaba cu guvernarea ca-i habarnist !
  • +4 (4 voturi)    
    Cine-l consulta pe mitomanul " doctor " ? (Luni, 24 martie 2014, 8:28)

    Plagarus [utilizator]

    teza_doctorat_mazgaleala Curtea Supremă a dat un verdict de neîncepere a urmăririi penale în cazul premierului Victor Ponta, considerând că era imposibil ca acesta să plagieze, întrucât lucrarea e de fapt o înşiruire de desene făcute parcă de un om cu severe probleme mintale.

    "Sunt peste 100 de pagini numai cu penisuri, cu porci, cu căsuţe, sau mâzgăleli ezoterice. Nu ştim cum a reuşit omul acesta să devină procuror, cred că nu l-ar angaja nimeni nici măcar pe post de măturător", susţine Decebal Popescu, magistrat la Curtea Supremă de Justiţie.

    Judecătorii care au primit dosarul de plagiat al lui Ponta spun că teza acestuia le-a amintit de desenele de grădiniţă ale propriilor copii şi că nu pot trimite în justiţie un om care pare atât de bolnav, şi că singura legătură între o lucrare de doctorat şi lucrarea lui Ponta ar fi coperta.
    scris de Ionut
  • +1 (1 vot)    
    Terci cu ovaz (Luni, 24 martie 2014, 10:34)

    benicio [utilizator]

    Pe oricare din cei doi candidati minune ai PSD ii mananca Basescu cu paine si mustar. Pentru ca le stie foarte bine metehnele :)
  • 0 (0 voturi)    
    lista neagra (Luni, 24 martie 2014, 12:31)

    eucomentez [utilizator]

    Doamne fereste ca Isarescu, care i-a numit pe clientii bancari smecheriti si furati de banci "fraieri" sa ajunga din nou guvernator la BNR.
  • +2 (2 voturi)    
    VVP palavrageste in falsh ! (Luni, 24 martie 2014, 15:53)

    Plagarus [utilizator]

    Alegerile legislative din 9 decembrie 2012 sunt nule. USL nu mai exista. El a fost creat nu pentru a guverna România ci pentru a-l da jos pe Basescu. Nu a reusit... De aceea s-a si destramat. PSD se afla actualmente la putere în mod ilegal. Tovarasul Ponta se face ca nu aude si continua cu programul de guvernare al USL. PSD se face vinovat de încalcarea celor mai elementare legi democratice si, implicit, confirma continuarea loviturii de stat. Practic, din data de 22 noiembrie 2009, tara este condusa de un Parlament fara reprezentativitate legal constituita.
    Pe termen scurt, începerea urmăririi penale pentru Ponta, în cazul unui absolut elementar de constatat plagiat, dar întărit de cel puţin trei autorităţi în domeniu ce nu pot fi contestate, va duce la necesitatea demiterii premierului de către preşedinte (constituţional). Va fi un cutremur teribil pentru clica de mafioţi care pozează acum în cuplu divorţat. Partajul între PSD şi PNL nu s-a produs, iar cine crede că Antonescu ori orice alt „dilematic” care a tăcut la toate atacurile împotriva statului de drept de doi ani încoace, poate fi brusc albit, nu face decât să ducă din gură în gură moştenirea de care ziceam, a lui Stalin pentru Iliescu.
    Isarescu se incalzeste..si nu e iepure....Dacă nu există această variantă şi nu va fi din cauza noastră, atunci a doua variantă este aceea de a sprijini unul din candidaţii care sunt doriţi de poporul român, nu de PSD sau PC sau UNPR şi aici lista deja e foarte scurtă: Mugur Isărescu, dacă va dori să candideze, Sorin Oprescu, Călin Popescu Tăriceanu şi de la noi din partid, atât cât mă uit, domnul Geoană şi cu mine suntem cei care putem candida cu şanse". După modelul consacrat de Ion Iliescu în 1989 şi Victor Ponta este tot ultimul pe listă!