Ministerul de Externe din Singapore: Comentariile fostului diplomat roman Silviu Ionescu sunt scandaloase

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2010, 12:45 Actualitate | Internaţional


Silviu Ionescu, acuzat de producerea unui accident mortal
Foto: Captura Youtube.com
Ministerul Afacerilor Externe din Singapore il critica dur pe fostul diplomat roman Silviu Ionescu. Intr-un comunicat remis in weekend, oficialii califica drept "scandaloase" cele mai recente declaratii ale fostului insarcinat cu afaceri al Ambasadei Romaniei in Singapore. "Comentariile facute in presa de Silviu Ionescu sunt scandaloase, denigreaza integritatea sistemului judiciar din Singapore si sunt fara temei", a declarat purtatorul de cuvant al MAE din Singapore, citat de AsiaoneNews.com.

"Sistemul juridic din Singapore este cunoscut pentru transparenta, integritate si standarde ridicate si s-a plasat in mod constant in primele locuri in clasamentele internationale privitoare la administrarea justitiei si independenta puterii judecatoresti. Cum Ionescu continua sa isi sustina nevinovatia, cea mai buna cale pentru a rezolva aceasta problema este ca el sa se reintoarca in Singapore, pentru a spune varianta sa", se arata in comunicatul autoritatilor din Singapore.

Fostul diplomat roman a respins dovezile curtii si a declarat ca actiunea in justitie este nedreapta fata de el. Silviu Ionescu a declarat pentru publicatia The Straits Times: "Sincer, nu cred in instanta din Singapore". Sambata, el a declarat pentru Antena 3 ca accidentul mortal de a carui producere este acuzat de autoritatile din tara asiatica ar reprezenta "o inscenare" si ca toate acuzatiile care i se aduc ar veni dupa ce el a alcatuit mai multe rapoarte care evidentiau "coruptia din Singapore".

Ministerul Afacerilor Externe din Singapore a anuntat joi ca l-a convocat saptamana aceasta pe ambasadorul Romaniei in aceasta tara, Aurelian Neagu, pentru a discuta despre acuzatiile formulate la adresa lui Silviu Ionescu. Ancheta justitiei din Singapore a stabilit ca fostul diplomat roman a fost cel care a condus masina ambasadei Romaniei, in momentul in care a avut loc accidentul mortal de pe 15 decembrie anul trecut. Justitia din Singapore a pregatit 13 capete de acuzare impotriva fostului insarcinat cu afaceri al Romaniei in aceasta tara.


Citeste mai multe despre   
















3956 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Diplomat? (Luni, 5 aprilie 2010, 13:03)

    SHEAPA [utilizator]

    Pai insusi faptul ca deshteptul ala s-a trezit vorbind aiurea in tramvai il descalifica din start pentru meseria pe care pretinde ca o practica ....

    Cred ca cineva ar trebui sa-i dea un bobarnac, poate nu se mai apuca de facut comentarii de astea imbecile, in numele diplomatiei romanesti .....
  • +16 (16 voturi)    
    mai lucreaza? (Luni, 5 aprilie 2010, 13:16)

    Codruta N [utilizator]

    Tipul asta mai lucreaza in "diplomatie"?
    In caz ca da - salariul nu e suspendat? Il ia?
    Ia, cumva, si sporuri?
    Ce fel de "sporuri"? Pentru ce?
    • +4 (4 voturi)    
      eeee, acu si tu... (Luni, 5 aprilie 2010, 15:08)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      se pare k diplomatii au sporuri de crima. si intr-o tara ca asta, normal ca nu patesc nimic. cu cat esti mai nesimtit in ziua de azi cu atat poti evolua mai mult intr-o cariera de diplomat sau politician.
    • 0 (0 voturi)    
      cum pt ce? (Marţi, 6 aprilie 2010, 9:47)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      pentru ca e securist si e si prost! da' daca-si plateste tainul, e inca in functie!!!
  • +15 (15 voturi)    
    si uite cum... (Luni, 5 aprilie 2010, 13:22)

    concluzie [anonim]

    nu numai borfasii si hotii din RO denigreaza RO si pe cetatenii ei onesti stabiliti in EU s.a.m.d. ,ci si diplomatii nostrii.
    S-a scris mult despre felul necivilizat prin care cetatenii romani sunt tratati la misiunile noastre diplomatice din lume ,dar de aceasta data ,cu acelasi tupeu este tratata o tara si un sistem judiciar care este bine plasat pentru transparenta, integritate si standarde ridicate / Singapore .
    I-mi este lehamite de acest individ trimis sa reprezinte RO in Singapore , iar acest sentiment il resimt de fiecare data cand i-mi amintesc de personalul ambasadei noastre din Oslo .

    Cu amaraciune ,un roman
  • -16 (16 voturi)    
    democratie ? (Luni, 5 aprilie 2010, 13:27)

    gheorghe [anonim]

    Singapore NU e o democratie, e una din republicile extremiste ce practica pedeapsa cu moartea, te arunca in inchisoare pentru toate nimicurile si da amenzi excesive pentru orice fleac.

    Departe de a reprezenta vointa poporului, legile lor reprezinta sistemul dictatorial pe care o asa zisa elita o impune poporului, spre "civilizarea" lui... Au plecat colonialistii, i-au inlocuit ciocoii noi.

    Prefer de pe departe, "balcanismul" nostru democratic decat dictatura lor "civilizata".

    Ionescu a avut dreptate ca s-a intors imediat, aici poate avea un proces echitabil, acolo era deja condamnat pentru o facatura. Cu ce i-ati deranjat asa de tare Dnule Ionescu ?
    • +13 (13 voturi)    
      Balcanism si civilizatie (Luni, 5 aprilie 2010, 13:58)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      Intr-adevar pentru un fleac de accident soldat doar cu un mort, acesti ciocoi au tupeul sa ceara pedepsirea "Domnului" Ionescu!....Revoltator!!!!
    • +10 (12 voturi)    
      da, te cred (Luni, 5 aprilie 2010, 13:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      ordinea, disciplina si cinstea sunt isterizante pentru rromini, care prefera tigania balcanica, asa ca tine! ai o flegma intre ochi de la mine, rromine!
      • -8 (10 voturi)    
        civilizat... (Luni, 5 aprilie 2010, 14:26)

        CodPenal [anonim] i-a raspuns lui srpc

        toate comentariile sunt de prisos...
    • +7 (7 voturi)    
      relatii economice afectate... (Luni, 5 aprilie 2010, 14:12)

      Regalist [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Aceasta jigodie"diplomat" de la SIE a afectat grav relatiile economice si politice ale Romaniei cu un stat dinamic din Asia... de platit vor plati tot exportatorii romani si contribuabilii... iata efectele neverificarii personalului trimis la misiune in strainatate... astia sunt cei platiti regeste cu salarii speciale...Romania nu va mai avea niciodata un serviciu diplomatic ca pe vremea Majestatilor Mihai I, Carol II, Ferdinand Intregitorul sau Carol al II-lea....Pana una alta, in loc sa stea cu capul plecat, acest individ continua sa faca rau Romaniei, jignind statul Singapore... il doare in papuci, ca doar ponoasele le trage poporul roman si economia tarii... va fi greu de recastigat aceasta tara asiatica, va mai trece multa vreme pana cand autoritatile singaporeze vor uita... o solutie ar fi pedepsirea exemplara a criminalului....
    • +3 (3 voturi)    
      ionescule (Luni, 5 aprilie 2010, 15:09)

      popescu [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      chiar asa pe fata, mai baiatule?
    • +4 (4 voturi)    
      incredibil (Luni, 5 aprilie 2010, 18:21)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      daca tu nu esti ionescu si crezi sincer ce spui esti vai de tine. ai fost in singapore? eu am fost. este o tara in care mi-as dori sa traiesc/muncesc. si o spun nu doar eu ci si statisticile. daca tu crezi ca un gigel ca ionescu, care a ajuns acolo prin cine stie ce relatii si spagi, care a crezut ca daca esti in corpul diplomatic poti face orice, esti la fel de fullofshit ca si ionescu al tau.
    • +2 (2 voturi)    
      da !. democratie adevarata (Marţi, 6 aprilie 2010, 8:39)

      kktzel [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Domnule draga
      Eu am fost in Singapore.
      Strazile,troruarele,parcurile,etc sunt mai curate decit masa pe care Dumneata servesti mincarea in fiecare zi.
      Da.
      Sunt legi exagerate pentru cei care nu au un pic de cultura,de omenie,de bun simt...asa de exemplu daca arunci o hirtie pe jos iti da amenda 100 de dolari...cu siguranta a doua oara nu vei mai face un asemenea gest...dar pentru Dumneata e mai bine in Romania unde mizeria e vizibila la tot pasul...si unde oameni ca Dumneata contribuie la mentinerea aspectului degradant...
      Nu degeaba Dumneata scrii negru pe alb "prefer balcanismul nostru democratic (!!!???!!!) decit dictatura lor civilizata !!!
      In alta ordine de idei de ce vrea sa plateasca Domnul Diplomat despagubiri familiei daca el nici usturoi n-a mincat nici gura nu-i pute..????...nu va de gindit acest fapt minor,Domnule Gheorghe Anonimu'...
      Oameni ca Dumneata au urlat sus si tare sa fie pedepsiti asasinii lui Teo Peter...am fost si eu de acord..dar sa fie reciprocitate...cind ai nostri asasineaza hai sa sarim pina in cer ca sa fie pedepsiti...si ce daca e roman...????...sau diplomat...???...are dreptul sa ucida oameni cu singe rece si apoi sa faca declaratii iresponsabile care compromit o intreaga natiune...???
      De ce nu incerci Domnule draga sa fii putin OBIECTIV...
      E greu la deal cu boii mici...nu-i asa ???
      KKtzel
    • 0 (0 voturi)    
      @ gheorghe - Chiar asa????? (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:44)

      Mihael [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Cine naiba il tine in brate si pe Silviu Ionescu asta. Un tip care a ajuns diplomat precum a avansat si viitorul ginere al Basescului, fudul, iresponsabil si cu un comportament golanesc si las. Nici o reactie a MAE la pozitia guvernului din Singapore, dovada cea mai buna ca guvernul e solidar cu acest tip de comportament.
  • -13 (13 voturi)    
    i-auzi justitia lui peste (Luni, 5 aprilie 2010, 13:32)

    nelu [anonim]

    Bine a facut Ionica ca s-a intors acasa, altfel pe langa accident, justitia aia necorupta, pe langa care Voicu e mic copil nevinovat, ii mai aranja si un pachetel de zahar pudra, asa, ca pedeapsa sa fie spanzuratoarea, nu vreo amenda ca pentru accident.

    Diferenta dintre Singapore si Coreea de Nord e ca unii au mai multi bani ca ceilalti, altfel e aceeasi "democratie" si "justitie".

    Diplomatul nostru face mai mult decat zece de-ai lor. "Accidentul" e o facatura sinistra.
    • +9 (9 voturi)    
      "Diplomatul nostru" ???? (Luni, 5 aprilie 2010, 14:07)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Nu acredeti ca 'vreo amenda' ar fi o pedeapsa excesiva pentru un accident in care diplomatul dvs. a ucis un om?
      • -12 (12 voturi)    
        dovada e regina procesului (Luni, 5 aprilie 2010, 14:35)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Vival

        Ancheta alora e bazata pe numeroase "marturii", dar nici vorba de probe. Video de exemplu. In care sa-i vezi fata lui Ionescu la volan, si sa-l vezi cum iese din masina....

        Intr-o tara in care si daca arunci o tigara pe jos, te-a filmat in orice ungher al tarii te-ai afla, sa nu ne spuna ca n-au decat "marturii".... Ce viteza sa ai, sa omori un om pe strada, 50, 100 km/h ? iar masina sa ramana intacta ? fara nici o urma ? facatura in toata regula.

        Este evident ca Ionescu trebuia scos din joc. Interesant e de ce ?
        • +1 (1 vot)    
          Logica tata, nu gluma (Luni, 5 aprilie 2010, 19:07)

          marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          Deci daca 10 oameni spun ca l-au vazut la volan si parasuta cu care era in masina confirma, inseamna clar ca este facatura. Daca nu l-a tras in chip, vre-un meletean insotit de vre-un procuror cu o autorizatie scrisa care sa ii dea voie sa-l filmeze pe securist sigur ne spuneai ca si aia e vax albina ca nu are valoare juridica.
        • +1 (1 vot)    
          zdreanta (Marţi, 6 aprilie 2010, 0:42)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Pai nu se da jos da peste om, apoi il ocoleste si merge mai departe. Pe camere apare el la volan, a fugit ca un vierme in romania..
        • +1 (1 vot)    
          Chiar exista marturii VIDEO (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:18)

          Bramburel [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Sunt jurnalist si iti pot confirma Ionescule sau cine vei mai fi punand marturii in ghilimele ca politia singaporeza chiar are inregistrari video cu NAE IONESCU. El a fost filmat de camerele de supraveghere pentru siguranta pe strazi, iar politia a anunta oficial ca detine aceste inregistrari. Mai mult, ele au fost prezentate ca probe la audierile de la care diplomatul varza Ionexu a absentat.... neafectat de crima comisa.

          Iar daca respectarea legilor te deranjeaza, esti o cauza pierduta pentru umanitate.
          Masina ambasadei nu a ramas intacta cum minti dumneata, ci a fost abandonata de -escu, care a abandonat-o si a luat un taxi, pe motiv ca i-a fost furata.
      • 0 (6 voturi)    
        Omul e nevinovat (Luni, 5 aprilie 2010, 14:37)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui Vival

        pana nu e declarat vinovat de catre un tribunal...

        asta e dreptul lui Ionescu, al tau, al meu, al tuturor.
      • 0 (0 voturi)    
        nu, (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:58)

        postelnicu [anonim] i-a raspuns lui Vival

        pentru ca oricum ar pune-o pe decont la rubrica "cheltuieli cu transportul", si ghici cine o plateste ??
  • +15 (15 voturi)    
    Dar MAE?! (Luni, 5 aprilie 2010, 13:43)

    mamacerghida [utilizator]

    Scandaloasă este tăcerea suspectă a MAE român la toate declarațiile delirante ale imbecilului de Ionescu, declarații care pătează imaginea României și așa nu foarte imaculată!
  • +8 (8 voturi)    
    eu zic (Luni, 5 aprilie 2010, 13:45)

    garcea [anonim]

    sa ie se ia 10 % din salariu pentru ca i s-a furat masina, si pietonilor care au trecut in mod evident pe culoarea rosie a semaforului, sa li se impute zgarieturile de pe masina furata...
    • +6 (6 voturi)    
      Ai uitat (Luni, 5 aprilie 2010, 15:31)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui garcea

      si de un an concediu medical in Caraibe pentru saracul diplomat, deoarece saracul a fost profund afectat psihic de aceasta intamplare.
  • +15 (15 voturi)    
    apocaliptic (Luni, 5 aprilie 2010, 13:47)

    gigel [anonim]

    Dl. Ionescu este diplomat doar in masura in care il putem aproxima unei genti/valize cu acelasi nume, pentru ca in mod evident cutia craniana a dansului nu adaposteste materie cenusie.

    Domnule Ionescu, pentru vasta dumneavoastra incultura permiteti-mi sa va Singapore este orasul-stat in care daca scuipi pe strada faci puscarie. Nu mult, cateva zile, insa suficient ca sa intelegi faptul ca respectu acolo este un concept central.

    Sper ca ati dat examen de limba engleza, faceti bine si aruncati un ochi la ce ii sfatuieste Uncle Sam pe gigeii din SUA care calatoresc in Singapore: http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/cis/cis_1017.html .

    "Visitors should be aware of Singapore's strict laws and penalties for a variety of actions that might not be illegal or might be considered minor offenses in the United States. These include jaywalking, littering and spitting. Singapore has a mandatory caning sentence for vandalism offenses."

    Adica, pe limba noastra romaneasca pe care atitudinea dumneavoastra o face de rusine: daca esti marlan in public, iti iei bastoane pe spinare. De obicei in public, ca sa usture si psihologic, nu doar fizic.

    Si ca sa intelegem ca oamenii de acolo duc la extrem partea de respect interpersonal si pastrarea unei distante fata de celalalt (tinand cont ca romanii sunt varza la respectarea spatiului interpersonal, fapt care se vede in trafic, pe strada, la cozi, la ATM-uri), sa mai citim ce zice acolo:

    Penalties may include imprisonment for up to two years, a fine, caning, or a combination thereof. Men are sometimes accused of inappropriately touching other people, often women, resulting in their prosecution and punishment under this Singaporean law.

    Adica risti bastoane pe cocoasha sau puscarie daca il atingi pe celalalt intr-un mod inadecvat.

    Despre acest sistem spuneti dumneavoastra ca este corupt? Din partea unui roman sadea, aceasta remarca fata de Singapore vine ca un compliment...
    • +7 (7 voturi)    
      scris cum nu se putea mai bine (Luni, 5 aprilie 2010, 13:56)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui gigel

      tusant si dezolant.
    • +10 (10 voturi)    
      Ionescu asta e rromin (Luni, 5 aprilie 2010, 14:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      ce astepti de la el, sa iubeasca civilizatia si bunul simt?
    • -12 (12 voturi)    
      @gigel (Luni, 5 aprilie 2010, 14:02)

      vali [anonim] i-a raspuns lui gigel

      dictatura aia o numesti civilizatie ??? Secu' a lui Ceausescu, si Militia, au fost grupuri de muzica folk in comparatie cu tortionarii aia din Singapore.
    • -12 (12 voturi)    
      Apocaliptic? (Luni, 5 aprilie 2010, 14:22)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Pai, frate, de ce mama naibii nu ceri azil politic sau de care vrei tu acolo (de civilizatie, daca esti asa de incantat) si sa te duci sa traiesti acolo? Sincer, acuma ... Nu ca-l apar pe Ionescu asta, ca nu am cum , nu stiu ce a fost acolo dar ... Chiar, aia nu sunt musulmani? Hmmmm ... Apocaliptic, zau asa!
      • +1 (1 vot)    
        apocaliptic (Marţi, 6 aprilie 2010, 6:04)

        @daniel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        daniele ... stai acasa nu comenta de altii ... poate o vizita in singapore ti-ar deschide mintile si tie ... musulmani .... mai citeste domnule.....
        las ca e mai bine cu rromi si cocalarii de mall ... si dale lui ionescu acasa ca ne fac pe fata si nimeni nu face nimic ca ... sistemu juridic in romania e cel mai bun ..... vezi acuzele lui ionescu .... vai tzepes unde eshti ... cu atitea tzepe si democaratie/anarhie uite unde am ajuns ... sa ne aratam cu degetul intre noi .... welcome to RRomania !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      apocaliptic (Marţi, 6 aprilie 2010, 6:01)

      singaporezu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      eu traiesc in singapore ... mai stim romani aici si sincer sa fiu toti mi-au zis ca imi pierd vremea daca ma gandesc sa merg la ambasada sa il cunosc pe tov ionescu ... e un libidonos si taran incult .... cred ca au dreptate ....
      sistemul juridic.... ha ... romanii au de invatat ceva de aici ... vezi doamne nu e un sistem bun ... pff sa-l scuip in ochi pe taranul ala .... eu l-as "bastona la propriu" pe acel individ care pretinde ca e "diplomat" ... consumand banii publici stricand imaginea romaniei ca un adevarat "diplomat" ... btw el ar trebui sa fie imaginea romaniei aici ... si el e platit si din impozitul meu .....
  • +9 (9 voturi)    
    democratie subtire (Luni, 5 aprilie 2010, 13:57)

    gheo [anonim]

    cum comenta si un alt gheorghe ceva mai sus, singapore nu-i o democratie; sau ar fi dar e chiar mai subtire ca a noastra. nu-i nici o dictatura.
    are legi foarte aspre si asta contribuie sa siguranta cetateanului. in singapore te poti plimba pe orice strada, la orice ora. este extrem de curat pentru ca amenzile pentru aruncarea de gunoi sunt uriase, toaletele lor publice sunt mai curate ca bucatariile noastre....
    nu-s de acord ca diplomatul nostru e o victima. asta o zice poate chiar el, comentand aici cu 'pseudonim'
    se vede din declaratiile lui ca habar nu are ce se intampla acolo, cum spuneam si in alt comentariu, se putea lega de trafic de droguri nu de coruptie.
    e pur si simplu tupeu de borfas; si ca el sunt multi in 'diplomatie'
  • -12 (12 voturi)    
    invataminte (Luni, 5 aprilie 2010, 14:05)

    PF [anonim]

    Probabil ca ati ciocnit oua de Paste si ati sarbatorit-o ca o vacanta, nimic mai mult. N-ati invatat nimic din ceea ce Lumina Sfanta aduce pe acest pamant.

    Ionescu merita iertarea noastra pentru ce a pacatuit, daca intr-adevar a pacatuit.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e. De unde nu e... (Luni, 5 aprilie 2010, 14:28)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui PF

      nici D...zeu nu cere.
    • +6 (6 voturi)    
      incredibil!!! (Luni, 5 aprilie 2010, 14:31)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui PF

      eu zic sa te intorci la ciocnit oua!
  • +7 (7 voturi)    
    domnule PF Ionescu (Luni, 5 aprilie 2010, 14:39)

    gheo [anonim]

    vad ca insistati sa va iertam :)
    eu unul sigur ca-l iert, ca un bun crestin, mai ales acum, in saptamana luminata
    dar la fel de bine, ca un crestin ce sunt, spun ca faptele penale de care se face vinovat trebuie sa ajunga in fata justitiei, a noastre cea atot cinstita sau a lor preamult corupta...
    tocmai asta ar trebui lamurit, daca a 'pacatuit' sau nu
    si tinand cont ca fuge, sigur e cinstit si nevinovat
    si la ce declaratii face, mai si semnalizeaza ca e total incompetent si a stat degeaba prin strainatate pe banii nostri
  • +4 (4 voturi)    
    securistii sunt la putere (Luni, 5 aprilie 2010, 14:44)

    martin [anonim]

    Nu pot sa inteleg cum de se gaseste cineva sa puna botul la vrajeala securistului asta. Faptele sunt clare: a omorat un om conducand sub influenta alcoolului. Soferul lui nu i-a confirmat spusele, iar din faptul ca ministerul nu are o pozitie oficiala, reiese clar ca lumina zilei ca se stie ca el a comis crima.
    In rest, tipul e doar un securist tupeist, criminal si cu relatii sus-puse, ca orice securist. Atat.
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i Romania, asa sint romanii (Luni, 5 aprilie 2010, 15:12)

    angel [anonim]

    Cum se poarta in Romania (vezi cazurile paunescu, strauss, orban, rosca, etc.) asa se poarta si afara. Numai ca in afara (si in special Singapore, unde legea se respecta - chair daca mai mult de friica decit din constiinta) lucrurile astea nu se admit. Sper ca isi retraga ambasadorul lor din Bucuresti si sa inceteze orice relatie comerciala si diplomatica cu Romania. Fapt normal, daca stam sa ne gindim: daca la mine acasa nu imi respecti regulile si ma insulti, nu mai ai ce cauta aia. Simplu ca buna ziua!
  • +2 (2 voturi)    
    pariu ca pe asta n-o stiati? (Luni, 5 aprilie 2010, 16:13)

    dinu [anonim]

    Ipochimenul are rang de ministru plenipotentiar in Romania, adica mai ministru decat multi alti ministri. Cel putin, asta rezulta din titulatura pompoasa de mare diplomat care este.
  • +4 (4 voturi)    
    Normal (Luni, 5 aprilie 2010, 17:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Zise Ionescu: "Sincer, nu cred in instanta din Singapore"

    Pai cum sa creada, caci acolo nu merge ca la RO, legile in SG se aplica in mod foarte serios chiar si pentru incalcari minore (vezi situatia gumei de mestecat pe jos).
  • +2 (2 voturi)    
    S.I, trebuie condamnat in sing.dar si in romania (Luni, 5 aprilie 2010, 18:20)

    Tony meman [anonim]

    <<acuzatiile care i se aduc ar veni dupa ce el a alcatuit mai multe rapoarte care evidentiau "coruptia din Singapore".>>
    in primul rand, el este trimis ca diolomat in sigapore sa faca rapoarte despre coruptie?
    de cine este trimis sa faca anchte si rapoarte?
    asa ceva nu am mai auzit in viata mea, si daca char ar fi asa, ar fi vorba de spionaj la nivel de diplomat, in china, diplomat/nediplomat ar fi fost condamnat la moarte.
    si adica diplomatii romani sunt trimisi in tari straine sa faca rapoarte despre coruptie in acele tari?
    eu credeam pana acum ca au un alt "job".
    in al doilea punct cine incearca sa raporteze coruptie in singapore (din ce cauza nimeni nu stie ) trebuie sa fie in primul rand naiv, dar mai repede a-si zice prost ca noaptea, pentru ca singapore este un stat unde nu se va dovedi niciodata asa ceva din simpla cauza ca nu exista, este un stat de la care toate celelalte de pe glob pot lua exemplu, nu spun ca este perfect, dar cu mult mai bun decat celealte democratii sau comunisme.
    acest individ a redus dilpomaita romana la spionaj, sper sa fie trimis in singapore sa-si dovedeasca teoriile si in plus nevinovatia, dar sa i se ridice imunitatea pentru a putea fi condamnat pentru ipocriziile sale, dupa cate cunosc singapore va fi trimis la psihiatrie pentru o buna vreme, daca nu la puscarie...
  • +4 (4 voturi)    
    scuze (Luni, 5 aprilie 2010, 21:41)

    romanul [anonim]

    In numele romanilor cinstiti , cer scuze statului Singapore pentru ceea ce s-a intamplat .Nu confundati poporul roman cu mizerabilii care ne conduc!
  • +1 (1 vot)    
    Cu ce au mai gresit romanii... (Marţi, 6 aprilie 2010, 1:06)

    Rational Idealist [anonim]

    ...de trebuie sa platim ca natiune si pentru inconstienta si nesimtirea acestui individ? De ce continua bataia de joc?
    http://rational-idealist.blogspot.com/2010/04/eroul-anti-coruptiei-din-singapore-ro.html
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Marţi, 6 aprilie 2010, 8:54)

    Rhadoo [utilizator]

    De ce nu este extradat in Singapore acest nenorocit? De cine este tinut in brate? Politica noastra externa este grav afectata cu fiecare zi care trece si avand in vedere situatia precara in care ne aflam, avem nevoie sa ne facem cat mai multi prieteni, nu cat mai multi dusmani.
    Acum cateva zile era sa ajunga viitorul ginere al lui Basescu la consulatul Romaniei din Franta, noroc ca a avut bun simt si s-a retras.
    Se mai ocupa cineva si de politica externa a Romaniei sau chiar toti politicienii au ca indeletnicire de baza furtul si coruptia?
  • 0 (0 voturi)    
    grotesc (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:17)

    roxana [anonim]

    am ajuns s ane batem joc de una dintre cele mai civilizate si bogate tari din lume pentru unul care ar trebui sa putrezeasc ain inchisoare. ....vai de noi
  • 0 (0 voturi)    
    noul meu post solicit (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:34)

    ionica [anonim]

    sa fie la Venetia dom' sef. acolo nu se fura masini, n-au nici intersectii prost luminate ca-in singapore, si nici petoni de trec strada aiurea. voi afla cum e si cu inundatiile alea, ca la noi, e doar cand e cu ploile, la ei e tot timpul...
    cu rapoartele despre coruptie, acolo e simplu, decupez din ziare.

    pentru a ma deplasa impreuna cu vreo cantareata locala, am nevoie insa de un offshore (barca, nu firma, ca d-aia am deja) cu doua motoare iamahaa, gps si minibar. nu e scump, face cat doua super loganuri dalea cu radare din tara. respectuos al dvs. sa traiti.