Amalthea, cargoul libian sub pavilion moldovenesc, este imobilizat de o pana de motor. Marina israeliana supravegheaza atent nava

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iulie 2010, 11:15 Actualitate | Internaţional


Cargoul libian sub pavilion moldovenesc este imobilizat de o pana de motor si se afla in apele internationale, sub stricta supraveghere a marinei israeliene, in timp ce destinatia sa ramane incerta, anunta AFP, care precizeaza ca informatiile despre aceasta nava cu ajutoare umanitare continua sa fie contradictorii.

Directorul executiv al Fundatiei Kadhafi, care a inchiriat nava, a confirmat pentru AFP, din Tripoli, ca Amalthea este imobilizata de o pana de motor.

Potrivit securitatii egiptene, Amalthea este asteptata miercuri in portul egiptean Al-Arich, un anunt care pare sa indeparteze riscul unei confruntari cu marina israeliana, care a amenintat ca va intercepta cargoul, in cazul in care acesta va incerca sa forteze blocada impusa teritoriului palestinian.

"Vaporul libian cu ajutoare va ajunge maine dimineata in portul Al-Arich, unde a primit, din partea autoritatilor egiptene, autorizatia de a descarca incarcatura", a afirmat un oficial al serviciilor de securitate egiptene, sub acoperirea anonimatului. Potrivit unui responsabil israelian, capitanul cubanez al cargoului a fost de acord sa schimbe ruta si parea sa se indrepte spre Al-Arich, unde autoritatile israeliene ii cerusera sa acosteze.

Marina israeliana continua in acest timp sa supravegheze cargoul, pentru a se asigura ca nu este vorba de o manevra de deturnare a atentiei.

Din Tripoli, Fundatia Kadhafi a dezmintit ca nava pe care a inchiriat-o este asteptata in Egipt, reafirmand ca destinatia este Fasia Gaza. "Cargoul nu se indreapta spre portul Al-Arich. El isi mentine cursul spre Gaza", a declarat marti seara Youssef Sawan, director executiv al Fundatiei, subliniind ca Almathea "nu-si va schimba directia".

Totusi, Youssef Sawan a recunoscut un pic mai tarziu ca Almathea s-a oprit din cauza unei pene de motor. "Din cauza penei, cargoul avansa lent. Dar acum s-a oprit. Marina israeliana ne impiedica sa ne miscam", a adaugat Sawan. "Opt nave israeliene de razboi incercuiesc acum cargoul si il impiedica sa avanseze spre Gaza", a spus libianul.

Potrivit acestuia, "exista o amenintare reala" din partea navelor israeliene.

Youssef Sawan a adaugat ca toate comunicatiile cu nava sunt bruiate.

Aseara tarziu, radioul public israelian, care monitorizeaza comunicatiile dintre cargo si marina israeliana, a anuntat ca Amalthea a aruncat ancora din cauza unei pene de motor.

"Pot sa va confirm ca motorul principal nu mai functioneaza, lucram cu totii pentru a-l repara", a indicat o voce retransmisa de radio, aparent apartinand capitanului cubanez.

Fundatia Kadhafi anuntase anterior ca cargoul a primit un ultimatum pentru schimbarea rutei inainte de miezul noptii.

Informatia a fost dezmintita de un purtator de cuvant al armatei israeliene, care a confirmat insa ca "marina israeliana a inceput pregatirile pentru a stopa nava daca va incerca sa violeze blocada maritima".

Plecat sambata seara din Grecia, cargoul Amalthea ar trebui sa acosteze miercuri dimineata in Gaza.

Potrivit Fundatiei Kadhafi, o asociatie umanitara prezidata de Seif Al-Islam, fiul liderului libian Mouammar Kadhafi, Amalthea este "incarcata cu doua mii de tone de ajutoare umanitare - hrana si medicamente".

In afara celor 12 membri ai echipajului, de diverse nationalitati, la bord se mai afla noua persoane (sase libieni, un nigerian, un marocan si un algerian).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1633 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    plictiseala mare...... (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:33)

    dorinteodor [anonim]

    am mai vazut filmul asta cu incercarea de a sparge blocada..... cum isi imagineaza cineva ca o nava civila poate sparge o blocada instituita de un stat care are in dotare forte armate.....

    cred ca baiatul lui gadafi vrea sa cistige capital politic si face valuri in acest fel....nu pot sa nu fac legatura cu o posibila campanie electorala legata de succesiunea la putere dupa gadafi-tatal.....

    iar chestia cu motorul care s-a stricat este cusuta cu ata alba....
    • +1 (1 vot)    
      nava... (Miercuri, 14 iulie 2010, 16:15)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      ar putea foarte bine sa fie confiscata de nord-africani. am locuit citeva luni in tara aia prafoasa si am intilnit intimplator citiva marinari ucraineni care-si pazeau nava oprita la tarm de mai bine de 18 luni, fara sa poata sa faca nimic... nasol regim.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 17:10)

      Ion ¤ [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      "cum isi imagineaza cineva ca o nava civila poate sparge o blocada instituita de un stat care are in dotare forte armate..... " Poate. Sparge ... credibilitatea.

      Jews fear flotilla backlash of rising antisemitism
      http://www.haaretz.com/jewish-world/turkey-jews-fear-flotilla-backlash-will-turn-into-anti-semitism-1.294032
    • +1 (7 voturi)    
      imaginea :D (Miercuri, 14 iulie 2010, 18:55)

      hm [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      nu-si imagineaza nimeni nimic imposibil. nava respectiva sparge blocada din mintile noastre. israelul va trebui sa-si schimbe cat de curand jocul, caci pierde urat.
      • 0 (6 voturi)    
        cum ziceam, plictiseala mare.... (Miercuri, 14 iulie 2010, 19:56)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui hm

        proprietarul navei a confirmat ca defectiunea la motor a fost o minciuna pentru a cistiga ceva timp. n-avea ce timp sa cistige....

        acum nava merge disciplinat catre portul egiptean... iar lumea se va intreba totusi de ce exista blocada si din parte egiptului?

        pai tot din cauza hamas care ar vrea sa intre in egipt si sa faca atentate contra turistilor occidentali si astfel sa ruineze egiptul care "traieste" din turism..... nasoala chestie.....
  • -1 (9 voturi)    
    Un pavilion moldovenesc ca paravavan? (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:38)

    camelotu' [anonim]

    ce tactica... n-am ce spune, nota 4 !

    Doar asa sa se mai auda ceva si de Moldova, numai de rau... ba vinu e stricat, ba coruptia introduce autoritatile intr-un scandal international!

    nimic de bine, niciodata!
    • +1 (7 voturi)    
      ti se pare ca e ceva de rau ? (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:10)

      cameleonu [anonim] i-a raspuns lui camelotu'

      mie chiar de bine mi se pare :)
    • +3 (7 voturi)    
      camelote, maldaveghii n-a nici o vina... (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:11)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui camelotu'

      proprietarul este moldovan, capitanul cubanez si echipajul pestrit dar fara moldoveni. numa' steagu' l-au pus de moldova. nava este inchiriata de baiatu lu gadafi...statul moldovean nu are cum sa influienteze activitatea navei si, tehnic vorbind, nici proprietarul moldovean nu mai poate face acum mare lucru din moment ce a semnat un contract.....
  • +6 (16 voturi)    
    libia + moldova = ce comedie! (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:10)

    bugsy [anonim]

    E limpede: Mossadul a pus zahar in rezervorul de combustibil!

    Marinarii israelieni mai intai se vor pisha pe ei de ras, privind cargoul "tras pe dreapta", apoi un comando ... de mecanici vor lua cu asalt barcazul arabo moldovenesc si-l va repara apoi il va conduce in primul port unde ii vor hrani pe protestatari (care intre timp au dat vastul in ajutoarele pentru fratii din Gaza)!


    presa internationala va acuza din nou Israelul...pentru ca face risipa de zahar, asta in conditiile in care in tarile arabe este o mare penurie din acest produs, cetatenii din acele tari fiind nevoiti sa bea cafeaua amara!
    • +3 (11 voturi)    
      Ti-as da un plus daca as putea... (Miercuri, 14 iulie 2010, 12:54)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      In schimb vei primi minusuri generoase de la baietii carora le place ca femeile sa poarte burqa si care iubesc lapidarile si executiile publice prin spanzurare si decapitare... Amuzandu-se din cand in cand cand un amic de-al lor s-a aruncat in cine stie ce colt de lume in aer, in mijlocul unei multimi de oameni... De la indivizii astia sa nu astepti decat minusuri si, eventual, amenintari. in cazul cel mai fericit.

      P.S. Felicitari pentru postare!
      • -3 (7 voturi)    
        Multumesc! (Miercuri, 14 iulie 2010, 13:47)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Dorin, toda raba!
  • +2 (6 voturi)    
    dacă tot e de dat cu părerea... (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:23)

    ampersand [anonim]

    ... eu cred că-căpitanul şi echipajul tehnic al vasului n-au chef de belele, de dragul palestinienilor şi a lui gaddafi, cu armata israeliană, aşa c-au pus-o de-o ieşire elegantă pentru toţi, o pană de motor.