Mi s-a tăiat apa caldă. Are cineva un loc sub duș? UPDATE

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 27 august 2019, 10:43 Actualitate | PERSPEKTIVA


Nu-i apa calda. O mana de ajutor?
Foto: Hotnews
Gata. S-a pus anunț. Și s-a tăiat apa caldă. Iarna s-a luat căldura. Acum, în august, apa caldă. Ce-i de făcut? Ce m-a învățat viața? Uite, un asemenea eveniment face apel la cei șapte ani de acasă. Pe loc, ce fac? Soluții?

Copilăria până-n clasa a opta, maică-mea mă trimitea la țară.

Acolo, bunicii mei scoteau apă din fântână și o puneau la soare. La 5-5 jumătate mă îmbăiam în copaia de lemn. Nu-n fiecare zi. La trei zile. După clasa a opta, la București, ai mei îmi încălzeau o oală uriașă, smalț albastru cu desene albe. Combinam apa fierbinte cu apa rece. Săptămânal, vara, însă.

Când am crescut mare, am rămas mult timp murdar.

Apoi, am aflat bube pe corp. M-am spălat cu apă rece. Când am devenit matur, mi-am încălzit apă. La trei zile. Am alternat zile de jeg cu zile de spălat cu oala.

Când am devenit matur, am pierdut multe trenuri pentru instalat centrală proprie.

Mi s-a părut prea grea legislația, prea complicate șpăgile. Apoi, calculele de întreținere mi-au arătat că-i un pic cam tot acolo. Un singur avantaj am neglijat: am când vreau căldură și apă caldă.

Vara asta mă spăl doar cu apă rece.

Doar că se ia șamponul mai greu. Ar trebui inventat un șampon special pentru apă rece. Și am mai ratat un tren: să-mi iau 2-3 apartamente în varii cartiere bucureștene. Să umblu din cartier în cartier pentru un duș. Sărăcia și lăcomia aici îmi aparțin. Sărăcie că n-am avut destui bani niciodată să stau la vilă cu centrală proprie. Lăcomie că, în cele 3 momente din viață când am avut bani, i-am topit pe alte nebunii.

CONCLUZIE 1:

Bun, se profilează deja o istorie a igienei personale, una a lipsei mele de reacție proactivă, dar și o istorie a “comportamentului” apei calde în viața mea. Primele două țin exclusiv de cum am fost învățat și m-am învățat. Ultima depinde de Primăria care nu și-a schimbat de 50 de ani comportamentul, instalațiile, disprețul și altele. Totuși, mi-am îmbunătățit pe parcurs comportamentul și istoria igienei personale. Văzând că bubele de jeg apar în anumite zone mai intime decât celelalte, spăl de 2 ori pe zi zonele acelea, de când am o slujbă și ies zilnic din casă. Asta înseamnă că s-a ridicat în mintea mea respectul pentru anumite zone în detrimentul altora. Corpul suferă disproporționat, inegal, vara. Legat de reacția proactivă: știu că vine vara și trebuie să fiu curat, n-am făcut nimic. De fiecare dată sunt surprins de măsurile Primăriei. Când eram la ai mei, 2 luni nu era apă caldă clar. Apoi, când am ajuns de capul meu, timpul s-a redus la 1 lună. Acum cred că s-a ajuns la “ciupit” vreo lună în mai multe momente ale verii.

CONCLUZIE 2:

Ori acest joc de-a surpriza a RADET-ului-Primăriei mă duce cu gândul la teorii ale conspirației. Un trup murdar, nu, emană teorii de acest fel, inumane, murdării ale spiritului. Deci, până la urmă igiena proprie, cu istoria și istoriile ei, ține în frâu, înlănțuie spiritul. Îi dă combustie să umple razna. Un corp curat are mai puține ocazii, legate de murdărie-Primărie, șă emită teorii conspiraționiste. Nu spun că nu emite teorii de acest gen, dar ocaziile se răresc. E vorba de impulsuri și pulsiuni transmite creierului de către trup: ăștia de la Primărie o fac special, nu? Tocmai acum, 3 zile azi, trei zile mâine. Și cum se potrivesc zilele alese de câtre Primărie cu diversele sărbători, clar dai în damblaua conspirației. De exemplu, Primăria a tăiat apa caldă de 14 iunie anul acesta. Ziua lui Trump. Și am dârdâit de frig pe 7 noiembrie, ziua revoluției sovietice, comuniste. Acum, s-a tăiat apa caldă, fix de ziua internațională a câinilor. Deci, trupul meu a rămas jegos de ziua câinelui. Ce înseamnă asta? Sunt menit să fiu animal, nu? Să mă animalizez. Să mă descurc singur?

CONCLUZIE 3:

Aici vine întrebarea următoare. De ce dau vina pe părinți, pe nesimțiri personale, instituții oficiale? Ajungând în acest punct mă gândesc fără sfială la apă. De unde vine apa? Ce este apa? Dacă ai centrală, vine apa la centrală de undeva, nu? Vine apa de undeva. Ai săpat un puț, vine din puț. Ai centrală, vine apa din țeava comună de bloc/de cartier/de oraș. Adică apa, ca și omul, vin de undeva (procese biochimice naturale), dar trăiesc - au valoare în comunități. Nu ne putem spăla cu piatra, nu? Sau cu frunza. Apa e sortită să ne spele trupurile. Așa a ajuns ca apa (rece-caldă) în toate formele ei, să vorbească despre igiena mea și a lumii în care trăiesc. Și viceversa e valabilă. Asta înseamnă că absența apei duce la nespălare-nesimțire, prezența ei, nu duce neapărat la un trup curat, dar măcar dă o speranță de mai bine trupesc și sufletesc.

CONCLUZIA 4:

Mi s-a tăiat apa caldă. Are cineva un loc sub duș? Nu-i așa? Suntem comunitari, avem empatie. Avem simpatie.

Deci?
Cine, în București, mă ajută să fac duș zilnic? Accept doar propuneri care mă vor ajuta să-mi schimb:

1. Istoria și mentalitatea igienei personale
2. Emisiile de teorii conspiraționiste
3. Gândirea inertă.

Acum vedeți cât de mult contează libertatea de a avea apă caldă și apă rece în același timp la țeava unui om?

UPDATE: în urma articolului nu a venit apa caldă, dar TREBUIE să spun clar și concis: acest comportament al meu este UNUL numai în astfel de cazuri de lipsă apă caldă. În rest, fac duș zilnic. Era nevoie de precizare pentru că nu de puține ori am fost numit o scursură, un jegos, deși eram cu dușul făcut la zi.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6922 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Cauta despre Wim Hof Method (Marţi, 27 august 2019, 10:56)

    alt.cineva [utilizator]

    Locuind in Timisoara nu am avut optiunea sa imi pun centrala, nici daca as fi vrut pentru ca asa e legislatia - cu toate ca parintii mei in Hunedoara au, si tot timpul mi-a placut idea.

    Scurta poveste: Acum 3 ani am descoperit o metoda numita Wim Hof ce spune ca se poate stimula sistemul imunitar prin respiratii controlate si expunere la rece. Totul bine si frumos, am facut exercitiile de respiratii cateva saptamani fara nici o problema si ziceam ca nu vreau apa rece(Niciodata nu mi-a placut). Asta pana cand s-au stricat conductele de apa calda pe scara si am fost nevoit sa fac dus rece in Aprilie. De atunci doar dus rece fac, pentru ca ma simt foarte bine de la el. O data pe saptamana fac dus cald, si nu-mi prea place ca ma moleseste. Asa ca recomand cu caldura un dus rece, si daca practici si respiratiile de care iti spun, vei vedea ca e posibil sa te incalzesti in timp ce faci dus rece :)
    • +3 (9 voturi)    
      Corect cu apa rece (Marţi, 27 august 2019, 11:11)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui alt.cineva

      Mai recomand si renumitele 'dusuri scotiene', care se realizeaza prin alternarea rece-cald.
    • +5 (13 voturi)    
      si eu tot timisoarean (Marţi, 27 august 2019, 11:24)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      si acum vreo 10 ani mi-am pus centrala

      Cum? simplu: am luat 2 meseriasi, am cumparat materialele si in 3 zile aveam centrala.
      Dupa care l-am anuntat pe administrator ca eu nu mai platesc apa calda si caldura
      Eram al 5-lea din bloc cu 10 apartamente, si anul urmator s-au decuplat toti

      Termoficarea e un serviciu, pe care daca nu il vreau nu mi-l poti baga pe gat. Deci nu am fost interesat de aprobari de deconectare, acordul vecinilor, si alte prostii

      o zi faina!
      • +3 (3 voturi)    
        corect (Marţi, 27 august 2019, 11:49)

        alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Asa am spus ca fac si eu, Pana am aflat ca un vecin de pe scara facuse asta, iar in Timisoara e o lege locala care spune ca daca nu e nimeni pe scara debransat de la ReTim inainte de 2005, nu te poti debransa. Doar daca se debranseaza toti odata. Vecinul s-a judecat cu asociatia, si cea din urma a castigat bineinteles, el fiind nevoit sa se branseze inapoi la Retim, folosind centrala doar pentru apa calda. E o lege data sa protejeze Retimul sau mai bine spus sa evite schimbarile.
        E foarte ineficient sistemul, dar din pacat nu am ce sa ii fac. Momentan nu ma afecteaza prea mult pentru ca locuiesc in Olanda, dar e foarte enervant ca retim stie sa dea doar maxim caldura iar apartamentul fiind izolat pe interior, temperatura normala iarna e 28 grade in interior, ceea ce e risipa. Stiu ca se pot regla robinetii, dar trebuie sa-i schimb, pentru ca find presiunea mare, am patit sa curga, si ii o problema foarte mare, mai ales in sezon.
        • +2 (2 voturi)    
          corect (Marţi, 27 august 2019, 13:12)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

          nu mi-am batut prea mult capul, pentru ca recent venise la mine un vecin "sa imi ceara acordul"

          am deschis geamul si I-am vazut hornul centralei

          eu nu am mai "cerut acordul" nici vecinilor, nici de la COLTERM

          apropos de birocratie (sper sa se permita link-ul)
          http://www.colterm.ro/relatii-clienti/racordare-debransare

          o zi buna!
    • 0 (4 voturi)    
      pentru apă caldă se poate rezolva uşor (Marţi, 27 august 2019, 11:36)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      Montarea pe bloc cu acordul asociaţiei de proprietari a unui panou termic solar (nu fotovoltaic) dacă staţi la ultimul etaj sau

      boiler electric

      Cu căldura în schimb se rezolvă mutându-vă la casă pe teren
    • +5 (5 voturi)    
      Unde in Timisoara... (Marţi, 27 august 2019, 11:47)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      ...nu ai putut sa iti pui centrala? De 9 ani o am, fiindca ma saturasem sa platesc 2 metri cubi de apa calda degeaba pana se incalzea cat sa fac un dus.
  • +3 (5 voturi)    
    Boilerul este solutia (Marţi, 27 august 2019, 11:56)

    Dushescovici [anonim]

    Eu am montat un boiler electric acum 5 ani si am scapat de problemele cu apa calda ce ajungea la etajul 8 dupa 20-30 minute sau niciodata.
    In loc de 8 mc de apa calda acum am zero iar costul energiei electrice nu se simte, factura este de 100-150 lei / luna.
    • -3 (7 voturi)    
      ..deci se simte (Marţi, 27 august 2019, 15:26)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui Dushescovici

      Atata timp cat in mod normal pt. un apartament fara aer conditionat curentul costa 50-60 de lei, tu platesti dublu-triplu. Nu poti sa zici ca asta inseamna ca nu se simte...
  • +2 (4 voturi)    
    Apa rece zici? (Marţi, 27 august 2019, 15:41)

    Razvan [anonim]

    Sa te vad ce faci daca ai numai apa fierbinte in casa. De o saptamana se repara tevile de apa rece asa ca singura apa disponibila este cea clocotita. Dai drumul la dus si 30 secunde e bine apoi simti ca se ia carnea de pe tine. Cu apa fierbinte de la dus umplu vasul de la WC sa pot trage apa.
    <b>Concluzia 1 este ca se poate si mai rau.</b>
    Daca ai apa rece mai rau inseamna sa ai doar apa fierbinte, apoi mai rau ar fi sa n-ai apa deloc. :D
    <b>Concluzia 2</b> este ca ar trebui sa fim barbati si sa nu ne mai plangem ca Decebal n-avea apa calda si nici apa rece la robinet.
  • +3 (3 voturi)    
    .... Are cineva un loc sub duș? (Marţi, 27 august 2019, 15:45)

    miculescu-rucar [utilizator]

    da bey istudure, incearca la dracnea.
  • 0 (2 voturi)    
    Tu ai loc sub dusul propriu (Marţi, 27 august 2019, 16:27)

    Geo.B [utilizator]

    E vara, e cald, chiar foarte cald. August. Apa este, singura problema e ca nu o poti face calduta. Hai nu te mai vaita atata, fa-ti curaj si fa dus rece, ca nu o sa patesti nimic. Ani de zile am stat la bloc in Rahova si am facut dus rece in fiecare zi, spalat par, spalat tot. Chiar de doua ori pe zi, daca era excesiv de cald. Daca ti se pare ca se ia mai greu samponul cu apa rece, pune mai putin sampon, ca nu trebuie sa pui o juma de tub ca sa-l clatesti pe urma o juma de ora. Zi merci ca ai si apa rece, soacra-mea sta la tara si au apa in sistem centralizat de la o fantana de mare adancime. De vreo doua saptamani s-a spart o teava undeva, problema e ca nimeni nu stie unde, si o bucata buna de sat nu are apa. Asta inseamna apa carata cu galeata de la o fantana din apropiere, evident rece. Nu poate folosi nici masina de spalat, nu poate spala nici farfuriile la chiuveta, nu poate face nici dus, evident, nici macar rece... Chiar e posibil sa te vaicaresti in halul asta?!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Un loc sub dus (Marţi, 27 august 2019, 19:04)

    Instalatorul [anonim]

    Un loc sub dus are Dan Chisu el este "Singur sub dus" mereu
  • 0 (2 voturi)    
    ok (Marţi, 27 august 2019, 19:04)

    Fapte [utilizator]

    De atitea ori te-am balacarit cind, dupa parerea mea, ai luat-o pe aratura incit ma vad obligat, tot dupa parerea mea, sa te felicit pentru textul asta.
    Macar cu parerea mea sa fiu, dracului, fair-play.

    In ce priveste problema ta, cred ca Dan Chisu te poate ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie, ... a 5-a (Marţi, 27 august 2019, 19:16)

    mnicku [utilizator]

    muta-te intr-un oras civilizat...unde exista non stop apa calda + samd
    ori fa-ti hammam public si atunci ai si tu acces la apa calda, .... gratis

    daca stai tot acolo inseamna ca iti convine si iti place sa te vaieti ....
    restul e can-can
  • +1 (3 voturi)    
    Valeeu, cineva a furat umorul in Romania... (Marţi, 27 august 2019, 19:27)

    Parpanghel [utilizator]

    Sau or fi efecte secundare ale lipsei prelungite de apa calda a repondentilor... :) In mod clar, putini au capturat umorul si ironia autorului articolului.
  • 0 (0 voturi)    
    Cordiala solidaritate :-) (Sâmbătă, 31 august 2019, 12:55)

    Namaste [utilizator]

    "Un loc sub dus!" suna ca intr-o piesa de Shakespeare, e deja antologic!