Nespălatul de București. Fără căldură și apă caldă - fapt de viață cu repetiție / după 30 de ani de la Revoluție

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 7 noiembrie 2019, 8:26 Actualitate | PERSPEKTIVA


Primarul la baie, Lenin-rățușcă si avaria RADET
Foto: Facebook
Recunosc că de o săptămână trăiesc ca un nespălat. Se repetă situația asta în fiecare lună la mine la bloc. Din vara trecută până astăzi. Ca animalul, ce să fac? SCRIU. Dar nu-i destul. Mintea proastă mă întoarce în trecut, ori în comunism, lipsa apei calde și căldurii era zilnică. Și tot animalic mă bucur, citind articolul Catiușei Ivanov-Hotnews. Băi, sunt mulți nespălați ca mine în Bucureștiul de astăzi! “Zeci de mii în Sectoarele 1, 2 și 3”. Hai, citește cum m-a învățat în comunism mama și bunicul să am grijă de igiena mea de mic și cum “fur” astăzi apă caldă de prin sălile de tenis/fitness, mai mare rușinea de om.

Să-ncep direct, fără fasoane: jos RADET-ul, sus Libertatea absolută de a-ți pune centrală în bloc. Știu că se duc rostogolul sute de locuri de muncă la RADET, că chițăie moșii, săracii și că se vor lipi de mine căpușele instalațiilor, dar gata! Au trecut, frate, 30 de ani dela Revoluție. Este o aventură care te face dilimache să umbli să-ți pui centrală în România.

Da, nu-s ca voi descurcăreț și întreprinzător. Nu-mi plac chestiile practice și, de aia, am ajuns dependent de rețelele de termoficare. Dar cred că o legislație simplificată în favoarea centralei de apartament și o serie de inspecții clare la țeavă și aparatură mă vor responsabiliza. Așa cum cred că Primăria, dacă tot dă bani lui Daniel de la Patriarhie, poate da subvenție celor din sărăcie.

Să-ncetăm cu RADET-ul. De astă primăvară a-nceput criza, de astă vară primarul și RADET-ul durerii bucureștene vrăjesc poporul. Nu-i adevărat, este un moment, se va rezolva. Și de atunci eu am numărat câte un moment de câte o săptămână în fiecare lună. Cică se modernizează, cică se fac lucrări, cică doar un pic dimineața, un pic seara - anunțuri repetate în ușa blocului.

Ce-am ajuns să fac? Fac duș pe la prieteni, pe la terenurile de sport, pe la sălile de fitness, pe unde mă duc. “Fur” apă caldă și stau vreo juma de oră prin casele prietenilor, prin vestiare să nu ies afară cu părul ud. Umblu în alea goale prin lumea largă că n-am apă caldă acasă.

Puteți zice: lasă, mai ai și tu o conversație, o bere cu un amic, da-i burta jos, faci sport. Dar dacă n-am chef de atâtea astea? Mai ales de sport. N-am chef să fiu obligat să-mi fac bicepsul la comanda Primăriei. N-am chef. Ce sport este ăsta cu stres în cap?

Vreau să trăiesc cu duș acasă. Să stau relaxat, să mă scarpin unde vreau eu, nu prigonit de Primărie. Ori, acasă stau ore și încălzesc oala de făcut piftie și oala de sarmale pentru apă caldă.

De ce în 2019 să mă facă primăria un animal? Animalul se adaptează. Ca să se adapteze privește spre trecut.
Comunismul, îmi vine-n cap, să-l ia dracului. Pe atunci experiența asta “trecătoare” era permanentă. Când eram în București, animalul de mine era spălat cu săpun în casă făcut la țară, că asta era, Ceaușescu decidea și nu ne dădea săpun în magazine. Apoi, mama încălzea apă rece în oala de piftie/aia de sarmale. Stăteam o zi să se-ncălzească oala. Dece? Nu aveam gaze la aragaz. Dacă eram la țară, bunicii mei puneau apa în ligheane și la soare. Și-n fundul curții, pe la 3-4 după amiaza fix făceam baie. Erau ore în care era liniște, lumea nu trecea pe stradă. Dar toate astea erau operații complicate. Greu, durau ore.

Ori principala îndeletnicire pe vremea comunismului, nu era nici cititul, nici sexul, nici spălatul. Întăi și-ntâi trebuia să-ți umpli mațul. Se-ntâmplau ritualurile astea de spălare, rar, o dată/de două ori-n săptămână?

Iarna n-aveam nici apă caldă și nici căldură. Se făcea economie. Ți se spunea că trebuie să reziști, vor veni vremuri mai bune. Tu, ești comunist, reziști! Dușmanii să nu-ți vadă slăbiciunea. Apa rece te ține vigilent. Vreo șapte-opt ani am trăit cu oalele încălzite pe aragaz și trei-patru haine groase și pături pe mine.

Revoluția am făcut-o și pentru apa caldă și căldură. Da, pentru duș zilnic când vrea mușchiul meu și pentru săpun-șampon în magazine.

Așa s-a-ntâmplat că-n 1990 noi, revoluționarii, ne-am jurat pe Biblie și tricolor ca apa caldă și căldura să nu lipsească. Să fim măcar mâncați și dușați până la sfârșitul vieții.

Cine a plecat nespălat de acasă la corporație astăzi 7 noiembrie 2019 să comenteze! Să nu uităm astăzi serbăm victoria Marii Revoluții din Rusia sub conducerea marelui Lenin. Sovietele nespălate au luat Puterea în mâinile lor. E o speranță!


Comentați, din mașini, din birouri, de la o țigară, să nu mă simt chiar singurul animal cu nostalgii și oale de piftie pe aragaz. Singurul animal care se preface astăzi că trage de ganteră ca să fure înc-un duș la Sală. Comentați!

Dar mai ales fac apel către zonele Bucureștiului cu apă caldă. Spuneți în sfânta zi de celebrare a victoriei Revoluției sovietice din 1917: mă primiți la duș?

Fac conversații agreabile și dețin secrete privind fabricarea apei calde, săpunul și comunismul, primăria lui Ciorbea, Lis, Videanu, Băsescu, Firea, schema cu țevile ruginite RADET de pe vremea lui Ceaușescu care vor sări în aer în anul următor.


Și mai ales știu să cânt ca Paraziții:

"Noi vrem respect, respect / Ai dracu ruşi au fost românii, dar trece /
A venit apa caldă? A venit, da-i rece/
Rupem tăcerea / Aşa stă treaba / Au trecut 20 de ani şi-or să mai treacă / degeaba
Din nou pentru putere se bat / Când şcolile cad peste copii/ E un iad...
Sugeţi un corn cu lapte, dacă n-aveţi dinţi / Şi număraţi-mi ouăle, că mi-am ieşit din minţi / Băi animalule, nu vezi? Voi n-aveţi interesuri / Iarna nu-i ca vara, vă dorim succesuri!"



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















37357 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    cea mai ieftina (Joi, 7 noiembrie 2019, 8:42)

    zamfirescu alexandru [anonim]

    oglinda oglinjoara, unde este cea mai ieftina energie
    din tara?
    s-a uitat insa legea eficienteti: ieftin inseamna : prost,
    lipsa, disconfort;
    pentru detalii consultati lista de primari mentionata mai
    sus, inclusiv domnul doctor oprescu (a carui absenta din
    lista nu o inteleg).
    in concluzie: votati-ne!
  • +5 (19 voturi)    
    Nespălatul de București (Joi, 7 noiembrie 2019, 8:46)

    Ilm [anonim]

    Ai dreptate.
    Cauta centrala electrica pentru apartament si rezolvi tot.
    • +3 (5 voturi)    
      Te crezi in Franta ? (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:50)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Ilm

      Nu stii ca Romania are cam cel mai mare pret la energia electrica din UE ? Desi suntem in topul productiei de energie….
    • +7 (7 voturi)    
      NU te lasa DUamna Gabi ! (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ilm

      are Legilatie care ofera Monopol la RADET
  • +16 (22 voturi)    
    de vina nu-i incalzirea centralizata, (Joi, 7 noiembrie 2019, 8:57)

    rov [utilizator]

    ci proasta ei gestionare.
    Centrala de apartament nu este o solutie pentru un oras, ea a fost conceputa pentru locuintele izolate. A umple Bucurestiul de centrale inseamna DEZASTRU !
    SOLUTIE ESTE REABILITAREA RADET-ULUI, cum s-a procedat si in Varsovia de exemplu. Bani europeni sunt, TREBUIE DOAR ACCESATI.
    Pentru cei care nu stiu, Paris-ul are unul dintre cele mai eficiente sisteme centralizate, care este in definitiv o mina de aur pentru un oras.
    • +5 (11 voturi)    
      da (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:47)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui rov

      Parisul se incalzeste cu calorifere electrice. Cel mai eficient sistem centralizat. ;-)
    • +3 (9 voturi)    
      Tin sa te contrazic. (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:09)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Dinozauri care trag sa moara .....trebuie lasati sa moara. Nici ecologic nu este mai mirific ....daca transporti caldura pe distante asa mari oricat de bine izolat este nu ai facut nimic.
      Oricum o iei, nu poti ingrasa porcul in ajun....daca 30 de ani nu sa facut nimic ....cam greu de recuperat timpul. Cat despre noxe ....da sunt solutii ...centrale electrice pe inductie.
      Toti politicienii wannabe, nu au priceput nimic, oameni nu asteapta la nesfarsit si de cele mai multe ori nnu vor veni cu solutiile cele mai bune. Dar necesare macar pentru functionarea pe avarie.
      Multa politica la dumneata, dar sa stii ca "trebuie" nu tine de foame.
      • +10 (14 voturi)    
        Uite un contraargument. Bineinteles, nu in Romania (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:27)

        This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        In Viena, orasul dupa care se tot inspira duamna, are zone in care este termoficare centralizata. Eu locuiesc intro astfel de zona, nu am centrala de apartament. Nu stiu cum se face, dar la 4 dimineata, daca dau drumul la apa calda, in maxim 2 secunde (la propriu 2 secunde - si continui sa fiu uimit) curge nu calda, ci fierbinte de iti arde pielea! Si stau la etajul 5! Asta se intampla la orice ora din zi si din noapte. Stiu de ora 4 dimineata deoarece zbor frecvent dimineata, iar inainte de a merge la aeroport fac dusul zilnic. De distribuirea caldurii nici nu mai spun. Odata ca blocul in care stau este extrem de bine izolat, desi e construit in anii 80. In living si hol caloriferele stau inchise toata iarna. Apoi, nu exista avarii. Distribuirea caldurii a inceput undeva la inceputul lui Octombrie, fara niciun fel de probleme. Cand citesc stirile astea ca juma' de Bucuresti ramane fara apa calda si caldura, ma crucesc. Bucuresti, 2019! Rusinica!
        • +8 (10 voturi)    
          O fi centralizata, nu zic nu. (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:01)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

          Dar mai mult ca sigur este de cartier sau de bloc. Are mai mult ca sigur puffer cu instalatie de recirculare..... Sigur sigur nu transporta caldura si apa calda pe km de teava.
          La Bucuresti nu e vorba de reabilitare, e vorba de inlocuit total TOT! Solutii sunt , doar ca daca la butoane ajunge cineva la care i curge din gura .......Sau a venit acolo doar sa faca o invarteala "sa fie bine, sa nu fie rau" ....Asta e rezultatul .....ca de altfel in aproape toata tara. Doar o alta consecinta la lipsa de incredere din sistem.
        • +5 (7 voturi)    
          pana la urma, un sistem de termoficare (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:10)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

          nu e rocket science. Chiar si sistemul ala cu izolatie si retur, care tine apa calda tot timpul. Numai ca, atunci cand s-a introdus sistemul la noi, s-a gandit de catre niste oameni care ii considerau pe astia multi drept niste vite bune de puse la jug si care se multumesc cu foarte putin - astia au fost comunistii. Si n-am scapat de genul asta de conducatori.

          La mine in scara BTW, oamenii par sa faca baie doar sambata seara judecand dupa cat am de asteptat pana vine apa calda pe teava. Evident ce las sa curga pana se incalzeste, platesc drept apa calda. Probabil vecinii cu intretinerea subventionata asculta prin pereti si astepta sa faca unul ca mine baie ca sa beneficieze si ei de apa calda fara sa astepte/plateasca in plus. Altii imi spuneau iarna ca ei nu dau drumul la calorifer desi era frig si ale mele duduiau, ca aveam copil mic. Le ajungea caldura care trecea prin pereti de la noi, cei care le deschideam + putin aragaz deschis, ca il platim la comun.

          De fapt, asa functioneaza sistemul asta ineficient in Romania : aia putini care muncesc si vor sa traiasca la un standard minim, sunt ciupti si mulsi pe toate partile: de la drumuri, scoala, spital, autobuze, totul parca e facut impotriva omului care munceste. Copiii din ciclul primar sunt aruncati in strada la 12, cand tu esti la munca. Platesti bona, after, te stresezi. La spital stai cu orele pentru cea mai mica chestie. Autobuzele sunt pline de pensionari care se imping in tine ca vitele si care, cum spuneam, nu prea se intalnesc cu apa calda, nu e aer conditionat. Asa ca mai bine iei masina. Alti bani, alta distractie. Oricum, ce fac politrucii, fac pentru pensionari, asistati, ca astia, dupa ce au fost invatati de comunisti sa traiasca ca niste vite, acum nu comenteaza, se multumesc cu putin, sisteme disfunctionale.

          Dar pentru noi, care vrem standarde de minima calitate pentru banii nu putini ( 50 la suta diferenta brut-net, TVA si accize la benzina ), viata in Romania e sufocanta.
      • +10 (10 voturi)    
        București a ajuns cu funia la gât. (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Este o situație de dezastru,datorită mai ales lui Oprescu și Firea,dar și a bucureștenilor care au votat așa.Cu centrale electrice de apartament,chiar pe inducție că au randament grozav,tot sunt probleme,instalația electrică a Bucureștiului nu face față.Vedeți și cazul când,vara,se folosesc intens aparatele de aer condiționat.Centralele termice pe gaze naturale nu poluează atât de mult cât spun niște nepricepuți pe aici,dar vor fi probleme cu distribuția gazelor naturale.Rețeaua nu va putea asigura debitul necesar.Bucureștenii trebuie să-i alunge pur și simplu pe cei din PSD din ortice funcție,pur și simplu sunt niște încurcă lume și în loc de social-democrație își bat joc de oameni.Nici Oprescu,nici Firea nu au stat la bloc ca să înțeleagă viața omului de la bloc,legat de mâini și de picioare,și să vrei nu poți face nimic.Suferință la grămadă și indiferență a celor din primării la fel.
    • +3 (3 voturi)    
      nu te contrazic (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:44)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui rov

      nu te contrazic ... rationamentul tau pare logic, numai ca uiti un aspect:

      - ce ne facem acum?

      Oamenii nu traiesc sute de ani, sa zici ca 5-10 ierni sunt un mic incoveninet in marea scara a timpului. romanii nu au nteles ca nu mai putem avea generatii de sacrificiu.

      Care e "marele bine" pe care il urmarim aici cu monopolul RADET? Cateva locuri de munca? Niste salari grase pentru cativa manageri incompetenti? mentinerea unei institutii buna de capushat? Managementul prost care nu stie nici sa investeasca, nici sa limiteze pierderile?

      De ce sa fie cetatenii partasi la pierderile astea? Pur si simplu nu exista asa ceva daca te uiti atent.
    • +4 (4 voturi)    
      inca ceva: (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:47)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui rov

      "SOLUTIE ESTE REABILITAREA RADET-ULUI"

      nu contesta absolut nimeni ca ar fi o miscare buna...da pentru cine e solutia asta?! ....pentru RADET sau pentru CETATENI?

      Daca reglementarea impotriva centralelor individuale pe gaz e ca "asa a fost conceput blocul", deci contractual, atunci e normal ca "contractul" sa fie reziliat daca una din parti nu-si respecta conditiile, nu?

      Daca nu platesti factura la gaze sau curent cam cat de repede crezi ca ti le taie? (si cat de greu sa te re-bransheze)?
  • +16 (20 voturi)    
    Votati PSD! (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:08)

    dandra [utilizator]

    Ca sa aveti aceleasi tevi radet si peste 30 de ani.
    • +15 (15 voturi)    
      Nu e nevoie de 30 de ani (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:05)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Fara un program de reparatii masive in Radet, in 2-3 ani sistemul crapa de la sine. Rezultat: 1 milion de oameni fara apa calda si caldura intr-un oras capitala din Uniunea Europeana.

      Da cine, cine e de vina, cine oare??? 12 ani de administratie PSD in Bucuresti? Cine i-a votat pe Oprescu si pe Firea, adica niste agarici care nu or sa se bage niciodata intr-o chestie atat de complicata?

      Stiti ce e in mintea unora ca Oprescu si Firea? Uite asta: "Sper sa nu crape sistemul pe tura mea. In rest, sa curga luminitele si artificiile si concertele si vaucherele! Si banii catre famiglie, evident!"

      Suntem tampiti, statistic vorbind? Atunci o sa platim pretul.
      • 0 (8 voturi)    
        Hai sa nu superpolitizam totul. (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:53)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Nu e de vina doar Firea pentru ce nu s-a facut in ultimii 30 de ani.

        Nu ca ii iau apararea, dar sa privim obiectiv: Firea, Oprescu si alte jigodii au fost votate de bucuresteni. In special cei care primesc subventii la caldura, genul de pensionar/asistat cu ochelari de cal, care se bucura ca are intretinerea subventionata poate si nu il intereseaza decat ce e in dreptul lui.
        Genul asta de idiot nu isi pune problema ca nu s-au facut investitii si ca in curand nu o sa mai aiba cine sa ii plateasca lui intretinerea, ca totul e condus de politruci care parjolesc totul pe unde trec.
        El priveste doar in dreptul lui, si, daca ii pica ceva, un 50 lei la pensie, o subventie la intretinere, el e fericit. Nu conteaza ca isi va vedea nepotii si copiii doar pe Skype din alta tara, ori ca in final totul se duce de rapa in jurul lui si oamenii care muncesc si ii platesc lui pensia pleaca din tara. Daca el tinde sa creada mai degraba niste jigodii care ii spun "are balta peste", este si problema lui.
  • +5 (7 voturi)    
    Interesanta teoria: (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:47)

    clint [utilizator]

    Incet-incet ne intoarcem la problemele dinainte de '89, chiar daca aparent avem democratie, economie de piata, etc. Nu mai e mult si vom avea cartele, cozi, si intreruperi de electricitate, ca de caldura avem deja.

    La treaba cu statul in frig in 2020. eu cred ca de vina e cetateanul. Multi nu merita caldura. Au fost tinuti pe subventii si alte promisiuni, cu impact negativ la adresa putinilor care au mai ramas in tara asta si care duc in spate toti pensionarii, toate pierderile RADET, toate leprele, politrucii si altii.

    De ce ne intoarcem la problemele din 89? Pai simplu: pentru ca bagam gunoiul sub pres ca si atunci, ii exploatam fara mila pe putinii ramasi care muncesc pe bune, desi ar trebui sa ne puna pe ganduri rata la care parasesc tara.

    Ca sa va spun o faza haioasa de locatar pe o scara cu pensionari care primesc subventii de apa si caldura de la Primania: eu si alti oameni ai muncii avand consumul de apa calda undeva de 10 ori mai mare ca al lor, am fost informati ca au facut o sedinta si au hotarat sa imparta pierderile RADET, semnificative de altfel, proportional cu consumul. Smart, nu ?

    Fiind democratie, majoritatea a castigat. Concluzia: fugiti cat puteti dintr-o tara in care pensionarii si asistatii fac legea.
    Cat despre ei, tandemul asistati-politruci, care pare sa mearga atat de bine, in curand nu vor mai avea ce sa mulga. Au taiat vaca si au pus-o pe gratar. A fost petrecere 30 de ani, dar in curand se vor trezi ca nu vor mai avea ce mulge.
  • +7 (9 voturi)    
    nespalatul DIN Bucuresti (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:44)

    fdaniel [utilizator]

    Cauzele sunt votul majoritar al nespalatilor DIN Bucuresti, nu DE Bucuresti.
    Adica al celor reprezentati cu brio de actualul Primar General, rupți în c*r și cu țărână pe călcâie... Pe ei nu-i deranjează că sunt nespălați, asta-i chiar normalitatea!
    • -1 (1 vot)    
      Nu doar ca nu-i deranjeaza (Vineri, 8 noiembrie 2019, 0:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      insa ii enerveaza dorinta altuia de-a nu fi ca ei.
      Pentru ei, chiaburii "a facut bine ca i-a omorat - pentru ca AVEA". Subinteles furau. De la nespalati si putori.
      Nespalatii si putorile, betivii si habotnicii, calitati balcanice duios si eficient impletite, au dirijat intotdeauna mersul fiind multi si deosebit de tari in clanta.
      Se multumesc cu 50-100 lei la pensie, in plus cred ei, habar n-au ca preturile cresc proportional, il doresc pe ceasca inapoi, vor inchiderea granitelor, uciderea ad literam a "alora care fug cu banii poporului", subinteles aia care isi duc familia departe de jeg, si se complac in rolul de vierme. Cand se simt mintiti, mai ales. Ca stiu ei prea bine ca astia mint cu nerusinare, dar pentru ei is buni tocmai de aceea,. Asta a reusit comunismul.
  • +3 (7 voturi)    
    Angajatii PMB merita soarta lui Ceausescu (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:49)

    Frankie [utilizator]

    Toti angajatii PMB merita soarta lui Ceausescu fix in ziua de Craciun.
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e politica PSD (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:02)

    Alex [anonim]

    Asta e politica PSD pe care unii romani fara creier o aplauda: Absolut toti banii se duc in salariile angajatilor la stat, nu mai ramane nimic pentru intretinere modernizare. In aceeasi situatie sunt si soselele, spitalele si tot ce e de stat. Angajatii la stat fac burta mare si platitorul de taxe nu primeste nimic la schimb decat aroganta.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum ar fi de pilda (Vineri, 8 noiembrie 2019, 0:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      "acu ti-ai gasit sa cazi bolnav ?"
  • +1 (7 voturi)    
    Centrala termica (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:25)

    florinos [utilizator]

    Instalarea unei centrale termice pe gaz este cam 1.500 Euro dar merita, poti porni caldura si in august daca doresti.

    Curios ca Bucurestiul are cel mai mare PIB din târa dar refuza sa se civilizeze, 1.500 Euro este un salariu mediu pentru o capitala Europeana. Stirea ca este interzisa instalarea unei centrale este pe jumatate falsa, doar in anumite zone a fost interzisa, daca ai un vecin cu centrala atunci nu te pot refuza. Centrala se poate instala si fara acordul RADET.

    Ca o gluma: tevile RADET se sparg pentru ca PMB pompeaza prea multe subventii pentru gigacalorie.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu uita (Joi, 7 noiembrie 2019, 13:48)

      asistart [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Ca pensionarii mor repede dupa pensie caci probabil statul baga ceva in pensie si ii lichideaza...
  • +2 (6 voturi)    
    Frumos articol insa nefezabil (Joi, 7 noiembrie 2019, 13:47)

    asistart [utilizator]

    "Să-ncep direct, fără fasoane: jos RADET-ul, sus Libertatea absolută de a-ți pune centrală în bloc."

    1. Sistemele de distributie a gazului sau energiei electrice nu au fost gandite / calibrate pentru un boiler in fiecare apartament. TOCMAI pentru ca agentul termic era distribuit centralizat.

    Daca fiecare isi pune boiler, in cativa ani nu vei avea apa calda pentru ca nu vei avea gaz sau cand boilerul tau impreuna cu celelalte 50 de bilere de pe scara vor porni simultan, vor sari sigurantele.

    2. Iti dai seama cum va fi poluarea cu 50 de boilere pe scara, 4 scari/bloc? Adaugata la poluarea masinilor...

    Solutia este in puncte termice pe cvartale, aproape de consumator insa centralizate. Sau pe bloc / scara.
    • -2 (4 voturi)    
      Prostii (Joi, 7 noiembrie 2019, 15:07)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui asistart

      Poluare de la ce ? de la apa care fierbe ?
      De la gazul care arde ? Tu cand fierbi un ou se polueaza in bucatarie ? Terminati cu propaganda ceausista ca sistemul nu rezista, din contra.
      • +1 (1 vot)    
        Arata-mi un studiu (Joi, 7 noiembrie 2019, 17:17)

        asistart [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Eu iti spun ca la bloc in Bucuresti la -20 de grade gazul nu avea presiune. In masura in care sunt cativa cu centrala (2-3 pe scara).
  • +1 (3 voturi)    
    solutia simpla de dus zilnic (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:09)

    SpalatulCorporatist [anonim]

    domnu' Eugene. solutii sunt.
    plecatu' din tara nu mai e o solutie.
    cand am placat mai exista PT-ul de cartier. era vizibil, o cladire mica, tehnica, tevaraie si 2-3 angajati vizibili.
    se plictiseau mai tot timpul ,desi, aleatoriu, crapa teava iarna pe ger, sau vara de pea mult cald si cateodata aveam sansa sa ne bucuram de fantani arteziene cu apa fiarta.
    ajuns in lumea "civilizata" , sa fie vreo 25 de ani, era sa uit de probleme. acum trei ani primul incident. o garnitura de la un robinet al mini-centralei
    termice pentru cele 3 blocuri ale resedintei a cedat la ora doua noaptea. la ora 7 fix au venit instalatorii de la serviciul de mentenanta! la ora 18h toti aveau apa calda!

    solutia: oamenii sa-si instaleze centrala de bloc. convertibila. . sau sa vada daca e posibila solutia "geotermala", "pompa de caldura".
  • +2 (2 voturi)    
    radet versus cpcu, (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:36)

    homo termicus [anonim]

    dragi bucuresteni,

    si parizienii au radet-ul lor: CPCU.
    https://www.cpcu.fr/

    cpcu incalzeste "centralizat", si inteligent adaug eu,
    500 000 de locuinte.
    nu tot Parisul, sa fim bine intelesi. pentru a-si castiga noi clienti isi fac reclama. si evident nu au monopolul caldurii .
    este o companie veche care a stiu sa se reinventeze sa inoveze continuu in contextul incalzirii individuale pe electric - nuclear si concurentei mini-centralelor convertible gaz/ pacura/ alte pentru 1 sau N imobile.
    din 2000 au intrat pe piata si centralele geotermale cu un randament extraordinar. Cachan - suburbie a Parisului se incalzeste cu un astfel de eco-sistem tehnic . subventii sunt si aici pentru cei nevoiasi si asta e ok. astfel nu se creeaza "gauri" termice si toata lumea este incalzita, spalata si ceva mai bine in "pielea" ei.
  • +1 (3 voturi)    
    puroiul firea de la primarie (Joi, 7 noiembrie 2019, 22:57)

    hmc [utilizator]

    nu s-a ales singura.
    In acea frumoasa zi, toti astia care urlati astazi de suparare, a-ti plecat la mare, sectiile de votare erau pline de pensionari.
    Pana la urma, nu stiu care e mai prost, pensionarul care nu stie ce otrava voteaza sau corporatistul care sacrifica 4 ani pentru o zi de plaja.
    Asa ca de cate ori NU faceti baie calda astazi, e pentru ziua de baie calda de acum aproape 4 ani.
    Insa, si mai rau este ca, veti face la fel si data viitoare! Daca va cheama la miting, mergeti la bere. Daca va cheama la vot, mergeti la mare. Aveti exact ce meritati.
    • +2 (2 voturi)    
      scuze (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:41)

      hmc [utilizator] i-a raspuns lui hmc

      pentru greseala de scriere. ati se scrie legat cand folosim timpul [perfect compus, evident!
  • +1 (1 vot)    
    Se pot reinfiinta (Vineri, 8 noiembrie 2019, 0:16)

    asistart [utilizator]

    Baile publice. Termele lui Caracala.
  • 0 (0 voturi)    
    Haios articol, "as usual", bravo! (Duminică, 10 noiembrie 2019, 10:39)

    Namaste [utilizator]

    "Facit indignatio versum" ...;-):-)