Marc Marquez nu va putea participa la Marele Premiu al Olandei de MotoGP de duminică. Pilotul celor de la Honda s-a retras de la Grand Prixul de la Assen din cauza unor probleme medicale.

Marc MarquezFoto: GIGI SOLDANO / AFP / Profimedia

Marc Marquez nu va participa la MP din Olanda de MotoGP

În vârstă de 30 de ani, ibericul a fost declarat inapt să participe la Grand Prixul de la Assen din cauza unei coaste fracturate. Este vorba despre accidentarea pe care Marc a suferit-o săptămâna trecută în Germania (a căzut de mai multe ori înainte de a abandona).

Marquez nu a terminat până acum nicio cursă „lungă” în sezonul 2023, el nereuşind să ajungă la linia de sosire în cele trei ocazii în care a fost pe grilă (Portugalia, Franţa, Italia).

Cu doar 15 puncte adunate, multiplul campion mondial se află pe locul 19 în clasamentul piloţilor.