UDMR propune un impozit de solidaritate prin taxarea cu 40% a veniturilor anuale mai mari de 100.000 lei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2012, 13:55 Actualitate | Politic


UDMR propune, prin strategia sa fiscala si economica, introducerea unui impozit de solidaritate pe o perioada de trei ani, care presupune taxarea cu 40% la suta a veniturilor de peste 100.000 de lei anual, relateaza Agerpres.

Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa, ca cei cu venituri mari pot contribui astfel la reducerea inechitatilor sociale.

"Propunem in strategia noastra fiscala si economica pe termen mediu si lung introducerea temporara, pe trei ani, a unui impozit de solidaritate, care sa poata functiona din 2013. Intr-o perioada de criza, persoanele fizice si juridice care au castiguri substantiale pot contribui la echilibrarea inechitatilor din societate pentru a aduce bani la bugetul de stat. Filosofia este ca cel care castiga mai mult, peste o anumita suma, sa aiba o contributie mai mare la bugetul de stat. Este filosofia solidaritatii sociale, fara sa afecteze cota unica in 99% dintre cazurile existente", a mentionat Kelemen Hunor.

Europarlamentarul Iuliu Winkler a spus ca un astfel de impozit de solidaritate se vehiculeaza in mai multe state ale Uniunii Europene.

"Un sistem fiscal trebuie sa fie echitabil, fiecare membru al societatii contribuie proportional cu propria putere la sistemul de taxe si impozite. Daca am pune un nivel de la care aplicam impozitul de solidaritate la 100.000 de lei pe an inseamna ca pentru aceasta suma se plateste cota unica de 16%, iar ceea ce depaseste aceasta suma va fi taxat cu 40%", a explicat
Iuliu Winkler.

De asemenea, UDMR propune un nou cod fiscal, aplicat din 2014, pastrarea cotei unice la 16%, un studiu de impact in cazul trecerii la impozitarea progresiva, revenirea TVA la 19% si reducerea contributiilor de asigurari sociale cu 3,5% la angajator si cu 2,5% la angajat, iar apoi o alta reducere, cu cate 2%








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2210 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:13)

    Analfabet [utilizator]

    sa propuna. au mai scazut 1% cu ocazia asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Cred ca atat au (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 16:28)

      iulianacp [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      deci raman cu 0%. :)) Nu ii duce capul prea mult. Daca 100.000 ron pe an brut e mult... eu sunt preoteasa.
  • +2 (4 voturi)    
    Selectia naturala (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:18)

    cmariusalin [utilizator]

    Mie unul imi suna a neo-comunism...
    Si pe langa asta, sa ajunga in nebuloasa numita bugetul de stat? Nu prea cred...
  • +2 (4 voturi)    
    ce parere are verestoy? (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:25)

    hot news [utilizator]

    ar fi chiar interesant ce parere are domnul verestoy referitor la acest subiect.... oare el ar plati impozitul???
  • +6 (8 voturi)    
    alti comunisti (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:27)

    igorashu [utilizator]

    100.000 lei = aprox. 22.000 EUR / an.

    Adica eu muncesc la 2 joburi, 16 ore pe zi sa am 2000 EUR net pe luna (sub media veniturilor din Occident), iar ei vor sa ma impoziteze cu 40% ca sa aiba ce fura?
    Hai sictir!
  • +3 (5 voturi)    
    hmm (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:36)

    eem [utilizator]

    100 000 RON Brut inseamna aproximativ 1000 euro lunar net. Nu mi se pare un salar asa de mare incat sa trebuiasca sa fie impozitat cu 40%.

    In alte tari din EU cu cota progresiva la acest salar cota e sub 16%
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 14:36)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    "Nevasta al meu" propune, eu refuz.... (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 18:13)

    minus [utilizator]

    La un venit brut de 100000 Ron pe an ai vreo 1300 Euro salariul net lunar. In UE este destul de putin. Si presupun ca nu ti-l da cineva fara sa lucrezi... si sa aduci profit firmei.

    La acest nivel, statul a luat deja 1000 Euro- de la angajator si de la tine- ca impozit si contributii, pentru existenta ta ca salariat.

    UDMR zice ca este putin?
  • 0 (0 voturi)    
    mai e loc de impozitat? (Miercuri, 14 noiembrie 2012, 21:37)

    gigi1 [utilizator]

    Pai nu e 50% in momentul asta? ca angajatorul da tot atat la stat cat da la angajat si in plus din cei 50% care raman platim si 24% tva si o gramada de alte taxe deci nu e indeajuns ca 80% din ce muncim se duce la stat, trebuie sa se duca 95%?

    Deja suntem iobagi pe mosia statului, o sa ne transformam direct in sclavi, iar putorile o sa stea degeaba si o sa primeasca ajutoare de la stat ca sa voteze lipitorile astea sa intre parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    normal (Joi, 15 noiembrie 2012, 15:02)

    marius87 [utilizator]

    pai asta inseamna undeva la 1700 EUR pe luna net, daca se calculeaza la brut, mult sub :)). 1700 eur la privat nu castiga orice retardat ca la stat pus pe pile, cam 99% au terminat facultati foarte bune sunt competenti si pot pleca oricand in afara. Cu banii aia probabil platesc o rata la o masina mai ok si un credit sau chirie pt apartament. De cotizat daca vor cotiza mai mult la stat oricum nu vor avea beneficii mai mari, faptul ca acum ei cotizeaza cat un salariu mediu pe economie si primesc inapoi un mare 0 este destul ... sa vedem ce urmeaza, poate din 2013 va incepe un exod al oamenilor din multinationale in tari mai normale ...
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 8:11)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui marius87

      100000 Ron brut anual, inseamna 22036 Euro brut anual, adica 1836 Euro brut lunar... net lunar vreo 1300 Euro; statul ia diferenta dar mai ia destul si de la angajator (in total vreo 1000 de euro se duc la stat in fiecare luna).