Actualizat acum

Blefaroplastia – Redobândirea tinereții. Dr.Crenguța Coman a discutat online cu cititorii

de R.F.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 11:41 DoctorH - Intreaba un Medic


Crenguta Coman
Foto: MedLife
​Blefaroplastia este folosită în principal pentru tratarea semnelor îmbătrânirii care apar în jurul ochilor, fiind o intervenție nu doar estetică, ci și funcțională. Când se recomandă și cum se realizează blefaroplastia? Ce rezultate vizibile are și la ce se pot aștepta pacienții?

Dr. Crenguța Coman, Medic Primar Chirurgie Plastică și Microchirurgie Reconstructivă, Derma Life, a discutat online cu cititorii.

Nota redacției:
  • Puneți întrebările în formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care nu se referă la temele anunțate, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană.




Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.












7314 vizualizari

  • Discutii dr. Crenguta Coman ref. blefaroplastie (Marţi, 30 iulie 2019, 12:00)

    Raluca Vasilescu [anonim]

    Buna ziua doamna Doctor,

    Am doua intrebari:
    a) Care sunt riscurile operatiei (ex: "cade" mai rau pleoapa) si cat de frecvente sunt acestea?
    b) Cum se poate detecta daca pleoapa este cazuta din cauza ca este umflata de exemplu din pricina alergiei sau este cazuta pentru ca s-a relaxat prea mult tesutul?

    Multumesc.
    • R (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:08)

      Crenguta Coman [hotnews.ro] i-a raspuns lui Raluca Vasilescu

      Blefaroplastia este o interventie cu foarte putine riscuri, dar cu rezultate spectaculoase. In cazurile in care operatia se efectueaza pentru probleme functionale, nu doar estetice, riscurile inseamna mici asimetrii si eventual nevoia de revizii. Pleoapa nu cade, dimpotriva, se corecteaza efectul de pleoapa cazuta, asa anumita ptoza.

      Sunt anumite repere anatomice, niciodata edemul cauzat de alergie nu seamana cu surplusul de piele existent.
  • blefaroplastie (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:05)

    sanda [anonim]

    intrebare 1) cate asemenea operatii se pot face in decursul timpului?

    intrebare 2) exista si efecte secundare/dezavantaje?

    multumesc mult
    • R (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:13)

      Crenguta Coman [hotnews.ro] i-a raspuns lui sanda

      Daca operatia este bine facuta nu trebuie sa o repetati. Sa presupunem ca ati avut nevoie de o blefaroplastie la 45 de ani, daca la varsta de 70 de ani repare un surplus tegumentar, se poate repeta.

      Ca dezavantaje, sunt doar cele din imediat postoperator, pentru ca pleoapa fiind foarte bine vascularizata se poate umfla si invineti destul de puternic, dar durata acestor fenomene este scurta, 5-7 zile. Apoi, vindecarea este foarte frumoasa.
  • Blefaroplastia (Miercuri, 31 iulie 2019, 11:58)

    nuculet [utilizator]

    1) Operatia presupune anestezie generala?
    2) Ce costuri presupune o asemenea interventie?
    3) Ce presupune si cat dureaza recuperarea?

    Multumesc!
    • R (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:19)

      Crenguta Coman [hotnews.ro] i-a raspuns lui nuculet

      1. Operatia se desfasoara in principiu sub anestezie locala, fiind o interventie de scurta durata, in care este nevoie de participarea dumneavoastra. Exista si cazuri in care se efectueaza sub anestezie generala, atunci cand se asociaza cu alte interventii: rinoplastie, lifting facial, lipofeeling, etc.
      2. Costurile depind de anvergura interventiei, intre 700 si 1200 de euro.
      3. Pentru pleoapa superioara, recuperarea dureaza 5-7 zile, presupune purtarea unor mici pansamente destul de estetice, aplicarea de gheata local. Pentru pleoapa inferioara, durata este putin mai lunga, undeva catre 3 saptamani, cu purtarea acestor pansamente 10 zile.
  • Întinerire (Miercuri, 31 iulie 2019, 12:48)

    Corina [anonim]

    Cat te întinerește operația?In cât timp de la operație se vede o schimbare? Sub 40 de ani e indicata?
    • R (Miercuri, 31 iulie 2019, 13:22)

      Crenguta Coman [hotnews.ro] i-a raspuns lui Corina

      Blefaroplastia poate sterge usor 10, 15 ani de pe fata noastra. Schimbarea se vede pe loc, dar rezultatul final este la aproximativ o luna, urmand ca in perioada urmatoare sa arate din ce in ce mai bine. Poate fi indicata si sub 40 de ani, daca exista un surplus de piele constitutional sau pungi sub ochi a caror prezenta nu depinde de varsta.