Articol susținut de McDonald's

De ce la Focșani s-a deschis primul McDonald's?

de     Perspektiva
Marţi, 13 noiembrie 2018, 9:55 Actualitate | PERSPEKTIVA


Noul restaurant McDonald's din Focșani
Foto: McDonald's
Orice gest are istoria lui pe vreme de sărbătoare a Centenarului. Deschiderea McDonald's la Focșani face apel la imaginarul simbolic al românului. Oraşul de pe Milcov”, orașul Unirii. Focșani se leagă de Ștefan cel Mare, care a stabilit hotarul dintre Moldova şi Țara Românească încă din anul 1482. Și de Cuza care semna în 1862 actul de Unire administrativă a țărilor Române.

Acum, vorbind despre delectarea fiecăruia, trebuie spus că McDonald's a deschis restaurantul din Focșani aducând meniul care unește gastronomic puiul, vita, porcul (universale, nu?) cu delicii din cele trei regiuni românești tradiționale. McDonald's are adaos și de praz oltenesc. Și de branză de capră. Și de hribi. Și uite așa. Am degustat cu poftă. Și Nu eram singur. Coadă la Drive. Și tot așa înăuntru.




Context:

McDonald's, aflat pe piața românească de 23 de ani, a deschis luni, 12 noiembrie, în Focșani primul său restaurant din județul Vrancea. Restaurantul are
o suprafață de 929 de metri pătrați, a fost inaugurat în urma unei investiții de 4,9 milioane de lei și are o echipă de 65 de angajați. Dispune de 75 de locuri în interior, 64 de locuri pe terasă și o cameră pentru petreceri tematice sau aniversări. Noul restaurant poate fi găsit în bulevardul Brăilei, la numărul 102. Odată cu această deschidere, compania a ajuns la 74 de restaurante în 21 de oraşe din România și peste 4.500 de angajaţi.


















8974 vizualizari

  • frumos; (Marţi, 13 noiembrie 2018, 10:08)

    victor L [utilizator]

    mai citesc si eu in Anul Centenarului ceva destins, fara incrincenare.
  • La Focsani este Kim Jong Oprishan (Marţi, 13 noiembrie 2018, 10:08)

    un domn [utilizator]

    Acest “restaurant “ ii indeparteaza de URSS, incet, dar sigur
  • ... (Marţi, 13 noiembrie 2018, 10:24)

    sictireanu [utilizator]

    De ce la Focsani? Pentru ca in celelalte orase toate spatiile comerciale libere le-a luat Mega Image :)))
  • Si asta e cu "Centenar"??? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 10:31)

    Miky60 [utilizator]

    M-au exasperat, orice este cu Centenar acum. De la pui la mop, de la concerte de muzica la pix-uri. Chiar asa ne batem joc de ideea de centenar? Unele lucruri nu au nicio legatura cu centenarul, dar se pune sigla de "centenar". Sau sunt niste bani ce trebuie cheltuiti si orice se baga in centenar. Mai bine s-ar face o scoala sau un spital centenar...
  • o lista corecta cu ingredientele/E-urile (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:03)

    un om [utilizator]

    din mancarea vanduta la pret de restaurant cand pot vedea si clientii? ca sa stie cat timp mai au pana ajung in spital, nu de alta :)
  • f bine (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:14)

    Kosmos [utilizator]

    Asa vor simti si vrancenii aroma de la 100 de vaci naiba stie din ce grajduri aduse..
  • Wow! (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:40)

    Lau.ionescu1238712207491 [utilizator]

    "Încordarea lor în punctarea sosurilor, arcuirea lor în întoarcerea cărnurilor pe grătar. Buricele degetelor atingând chiflele." :))
    Pe bune?? Ce de metafore ne inspira McDo!!
    Iar eu sper la cat mai putine degete care sa atinga chiflele sau mancarea pe care o voi consuma.
    Te-ai delectat cu prazul, branza si branza de la McDo? :)))
    Un articol scris pentru pura si simpla publicitate, marketing prin continut. Dar totusi... copiii nu mai suntem.
  • De ce are succes? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:25)

    Marionette [utilizator]

    Pentru ca este o nevoie reala in mai toata Romania de restaurante fast food bune.
    Daca fac romanii, cu capitalul lor, ceva extraordinar fast food, vin pe capul lor spagarii. Ii mulg fortand scaderea calitatii si cresterea preturilor. Oamenii sesizand discrepanta nu mai merg la ei. Nemaiavand sursa de bani se inchid. Acesta este fenomenul de autoextinctie al capitalului romanesc.
    Daca vine McDonalds cu 30 de Trilioane de euro in spate si cu mai multi si mai competenti avocati angajati la ei decat in intreaga Romanie, la primul spagar aparut i se da peste rat. Ca au bani si le pot face viata un calvar.
    Automat corporatia face profitul, nu da spaga la haiducii din autoritati si iata cum saraceste in principiu tara, pentru ca nu, coloana vertebrala a oricarei economiii este capitalul autohton privat din IMM-uri. Si in Germania, si In SUA, si in UK. Ori cleptocratia romana pe astia trage rau!
  • chestie de gust dar ... (Marţi, 13 noiembrie 2018, 17:46)

    gica_ultra [utilizator]

    orice investitie e bine-venita ! iar in zona respectiva, mcd va fi o buna scoala de viitori antreprenori . nu radeti : majoritatea celor care au inceput in 1995 acum fie au propria afacere fie sunt manageri in companii de top. nu vreau sa sune a reclama dar "educatia" mcd pe mine m-a ajutat . bafta angajatilor ! stiu ca 50% vor renunta dupa 6 luni dar cei care raman .... le va fi de folos in viata experienta mcd .
  • lipseste ceva (Marţi, 13 noiembrie 2018, 20:00)

    anion [utilizator]

    Ar trebui ca Oprisan sa oblige Mc Do sa serveasca la pahar vin de Odobesti baut cu paiul. Sa vezi acum clientela.