Crin Antonescu, la TVR Info: Un dialog putere-opozitie nu se face cu dl. Ungureanu care nu-i putere, ci doar un slujbas

de TVR Info     TVR Info
Miercuri, 14 martie 2012, 20:48 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat miercuri la TVR Info, comentand subiectul telefonului dat de Mihai Razvan Ungureanu lui Victor Ponta, ca este vorba despre "o diversiune subtirica". Intrebat fiind de dialogul putere-opozitie, Antonescu a spus ca premierul Ungureanu nu reprezinta puterea: "Eu nu doresc un dialog cu dl. Ungureanu, poate doar pe logica, lingvistica daca avem timp; dialog politic, dialog putere-opozitie nu se face cu dl. Ungureanu care nu-i putere, ci doar un slujbas, foarte inalt al puterii; puterea e cum am vazut limpede la dl. Basescu si la presedintii sau conducerea partidelor care compun coalitia de guvernare".
 
Copresedintele USL a revenit ulterior cu precizari, spunand ca termenul slujbas nu are nimic peiorativ si ca dl. Ungureanu s-a autodescris asa direct sau indirect.
 
"Suntem deschisi unui dialog cu puterea, dar v-am spus ce inteleg prin putere...daca vor exista toate elementele care sa promita un dialog serios, ne vom discuta cu liderii puterii; de exemplu as participa cu mare placere la un dialog pe tema modificarii legii electorale, prin care sa reducem numarul de parlamentari si sa facem o lege reprezentativa", a mai spus Crin Antonescu.
 
Reactia vine dupa ce premierul Ungureanu a declarat, marti seara, la Antena 3, ca a avut o discutie telefonica cu liderul PSD, Victor Ponta, in care i-a spus ca Guvernul va aproba legi importante la dezbaterea carora opozitia ar trebui sa vina in Parlament, adaugand ca nu a "apucat" sa aiba o discutie si cu presedintele PNL, Crin Antonescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2122 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Buna Dimineata... (Miercuri, 14 martie 2012, 20:55)

    mareanvan [anonim]

    domnule Antonescu. Cum? Este seara... ma scuzati...
    • +13 (13 voturi)    
      cei din PDL multumesc celor din PNL... (Miercuri, 14 martie 2012, 21:27)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      pentru ca l-au dat afara pe Ungureanu si l-au pastrat la ei pe somnolescu....
    • +12 (12 voturi)    
      Antonescu, un penibil (Miercuri, 14 martie 2012, 21:34)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      Individul asta chiar nu-si da seama ce ridicol a ajuns sa fie?!
    • +9 (11 voturi)    
      Crin Caravencu (Miercuri, 14 martie 2012, 21:35)

      chiaburul [anonim] i-a raspuns lui mareanvan

      un palavragiu!
  • +24 (24 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 martie 2012, 20:57)

    pai [anonim]

    pai si se face cu antonescu, care e o paiata pe care nu o baga lumea in seama nici macar ca sa *ii spuna* ca se duce la sefia SIE?

    halal presedinte de partid, zau!

    sau poate ca job-ul lui este de pres pentru picioarele lui voiculescu.

    asdar, sa reformulez: se face dialogul respectiv cu antonescu, care e presul politic si moral al lui voiculescu?
  • +22 (22 voturi)    
    cine vorbeste (Miercuri, 14 martie 2012, 21:00)

    floare [anonim]

    pai cu el de ce ar sta de vorba MRU ? el un slujbas, si inca in mod peiorativ, al lui Felix ?
    Crin nu vorbeste cu MRU ca e slujbas si nu vorbeste cu puterea (Base) pentru ca nu vrea muschii lui, s iatunci ce vrea de la noi Crin ?
  • +22 (22 voturi)    
    nici cu Crinel care nu-i opozitie ci trancanitoar (Miercuri, 14 martie 2012, 21:05)

    cineva [anonim]

    spuse petala ...din postura de nimeni reprezentant al nimicului si putoarei lenese
  • +21 (21 voturi)    
    Somnorila!, (Miercuri, 14 martie 2012, 21:09)

    Dorel BH [anonim]

    te simti depasit de evenimente!
    Bate-ti gura, sa vada Felix ca nu te plateste degeaba
  • +13 (13 voturi)    
    alooo, domnu crin (Miercuri, 14 martie 2012, 21:19)

    alex [anonim]

    daca nu ma insel si dvs sunteti un slujbas, al meu, al lu mama, a lu nevasta-mea pt simplul fapt ca vreo 2-3 lei din impozitele mele ajung in buzunarul dvs... cred ca am fost destul de politicos, dar crede-ma nu mai vreau sa te platesc!!!
  • +10 (10 voturi)    
    D-le Crin, (Miercuri, 14 martie 2012, 21:20)

    mihai_42 [utilizator]

    cele 5 minute ale dumitale in politica s-au cam terminat. Iti doresc o retragere cat mai placuta in noul apartament si daca imi permiti un sfat: ar fi bine totusi sa mai apari pe la televiziuni, te mai vedem, mai radem....
  • -10 (10 voturi)    
    Antonescu are dreptate !! (Miercuri, 14 martie 2012, 21:56)

    lili [anonim]

    MRU a spus clar aseara la Antena 3 ca exista o coalitie politica care ia deciziile pe care din punct de vedere tehnic Guvernul lui le pune in aplicare!!
    Deciziile NU le ia MRU, asta inseamna ca NU el conduce, ci COALITIA !!
    Asta a spus-o clar MRU, ce mai vreti ?!!
    Conduce cel care ia decizii, ceea ce nu este cazul lui MRU !!
    Si in cazul Tg Mures la fel a fost, coalitia a decis iar Guvernul MRU a pus in aplicare dpdv tehnic acea decizie a coalitiei, adica Guvernul a emis HG, a spus clar asta Dl MRU !!
    Ce decizii a luat MRU, si apoi asa cum bine a zis Dan Tapalaga, aseara la Antena 3 Dl MRU nu a raspuns la nici o intrebare, la nici una !!
    A fost un joc de putere tensionat intre Gadea si MRU, unde MRU cu calmul lui i-a dat clasa lui Gadea, dar NU a dat deloc raspunsurile pe care telespectatorii le asteptau, ca doar nu s-au uitat sa-i vada pe ei cum se infurie ca cocosii !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Cu floriciel cel puturos? (Miercuri, 14 martie 2012, 22:03)

    Anonimul [anonim]

    Cu floricel cel puturos nu se poate vorbi pentruca inca doarme dupa o noapte de poker si...pahare fara numar....fara numar. Lasati omul sa-si faca somnul
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 martie 2012, 22:06)

    alexx [anonim]

    Doamne astia sunt patetici? Ponta si Antonescu chiar nu s-au saturat sa se dea in spectacol atata? sa atace? sa judece? sa acuze? sa minta? sa jigneasca? sa provoace scandaluri? sa abereze? Nu au vazut ca nimeni nu le mai acorda atentia cuvenita ptr ca deja sunt infantili? Unde e caracterul la ei? Lipseste ! Unde e demnitatea? Ascunsa pe undeva...
  • +11 (11 voturi)    
    Porumbacu... (Miercuri, 14 martie 2012, 22:15)

    Cataleya [utilizator]

    ...tot Porumbac

    El declara peste tot ca vrea sa discute cu Puterea.
    Dar cu Basescu nu vrea sa discute pt ca - nu are ce sa discute cu Basescu!
    Cu Ungureanu nu vrea sa discute pt ca e sluga lui Basescu!
    Cu Kelemen nu vrea sa discute pt ca sunt unguri tradatori de tara!
    Cu Oprea nu vrea sa discute pt ca sunt tradatori de neam!

    Pai cu cine vrei matale sa discuti bre Porumbacule?
    Da si tu macar niste nume, sa stie lumea care sunt persoanele care reprezinta puterea in ochii matale?

    PS. Vezi sa nu te scape gura si sa rostesti numele lui Voiculescu!.
    Ca la cat esti de tolomac.....
  • +8 (8 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 14 martie 2012, 22:45)

    albert [anonim]

    antonescu sa ne lase cu comentariile lui de 2 bani!Masura incompetentei si-a dat-o atunci cand a fost ministrul tineretului si sportului, iar acum se viseaza presedinte...poate sa se mai nasca de vreo 10 ori!
  • +3 (3 voturi)    
    pai daca nu e "putere" (Joi, 15 martie 2012, 0:51)

    zaboo [utilizator]

    de ce i-a trimis Pontonica scrisoare deschisa premierului?
  • +3 (3 voturi)    
    obsedatul crin (Joi, 15 martie 2012, 1:33)

    Navy.007 [anonim]

    ce diferenta este intre un slujbas inteligent si o sluga proasta a unui turnator ?
    - Raspuns : MULTA SCOALA !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Perlele USL (Joi, 15 martie 2012, 16:54)

    mercedes [utilizator]

    Antonescule! iti propun ca impreuna cu Ponta si Voiculescu sa infiintati "formatia Aburelu", sa faceti un turneu prin lume si sa reveniti peste 10-15 ani in speranta ca uitam pana atunci perlele voastre "cele de toate zilele".
  • +1 (1 vot)    
    :))) (Vineri, 16 martie 2012, 0:37)

    ciprian [anonim]