O veste pentru Viorica Dăncilă: Premierul este responsabil de ceea ce semnează

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2019, 17:37 Actualitate | Opinii


Claudia Pirvoiu
Foto: Hotnews
​Un premier conduce ședințele de Guvern și semnează actele normative care i se pun pe masă. Așa prevede legea. Automat, prin semnătură, își asumă conținutul și efectele pe care acestea le produc în societate, fie că sunt pozitive, fie că sunt negative. Viorica Dăncilă fuge de această responsabilitate, invocând ca scuză faptul că un premier nu are timp să discute despre orice ordonanță înainte de a o aproba și nici trebuie să cunoască toate domeniile. Cu alte cuvinte, semnează fără să știe ce semnează și de aceea nu-și asumă consecințele. Îi dăm o veste: este prim-ministru și, prin urmare, prim-responsabil pentru haosul din justiție creat de OUG 7. Este responsabilă și de haosul din economie creat de OUG 114.

Întrebată luni insistent despre legile justiției modificate peste noapte prin OUG 7/2019, Viorica Dăncilă a transmis presei următoarele mesaje: Nu este treaba ei să cunoască ce conține o ordonanță de urgență sau alta, ci doar a ministrului care o promovează. Ea doar aprobă. Ca premier intervine doar după ce respectivele ordonanțe de urgență încep să producă efecte negative, așa cum este OUG 7.

"O să mă întrebaţi de ce acum dialogul şi nu înainte. Eu cred că înainte, dialogul ţine de ministrul de resort. Primul ministru poartă acest dialog atunci când în spaţiul public apar nemulţumiri şi este nevoie de intervenţia primului ministru"- Viorica Dăncilă.

Nu s-a mulțumit doar cu atât. A insistat chiar să spună că un premier nu are timp să discute despre ordonanțe de urgență înainte de a le aproba și că nici nu trebuie să se priceapă la orice domeniu: "Nu cred că primul ministru trebuie să discute pe orice ordonanță, pe diferite domenii, aspecte din ordonanța respectivă(...)Timpul nu ar permite prim-ministrului să discute pe fiecare act normativ, pe fiecare domeniu (...)Nu vă închipuiți că un prim-ministru trebuie să cunoască toate domeniile".

Putem înțelege de aici că din lipsa sa de cunoștințe poate fi o scuză pentru aprobarea unei ordonanțe, indiferent de consecințe? Ce face dacă ajunge la semnat un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede desființarea cu totul a parchetelor și judecătoriilor? Aprobă cu ochii închiși fiindcă oricum nu este treaba ei să știe pe ce își pune semnătura? Dar dacă ajunge pe masa ei un proiect care prevede colectivizarea forțată, tot la fel ar face?

Cu siguranță, un premier nu poate fi expert în toate domeniile. Însă tocmai de aceea premierii au consilieri pe fiecare domeniu important în parte. Exact pentru a suplini această lipsă de cunoștințe. Echipa Vioricăi Dăncilă este chiar bogată: 16 consilieri de stat și un număr necunoscut de consilieri personali.

OUG 7/2019 și OUG 114/2018 sunt două ordonanțe de urgență care au bulversat justiția și economia. În ambele cazuri, Viorica Dăncilă mimează acel "dialog constructiv" pe care îl pomenește ori de câte ori se pune problema lipsei de transparență a Guvernului. Însă cât de constructiv poate fi un dialog purtat abia după ce actele normative încep să-și producă efectele nocive? Justiția este complet dată peste cap din cauza acestei ordonanțe, judecătorii și procurorii se revoltă și suspendă activitatea, fapt fără precedent, iar Viorica Dăncilă vorbește despre nevoia unei "discuții constructive".

La fel și în cazul OUG 114/2018 care a creat o stare generală de mare confuzie în întreaga economie. Marile companii, indiferent că sunt private sau de stat, s-au trezit peste noapte cu planurile de afaceri distruse. Nici acum nu știu ce îi așteaptă în următoarea perioadă, mai ales că unii politicieni din coaliția de guvernare așa-ziși liberali, dornici să-și recâștige electoratul, promit modificarea OUG 114. PSD, cu Liviu Dragnea în frunte și cu Darius Vâlcov, inventatorul Ordonanței, ține lucrurile în suspans: nu zice nici că modifică, nici că lasă lucrurile exact așa cum sunt. Pentru mediul de afaceri, incertitudinea este cea mai grea pedeapsă.

Viorica Dăncilă întreține și ea această nesiguranță. Zice că va avea discuții pe OUG 114, în această săptămână, cu toate ministerele de linie, tocmai pentru a avea o "imagine completă". Adică, exact cu acele ministere care au inițiat și avizat OUG 114. Și în urmă cu exact o săptămână spunea cam același lucru. Mai mult, atunci susținea că a avut loc deja discuția cu miniștrii responsabili: "Am chemat miniştrii, ca fiecare să spună ce probleme sunt pe fiecare capitol în parte. (...)Ceilalţi miniştri au discutat fiecare pe linia domniei sale, astfel încât acolo unde sunt probleme să vedem ce modificări facem". Peste o săptămână, vom primi, probabil, același mesaj.

Între timp, pe principiul "revizuiesc, dar fără să schimb nimic", haosul se adâncește și în justiție, și în economie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















42813 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    E calificata sa meraga la puscarie (Luni, 25 februarie 2019, 17:44)

    Frank777 [utilizator]

    Dupa #alegeri2020.Cu tot guvernul de mascarici.
  • +47 (49 voturi)    
    Degeaba insistați.PM Docila nu pricepe (Luni, 25 februarie 2019, 17:52)

    Rescator [utilizator]

    nimic,ea fiind ocupată cu destructurarea NATO,UE
    și a României.Și curcile bete din Teleorman și Vaslui
    ar ințelege mai bine!
    • -36 (40 voturi)    
      Dancila (Luni, 25 februarie 2019, 19:16)

      Lotro [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Disperare mare pe conexatii la conducta cu bani a Romaniei. Pierd controlul, wow! Atunci inventeaza tot felul de prostii juridice, reprosuri la adresa ordonantei care restabileste demnitatea umana si corectitudinea actului de Justitie. Ca si reguli de promovare ierarhica in acest spatiu al Dreptatii, abuzate pana acum in interesul plangaciosilor. Bravo, Dancila!
      • +19 (21 voturi)    
        hehe (Luni, 25 februarie 2019, 23:01)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lotro

        Se pare ca pe voi e disperare mare :-) Se cam darama sandramaua ot kiselef. Nasol pizdet. Si zici ca disperare mare?
        • -12 (14 voturi)    
          "ba tu, ba tu"... (Marţi, 26 februarie 2019, 10:45)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          "ba tu, ba tu"...jocul care explica nivelul gandirii maturilor: gradinita.
          • +7 (7 voturi)    
            ehh (Marţi, 26 februarie 2019, 11:49)

            transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ca orisice rusnac ai dificultati in a intelege limba romana, esti iertat pt. cotcodacitul de analfabet functional.

            Dar pt ca tie iti place sa vorbesti de mamici in cazul taue ba pe-a lu mamica ta. Vidma pasol!
      • +13 (13 voturi)    
        Ce e măi Lotrule? (Marţi, 26 februarie 2019, 9:02)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Lotro

        Nu mai faci un ban din codru, că l-ai tăiat de tot, și acum prostăcești pentru hoții de guvernanți?
        Conducta cu bani a României este bugetul făcut praf de o guvernare descreierată condusă de o agramată incapabilă să înțeleagă niște concepte elementare de socio-politică, de economie nici nu mai vorbesc - Socol, Teodorovici, Vâlcov sunt niște berbeci care cred că dacă aruncă termeni economici și sunt consilieri sau miniștri, atunci automat și implicit au dreptate, du-vă băi agenților economici și teoreticienilor și bancherilor, pă copcă că noi știm mai bine să furăm!
        Pașol na Maskva, krakadil!
    • +13 (13 voturi)    
      he-he, (Marţi, 26 februarie 2019, 7:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ce-i aia semnătură?
      • +10 (10 voturi)    
        este practica adanc inradacinata.. (Marţi, 26 februarie 2019, 11:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        "a semnat ca primarul".. multa lume nici nu realizeaza cat de dureros este adevarul din spatele acestei expresii.

        daca intrebi publicul larg, multi vor spune ca e normal sa nu stii ce semnezi la banca, ce semnezi cand iti faci un abonament de telefonie, ce semnezi cand iei o masina in leasing...
        asumarea raspunderii este o expresie goala de continut pentru multi politicieni. azi spune "imi asum", maine uita si trece mai departe. demisia e pentru fraieri intr-o tara in care majoritatea electoratului crede ca e normal sa nu-ti respecti cuvantul (si semnatura..).
  • +27 (27 voturi)    
    dancila (Luni, 25 februarie 2019, 18:10)

    ------ [utilizator]

    Am auzit de-un vin bun care se consuma acolo.Beciul Domnesc.
  • +25 (25 voturi)    
    Responsabilitate (Luni, 25 februarie 2019, 18:33)

    Mircea11 [utilizator]

    I s-a spus de la ineputul mandatului ca raspunde pentru ce semneaza si ce face guvernul.
    Din pacate este INCONSTIENTA.
    • +17 (17 voturi)    
      ha-ha-ha!! (Luni, 25 februarie 2019, 23:21)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      numai imbecilii cred ca escroaca asta e chiar asa de proasta si nu intelege nimic....javrele care sunt la putere nu sunt chiar proaste si si au dat seama ca trebuie sa profite de poporul imbecil si mentalitatea lui de rahat...stiu foarte bine ca poporul ala e prea las si prost ca sa li se intimple ceva...iar cu atitia penali in toate structurile statului plus milioanele de penali si profitori care ii voteaza stiu ca pot dormi linistiti...
      • +10 (10 voturi)    
        Oarecum (Marţi, 26 februarie 2019, 10:28)

        Mircea11 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Sigur ca nu e proasta in sensul in care vorbim de un cetatean obisnuit care are o capacitate de analiza limitata.
        Insa postul de prim-ministru presupune o cu totul alta capacitate de gandire, de analiza, de inteligenta, de informatie acumulata, de rezistenta la stres etc., iar peste toate este nevoie de buna-credinta.
        Dancila se lasa ghidata/folosita/substituita/pacalita in tot ceea ce face pentru a fi impusa vointa escrocilor/marlanilor/spagarilor/hotilor de pe diferitele paliere de conducere ale Romaniei.
        De aceea am zis ca este inconstienta.
        Presupunand ca este o individa desteapta (doar facem presupunerea), cine dracu poate fi atat de tampit sa aiba ocazia unica sa fie Prim-ministru si sa lupte impotriva tarii sale ?
        Va ramane in istorie ca o caricatura de conducator.
  • +22 (22 voturi)    
    La ce se pricepe Dancila ?! (Luni, 25 februarie 2019, 19:08)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ce ar semna fara rezerve, in cunostinta de cauza ?
    Inventarul bucatariei personale ? Ma indoiesc...
  • +27 (27 voturi)    
    Legislatic sau executiv? (Luni, 25 februarie 2019, 19:18)

    iulian73cta [utilizator]

    Eu nu mai înțeleg nimic.Eu am învățat că legile le dă legiutorul adică puterea legislativă adică Parlamentul.Aceste legi sunt puse în aplicare de executiv,puterea executivă adică Guvern condus de Președinte.Așa zice în Constituție.Știu că pot fi date ordonanțe ,doar in regim de urgență ,în special în vacanțe legislative și doar pe anumite capitole,domenii.Aceste ordonanțe se dezbat în regim de urgență în prima sesiune parlamentară și nu pot depăși 6 luni de la data depunerii în dezbatere.Așa zice carte...Dar în realitate ce avem? Ordonanțe in domenii cheie,cu aplicabilitate imediată,dar in Parlament sunt unele nediscutate de prin 2016,2017 ( a se vedea si Ordonanța 59/2017 unde efectiv s-a modificat legea pensiilor fără nici un aviz). Orice Guvern poate emite un pachet de legi de importanță deosebită,dar DOAR prin asumarea răspunderii in Parlament.(așa a picat Guvernul Boc).De ce acum în Romania anului 2019 Parlamentul face anchete prin diverse comisii (nu este putere judecătorească),Guvernul face legi(nu este putere legislativă) și noi,sărăntoci și cu minte puțină,stăm cuminți și acceptăm acest haos? Pentru mine sună a început de dictatură și vorbesc foarte serios.În țara asta doar Dragnea are dreptate si se face doar cum vrea el prin interpuși.Asta este dictatură.
  • -26 (30 voturi)    
    OUG 114 - face pietre la rinichi bancilor (Luni, 25 februarie 2019, 19:27)

    Fides [utilizator]

    Robor sa fie peste 2% si vor castiga bine de tot alea 26 de banci care abia-abia isi taraie picioarele prin tara. Cica numai 7 miliarde au avut profit anul trecut - ca nu au putut optimiza fiscal mai mult.
    • +17 (19 voturi)    
      Ma, (Luni, 25 februarie 2019, 21:50)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      ce nu stii tu e ca fara banci nu se poate,in schimb,bancile stiu...
      Mai simplu spus,daca bancile n-o imprumuta pe Dancila,ati incurcat-o.Si voi si noi.
      • -11 (15 voturi)    
        26 de banci, plus BNR in frunte (Marţi, 26 februarie 2019, 9:10)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Stiu ca fara banci viata e pustiu, dar nici ca bancile de la noi care dau doar ploi acide nu se mai poate. Sa vedem cati caini pleaca din macelarie - asa de prin aprilie. Numai sa-i tina bracinarii pe guvernanti vizavi de OUG 114.
    • +9 (9 voturi)    
      Eu spun (Marţi, 26 februarie 2019, 9:53)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Spun sa discuti cu mafiotii tăi ca să dea un ukaz ca sa fie ROBOR 2%. Hai, că se poate... In rest, e cum am bv.: o tara cu deficit mare pt că nu produce ci doar consumă, cu fiscalitate imprevizibila si care se imprumuta mereu va avea parte de dobânzile pe care le merită.
      • -1 (1 vot)    
        Martisorul e aproape (Marţi, 26 februarie 2019, 15:48)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Vine-trece martie si mai vorbim in aprilie despre Robor.
        Habar despre ce mafioti vorbesti? Stii ca mafia se traduce si prin cartel?
        • +1 (1 vot)    
          Chiar stii ce inseamna Robor? (Marţi, 26 februarie 2019, 17:38)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Tu chiar crezi ca se poate impune, cum de exemplu se manevra cursul oficial, pe vremea lui ceasca ?
          Esti naiv sau ?

          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
          • -1 (1 vot)    
            Ai auzit de Euribor si Libor? (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:39)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            Crezi ca ele au fost manipulate de banci? Nu trebuie sa zici nimic. Stii si tu raspunsul, dar o scalzi asa cu ciuma rosie, mai ales ca banii nu au miros.
    • +1 (1 vot)    
      2018 a fost un an record (Marţi, 26 februarie 2019, 17:04)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      bazat pe taierile drastice post-criza, nu cred ca le-a dat statul bani pentru anii de pierderi.
      O taxa de 1.2% cand ROA a fost record la 1.5-1.6%, dar media pe un ciclu economic de 10-15 ani e de 0.4-0.5%/an. Reducerea ROBOR la 2% ar produce ea insasi pierderi.

      https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-22997403-analiza-impactul-oug-114-19-12-2018-asupra-pietelor-financiare-romanesti.htm
      • 0 (0 voturi)    
        Deci numai 2018 a fost record? (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:41)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Si daca e record, sa fie numa pt. unii muma? Pai tu ai bani la banca?
  • +22 (24 voturi)    
    Fericiti...cei saraci cu duhul (Luni, 25 februarie 2019, 19:36)

    morometu [utilizator]

    Oare stie de ce se afla acolo unde se afla? Probabil se crede la caminul cultural din Videle! Mai dati-i un pumn de seminte...
    • +15 (15 voturi)    
      cred (Luni, 25 februarie 2019, 20:46)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      ca se crede la salonul de coafura din Videle. Si nu are timp de citit pentru ca nu intelege si statul sub casca ii ocupa tot timpul. Creierul ei s-a compt, s-a inchegat si nu mai functioneaza neuronii, nici ai cativa pe care ii avea.
  • +20 (20 voturi)    
    PUSCARIE PE VIATA (Luni, 25 februarie 2019, 19:59)

    rov [utilizator]

    PENTRU CONDUCEREA PEZEDE...
    PENTRU mimoza lui dracnea avem alte pedepse...
  • +2 (8 voturi)    
    Las asta aici (Luni, 25 februarie 2019, 23:58)

    Nyk1 [utilizator]

    https://youtu.be/BPNCswXi6wg?t=9

    Dar cred că ați văzut deja.
  • +9 (9 voturi)    
    pai (Marţi, 26 februarie 2019, 9:03)

    codrean [utilizator]

    Grindeanu si Tudose "au zburat' pentru ca au refuzat sa semneze acte cu care nu erau de acord ! O fi constienta Vasilica la ce se expune ? Sau mizeaza total pe noile legi ale (in) justitiei ?
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2019, 11:01)

    Radu-Mihai [anonim]

  • -6 (10 voturi)    
    Raspunderea politicienilor (Marţi, 26 februarie 2019, 11:01)

    adrian_83 [utilizator]

    Intr-o democratie politicienii nu pot fi trasi la raspundere penala pentru modul in care conduc tara adica pentru masurile pe care le iau. Raspunderea este una strict politica in fata electoratului.

    Premierul nu a fost ales direct de catre cetateni asa ca raspunderea politica pentru aceste ordonante apartine in primul rand partidelor care sustin Guvernul adica PSD si ALDE.

    Daca o lege, ordonanta, hotarare de guvern, hotarare de consiliu local, etc produce efecte negative pentru majoritatea cetatenilor cei ce au adoptat astfel de acte nu pot fi trasi la raspundere penala. Asa e in democratie. Singura tragere la raspundere a politicienilor se face la vot.

    Cititi Constitutia si veti vedea ca Guvernul raspunde politic numai in fata Parlamentului iar parlamentarii raspund politic in fara cetatenilor la vot.
    • +6 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2019, 11:56)

      DiDiRo [anonim] i-a raspuns lui adrian_83

    • +2 (2 voturi)    
      De unde ai scos prostia asta? (Marţi, 26 februarie 2019, 15:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Nu pot fi trasi la raspundere pentru deciziile politice si atat! Numai un idiot poate sustine ca daca cineva e ales poate face ce vrea, inclusiv sa omoare pe cineva nu-i asa, ca vezi bine poate fi tras la raspundere doar de catre electorat, la alegeri! Acum e iarasi adevarat, ca in Romania asta nu prea conteaza, unii sunt mai egali decat altii (vezi parlamentarii).
  • +6 (6 voturi)    
    oligofrenii nu sunt responsabili in fata legii (Marţi, 26 februarie 2019, 11:58)

    revo [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    Romania de mucava (Marţi, 26 februarie 2019, 13:45)

    hamangiul [utilizator]

    Doctori falsi....premier si mai fals...
    • -2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 februarie 2019, 15:14)

      [anonim] i-a raspuns lui hamangiul

      • 0 (0 voturi)    
        Nu inca! (Marţi, 26 februarie 2019, 17:24)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

        Deocamdata granitele sunt inca bine determinate, elemente ale statului inca exista (armata, politie, administrare) chiar daca nu toate functioneaza cum trebuie. Dar au ei grija si de asta (vezi de ex. taierile de paduri si exportul ilegale, care e evident pentru oricine care are macar putina minte, ca nu se pot face fara acordul autoritatilor!)!!
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 19:13)

          [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

  • +2 (2 voturi)    
    responsabilitate (Marţi, 26 februarie 2019, 15:13)

    Esty [utilizator]

    Cate zile ii trebuie sa citeasca tot ce-ai scris? Eu am renuntat.