De ce i-a atacat din nou Traian Basescu pe greii PDL. Vezi in text cum ii raspund acestia

de L.Pirvu     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 19:38 Actualitate | Politic


Potrivit surselor Hotnews.ro, in interiorul PDL exista tensiuni si conflicte privind  modul cum se gestioneaza pregatirea campaniei electorale. Nemultumirea presedintelui Traian Basescu este legata de faptul ca liderii vechi ai PDL nu se implica in strategia pentru campania electorala si, mai mult de atat, acestia creeaza conflicte la nivel local cu UNPR. Presedintele Traian Basescu  a declarat, duminica seara, intr-un interviu acordat B1 TV, ca "greii PDL au drepturi foarte mari" dar nu merg sa candideze la alegerile locale, "pentru ca se tulbura".

Sursele citate sustin ca democrat liberalii nu au reusit sa-si nominalizeze candidatii pentru alegerile locale, in teritoriu este haos iar reprezentantii garzii vechi evita sa se implice in activitatea partidului si sa fie vizibili la nivel de imagine publica.

La inceputul lunii ianuarie conducerea PDL a decis infiintarea unei comisii care sa organizeze partidul pentru alegerile din acest an. Din aceasta comisie fac parte Gheorghe Flutur si Roberta Anastase, secretarul general Ioan Oltean, vicepresedintele Elena Udrea si presedintele Senatului Vasile Blaga.

Potrivit surselor Hotnews.ro, cand s-a decis infiintarea comisiei, conducerea PDL a mizat pe experienta lui Vasile Blaga in campaniile anterioare si relatiile pe care acesta le are in teritoriu insa, acesta a refuzat sa se implice.

O alta problema interna al PDL este pactul la nivel national cu UNPR. Lideri vechi ca Radu Berceanu si Cezar Preda refuza colaborarea cu UNPR in alegerile locale. Liderul PDL Dolj, Radu Berceanu a declarat public ca refuza sa colaboreze cu UNPR la nivel local, atacandu-l dur pe candidatul UNPR, Antonie Solomon si catalogandu-l "puscarias".

Totodata, liderul PDL Buzau, Cezar Preda fara a consulta conducerea partidului si-a anuntat candidatura la CJ Buzau creand un conflict pe plan local cu UNPR. La Buzau, UNPR intentiona sa-l nominalizeze pentru sefia Consiliului Judetean pe senatorul UNPR Ion Vasile si negociase cu PDL sustinerea acestuia.
 
"E un haos total in partid. Liderii vechi doar baga suste, joaca in alt film decat restul partidului. Ei asteapta esecul partidului pentru a lua locul lui Boc si Udrea. Presedintele stie toate aceste lucruri si i-a vizat direct pe Blaga, Berceanu si acolitii lor prin declaratiile facute aseara", au explicat sursele democrat liberale.

Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica seara intr-un interviu acordat B1 Tv ca este suparat pe "greii din PDL", pentru ca nu merg sa candideze la alegerile locale. "Asta e problema greilor PDL acum. Drepturi au foarte mari, dar nu au dreptul la batalie politica, ca se tulbura. Au aceasta problema si e o chestiune de responsabilitate", a spus Traian Basescu.

Presedintele a mai spus ca, in perioada in care a fost liderul PDL a introdus in partid principiul candidaturii la locale. "Ei, acum s-a schimbat moda si principiile din politica. Eu va spun cu naduf, chiar sunt nadusit pe ei, de ce nu se duc sa candideze la locale. Ce greu esti tu cand tu nu ai voturi la locale? Te duci si tu sa te pitesti dupa vreun primar care a castigat ca sa poti si tu in colegiul tau sa iei mandatul", a afirmat presedintele.

Cum au reactionat democrat liberalii

Vasile Blaga: "Partidul nu si-a definitivat inca listele electorale, dar stiu precis oameni din conducerea partidului, sunt vicepresedinti care candideaza. Sorin Frunzaverde candideaza sigur pentru un post, Flutur candideaza si el pentru presedintia Consiliului Judetean. O sa vedem pana la sfarsit listele(...)Eu am spus ca nu candidez la Bucuresti de foarte mult timp, nu de acum, pentru ca nu am vrut sa pun pe nimeni in situatia mea, care, crezand la un moment dat ca va candida altcineva, am intrat in batalie foarte tarziu". (Mediafax)

Sorin Frunzaverde, prim vicepresedinte PDL: "Din cate tin minte, eu candidez la presedintia Consiliului Judetean Caras-Severin. Sau nu sunt un greu al partidului?" (Mediafax)

Ioan Oltean, secretar general al PDL: Sunt unul dintre membrii vechi, vechi ai partidului dar nu stiu in ce masura ma inscriu in categoria "greilor". Nu stiu in ce masura domnul presedinte s-a referit la mine. Asta doar domnia sa o poate lamuri. Sunt unul dintre vechii membri ai PDL(...) Arat eu a greu? Uitati-va la mine un pic. La greutatea pe care o am eu, nu par un greu". (Mediafax)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5411 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    ministrii PD-L si neamurile lor (Luni, 19 martie 2012, 19:50)

    taranistu [utilizator]

    http://www.adevarul.ro/actualitate/Cum_se_face_vames_un_frate_de_ministru-_peste_noapte_0_665933702.html
  • +1 (11 voturi)    
    griji de presedinte (Luni, 19 martie 2012, 20:26)

    fathervirus [anonim]

    ce griji are impartialul tov presedinte?! ca nu candideaza greii pdl la locale. curat treaba de presedinte de tara!
  • -3 (7 voturi)    
    credibilitate (Luni, 19 martie 2012, 20:28)

    El Condor [anonim]

    Singura modalitate de a ami castiga voturi este aceea de a-i convinge pe cei plecati in afara tarii, mergand si explicandu-i fiecaruia in parte ca, atunci cand i-ati trimis departe de pamanturile natale, de locurile de munca, de parinti, copii si rude, le-ati vrut binele; sa le explicati celor care sunt someri ca le-ati vrut binele, sa le spuneti celor care au terminat licee, ca prin a-i face sa piarda bacalaureatul, le-ati vrut binele; sa explicati celor bolanvi : copii, tineri si batrani, ca prin desfiintarea spitalelor si ingreunarea accesului la tratamente si medicamente, le-ati vrut binele; sa spuneti handicapatilor, celor cu dizabilitati si pensionarilor ca bagandu-va in drepturile lor, nu le-ati vrut decat binele; ca vanzand strainilor pamanturile pe care au crescut si le-au muncit din mosi - stramosi, le-ati vrut binele; ca tinand cu dintii de ciolan si putere, chiar daca sunteti inutili, le vreti binele. SI EI, AU SA VA CREADA SI AU SA VA VOMEZE.
  • +5 (5 voturi)    
    era nadusit rau (Luni, 19 martie 2012, 20:39)

    monel [anonim]

    poate-l cheama pe dl prim-ministru sa-l invete ce inseamna nadusit. o fi transpirat cu naduf!

    ( se publica, sau deranjeaza)
  • +3 (5 voturi)    
    "greii" PDL fug de alegerile astea ca de dracu' !! (Luni, 19 martie 2012, 21:06)

    costica [anonim]

    De frica unui esec rasunator !!!
    Stiu ei ce stiu !!!
    Succesuri !!!
  • -2 (2 voturi)    
    tineri (Marţi, 20 martie 2012, 1:02)

    Ciprian_Marius [utilizator]

    Tinerii trebuiesc sustinuti de cei mai varsta pentru a duce mai departe doctrinele de dreapta si pentru a reusi in a se impune.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa faca un pas in spate, dar in spatele cui? (Marţi, 20 martie 2012, 9:34)

    zexe [anonim]

    Citez din Traian Basescu: “Este nevoie de un suflu nou si acest lucru trebuie sa il inteleaga in primul rand veteranii partidului, dar si voi. Veteranii sunt cei care au avut puterea sa faca o schimbare la varful partidului, in 2001, iar astazi le cer sa aiba puterea sa faca o noua primenire....
    Ultimul congres a insemnat o primenire puternica la varf, dar trebuie sa continue la urmatoarele alegeri. A nu avea concordanta intre slogan si realitatea viitoarelor liste de consilieri si parlamentari ar fi o mare eroare. Sloganul dumneavoastra – smart and right – este ceea ce ne trebuie acum. Este important ca cei vechi in partid sa inteleaga ca trebuie pusa concordanta intre slogan si actiunea partidului””. Este declaratia presedintelui la la Scoala de vara a Organizatiei de Tineret a PDL
    Bun, de acord, greii din PDL au facut un pas in spate si au degajat terenul pentru a face loc lupisorilor tineri, iar acum li se cere sa faca un pas in fata si sa candideze la locale. WTF? Pai cine se inghesuie sa ocupe functii bogate in sinecuri? Dupa un pas in spate, unul in fata, ce urmeaza? Tot pe loc, pe loc, pe loc? Grupul de dansatori ai PDL este total bulversat, iar indicatiile coregrafice sunt complet aiuritoare.
  • -1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 20 martie 2012, 11:55)

    onea [anonim]

    greii pdl-ului au stat ascunsi iar cei care au stat in fata sunt cei care "mai au de mancat pana sa devina grei"!basescu are dreptate si pe buna dreptate sustine femeia in politica....pt ca merita si ne-a demonstrat asta persoane ca udrea, anastase!merist respect si sustinere din partea noastra!
  • -1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 20 martie 2012, 13:40)

    lucian [anonim]

    Greii pdl-ului au stat ascunsi iar cei care au stat in fata sunt cei care "mai au de mancat pana sa devina grei"!basescu are dreptate si pe buna dreptate sustine femeia in politica....pt ca merita si ne-a demonstrat asta persoane ca udrea, anastase!meriat respect si sustinere din partea noastra!
  • -1 (1 vot)    
    aaa (Marţi, 20 martie 2012, 14:03)

    bobo [anonim]

    Base iar le zice bine, deoarece si eu am remarcat ca "greii" PDL-ului au cam stat in umbra sa-si fereasca imaginea mai ales in momente de criza acuta lasand la inaintare guvernul boc sa incaseze criticile de multe ori nejustificate !
  • -1 (1 vot)    
    aaa (Marţi, 20 martie 2012, 14:09)

    mitica [anonim]

    Acum ca ne-am reabilitat din punct de vedere economic cat de cat au mai inceput sa iasa ca ghioceii primavara.. si sa zica si ei ca ar vrea sa candideze.. ca ar vrea si ei naiba stie ce.. si apoi ridica pretentii
  • -1 (1 vot)    
    apr (Marţi, 20 martie 2012, 14:17)

    mitica [anonim]

    Raman la aprecierea mea ca Boc, Udrea, Sulfina, Boagiu au fost cei mai eficienti ministri, au avut curajul sa reformeze in interiorul ministerelor, sa schimbe modul de lucru, sa aiba ca prioritate absorbtia de fonduri europene, sa creeze locuri de munca pentru tineri, iar in fata lui nuti ma inclin, deoarece chiar a reusit performante laudabile.
  • +1 (1 vot)    
    Confuzie (Marţi, 20 martie 2012, 15:36)

    sase sase [anonim]

    Cine sunt ma rog greii PDL?Cei care au functii in partid,sau cei marginalizati la Conventie si asupra carora s-au facut presiuni sa nu mai candideze la functii in partid?Cine sunt greii PDL actualii prim-vicepresedinti,vivepresedinti si alti episcopi si protopopi ai partidului sau cei care au parasit aceste functii la presiunea presedintelui?De ce nu candideaza Elene Udrea,Anca Boagiu,Ioan Oltean (il incurca broscoiul?),Teodor Baconschi etc.?Iar se vrea ca ndidatura lui Blaga dupa ce in 2008 a fost impins sa candideze desi nu era pregatit dar a acceptat in virtutea functiei pe care o avea in partid?Deci la placinte inainte ,la razboi inapoi! As fi curios sa vad ce scor ar obtine madame Udrea intr-o confruntare electorala la locale.Sau Roberta Anastase de ce nu candideaza?asteapta din nou sa fie presedinta camerei?Sa le fie rusine!
  • -2 (2 voturi)    
    asdasdsa (Marţi, 20 martie 2012, 15:46)

    bibi [anonim]

    Multumim dl. Basescu pentru ca a subliniat marile proiecte Neterminate ale lui Oprescu , poate asa isi vor da seama foarte multi ca de fapt acest om nu se poate numi un primar competent si adecvat pozitiei pe care o ocupa.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 20 martie 2012, 17:11)

    luisa [anonim]

    nu cred ca cei din presa cred si ei ce spun, cum sa fie base un betiv si un afemeiat, acum daca are o relatie mai stransa cu udrea, asta ce inseamna ca are ceva cu ea, cred ca voua nu va convine ca isi fac treaba cum trebuie si dasta, iar despre ponta ce pot spune el stie sa se lupte doar cu femeile, cand auzi el zice ceva de udrea, dar se vede ce finuta este udrea pe langa el, oricum ponta se vede ca nu esti capabil sa te certi cu un barbat, crezi ca, cu o femeie iti merge ,dar udrea este o femeie cu coloana vertebrala.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar Udrea, de ce nu se baga? (Miercuri, 21 martie 2012, 20:57)

    .... [utilizator]

    Base zicea ca ea inca nu e "grea", dar imi amintesc ca totusi ii daduse in vechiul guvern ministerul cu cei mai multi bani. Ce-o fi mai important, gestionarea miliardelor de euro sau candidatura la primaria capitalei?