Nasii Romaniei viitoare

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:21 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: HotNews.ro
Epoca furtului centralizat si baroc, organizat pe ierarhii complexe de partid, se incheie peste 12 zile. Moment istoric. Dupa 30 noiembrie intram oficial in alta era, in era clanurilor locale compacte, amnistiate de votul local din vara si supralegitimate in toamna lui 2008. Intre primar, seful de Consiliu Judetean si viitorul parlamentar se leaga azi puternice relatii de rudenie. Primarii vor fi noii nasi politici ai Romaniei.

La tomberonul istoriei cu sefii de partid! Ei, parintii furtului descentralizat, vor boteza, din 30 noiembrie, parlamentarii uninominali. Doar trei vesti bune: partidele sunt fortate sa accepte democratizarea interna, descentralizarea administratiei va prinde viteza iar peste patru ani sunt sanse bune ca alesii de maine sa arunce la cos struto-camila de azi si sa puna in loc, cu mana lor, uninominalul pur si dur.


Nu puteam marca altfel momentul istoric - descentralizarea furtului - decat prin minciuni de proportii cosmice. Ele, minciunile, au intrat pe nemestecate in constiinta publica, astfel ca mari aberatii trec astazi acte de normalitate. Campania electorala din 2008, pe noul sistem uninominal, propaga falsuri care distorisioneaza grav si pe termen lung sistemul democratic romanesc. 
  • Induce false perceptii despre candidati. Candidatii, cu rare exceptii, promit ce nu pot face. Ca sa maximizeze sansele intr-un colegiu, candidatii actioneaza ca viitori primari, nu ca viitori parlamentari. Repara un vestiar intr-o gradinita (Saftoiu), scot rahatul de sub blocuri in Ferentari (Oana Mzil), vand gogonele si sarmalute (Udrea, Voiculescu), astfalteaza sosele (Hrebenciuc), dau ajutoare sociale (Nastase), repara scoli, parcuri etc. Astfel, majoritatea candidatilor induc un fals orizont de asteptare in randul alegatorilor. 
  • 2.965 de candidati, douamiinouasutesaizecisicinci, sunt obligati de un sistem legal perfect absurd sa minta in mod programatic ca sa castige alegerile. Uninominalul i-a pulverizat si atomizat dar viitorii parlamentari n-au primit si parghii legale sa-si ajute alegatori asa cum promit astazi. Prin urmare, mint cu entuziasm.
  • Legalizeaza traficul de influenta politica in alocarea resurselor. Primarii garanteaza, in mod absurd, pentru candidatii lor. Acestia promit, la vedere, ca-si vor folosi influenta politica pentru a ajuta comunitatea. Altfel spus, ca vor continua traficul de influenta. Ieri il practicau toti pe ascuns, astazi il exerseaza la vedere. Traficul de influenta politica a devenit, in mod grotesc, promisiune electorala ferma.
  • Cum n-au nici o parghie legala pentru a dirija, din pozitia de senator sau deputat, mai multe resurse catre comunitatea pe care o reprezinta, viitorii parlamentari vor actiona ca si pana acum. Adica vor apela la negocieri subterane si transpartinice ca sa-si promoveze proiecte locale (bani pentru scoli, pentru drumuri, podete etc). Cu diferenta majora ca nu va prima interesul general al partidului, ci interesul regional transpartinic. Vom asista la solidaritati parlamentare intre clanuri sau, daca vreti, intre colegii uninominale, peste capul partidelor.
  • Generalizeaza mita electorala. Modelul de la locale va fi utilizat pe scara larga, iar calitatea electoratului din 30 noiembrie 2008 va fi cea mai slaba de dupa 1990. Scenariul de la locale – votul cumparat cu banii jos – se va repeta la scara nationala intrucat a fost deja testat cu succes in jumatatea de Romanie medievala.
  • Elitele, alegatorii educati, isi prepara deja, din portii exagerate de lehamite, argumentele unui absenteism inconstient. In locul unui vot responsabil vom avea un vot cumparat, licitat intre PNL, PSD si PD-L. Se anunta deja o rata ingrijoratoare de absenteism, inca un motiv pentru candidati sa mobilizeze cu orice mijloace categoria de alegatori influentabili, vulnerabili la manipulare.
  • Genereaza iluzia primenirii clasei politice. Se lanseaza a doua generatie de baroni cu fata umana. Sunt produsele controlabile ale primei generatii, ca Adomnitei si Chiuariu. Sunt tineri docili si previzibili, recrutati de baronii locali, crescuti dupa chipul si asemanarea lor.

Modelul politic romanesc a pastrat pana ieri caracterul centralist. Baronii locali au evoluat treptat, insularizarea puterii s-a produs timid. Tendintele de regionalizare politica au fost pedepsite exemplar (grupul de la Cluj), tocmai pentru a descuraja fortele centrifuge din partide. Dar asta se intampla ieri. Maine vom prospera odata cu raptul in familii politice sudate pe spatii mici.   

Uriasii au ajuns astazi la mana piticilor. Voiculescu vinde gogonele din carca lui Piedone, ca de pe elefant. Geoana se sprijina in campanie pe toiagul sefului CJ Dolj, Ion Prioteasa. Daca Tariceanu va castia in colegiul sau din Ilfov, va trebui sa-i multumeasca in primul rand primarului liberal din Otopeni, Silviu Gheorghe, aflat la al treilea mandat. De la el isi va lua grosul voturilor. Negoita garanteaza fara discriminare pentru buldogul Blaga dar si pentru firavul Pirpiliu.  

Moartea sefului de partid

Pe scurt: candidatii de astazi nu datoreaza nimic sefilor de partid, liderilor de la Bucuresti. Datoreaza insa totul primarilor si sefilor de consilii judetene, viitorii nasi politici. Lor li se vor inchina toti. In jurul lor se va construi noua organigrama politica. Marele sef de la Bucuresti si partidul lui au contat pana ieri. Astazi, marirea sau caderea unui candidat atarna de ei, de jupanii locali.

O diferenta care va modifica fundamental comportamentul viitorilor parlamentari. Nu va mai conta interesul general al unui partid. Senatorii si deputatii alesi uninominal se vor coaliza transpartininc ca sa-si promoveze propriile proiecte regionale. De exemplu, un deputat PD-L din Ploiesti va negocia cu alti deputati din colegiul sau, de la PNL sau PSD, ca sa-i sustina un proiect promitandu-le, la schimb, votul sau in caz de nevoie.

Asta inseamna ca vom avea o continua targuiala pe proiecte de coltul strazii, ca ne vom pricopsi cu un Parlament al legilor de cartier. Si, cumva, e firesc. Viitorii parlamentari nu vor mai reprezenta cetateni abstracti, ci perfect identificabili pe strazi. Altfel spus, o eventuala alianta PNL-PSD-PC ar putea fi subminata de interese regionale, la fel cum si constructiile imaginate de PD-L risca sa dea rateuri din aceleasi motive. Regionalizarea politicii in viitorul Parlament poate fi vazuta si ca o veste buna, ca un element de progres care va dinamiza economiile locale.

Prosperitatea fara morala

De maine, vom avea alta Romanie, alt model politic. Ni se va spune ca economia inseamna tot, ca viata se rezuma la locurile de munca din cartier si la centimetri de asfalt turnati. Revolutia de sistem, asanarea morala a societatii, modernizarea institutionala se amana cel putin un ciclu electoral. Noul sistem politic elimina discutia despre probleme fundamentale: coruptie, reforma institutionala etc. Ne vom ingropa zilnic in proiecte de coltul strazii.

Avem o campanie electorala unica in lume, la fel ca sistemul de vot uninominal inventat de PSD si PNL. Traim de cateva saptamani in plin absurd, intr-o minciuna de proportii cosmice iar partidele, societatea civila si presa asista placid la cea mai mare comedie politica jucata dupa '90 incoace. Din marea minciuna se naste sub ochii nostri un sistem politic cu nou, cu partide mai slabe, diluate, dar cu primari si sefi de consilii judetene mai puternici, noii nasi politici.

Tot marea minciuna va impinge Romania la un progres dubios, o va obliga sa-si reformeze administratia. Viitorii parlamentarii vor avea tot interesul sa forteze descentralizarea reala pentru a pune mana pe putere. Se vor intari legaturile de clan.

Vom fi ca Italia anilor '50: politicienii romani, atomizati in mafii locale perfect organizate, nu vor fura banii din planul Marshall, ci banii UE. Vom avea un Parlament al legilor de coltul strazii, un Parlament al micilor intelegeri. Vom prospera odata cu furtul in grupuri mici iar marile reforme, modernizarea din temelii, mai au de asteptat pana in 2008 cand sunt sanse mari ca tot parlamentarii sa ceara cu gura lor trecerea la sistemul de vot uninominal in varianta Basescu. 



















2714 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    perfect de acord! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:56)

    clujean [anonim]

    votul uninominal e potrivit doar pt societati mature civic, nu pt. gloate amorfe, ca in cazul nostru
    • 0 (2 voturi)    
      pt tine si autor (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:23)

      Adrian Flutur [anonim] i-a raspuns lui clujean

      "One does not establish a dictatorship in order to safeguard a revolution; one makes a revolution in order to establish a dictatorship." - George Orwell
      Multumiti cui considerati voi ca ar fi responsabili pentru o democratie de fatada...
      • 0 (2 voturi)    
        chiar daca vrei sa fii caustic... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 7:12)

        FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui Adrian Flutur

        iti spun eu cui trebuie sa multumuim: masei amorfe a romanilor, care refuza sa se civilizeze si sa se trezeasca la realitate...si evident sa dea de pamant cu lipitorile si capusele. Dar, am impresia ca le e mai bine asa! Iti dau numai un exemplu: la mine la bloc, pe scara mea, sunt multi pensionari. Injura si se plang zi de zi, dar se scoala la 6.00 sa se duca sa voteze PSD/Iliescu, desi inteleg foarte bine ca vina cea mai mare pentru situatia lor o poarta PSD, care ii tine in acesta situatie de 18 ani, cu minciuni si demagogie.
    • 0 (0 voturi)    
      Rabdare, optimism, activism (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:24)

      Tio [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Eu zic sa asteptam sa vedem rezultatele mai intii. Eu nu am vazut inca o tentativa serioasa de undeva de a da o sansa candidatilor tineri si necompromisi. Dimpotriva. Mult misto, multa bataie de joc. Asa stim noi sa comunicam. Si mai toata lumea e in continuare nebuna dupa A. Nastase.

      Gloatele de care vorbesti cu asa dispret sint victimile dintodeauna. Dezumanizati de saracie, teroare si minciuna de destepti ca tine organizati in bande politice.
      • 0 (0 voturi)    
        Un candidat tanar nu schimba nimic in PSD+PC+PNL (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:02)

        me [anonim] i-a raspuns lui Tio

        Niciodata in ultimii 18 ani si nici in viitori ani un singur om nu poate realiza ceva daca nu are garantia intentiilor si vointei solide ale unui partid de a face ceva.
        Nici un singur om, nici macar o massa critica -
        PNL de exemplu, a avut dintotdeauna cei mai avansati ganditori in toate domeniile, democratie, drepturi, justitie, etc.
        Si? Nu s-a ales nimic de ei la PUTERE. S-au disipat in massa

        Nu exista mijloace de control sau responsabilizare a "unui om" odata ales, nu exista nici posibilitati tehnice ca acesta sa faca ceva de unul singur, fara sprijinul oamenilor influenti din partid.

        Asa ca, pt. PSD si PNL orice vot dat unui candidat curat la aceste partide aduce la putere PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      Pristanda - curat constitutional da' umfla-l (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:33)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ai perfecta dreptate . Rationamentul tau sufera insa aici : sunt societati mature in care romanii se integreaza usor si obtin rezultate remarcabile , deci pot constitui rotite de baza .
      Societatea civica romana se construieste asa cum exact si corect a reliefat-o articolul . Sunt pasi inevitabili spre constructie ....De aceea se temeau capabilele noastre partide - ca pierdeau puterea si influenta la nivel central si de acolo pina la local era distanta imensa . In felul acesta , da , se va genera o politica mai de cartier . Da , si de aici , mergem mai departe .
      Sunt pasi care trebuiesc asumati si construiti .
      Transformarile descrise in articol se petrec numai datorita uninominalului strimb , imperfect dar care a fost impus clasei politice de Basescu .
      Uninominalul , si condamnarea comunismului sunt pasi importanti facuti de societatea civila romana . La multi inainte !
      • 0 (0 voturi)    
        Rautate pura sau prostie (Duminică, 23 noiembrie 2008, 20:54)

        Chris [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        Acest model de uninominal a fost impus de Basescu? Amice, esti varza sau rau intentionat.
  • 0 (2 voturi)    
    Dreptul l-a ;ibera exprimare (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:39)

    releu [anonim]

    a fost demult instituit in mentalul romanesc: vorbeste si nea IOn, ca si el este om !
    Epigoni parliti ce sunteti !
  • 0 (6 voturi)    
    sistemul de vot (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:40)

    xy [anonim]

    nu inteleg, oare nu va asteptati la asta pe cand sustineati votul uninominal? in articol nu spuneti nimic in afara de ceea ce am vazut si stiam deja.
    as fi preferat, daca tot acuzati "sistemul de vot inventat de PSD si PNL", sa precizati prin ce parghii anume sistemul uninominal propus de PDL ar fi reusit sa impiedice situatia de acum. nu s-ar mai fi cumparat de la partid desemnarile pentru candidati? n-ar fi fost fix aceiasi oameni, care ne-ar fi cerut voturile tot cu metode de parca ar candida pentru primarii? n-ar mai fi facut cardasii transpartinice si blaturi etc.?
    p.s.: planul Marshall, nu Marchall
    N.R. Multumim pentru corectura
  • +4 (4 voturi)    
    dreptate, insa nu chiar ca in italia 50 (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:43)

    andrei [anonim]

    aveti mare dreptate, insa nu cred ca se va ajunge chiar ca in italia anilor 50. e adevarat ca legaturile dintre politicenii de la centru si cei din teritoriu vor fi mult mai puternice si se va forta dezcentralizarea, insa sa nu uitam ca romanii au in singe stilul centralist, impus de decenii. slujul la seful de la centru nu va disparea prea usor. iar in ce priveste coruptia si furatul banilor de la UE nu cred ca va tine prea mult, caci cei de la Bruxelles vor opri robinetul cind vor afla ce tunuri trag ai nostri (si de unele vor afla, fiti siguri). ne vom reforma, insa greu si lent.
  • -1 (3 voturi)    
    Nici asa? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:44)

    popeye [anonim]

    Tapalaga,nici asa nu-i bine acum?Ce trebuie sa se întâmple ca sa scrii vreodata ceva pozitiv despre România?Eu cred ca tu si daca ai locui în paradis ai avea numai de comentat si de cârcotit si asta nu ca ai avea tu mari calitati de analist politic sau economic si un spirit fin de observator,ci numai de dragul de a cârcoti si critica!Nici o critica mai constructiva din partea ta ,nimic,nimic de acest gen, doar critica acra si patologic de pesimista si prin urmare goala de continut.Ti s-a mai spus deja ca prin asemenea articole nu faci altceva decât jocul lui voiculescu,ilici iliescu,wc tudor si fecali care mizeaza pe fatalismul si negativismul românilor care din cauza lehamitei inoculate si de articole ca ale tale nu se duc la vot?Asta vrei?Cine stie, poate ca da,ca atunci,prin neprezentarea la vot a unui segment important de alegatori,votul celor amintiti câteva rânduri mai sus e mai puternic,vocea lor mai auzita,iar tu îti vei avea locul de munca asigurat!Deja încep sa cred ca asta e motivul adevarat pentru care raspândesti în articolele tale numai fatalism,hiper-negativism,pesimism si mai ales lehamite si scârba,si anume ca sa-ti mentii locul de munca si prin asta vocatia de comentac fara talentul unui adevarat comentator si analist politic.Sa-ti fie rusine!Si te rog mai slabeste-ne odata cu vaicarelile si lamentatiile tale de etern frustrat si deprimat,nu mai traiesti în 1985 ci în 2008:România e deja de aproape doi ani membra a UE si de aproape cinci ani membra NATO,putem calatori fara pasaport,fara vize,acusi putem merge si în SUA fara vize,nivelul de trai e incomparabil cu acela al punctului de plecare al României în anul 1990,libertatea presei e o realitate---ca doar si tu ai voie sa scrii ce vrei si ce nu vrei---mai sunt multe de facut, si va fi întotdeauna ceva de facut,dar presupun ca pentru un personaj patologic de frustrat si depresiv ca tine, asta nu conteaza deloc,nu-i asa?Esti foarte enervant cu comentariile tale hiper-negativiste,sa stii asta!
    • +2 (2 voturi)    
      @Popeye (Marţi, 18 noiembrie 2008, 23:21)

      Consonant [anonim] i-a raspuns lui popeye

      Ceea ce spune autorul articolului este ca avem niste probleme mari, legate de sistemul de vot actual, cu argumente expuse clar si exemple relevante. Ce are asta cu "realizarile" marete pe care le enumeri? Ai vrea sa nu mai spuna nimic, fiindca exista si lucruri pozitive. Nu are sens ceea ce spui, domnule Popeye. Exista oameni care "simt enorm si vaz monstruos" si acesti oameni au dreptul lor la opinie. Iar de multe ori, oamenii acestia reusesc sa schimbe ceva, nu ceilalti.
      • 0 (2 voturi)    
        "...probleme mari, legate de sistemul de vot actua (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 9:15)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Consonant

        ....de fapt o singura mare problema......dependenta de voturile exprimate....poate schimbam totusi constitutia....in sensul ca parlamentul, presedintele , premierul, guvernul, procurorii si judecatorii.... sa fie cu totii numiti de coalitia pentru o romanie curata....asa ar ajunge si tapalaga sef la senat, sau macar ambasador in sua .... sistemul actual...in care au drept de vot ....tot felul de indivizi ...care refuza cu obstinatie ....gragariseala pipido-aliantzo-civico-liiceano- gedesist-patapiezisha ...va ramane un vessnic motiv de amara...mahnire pentru autorul articolului ...
      • -1 (1 vot)    
        blabla! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:24)

        popeye [anonim] i-a raspuns lui Consonant

        Nu sa nu scrii nimic, nu asta e problema domnule tapalaga, ca doar de aceea avem libertate de opinie si expresie,ci sa scrii responsabil!Asta e marea problema a ta,scrii mult,de foarte proasta calitate si mai ales iresponsabil.Ti s-a mai zis deja de mai multe ori ca prin acest gen de articole faci jocul exact celor ce nu ar trebui sa fie auziti în România.Dar se pare ca în privinta asta reactionezi ca un autist,esti inaccesibil oricarui fel de critica sau sugestie.Îti extrapolezi depresiile tale personale asupra întregii societati crezând ca toata e la fel cum esti tu.De când ai început sa scrii, numai negativisme,pesimism patologic si fatalism din pana ta netalentata,ba chiar ai ajuns sa-ti contrazici unele articole de mai dinainte,probabil ca îi crezi pe români tare prosti,nu-i asa?Si nu intra în capul tau niciodata ca articolele tale iresponsabile adâncesc sentimentul de lehamite si scârba pe care un voiculescu et alii se straduiesc s-l mentina în români pentru ca ei sa traga foloase de pe urma aceasta.În acest punct te asemeni leit cu el(ei):critici fara simt,fara masura,hiperbolizezi în rau situatia din tara fara prea mult temei,numai de dragul de a critica si cârcoti!Asta nu se numeste jurnalism domnule tapalaga ci diletantism de cea mai proasta calitate care poate lasa urme în mentalul populatii.
  • 0 (2 voturi)    
    Cam ciudat articolul (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 8:52)

    Alex [anonim]

    Nu vreau sa-l etichetez pe autor cu tot felul de epitete, insa ramin la parerea mea ca trebuie sa manince si el o piine.
    Echilibrul disimulat de autor ascunde vechea meteahna romaneasca - dorinta de parvenire prin metoda sarut-mina, sefu.
    Astept de mult timp un articol bazat pe Sa traiti bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Tapalaga a inteles (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 8:58)

    Mihai7 [utilizator]

    Foarte bune observatiile cu privire la votul uninominal. Pline de adevar. Pacat insa ca sunt facute acum, cand nu mai e nimic de facut. In sfarsit, inca un jurnalist si-a dat seama ce dezastru este votul uninominal pentru Romania. Daca ar avea curiozitatea sa-si reciteasca articolele de dinaintea adoptarii votului uninominal si-ar da seama, poate, ce fel de ziarist este. Asta este felul in care votul uninominal "reformeaza clasa politica". In lumea politica actuala, printre smecheri sunt foarte multi profesori universitari, juristi eminenti, oameni de cultura, intelectuali. Smecherii sunt in minoritate de fapt, dar sunt cei mai vocali, cei care apar cel mai des la televizor. Votul uninominal elimina din clasa politica elitele si o dau pe mana smecherilor. Asta e reforma clasei politice la care Tapalaga a contribuit din plin doar din dorinta fiebinte de a face jurnalism de partid sau pentru ca nu a avut curiozitatea, elementara pentru un jurnalist, de a lua legile uninominale din alte tari si de a le citi pentru a afla despre ce vorbeste. /
    • 0 (0 voturi)    
      inca impuscati postasul (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:26)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Mihai7

      Analiza asupra realitatii este buna , corecta , reala . De ce sa impusc ziaristul ? Eu cred ca trebuie incurajat sa mai faca astfel de analize corecte si nepartinitoare .
      Nu ziaristii iau decizii in Romania .
      Asa ca daca nu-ti convine ceva - hai la vot sa vedem cine ce a votat in parlament , cine si ce si-a permis sa ia hotariri in numele meu si sa-l iau frumos de guler ...In societatea civila romana inca nu stim pe cine sa luam de guler ...
      Asta-i problema actuala . Si uninominalul e primul pas din mia de pasi care trebuie facut .
      Uninominalul este primul lucru care il leaga pe dl senator sau deputat de teritoriu si nu de seful de partid.
      Pasul 2 este sa-l invatam pe dl senator sau deputat sa se consulte mai des cu oamenii care ii reprezinta .
  • 0 (0 voturi)    
    Final de mandat PSD+PNL: 10 ANI INUTILI (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:27)

    Bombay [anonim]

    Am avut 10 ani de crestere economica
    din care Romnaia NU S-A ALES CU NIMIC !

    1999 - 2000 = cdr (pdl+pnl+pntcd)
    2001 - 2004 = psd
    2005 - 2006 = pdl+pnl
    2007 - 2008 = psd+pnl

    psd = 6 ani
    pnl = 5 ani
    pdl = 3 ani

    PSD+PNL = 7 ani
    PDL+PNL = 3 ani

    Acum, cand cresterea economica se va apropia de ZERO, si banii vor fi din ce in ce mai putzini

    In timp ce ei: PSD+PNL+PC+UDMR sunt mai multi si mai uniti ca niciodata

    Credeti ca mai multi (7 ani) vor face din mai putzin mai mult ?

    Sau credetzi ca mai putzini (3 ani) vor face din mai putzin MAI MULT ?


    ***

    A existat - nu in Romnaia ci in alte state oligarhice din America latina si Italia - o perioada idilica in care oligarhia mai facea cate ceva si pt. binele comun, totusi in America Latina si in Italia au construit macar autostrazi ....

    Perioada asta insa - s-a incheiat. Urmeaza lupta pt. supravietuire, care-pe-care.
    Iar in Romania ei au practic controlul: televiziuni, putere, bani, pozitii strategice si mancatorii de mici care-i voteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Final de mandat PSD+PNL: Mega Stat PSD+PNL (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:28)

    Bombay [anonim]

    Mega-Statul Partidului Stat PSD+PNL plateste din buzunarul POPULATIEI ACTIVE nu mai putin de 1,5 milioane de bugetari care ocupa 240 de agentii guvernamentale plus administratie, politie, armata, servicii, sanatate, invatamant.


    Pacuraru: Numarul posturilor pentru bugetari a crescut, din 2004, cu 74%

    08 august 2007
    Numarul de posturi din sistemul bugetar central si local este de aproximativ 1,5 milioane, acesta crescand in ultimii patru ani cu 74%,
    iar acuzatia sindicatelor potrivit careia numarul posturilor de conducere a crescut excesiv nu se sustine, a declarat, miercuri, ministrul muncii.
    http://www.standard.ro/articol_9010/pac uraru__numarul_posturilor_pentru_bugetari_a_crescu t__din_2004__cu_74.html

    “Guvernul are in subordine peste 240 de agentii, autoritati si diverse institutii.”

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4796248-sedinta-executivului-care-trebuia-fie-decisa-limitarea-salariilor-sefilor-agentii-guvernamentale-fost-suspendata.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Final de mandat PSD+PNL: 11 MILIOANE DE POMENI (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:31)

    Bombay [anonim]

    Populatia ACTIVA plateste din buzunar de 3 ori mai multi “asistati social” decat in 2004 - romani care au devenit dependenti de Partidul-Stat PSD+PNL
    Numărul de beneficiari care primesc lunar o formă de asistenţă socială din bugetul Ministerului Muncii a crescut astfel:

    – in 2004 – 3.617.505
    – în 2005 – 4.078.177,
    – în 2006 – 4.293.318,
    – în 2007 – 7.755.505,
    – in 2008 – 11.135.000

    Romania, o tara a asistatilor social apti de munca

    Ajutoarele de caldura pe 7 ani costa cat Autostrada Bechtel
    Bursele locurilor de munca au o misiune imposibila: sa trimita la serviciu peste doua milioane de romani

    Camelia Popa
    Miercuri, 28 Mai 2008
    http://www.romanialibera.ro/a125612/ajutoarele-de-caldura-pe-7-ani-costa-cat-autostrada-bechtel.html


    Jumatate dintre romani beneficiaza de ajutoare sociale Joi, 27 Martie 2008, ora 19:29

    (unul din doi romani traiese pe bani NE-MUNCITI)

    11.135.000 de romani beneficiaza in total de ajutoare sociale, ceea ce inseamna ca 1 din 2 cetateni primesc asistenta financiara din partea statului, a dezvaluit ministrul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse, Paul Pacuraru, intr-o conferinta de presa la Targu Mures.
    In Romania exista in prezent 35 de tipuri de prestatii sociale, fata de 2004 cand existau 18 si doar 3.617.505 de beneficiari ai acestora.
    Ministrul a explicat ca numarul cetatenilor care primesc ajutoare sociale a crescut, in special, prin preluarea de catre directiile de munca a alocatiilor pentru copii.
    http://www.ziare.com/Jumatate_dintre_romani_beneficiaza_de_ajutoare_sociale-276187.html
    • 0 (0 voturi)    
      Inca ceva, BOMBAY (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 19:31)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Bombay

      Gandeste-te si la faptul ca din cei (sa zicem) 50% care nu sunt trecuti la categoria "asistati de catre stat", jumatate sunt birocrati!

      Deci practic 25% din populatie sustine 75% (aproximativ, nu sustin ca sunt valori exacte).

      Sau gresesc undeva!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant punct de vedere... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:52)

    Rali [utilizator]

    Adica acum 1 an nu era bun sistemul proportional si acum cand s-a schimbat, nici asta nu este bun!
    Oricum o dai nu e bine, deci hai sa vedem ceva constructiv d-le ziarist, CARE E CEL MAI BUN SISTEM, CEL CARE VA PLACE??
    Sa critici e usor, dar sa faci ceva ca sa mearga treaba e mai greu. Asta este ceea ce lipseste, Dumneavoastra scrieti un articol, catastrofic, in care spuneti unele lucruri cunoscute de toata lumea, dar nu propuneti nimic.SOLUTIA!
    Oricum in orice sistem fie uninominal, sau pe liste sau cum o fi, mita electorala va fi data, celor care traiesc la limita saraciei (asistatii sociali, pensionarii si taranii care nu au altceva de facut de cat sa umple barurile).
    Acesti oanemi oricum va fi sistemul electoral isi vor vinde voturile pentru un kg de ulei, o sticla de vodca, un tricou si ceva bani si multe multe promisiuni.
    Deci solutia ar fi, dupa parerea mea, sa nu mai existe acesti indivizi care sunt influentabili. Asa ca va propun sa scrieti un articol pe tema asta , sa vedem ce iese, un articol cu solutii nu doar bla-bla-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    O noua analiza realista si pertinenta... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 13:56)

    FSHO/YFS [anonim]

    asa cum ne-a obisnuit deja Dan Tapalaga. Recomand celor de pe forum, care il critica, sa mai citeasca o data articolul, cu mai multa atentie, si eventual inca o data. Daca, totusi, nu inteleg nimic, inseamna ca sunt prea obisnuiti cu Ciutacu, Gadea, Coroiu si omul cu laptopul si incapabili sa gandeasca liber si realist. Nimeni nu poate fi optimist in privinta viitorului tarii, cu o clasa politica ciorditoare si corupta pana in maduva oaselor, un exemplu foarte nociv pentru noii ciocoi care ii urmeaza pe vechii ciocoi.Ni se consuma aerul curat de 18 ani si nici viitorul nu "suna" prea bine..
  • 0 (0 voturi)    
    Fado (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:07)

    Adrian [anonim]

    Da, multa jale si dor dar nu stim prea bine pentru care marinar. Ganduri timide si tematoare nevoie mare de propriile consecinte logice, caldute, nici asa, nici mai altfel, atat cat sa fim patetici si ingrijorati fara sa trebuiasca sa spunem nimic.

    Adica, nimic in afara de: in caz ca PDL pierde alegerile, e clar ca e vina alegerilor.
  • 0 (0 voturi)    
    efecte prvizibile (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:09)

    ioan timisoara [anonim]

    uabsolut toate efectele negative a VU erau absolut previzibile. O armata de jurnalisti, anlaisti, politologi si-au dovedit ignoranta si/sau incompetenta cand le-au trecut sub tacerein ultimele luni si ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutia portocalie (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:44)

    traian [anonim]

    "Negoita garanteaza fara discriminare pentru buldogul Blaga dar si pentru firavul Pirpiliu. "

    Nu stiu daca ai ales intimplator exemplu dar puteai sa scrii si asa:
    "Finul lui Videanu (Negoita) garanteaza pentru firavul Pirpiliu si prea puternicul sau nas, Blaga."
    ps-inutil sa precizez ca tinarul Pirpiliu si tatal sau se ocupa de asfaltari si alte constructii publice.

    Asta daca tot ti-ai intitulat articolul - Nasii ....
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Revolutia portocalie (Joi, 20 noiembrie 2008, 5:57)

      F. [anonim] i-a raspuns lui traian

      Daca ai o firma care se ocupa de asfaltari si constructii publice mi se pare ca e destul de normal sa asfaltezi drumuri publice ( exista o piata a asfaltarilor drumurilor private ? ). Nu vad nimic neonorabil in asta. Daca insa obtine contracte cu dedicatie, samd, atunci devine o problema. Deci, ca tot nu-ti plac PDL-istii, daca ai ceva informatii care pot fi verificate sau macar credibile despre activitatea ilegala/samd a firmelor detinute de respectivii candidati, de ce nu le faci publice sa le afle toti (sau cit mai multi ) votantii ? Cred ca exista deja proiecte care se ocupa cu asa ceva ( era unul demarat de Academia Catavencu, APD, etc ) , deci poti contribui cu informatie si eventual cu "publicitate" la listele respective.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun articolul. (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 19:08)

    adik [anonim]

    Bravo Danutz.
    Nu-i asa ca daca sunt de acord cu autorul, nu-mi faceti public IP-ul?