VIDEO Ion Iliescu: Ponta are dreptate ca "Jos Basescu! " a fost un slogan; relatia cu presedintele, respectata

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 11 aprilie 2013, 18:03 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, joi, ca relatia institutionala cu seful statului trebuie respectata, iar liderul formatiunii, premierul Victor Ponta, are dreptate cand spune ca "Jos Basescu!" a fost "un slogan de campanie, dar nu poate fi un proiect de tara", transmite Mediafax.

"Are dreptate", a spus Iliescu, dupa Comitetul Executiv al PSD, intrebat despre afirmatia premierului ca "Jos Basescu" a fost un slogan de campanie si ca nu poate fi un proiect de tara.

De asemenea, intrebat despre faptul ca Ponta a spus in campania electorala ca trebuie mers pana la capat in lupta cu presedintele Basescu, Iliescu a raspuns ca relatia cu presedintele trebuie respectata.

"Asta este alta treaba. Relatia cu presedintele este o relatie constitutionala si institutionala, care trebuie respectata", a spus liderul de onoare al PSD.




Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, marti, la o dezbatere pe tema "120 de ani de social-democratie in Romania", ca "Jos Basescu!" este un slogan de campanie, o idee, dar nu poate fi un proiect de tara.


"Foarte multi alti colegi vorbesc si cred ca singurul proiect politic despre care trebuie sa vorbim in continuare este proiectul ᅡJos Basescu!ᅡ. Eu cred ca ᅡJos Basescu!ᅡ e un slogan de campanie, e o idee, dar nu poate fi un proiect de tara. "Jos Basescu!" se va intampla la anul, din fericiere, si ce facem a doua zi dupa ce e jos Basescu?", a spus Ponta.

El a aratat ca noul proiect al PSD trebuie sa fie noul proiect pentru Romania.

"Cred ca noul proiect al PSD, al nostru, ca social-democrati, e noul proiect pentru Romania, o Romanie fara Basescu, fara X, fara Y, dar o Romanie care sa arate altfel, cum vrem noi sa facem Romania, cum vrem sa arate un Guvern, cum vrem sa se comporte un Guvern, cum vrem sa arate un presedinte si cum sa se comporte un presedinte, cum vrem sa functioneze administratia publica, Justitia, ce intelegem cu adevarat prin stat social", a adaugat Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2702 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    In nomine patris (Joi, 11 aprilie 2013, 18:27)

    BobbyB [utilizator]

    Eh, acu' daca a zis si tatuca, inseamna ca asa e...
    • +1 (3 voturi)    
      Ion Iliescu are o parere proasta despre Ponta (Joi, 11 aprilie 2013, 19:09)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui BobbyB

      Ion Iliescu are o parere proasta despre Ponta atita vreme cit pe blogul sau acesta aproba la publicare comentarii ca cel de mai jos intitulat "Victor Ponta premier = o grava eroare". Vezi:

      http://ioniliescu.wordpress.com/2013/04/02/2-aprilie/#comment-17284
      • +1 (3 voturi)    
        Nu este prima data cind o da la intors... (Joi, 11 aprilie 2013, 20:26)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Lucru demn de o curvacomunista ca el.
        Dar suturile in fdos luate de Ponta se rasfring direct in PSD, asta e problema.
  • +7 (7 voturi)    
    "liderul de onoare al PSD" (Joi, 11 aprilie 2013, 18:48)

    __alex__ [utilizator]

    a spus "relatia cu presedintele e o relatie constitutionala si institutionala, care trebuie respectata".

    Ciudate vorbe ale unuia care a impuscat un presedinte, dupa ce, ani de zile, l-a pupat in c.. (pardon my French)
    • +1 (1 vot)    
      gand in gand, (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:21)

      T61 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      dar ceva imi spune ca la mijloc e ceva mult mai putred...

      prea multa "domesticire" si "serpuiri" in ultima vreme din partea "liderului de onoare" si a lui Ponta.... ceva ma duce cu gandul ori la o oala ce fierbe sub presiune si al carei capac e prins bine in suruburi, iar de la ea se aude un timid fluierat....... sau poate la "pisica" aratata in particular de Basescu lui Ponta... daca la inceput acest "distins lier de onoare" a dat sa il prinda de urechi pe copylas, ulterior a priceput "mesajul" si acum o da la intors....
      incerc sa ma gandesc care ar putea di acel "mesaj"
  • +1 (7 voturi)    
    scarba (Joi, 11 aprilie 2013, 18:54)

    Mos Andrei [utilizator]

    Multi zic ca Iliescu ar trebui sa taca. Asa in general.
    Dar in fond Basescu si Ponta sunt ambii creatiile lui Iliescu. Asa ca e absolut normal sa-l vedem cat mai des. Mai ales ca e asa bine aparat de sistemul pe care l-a creat.

    Oare cum ar fi aratat Romania daca Ratiu ar fi devenit presedinte, iar Piata Universitatii ar fi fost adevaratul loc de renastere al democratiei romanesti?

    Ion Ratiu despre democratie:
    http://www.youtube.com/watch?v=KAPEpjGvVFE
  • +3 (5 voturi)    
    "o Romanie fara... fara X, fara Y" (Joi, 11 aprilie 2013, 19:11)

    uluit [utilizator]

    "o Romanie fara... fara X, fara Y" - asa au facut si comunistii cu toata intelectualitatea si crema societatii romanesti. Sau s-a trezit oare Ponta ca vor ramane singuri (social-democrati) in tara si ca va trebui sa mai munceasca cineva pentru a plati taxe?

    Daca si 'taica' Iliescu il sustine pe Ponta, ca slogane de genul: "Jos Basescu" nu tin de foame, atunci e groasa.
    Nu pot sa spun decat: "La Munca Tovarasi"!

    Ca "X si Y", au fost batuti de mineri prin anii '90, altii au fost bagati in temnitele comuniste, au fost exterminati metodic prin reeducare timp de zeci de ani, au fost umiliti si batjocoriti, le-au fost confiscate averile si toate astea in numele unei ideologii... "X si Y" nu mai sunt printre noi sau in tara. "X si Y" sunt eroii acestei tari care a dat multe sacrificii.

    De azi inainte, "X si Y" exte un simbol pentru noi cei care nu putem gandi ca un PSD-ist.
  • 0 (2 voturi)    
    ciudsat, Merkel are aceeaș părere despre plagiator (Joi, 11 aprilie 2013, 19:54)

    visio [utilizator]

    cine ar fi zis? este numai un slogan, numai o metodă de a păcăli electorul; adică usl plagiază programul de guvernare a pdl-ului și se aleg și cu ”mălai” grămadă; avea dreptate Băsescu să spună că în pdl e ceva putred...orice ar zice Ponta, orice face, el este un plagiator, o nulitate; chiar cțnd va spune chestii inteligente nu va fi crezut, pentru că un infractor pierde cea mai de preț valoare: propriul cuvant; când nu ai bani, garantezi cu reputația și este suficient; el bani are dela socrul lui care l-a făcut mare în politică, iar reputația ar fi trebuit să și-o construiască singur; însă, când ai 36% alegători usl, 15% alegători ppdd, pentru ce să mai muncești la o reputație? cât trebuie să fi de prost să mai tocești cărți, să dsai banii pe caiete, etc? e mult mai simplu să minți; de ce? pentru că votanții proști sunt darul lui Dumnezeu, și nu e bine să Îl refuzi...
  • +2 (2 voturi)    
    Deci (Vineri, 12 aprilie 2013, 1:01)

    nano2k [utilizator]

    Ati vazut bai, astia "7,4 milioane" de orbi si prosti care ati votat dupa ura?

    Va da tatuca Ilici cu flit dupa ce v-a mai prostit o data (mai stiti a cata oara?).

    Ati votat un slogan, o himera, pana la urma au vrut numai sa ajunga ei la putere ca sa va taie ei salariile si sa mareasca ei impozitele si taxele.

    Cu un singur lucru au avut dreptate, v-au dat acea "liniste" promisa, adica ei va taie veniturile si va cresc impozitele si voi nu mai ziceti nici "mâc!". E noua era Mucles, in care stiti ca degeaba va rasculati si urlati pe strazi ca nu va mai baga nimeni in seama.

    Macar in Boc si Ungureanu mai aveati de la cine sa sperati...